Sztuczna inteligencja w medycynie to już niesamowicie ważna dziedzina nauki. Dzięki niej, możliwe jest leczenie chorych na poziomie wcześniej nieosiągalnym. Naukowcy tym razem stworzyli coś, co może być prawdziwym lekiem na ślepotę.
AI to rynek warty już olbrzymie miliardy dolarów. Sztuczna inteligencja w medycynie co prawda dopiero raczkuje, ale już staje się jednym z ważniejszych jego segmentów. W szczególności kluczowa jest przy diagnostyce obrazowej – komputer widzi wszystkie nieprawidłowości znacznie dokładniej niż ludzkie oko.
Ślepota jest w dalszym ciągu chorobą, której nie potrafimy w żaden sposób wyleczyć. Dotknięte nią osoby muszą po prostu nauczyć się z nią żyć. Zespół naukowców ze Szwajcarii planuje jednak wkrótce zmienić ten stan rzeczy.
Sprawdź też: TOP 5 czytników e-booków
Stworzyli oni całkowicie mechaniczny implant rogówki złożony z ponad 10 tys. elektrod. Będzie on podłączany bezpośrednio do połączeń nerwowych. Dzięki temu, będzie służył niemal identycznie jak ludzkie oko – przesyłając sygnały prosto do mózgu.
Rozwiązanie to prezentuje się znacznie lepiej niż implanty instalowane bezpośrednio w mózgu. Jego wszczepienie nie będzie wymagało bardzo trudnej operacji. Znacznie zwiększa więc to szansę na jej powodzenie.
Oczywiście, osoby z implantem dalej nie będą w stanie widzieć dzięki niemu całkowicie samodzielnie. Do jego poprawnego działania potrzebne będą specjalne okulary z wbudowaną kamerą. Dla osób niewidomych, dalej będzie to jednak niesamowity przeskok w jakości życia.
To już kolejny raz, kiedy sztuczna inteligencja w medycynie może zmienić nasze życie na lepsze. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze testy kliniczne odbędą się już za pięć lat.
Zobacz też:
Neuralink rozpocznie testy na ludziach w tym roku
Chiny vs USA – co planują Chiny w wojnie technologicznej?
IBM zwiększy stukrotnie szybkość komputerów kwantowych
Źródło: TechTimes