• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

IBM opublikowało plany na dalszy rozwój komputerów kwantowych. Wśród nich znajduje się Qiskit runtime – środowisko open-source mogące zwiększyć ich wydajność ponad stukrotnie.

Jednym z głównych zastosowań komputerów kwantowych jest wykonywanie zadań nieosiągalnych dla tradycyjnych rozwiązań. W dużym skrócie, zwykły procesor opiera się na operacjach na bitach – informacjach mogących przybrać wartość 0 lub 1. Jego kwantowy odpowiednik wykorzystuje zamiast tego kubity – bity mogący przybrać jednocześnie obie te wartości.

Poprzez zastosowanie odpowiednich serii operacji na kubitach, możliwe jest wykonywanie skomplikowanych obliczeń, takich jak symulacja zachowania molekuł, czy optymalizacja trudnych procesów produkcyjnych.

Qiskit runtime pozwoli na zmniejszenie opóźnień w komunikacji między komputerami klasycznymi i kwantowymi. Dzięki temu, obliczenia zajmujące obecnie miesiące można będzie przeprowadzić w zaledwie kilka godzin.

Sprawdź nasz poradnik jaki laptop warto kupić. 

Zdecydowana większość oprogramowania będzie napisana na licencji open-source. Każdy zainteresowany będzie mógł wykorzystać je i modyfikować w dowolny sposób. Zdaniem IBM przyczyni się to pozytywnie do dalszych postępów w tej dalej względnie nowej dziedzinie nauki.

Dodatkowo, IBM umożliwi developerom wykorzystanie, oczywiście odpłatnie, ich mocy obliczeniowej do rozwiązywania problemów nieosiągalnych dla tradycyjnych komputerów. Oprogramowanie ma być gotowe do końca 2023 roku.

Dalsze plany IBM na rozwój technologii kwantowej są zdecydowanie ambitne. Firma ogłosiła że do 2030 roku utworzy dostępne dla komercyjnych użytkowników w pełni funkcjonalne komputery kwantowe.

Zobacz też:
Zgadnij ile patentów ma IBM. 100, 1000, 10 000?
Nvidia zatrudnia Steve’a Fieldsa – byłego pracownika IBM
Neuralink rozpocznie testy na ludziach w tym roku

Źródło: CNet

Oceń ten post