• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Twitter rozpoczął walkę z falą dezinformacji. Platforma będzie oznaczała posty rozpowszechniające nieprawdziwe informacje o szczepionkach na COVID-19, a twórców postów oczywiście banowała.

Plaga fałszywych informacji w social mediach jest coraz większa. O ile czasami mogą one wzbudzić jedynie uśmiech pełen politowania, o tyle czasem mogą niestety zagrozić naszemu zdrowiu. Przecież jest różnica, jeśli uwierzymy w to, że ziemia jest płaska, a w to, że nie warto się szczepić, prawda?

Dokładnie to samo podejście przyjął Twitter. Nieszkodliwe społecznie teorie konspiracyjne będą mogły dalej swobodnie rozpowszechniać się po serwisie. Portal nie planuje wprowadzić na wzór Facebooka własnych fact-checkerów ani podobnych systemów. Nie ma jednak już na nim miejsca na szkodliwe wpisy.

Sprawdź też nasz ranking – klawiatury do tabletu

W szczególności mowa tutaj oczywiście o szczepionkach na COVID-19. Wszystkie tweety zawierające niesprawdzone o nich informacje zaczęły być wyraźnie oznaczane w serwisie lub w przypadkach bardziej ekstremalnych po prostu usuwane.

Dodatkowo, użytkownicy publikujący tego typu informacje będą mieli szanse zapoznać się z zupełnie nowym systemem kar. Uprzedzamy jednak: nie warto testować tej nowej funkcjonalności.

Pierwsze tego typu przewinienie będzie traktowane łagodnie – wpis zostanie usunięty, a użytkownik dostanie linka z wytłumaczeniem czemu tak się stało i grzeczną prośbą, żeby nie robić tego ponownie.

Za kolejne dwa podobne posty dostaniemy już jednak 12 godzinną blokadę na publikowanie treści na Twitterze. Czwarte przewinienie jest warte już tydzień odpoczynku od serwisu, piąte oznacza całkowite pożegnanie się z nim.

Krytycy twierdzą, że system kar jest zdecydowanie zbyt łagodny. Twitter stara się jednak postawić na rzetelną edukację użytkowników – natychmiastowe bany poskutkowałyby jedynie zakładaniem nowym kont. Proponowane przez nich rozwiązanie wydaje się więc przemyślane i docelowo efektywne.

Zobacz też:
Chcesz wydać aplikację o szczepionkach na Covid-19 na iOS? Musisz spełnić surowe wymagania
Szczepionki na Covid-19 powodują autyzm? Facebook usunie takie dezinformacje
Donald Trump na zawsze zbanowany na Twitterze

Źródło: The Guardian

Oceń ten post