• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 miesiące temu

SpaceX już dzisiaj wystartuje z pierwszą cywilną misją w kosmos. Inspiration 4 potrwa 3 dni, a cała załoga to cywile bez wcześniejszego doświadczenia!

Bez wątpienia, to Virgin Galactic napisało historię wysyłając w kosmos pierwszą komercyjną misję. Niemniej, osiągnięcie SpaceX będzie znacznie bardziej imponujące. Zamiast niecałych dwóch godzin, członkowie załogi spędzą w kosmosie aż 3 dni! W dodatku – nie ma tam nikogo z doświadczeniem w tej kwestii.

Zobacz: Telewizor 65 cali – najlepsze modele do oglądania podboju kosmosu

Szefem całej misji jest miliarder Jared Isaacman, który równocześnie jest doświadczonym pilotem samolotowym i kaskaderem. Oprócz niego na pokład wejdzie lekarka Hayley Arceneaux, geolog Sian Proctor i informatyk Chris Sembroski.

Warto tutaj zaznaczyć, jaki jest w ogóle cel misji Inspiration 4. O dziwo, jest to po prostu akcja charytatywna! Wszystkie koszty pokrył już Jared Isaacman – o jedno miejsce na pokładzie trzeba było zagrać na loterii. Losy mogliśmy kupić poprzez dotację na rzecz szpitala dziecięcego św. Judy. W sumie w planach jest zebranie ponad 200 milionów dolarów na ten szczytny cel.

SpaceX wystartuje z misją już dzisiaj (15.09) o godzinie 20 czasu lokalnego, czyli o 1 w nocy naszego czasu. Co ciekawe, całe wydarzenie sfilmuje nie kto inny jak Netflix! Na szczęście, będziemy mogli obejrzeć wszystko również na Youtube pod linkiem poniżej.

Oczywiście pojawiły się też liczne głosy krytyki, że mimo tego, że misja jest charytatywna, to w znaczący sposób zanieczyści naszą atmosferę. Niestety, jest w tym bardzo dużo racji.

Zobacz też:
Wygraj bilet na lot w kosmos ze SpaceX
SpaceX musi wstrzymać prace nad lądownikiem księżycowym
SpaceX wystrzeli w kosmos satelitę wyświetlającego reklamy

Oceń ten post