• Ostatnia modyfikacja artykułu:11 miesięcy temu

Organizacja AV-TEST kolejny raz przetestowała najpopularniejsze programy antywirusowe. Niestety, Windows Defender nie wypadł wcale najlepiej.

Antywirus to niezwykle ważne oprogramowanie, bez którego ciężko tak naprawdę przeglądać w obecnych czasach internet. Zagrożeń jest mnóstwo i bardzo często nie wystarczy nam jedynie czujność. Oczywiście, większość z nas nie dba zbyt mocno o to, jakiego antywirusa używamy – mamy przecież wbudowany Windows Defender.

Tymczasem, okazuje się, że może być to całkiem poważny błąd. AV-TEST przeprowadziło badanie, w którzy wykorzystali aż 12 tysięcy próbek szkodliwego oprogramowania. W sumie zbadali też aż 18 programów: AhnLab, Avast, AVG, Avira, Bitdefender, ESET, F-Secure, G DATA, K7 Computing, Kaspersky, Malwarebytes, McAfee, Microsoft Defender, Microworld, Norton, PC Matic, Protected. net i Trend Micro. Maksymalna ocena wynosiła 18/18 i zarezerwowana była jedynie dla “idealnych” narzędzi.

Sprawdź: Darmowy antywirus – najlepsze narzędzia

Co ciekawe, najlepszy wynik uzyskało aż 6 programów: Avast, Avira, Bitdefender, G DATA, Kaspersky i Trend Micro. Windows Defender zajął natomiast jedno z ostatnich miejsc w całym rankingu. Czy to bardzo źle? Cóż, tak naprawdę to nie do końca.

Zacznijmy od faktu, że każdy testowany antywirus wypadł po prostu bardzo dobrze. Windows Defender zajmuje 15 miejsce, ale ma wynik 17/18 punktów. Stracił on jedynie w kategorii wydajności – zużywa on nieco więcej zasobów sprzętowych niż konkurencja. Wciąż nie traci jednak ani trochę pod względem użyteczności i bezpieczeństwa. Wydaje się zatem, że to wciąż świetny wybór i możemy spać spokojnie.

Zobacz też:
Windows 11 – nowa aktualizacja spowalnia dyski SSD
Kaspersky Lab kończy współpracę z Kaspersky Lab. Poważnie.
Google Authenticator nareszcie jest synchronizowany w chmurze

Oceń ten post