To nie wygląda dobrze. Bufor wydruku ciągle nie został odpowiednio naprawiony i w ciągu zaledwie pięciu tygodni znaleziono trzecią, poważną wadę tej usługi Windows.
Microsoft nie ma wyjścia i po raz kolejny doradza swoim klientom, aby wyłączyli bufor wydruku. W systemie wykryty nową lukę, która umożliwia hakerom uruchomienie złośliwego kodu na komputerach z Windows.
Microsoft oczywiście wyda odpowiednią aktualizację do systemów, jednak najskuteczniejsze rozwiązanie to metoda bardziej zero-jedynkowa. Czyli zwyczajnie należy wyłączyć usługę w systemie, aby była całkowicie nieaktywna. Daje to pewność, że faktycznie żaden haker jej nie wykorzysta.
Krytyczna luka została zidentyfikowana po raz pierwszy w czerwcu br., ale szybko okazało się, że to nie koniec problemów. Podobna luka – nazwana PrintNightmare – wyszła na jaw niedługo później. Została wówczas szybko załatana, choć niektórzy użytkownicy skarżyli się, że u nich problem nie zniknął.
Teraz, kiedy pojawia się kolejna luka związana z buforem wydruku, Microsoft pewnie jest dość sfrustrowany. Jak to możliwe, aby tak bogata firma, zatrudniająca tylu specjalistów, nie była w stanie poradzić sobie z odpowiednim zabezpieczeniem relatywnie prostej funkcji?
Bufor wydruku? Lepiej go wyłącz
Obecnie Microsoft ostrzega klientów o nowej usterce bufora w trybie online. Firma informuje: “Luka umożliwia podniesienie uprawnień, ponieważ usługa bufora wydruku niewłaściwie wykonuje uprzywilejowane operacje na plikach”. Haker, któremu uda się wykorzystać tę usterkę, może uruchomić dowolny kod z uprawnieniami systemowymi, a następnie instalować programy, przeglądać, zmieniać lub usuwać dane, czy tworzyć nowe konta systemowe z pełnymi uprawnieniami użytkownika.
Obecnie najlepszym wyjściem jest wyłączenie bufora. Usługę wyłączymy w Edytorze lokalnych zasad grupy.
This is very important!
If you have the "Print Spooler" service enabled (which is the default), any remote authenticated user can execute code as SYSTEM on the domain controller.
Stop and Disable the service on any DC now! https://t.co/hl0NItsrBF pic.twitter.com/s4yE2VVl5I
— Will Dormann (@wdormann) June 30, 2021
Zobacz też:
Microsoft w pośpiechu łata poważną lukę PrintNightmare
Nvidia Resizable BAR już w praktycznie każdej grze
Źródło: TechSpot.com