• Ostatnia modyfikacja artykułu:5 miesięcy temu

Radeon RX 6900 XT LC to topowa karta AMD, ale nie kupisz jej w sklepie detalicznym. Obecnie jest oferowana u integratorów systemów i dostawców OEM – słowem, handlują nimi firmy i najczęściej sprzedają je innym firmom.

AMD na razie nie planuje sprzedawać tej karty w innych kanałach i nie ma jej nawet na stronie własnego sklepu online. Powód? Nie wiemy, firma nie udzieliła komentarza w tej sprawie.

Serwis PC Games Hardware uzyskał jednak dostęp do jednej sztuki na testy i podzielił się wynikami. Dostęp ten był możliwy dzięki temu, że serwis zakupił cały system zaprojektowany przez firmę Dubaro, który zawiera kartę graficzną Radeon RX 6900 XT LC. Po jego otrzymaniu, wymontowali Radeona i podłączyli go do własnej platformy testowej.

Radeon RX 6900 XT LC – świetny, ale niemal niedostępny

Radeon RX 6900 XT LC

Radeon RX 6900 XT LC wykorzystuje chłodzenie cieczą (LC – liquid cooling), co sprawia, że ma większe możliwości w zakresie podkręcania. Serwis podał, że karta opiera się na układzie GPU Navi 21 i ma taktowanie bazowe na poziomie do 2250 MHz, ale bez problemów przechodzi na 2310 MHz w grach, czy też w trybie boost – na 2435 MHz. To zarazem jedyna seria Radeonów RX 6000, która potrafi zapewnić przepustowość zbliżoną do 591,1 gigabajtów na sekundę. Zapotrzebowanie na prąd wynosi z kolei nawet 350 W, a jeśli będziemy stawiać na podkręcanie – wzrośnie do 400 W.

Serwis twierdzi, że karta jest porównywalna wynikami do Nvidii GeForce RTX 3080 Ti. Wszystko zależy od poszczególnych gier, ponieważ niektóre są lepiej zoptymalizowane pod karty Nvidii, a inne – pod AMD.

Karty Radeon RX 6900 XT są też wykorzystywane do wydobywania Ethereum i innych kryptowalut. Wydajność tego modelu zapewnia ok. 4 dol. zysku dziennie (już po odliczeniu kosztów za prąd) przy kopaniu Ethereum przy cenie ok. 2000 dol. za ETH. W miesiącu daje to więc 124 dolary (ok. 480 zł). To ciągle zysk, niemniej relatywnie mały. Z drugiej strony, ceny ETH z pewnością wzrosną, więc opłaca się póki co wydobywać, ale nie sprzedawać – z tym lepiej poczekać do momentu, gdy ETH będzie droższe.

Radeon RX 6900 XT LC

Zobacz też:
Radeon RX 6600M trafia do laptopów Lenovo Legion 5
AMD wprowadzi nowego Radeona RX 6000 w marcu

Źródło: WCCFTech.com

Oceń ten post