• Ostatnia modyfikacja artykułu:5 miesięcy temu

Wymagania Windows 11 są wyższe niż poprzednich systemów. Warto je poznać, bo system będzie oferowany za darmo – jako aktualizacja. Dowiedz się, czy twój PC poradzi sobie z “jedenastką”.

Jeśli masz już komputer z Windows 10, nie musisz kupować Windows 11. Będzie oferowany dla ciebie za darmo. Wczoraj (24.06.2021) Microsoft oficjalnie zaprezentował Windows 11. Dowiedzieliśmy się, że pojawi się na rynku w sezonie świątecznym i jeśli tylko dany komputer spełnia wymagania sprzętowe, będzie on gotowy do pobrania za darmo.

Nowy system potrzebuje większej mocy obliczeniowej niż Windows 10, więc ma nieco wyższe wymagania. Największą przeszkodą jest potrzeba chipu zabezpieczającego o nazwie Trusted Platform Module 2.0 (TPM 2.0), który jest przeznaczony do przechowywania danych logowania. Nie każdy komputer ma taki chip.

Sprawdź: Windows 11

Aby dowiedzieć się czy twój komputer spełnia wymagania Windows 11, pobierz aplikację PC Health Check Microsoftu.

Wymagania Windows 11 – uwaga na TPM!

Moduł TPM często jest wyłączony i trzeba go włączyć w BIOS-ie. Może się więc okazać, że PC Health Check wskaże, że komputer nie spełnia wymagań, ale jeśli włączysz TPM, komunikat zmieni się na pozytywny.

Innym, nieco nietypowym wymogiem w przypadku Windows 11 Home Edition jest konieczność posiadania łącza internetowego. Do instalacji będzie wymagany internet i konto Microsoftu. To istotne, ale też nie powinno nikogo dziwić – Microsoft w ten sposób chce mieć pewność, że nie korzystasz z pirackiego oprogramowania.

Poza tym Windows 11 wymaga, aby komputer miał procesor 1 GHz lub szybszy. Do tego potrzebny jest co najmniej dwurdzeniowy, 64-bitowy układ. Tak więc pod tym względem faktycznie “11” jest bardziej wymagająca niż “10”. Poprzedni (obecny) system obsługuje również 32-bitowe jednostki. Poza tym Windows 11 potrzebuje min. 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB miejsca na dysku. Układ graficzny musi być z kolei kompatybilny z DirectX 12, a ekran oferować rozdzielczość min. 720p.

Zobacz też:
Pora na Windows 11? Microsoft udostępnia 11-minutowe wideo
Odświeżony Windows 10 już w październiku – co nas czeka?

Źródło: PCMag.com

Oceń ten post