• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

Youtube pochwaliło się zatrważającą statystyką. Od początku pandemii usunęli już ponad milion filmów z fake newsami o COVID-19.

O tym, że fake newsy są plagą naszych czasów wiedzieliśmy już od dawna. Pandemia COVID-19 nasiliła jednak ten problem do niespotykanych wręcz wcześniej poziomów. W dodatku tym razem, fałszywe informacje nie były zwykłymi żartami, a mogły poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Neal Mahon, czyli CPO Youtube przyznał, że fałszywe informacje przeniosły się z podziemia Internetu prosto do mainstreamu. Kiedyś, większość tego typu filmów w serwisie miała żółte napisy, maksymalnie 1000 wyświetleń i opowiadała o budowaniu piramid przez kosmitów. Obecnie, niektóre z nich potrafiły znaleźć się nawet na stronie głównej.

Zobacz: Ile zarabia się na YT? Ranking Youtuberów

Fake newsy to jednak dalej promil wszystkich filmów na Youtube

Youtube przyznało, że usunęło już ponad milion filmów zawierających nieprawdziwe informacje o COVID-19. Władze serwisu zapewniają jednak, że to promil wszystkich „wartościowych” treści, a konkretniej około 0,16%. Przyznali też, że co kwartał muszą usuwać około 10 milionów filmów – większość z nich nie przekroczyła nawet 10 odtworzeń.

Oczywiście, działanie Youtube’a i tak szczegółowy raport są po prostu odpowiedzią na liczne oskarżenia. W wielu mediach pojawiały się informacje, że to właśnie na portalach społecznościowych rozsiewane jest najwięcej dezinformacji, a ich administracja zupełnie nie może sobie z nią poradzić. Dość podobny raport opublikował też niedawno Facebook, chociaż nie był on tak dokładny jak ten Youtube’a.

Mimo imponującego wyniku w usuwaniu filmów, Youtube jest w dalszym ciągu pełne dezinformacji. Znalezienie niesławnych już filmów Jerzego Zięby to dalej kwestia raptem kilku minut szukania.

Zobacz też:
Masz Youtube Premium? Odbierz darmowy dostęp do Stadia Pro
Lucasfilm zatrudniło Youtubera tworzącego filmy deepfake
Youtube Premium Lite – Google zachęca tańszym abonamentem

Oceń ten post