• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Microsoft zdecydował się całkowicie wycofać swoje aplikacje Office z Chrome OS. Użytkownicy będą musieli korzystać z wersji przeglądarkowych.

Jeśli jesteście w tej niesamowicie wąskiej grupie użytkowników, którzy korzystają z pakietu Office na swoim Chromebooku to mamy dla nas złą wiadomość. Microsoft oficjalnie ogłosił zakończenie wsparcia i wycofanie swoich aplikacji z Chrome OS. Word, Excel i PowerPoint będą dostępne jedynie w wersji przeglądarkowej.

Zobacz: Aplikacja do pisania tekstów – co warto wybrać?

Microsoft nie do końca wytłumaczył powody swojej decyzji

Nie do końca wiadomo, czym kierował się tutaj Microsoft. W oficjalnym oświadczeniu możemy jedynie przeczytać, że ma to na celu „zapewnić jak najbardziej zoptymalizowane doświadczenia dla klientów korzystających z Chrome OS i Chromebooków”. Wygląda więc na to, że optymalizacja oznacza ograniczenie do tylko jednej z dwóch dostępnych opcji.

Warto jednak dodać, że pakiet Office nie zniknie z Google Play, w dalszym ciągu będziemy mogli pobrać go na nasze smartfony. Od 18 września wszyscy użytkownicy Chrome OS będą musieli przerzucić się jednak na wersję webową. No albo na G Suite, co z pewnością nie wydaje się w tej sytuacji złym wyborem.

Z jednej strony, decyzja Microsoftu może wydawać się bardzo dziwna – to oddanie sporego pola swojej konkurencji. Mało kto, chce móc korzystać z pakietu Office tylko i wyłącznie w trybie online. Z drugiej strony, być może jest to po prostu próba zachęcenia (nieco przymusowego oczywiście) użytkowników Chrome OS na przejście na Windowsa. W wersji 11 będzie przecież mógł uruchamiać aplikacje z Androida.

Zobacz też:
Microsoft wypuścił testową wersję Office 2021 na Macbooki
Microsoft Office 2021 zaoferuje jedną, bardzo pożądaną funkcję
Google Gmail wejdzie do grupy rozwiązań Workspace

Oceń ten post