Choć fotel masujący może stanowić stosunkowo duży wydatek, tego typu sprzęty do użytku domowego posiadają szereg miłośników, którzy za nic w świecie nie chcieliby zrezygnować z luksusu, jakim jest fotel do masażu. Urządzenie to nieraz sprawia bowiem, że użytkownicy mogą poczuć się jak w salonie masażu, tym samym odczuwając relaks i odprężenie – a wszystko to bez opuszczania własnych czterech ścian.
Wybór odpowiedniego fotela masującego może jednak okazać się skomplikowany, gdyż produkty z tej kategorii oferują często odmienne funkcje, a przy tym także różnią się pod wieloma aspektami. Podpowiadamy więc, na co należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie podejmowania decyzji, aby dany model spełnił wszystkie najważniejsze wymagania i oczekiwania domowników.
Sprawdź także: Ranking masażerów wibracyjnych [TOP 10]
Spis treści
Fotel masujący – zastosowanie i zalety
Fotele masujące niejednokrotnie określane są mianem alternatywy dla profesjonalnych masaży wykonywanych w salonach. Tego typu urządzenia są bowiem w stanie zapewnić głębokie odprężenie, a przy tym również rozluźnienie napiętych mięśni, czy zwykłe przyniesienie ulgi po stresującym dniu.
Ze względu na swoją konstrukcję fotele do masażu są w stanie oddziaływać na plecy, uda, a nawet przedramiona i stopy. Tego typu zabiegi mogą zapewniać wiele rozmaitych korzyści, w tym chociażby związanych z poprawą krążenia krwi, czy nawet obniżaniem jej ciśnienia.
Co więcej, fotele masujące przeważnie oferują dostęp do wielu rozmaitych trybów pracy, przez co pomagają one w różnego rodzaju stanach, a także poszczególnych dolegliwościach. W praktyce z tego typu urządzenia będą więc w stanie skorzystać wszyscy domownicy, przy czym każdy z nich może wynieść z masażu coś innego. Korzystanie z fotela do masażu przynosi bowiem szereg zalet, wśród których wyróżnia się chociażby:
- Redukcję napięcia i odczuwanego stresu;
- Relaksację i rozluźnienie mięśni;
- Polepszenie ogólnego samopoczucia;
- Ograniczenie odczuwanego bólu;
- Pomoc w walce z poszczególnymi dolegliwościami i poprawę funkcjonowania.
Czy fotel masujący jest bezpieczny?
Zarówno w opiniach lekarzy, jak i fizjoterapeutów oraz masażystów, prawidłowo użytkowane fotele do masażu są nie tylko bezpieczne, ale i korzystne dla zdrowia. Kluczowym okazuje się jednak przestrzeganie wszelkich zaleceń – w tym chociażby tych znajdujących się w instrukcji obsługi od producenta. W przypadku wątpliwości z pewnością warto również zasięgnąć porady zaufanego lekarza, który będzie w stanie udzielić wszelkich niezbędnych odpowiedzi, czy też ewentualnych wskazówek.
Powszechnie przyjęło się uznawać, że fotele masujące powinny być użytkowane maksymalnie dwa razy w ciągu dnia z podziałem na 15/20-minutowe sesje. Takie rozwiązanie zapobiega bowiem negatywnym skutkom oraz nieprzyjemnym odczuciom wynikającym ze zbyt długiego stosowania danego masażu, a przy tym gwarantuje jednocześnie pożądane skutki.
Fotel do masażu – przeciwwskazania
Choć fotele masujące są obecne na rynku już od wielu lat, przez co stanowią sprawdzone i odpowiednio przetestowane rozwiązania, przed zakupem własnego urządzenia zdecydowanie warto sprawdzić, czy jego użytkowanie będzie w pełni bezpieczne w danym przypadku. Wyróżnia się bowiem kilka kluczowych przeciwwskazań, które uniemożliwiają korzystanie z fotela do masażu, gdyż może to spowodować pogorszenie samopoczucia lub nawet stanu zdrowia. Wśród najczęściej spotykanych przeciwskazań zaznacza się:
- Gorączkę;
- Złamania kości;
- Żylaki;
- Skaleczenia, rany lub zmiany skórne w obrębie masowanych obszarów ciała;
- Osteoporozę;
- Nowotwory;
- Skoliozę (powyżej kilku stopni);
- Urazy kręgosłupa;
- Posiadanie rozrusznika lub by-pasów.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że z funkcji fotela masującego należy korzystać przede wszystkim z zachowaniem rozsądku. Niektóre z wymienianych przez producentów przeciwwskazań okazują się bowiem wręcz nieadekwatne do realiów, przez co nie są one traktowane na poważnie. Dobrym rozwiązaniem będzie więc zastanowienie się, czy skorzystanie z fotela do masażu jest adekwatne przy obecnym stanie własnego zdrowia, a także bieżącym samopoczuciu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotela masującego?
Decydując się na zakup fotela do masażu z pewnością warto pochylić się nad poszczególnymi cechami i parametrami tych sprzętów, które wywierają bezpośredni wpływ na ich pracę, a w konsekwencji również zadowolenie użytkowników z działania fotela. Wśród kluczowych czynników wyróżnia się przy tym:
- Jakość wykonania – ze względu na fakt, iż fotele masujące zdecydowanie nie należą do najtańszych, z założenia cechują się one wysoką jakością wykonania. Przed zakupem danego modelu z pewnością warto jednak zapoznać się z rozmaitymi opiniami użytkowników, a także specyfiką wybranej marki.
- Rozmiar i design – fotele masujące to stosukowo duże sprzęty, przez co ich zakup powinien być poprzedzony określeniem, czy fotel na pewno zmieści się w danym pomieszczeniu. Ponadto zdecydowanie warto uwzględnić również to, jak urządzenie wpasuje się w ogólny wystrój konkretnej przestrzeni.
- Wygodę i ergonomię – fotel do masażu powinien zapewniać możliwie największy komfort w trakcie użytkowania, na co bez wątpienia wpływa również jego konstrukcja. Warto więc postawić na sprzęt, który jest wygodny, a zarazem odpowiednio wyprofilowany, dzięki czemu zagwarantuje odpowiednie wsparcia dla ciała.
- Typy masażu – fotele masujące z założenia gwarantują dostęp do co najmniej kilku odmiennych rodzajów wykonywanych zabiegów. Wśród nich można wyróżnić chociażby masaż shiatsu, wibracyjny, czy też pneumatyczny. Typy masażu powinny być przy tym dopasowane do indywidualnych potrzeb lub wymagań użytkowników. Dopłacanie za funkcje, które tak czy siak nie będą wykorzystywane, okazuje się bowiem całkowicie zbędne.
- Obszary masażu – najbardziej podstawowe fotele masujące koncentrują się przede wszystkim na obszarze pleców, podczas gdy nieco bardziej zaawansowane sprzęty oferują także możliwość masowania ramion i szyi, nóg, czy nawet stóp.
- Programy pracy i ustawienia – dobry fotel masujący powinien zapewniać możliwość regulacji intensywności, a przy tym również prędkości masażu. Dzięki temu z urządzenia będą bowiem w stanie korzystać wszyscy domownicy, którzy to mogą wykazywać odmienne preferencje co do konkretnych ustawień.
- Dodatkowe udogodnienia – fotele masujące nieraz oferują dostęp do rozmaitych funkcji, takich jak chociażby podgrzewanie, rozciąganie, czy nawet odtwarzanie muzyki lub korekcja postawy. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że im więcej ciekawych funkcji i udogodnień będzie posiadał dany fotel masujący, tym droższy może okazać się sam zakup.
Fotel masujący – czy warto?
Ostateczna decyzja dotycząca zakupu fotela do masażu powinna zostać podjęta w zgodzie z własnymi potrzebami, wymaganiami, a także budżetem, którym się dysponuje. Nie od dziś wiadomo bowiem, że fotel masujący może stanowić spory wydatek. Biorąc jednak pod uwagę wszelkie zalety i korzyści wynikające z regularnych masaży, zakup ten dla wielu osób może okazać się doskonałą inwestycją.
Zobacz także: Najlepszy masażer antycellulitowy – Ranking [TOP 10]