• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Ekspres kolbowy to, przede wszystkim, możliwość wydobycia z ziaren kawy pełni smaku, a także aromatu, nieporównywalnego do ekspresów automatycznych. Będzie to więc doskonałe rozwiązanie dla miłośników głębi doznań, wynikających z rozkoszowania się kawą oraz procesem jej parzenia.

Przed zakupem danego modelu, warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, mających bezpośredni wpływ zarówno na pracę samego urządzenia, jak i zadowolenie z uzyskanych efektów. W związku z tym, poniższy artykuł został wzbogacony o przydatne wskazówki, a także najważniejsze informacje odnośnie ekspresów kolbowych. Dzięki temu możliwe będzie dokonanie przemyślanego i odpowiedniego wyboru modelu, który spełni wszystkie postawione mu wymagania.

Zobacz również: Ekspres do kawy do użytku domowego – jaki wybrać?

Jak działa ekspres kolbowy?

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie każdy ekspres kolbowy jest wyposażony w młynek do mielenia kawy. W związku z tym, w niektórych przypadkach konieczny będzie dodatkowy zakup tego elementu. Nie wpływa to jednak na jakość parzonej kawy, a tym bardziej – jej smak.

Jedną z zalet urządzeń tego typu jest fakt, że użytkownik samodzielnie dobiera ilość kawy przeznaczonej do zaparzenia. Przed przystąpieniem do przygotowywania napoju, należy jednak uruchomić urządzenie, aby miało ono chwilę na zagotowanie wody.

Sam proces parzenia jest raczej nieskomplikowany. Polega bowiem na tym, że gorąca woda przepływa przez kolbę, w której znajduje się kawa. W tym miejscu warto dodać, że wpływ na smak oraz aromat napoju, mają same ziarna. Zarówno ich grubość, ilość, jakość, jak i stopień ubicia w kolbie, będą dawały różne efekty.

Dla wielu osób niezwykle istotnym jest fakt, że duża część ekspresów kolbowych umożliwia także przygotowywanie cappuccino, a nawet latte! Tak więc, miłośnicy napojów z dodatkiem spienionego mleka, będą musieli rozglądać się za urządzeniami wyposażonymi w dyszę.

Co ciekawe, niektóre modele są w stanie pracować z saszetkami ESE, czyli niewielkimi porcjami zmielonej kawy, które zamknięto w bibułce filtrującej. Takie rozwiązanie jest, przede wszystkim, gwarancją wygody użytkowania. Ponadto saszetki ESE znacznie skracają czas czyszczenia ekspresu.

Sprawdź: Ekspres kapsułkowy – jak wybrać najlepszy?

Jak wybrać ekspres kolbowy?

Ekspres kolbowy

Decydując się na zakup ekspresu kolbowego, każdemu użytkownikowi zależy na dobrym sprzęcie, który spełni wszystkie postawione mu wymagania. Dlatego też warto zapoznać się zarówno z najważniejszymi parametrami, jak i funkcjami oraz udogodnieniami, które wpływają na komfort pracy, a także zadowolenie z efektu końcowego.

Parametry

Do najważniejszych cech ekspresów kolbowych należy głównie moc i ciśnienie. Zasadniczo rzecz biorąc – obydwa te parametry łączą się ze sobą, ponieważ im większa będzie moc, tym większe ciśnienie wygeneruje ekspres. Minimalna jego wartość powinna wynosić 9 barów, jednak sprzęty z wyższej półki jakościowej zapewniają nawet 16 barów. Większe ciśnienie zapewnia znacznie bardziej aromatyczny napój. Ponadto moc sprzętu wpływa także na szybkość jego nagrzewania, przez co czas potrzebny na przygotowanie kawy ulega znacznemu skróceniu.

Funkcje

Do najpopularniejszych, a zarazem najbardziej pożądanych funkcji, należy oczywiście spienianie mleka. Niektóre modele dają także możliwość regulacji emisji pary, przez co perfekcyjne latte jest możliwe do przygotowania w bardzo łatwy sposób. Na ten moment, dobrej klasy urządzenia oferują jednak znacznie więcej możliwości, takich jak wybór rozmiaru kawy, wskaźniki temperatury lub opcja przyrządzania dwóch filiżanek jednocześnie.

Czyszczenie

Aby proces czyszczenia sprzętu przebiegał sprawnie i bezproblemowo, warto zwrócić szczególną uwagę na elementy, które ulegają najczęstszym zabrudzeniom. W związku z tym, zarówno tacka, jak i pojemnik na wodę, czy też dysza, powinny być łatwe do zdemontowania oraz ponownego założenia. Niektóre modele posiadają funkcję automatycznego czyszczenia, a część z nich – odkamieniania. Takie rozwiązania pozwalają na przedłużenie żywotności ekspresu, jednocześnie utrzymując go w należytej czystości.

Rozmiar urządzenia

Może się wydawać, że kwestia wielkości ekspresu jest raczej mało istotna. W rzeczywistości jednak, rozmiar wybranego modelu często przesądza o decyzji zakupowej. Zbyt duże urządzenia mogą bowiem okazać się bardzo problematyczne w małych kuchniach, zajmując sporą ilość dostępnego miejsca. Z drugiej strony – mniejsze modele niejednokrotnie nie spełniają oczekiwań użytkowników, zapewniając niewystarczającą pojemność zbiorników, która nie będzie adekwatna do liczby domowników.

Jak już wspomnieliśmy – niektóre modele nie posiadają wbudowanego młynka do mielenia kawy. To z kolei wiąże się z wygospodarowaniem dodatkowego miejsca na blacie, którego będzie potrzebował młynek.

Zobacz: Dobry młynek do kawy – jaki warto kupić?

Ekspres kolbowy – czy warto? Zalety i wady

Odpowiedź na pytanie, czy ekspres kolbowy jest wartym zakupu, nie jest jednoznaczna. Dla jednych będzie to niesamowite rozwiązanie, pozwalające na przygotowanie ulubionego napoju dokładnie tak, jak ma się na to ochotę. Dla drugich natomiast taka opcja okaże się zbędnym wydatkiem, użytkowanym raczej okazjonalnie. W celu podjęcia odpowiedniej decyzji, przedstawiamy najważniejsze zalety, a także wady, idące za decyzją o zakupie ekspresu kolbowego.

Jednym z największych plusów, które niesie za sobą ekspres kolbowy, jest przyrządzanie kawy tak, jak robią to profesjonaliści. Mówi się, że najlepsza kawa powstaje właśnie z urządzeń tego typu. Jest to bowiem pewnego rodzaju rytuał, wymagający sporej precyzji, a także wprawy. Przejście przez cały proces parzenia wydobywa z ziaren pełnię aromatu i smaku, którym użytkownik może się delektować.

Niestety – wspomniana zaleta okazuje się również największą wadą. Niedoświadczeni użytkownicy mogą bowiem napotkać sporo problemów i komplikacji, wynikających z braku dostatecznej wiedzy w zakresie parzenia kawy. Ponadto jest to proces niezwykle czasochłonny. Istotną kwestią jest także samo czyszczenie urządzenia, ponieważ często okazuje się ono dość skomplikowane. Wszystko to sprawia, że osoby, które liczą na szybkie i sprawne przyrządzenie kawy, będą mocno zawiedzione.

Parzenie kawy w ekspresie kolbowym często jest jednak postrzegane jako pasjonujący proces, mający na celu wydobycie z ziaren wszystkiego tego, co najlepsze. To właśnie taki sposób myślenia inspiruje producentów do tworzenia coraz nowszych i wydajniejszych modeli. Dlatego też w dużej mierze są to sprzęty przeznaczone dla koneserów, i to właśnie im polecamy dokonanie zakupu.

Zobacz: Jak wybrać odpowiedni ekspres przelewowy?

4/5 - (3 votes)