• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 miesiąc temu

Dobre ekspresy kolbowe dają możliwość wydobycia z ziaren kawy pełni smaku, a także aromatu, nieporównywalnego do tego, co oferują ekspresy automatyczne. To doskonałe rozwiązanie dla miłośników głębi doznań, wynikających z rozkoszowania się kawą oraz procesem jej parzenia.

Przed zakupem konkretnego modelu, warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, mających bezpośredni wpływ zarówno na pracę samego urządzenia, jak i możliwe do uzyskania efekty. W poniższym materiale znajdziesz przydatne wskazówki dotyczące wyboru urządzenia i wszelkie najważniejsze informacje odnośnie ekspresów kolbowych.

Jeżeli nie lubisz wgłębiać się w szczegóły i specyfikacje, sprawdź nasz ranking ekspresów kolbowych 2024 i wybierz model, który najbardziej do Ciebie przemawia. Przeanalizowaliśmy bowiem wszystkie parametry polecanych urządzeń i sprawdziliśmy opinie ich użytkowników.

Zobacz również: Ekspres automatyczny do kawy do użytku domowego – jaki najlepiej wybrać?

Ranking ekspresów kolbowych 2024 [TOP 15]

Nazwa Ciśnienie Pojemność zbiornika Cena Gdzie kupić?
Lelit PL 41 EM 15 barów 2,7 l 2100 zł
Sage BES810BSS 15 barów 1,8 l 1699 zł
Sage SES 450BSS 15 barów 1,4 l 1559 zł
KitchenAid 5KES6503ESX 15 barów 1,4 l 2199 zł
Smeg ECF01PGEU 15 barów 1 l 1049 zł
Gaggia Viva Prestige RI8437/11 15 barów 1 l 499 zł
De'Longhi EC 685.M 15 barów 1 l 669 zł
Krups Virtuoso XP442C 15 barów 1 l 579 zł
De'Longhi ECP 31.21 15 barów 1,1 l 499 zł
Breville Prima Latte VCF045X 15 barów 1,5 l 899 zł
Cecotec Cafelizzia 790 Shiny 20 barów 1,2 l 499 zł
Cecotec PowerEpresso 20 Tradizionale 20 barów 1,5 l 435 zł
Yoer Breve EM01BK 20 barów 1,2 l 438 zł
Heirich`s HES 8689 20 barów 1,6 l 379 zł
Amica Espris CD1011 5 barów 0,24 l 219 zł

Lelit PL 41 EM

Lelit PL 41 EM to jedna z najlepszych propozycji domowych ekspresów kolbowych. Oferuje pełną kontrolę nad procesem parzenia kawy, a dzięki wysokiej jakości bojlerowi z mosiądzu utrzymuje stabilną temperaturę dla najlepszych efektów zaparzania.

Pośród dobrych ekspresów kolbowych wyróżnia się dużą pojemnością zbiornika na wodę (2,7 litra), dzięki czemu sprawdzi się nawet podczas większego rodzinnego spotkania. Wygodne okienko na bocznej ściance informuje o stanie zapełnienia zbiornika.

Obudowa ze stali nierdzewnej, wraz z chromowanymi przełącznikami, nie tylko przywodzi na myśl klasyczne włoskie ekspresy, ale przede wszystkim świadczy o solidnym wykonaniu. Dodatkowo na wygodę obsługi tego modelu wpływa specjalny system zapobiegający kapaniu wody z wylewki (System Anti-Drop i zawód trójdrożny) oraz zewnętrzny analogowy manometr, który wskazuje ciśnienie.

Jak przystało na najlepszy ekspres kolbowy do użytku domowego, Lelit PL 41 EM oferuje podgrzewacz do filiżanek (na górze urządzenia), a także dyszę spieniającą, zintegrowaną z dyszą wody. Kolba z grupy 57 mm jest przeznaczona do użytku z kawą mieloną, a także saszetkami ESE. Do zestawu z urządzeniem dołączone są sitka: na pojedyncze oraz podwójne espresso, a także na saszetki.

Sage BES810BSS

Sage BES810BSS to kolejny pośród bardzo dobrych ekspresów kolbowych, godnych polecenia. Jest wyposażony w wiele funkcji, które mają na celu zapewnienie najwyższej jakości zaparzania ziaren.

System niskociśnieniowego parzenia wstępnego gwarantuje maksymalnie równomierną ekstrakcję kawy. Ponieważ dostarcza do sitka wodę o ciśnieniu około 2-4 bar, kawa może napęcznieć, nabierając jednocześnie smaku i aromatu.

System cieplny Thermocoil zapewnia optymalną i stabilną temperaturę wody, która przechodzi przez metalowe rurki podczas procesu zaparzania. Z kolei dzięki funkcji automatycznego wylewania gorącej wody możesz mieć pewność, że podczas ekstrakcji kawy woda zawsze będzie utrzymana w odpowiedniej temperaturze. Wszelkie resztki – ze spienianego mleka czy gorącej wody – są automatycznie wylewane na tacę ociekową.

Sage BES810BSS to model, który musiał znaleźć się w rankingu ekspresów kolbowych 2024, ponieważ od lat cieszy się uznaniem baristów. Oferuje profesjonalne efekty parzenia kawy, a jednocześnie dba o to, by proces był zoptymalizowany na każdym kroku.

W modelu nie zabrakło oczywiście dyszy spieniającej – w tym przypadku jest to 360° obrotowa dysza na parę, a także powierzchni do podgrzewania filiżanek. W zestawie znajduje się też wyjmowany metalowy tamper do ubijania kawy, przyrząd do wyrównywania kawy Razor TM, sitka z podwójnym dnem, a także sitka z dnem prostym dla profesjonalistów.

Sage SES 450BSS

Sage SES 450BSS z pewnością zajmie mniej miejsca na kuchennym blacie. Dla wielu ten model będzie z pewnością najlepszym ekspresem kolbowym do użytku domowego. Przygotowuje bowiem zarówno doskonałe espresso, jak i aksamitne kawy mleczne.

System grzewczy ThermoJet jest gotowy do pracy już w 3 sekundy, podczas gdy elektroniczny system kontroli temperatury PID dba o idealne i stabilne warunki ekstrakcji.

4-etapowy proces przyrządzania kawy obejmuje także niskociśnieniowe parzenie wstępne. Wygodne przyciski umożliwiają przygotowanie jednej albo dwóch filiżanek kawy, pary albo gorącej wody. Bezpłatna aplikacja pomaga w rozwoju baristycznej pasji, oferując wskazówki do przyrządzania kawy specialty.

KitchenAid 5KES6503ESX

Bardzo ciekawą propozycję w kategorii ekspresów kolbowych ciśnieniowych ma także marka KitchenAid. Model 5KES6503ESX oferuje wysoką jakość wykonania i niezawodny system zaparzania, który zapewnia jakościowy smak i aromat kawy.

Będą z niego zadowoleni zarówno domownicy lubujący się w czarnych kawach, jak i Ci, którzy preferują eksperymentować z mlecznym cappuccino, latte czy macchiato. Wbudowana dysza umożliwia bowiem tworzenie puszystej, mlecznej piany.

KitchenAid 5KES6503ESX przygotowuje kawę pod zalecanym przez profesjonalistów ciśnieniem 15 barów. Ponadto jest wyposażony w dwa sensory, które mają za zadanie dbać o optymalną temperaturę wody i w konsekwencji – najlepsze efekty zaparzania.

Portafiltr z płaską podstawą ułatwia ubijanie kawy w kolbie, a dzięki opcji przygotowania dwóch filiżanek espresso jednocześnie, nie tracisz czasu. Warto umieszczać filiżanki na górze ekspresu, ponieważ są tam podgrzewane, co z kolei wpływa na smak kawy podczas zaparzania, a ponadto pozwala przechowywać przygotowane napoje w optymalnej temperaturze, by nie stygły.

Niezawodny i stabilny system grzewczy Thermocoil, dysza do mlecznej pianki, funkcjonalny portafiltr i praktyczne czujniki to jednak nie wszystko. Ten model urzeka swoim ponadczasowym, eleganckim designem, a ponadto umożliwia także personalizację przygotowywanych napojów.

Możesz bowiem samodzielnie regulować ilość wody, do wyboru masz też zestaw czterech sitek do różnych metod zaparzania. A dzięki temu, że ekspres oferuje funkcję gorącej wody o temperaturze 92-92°C, może posłużyć Ci również do zaparzania niektórych rodzajów herbat czy też przygotowywania innych napojów.

Smeg ECF01PGEU

Pośród dobrych ekspresów kolbowych Smeg ECF01PGEU wyróżnia się unikalnym i urokliwym designem w stylu lat 50. To jednak oczywiście nie wszystko, co ma do zaoferowania ten model.

Regulacja twardości oraz temperatury wody pozwala przygotować intensywne espresso albo kremowe cappuccino tak, jak lubisz najbardziej. Wyjmowana podstawa z kratką spływową pozwala także dopasować wielkość szklanki do wybranego rodzaju napoju.

To dość prosty w obsłudze model, którego urok tworzą drobne, wykonane w wysokiej jakości elementy – ergonomiczna dźwignia ze stali nierdzewnej, profesjonalna kolba czy chromowana dysza.

Pozytywne opinie użytkowników potwierdzają, że model wart jest swojej ceny. Jest nie tylko pięknie i solidnie wykonany, ale i łatwy w obsłudze oraz czyszczeniu. Co jednak najważniejsze – przygotowuje smaczną kawę, która cieszy nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Gaggia Viva Prestige RI8437/11

Gdyby był to ranking ekspresów kolbowych do 1000 zł, model Gaggia Viva Prestige RI8437/11 zająłby w nim czołowe miejsce. Pośród domowych ekspresów kolbowych wyróżnia się kompaktowymi wymiarami, które idą w parzę z pełną funkcjonalnością i wygodą obsługi.

Elegancka obudowa ze szczotkowanej stali nierdzewnej mieści podgrzewacz do filiżanek, szczególnie ważny dla miłośników espresso. W modelu nie brakuje także dyszy spieniającej dla fanów kaw mlecznych.

Zbiornik na wodę o pojemności 1 litra jest standardem w tanich ekspresach do kawy kolbowych. Dla pary pijącej kawę raz dziennie będzie to jednak pojemność zupełnie optymalna. Ekspres jest przeznaczony do użytku z kawą mieloną albo saszetkami ESE.

Gaggia Viva Prestige RI8437/11 to model tani i dobry, który bardzo wygodnie się obsługuje. Wszelkie elementy są łatwo dostępne, dlatego czynności takie jak czyszczenie tacki ociekowej czy uzupełnianie zbiornika na wodę, są zupełnie bezproblemowe.

De’Longhi EC 685.M

Innym ciekawym modelem, który zająłby wysokie miejsce, gdyby był to ranking ekspresów kolbowych do 1000 zł, jest De’Longhi EC 685.M.

Jego przemyślana obudowa zapewnia łatwą obsługę. Wiadomym jest, że smak kawy zależy od zmielenia kawy, ale i prawidłowego jej zagęszczenia. Wbudowany tamper do ubijania kawy ułatwi to drugie zadanie. Nie jest to jednak jedyne udogodnienie, o jakie zadbał producent.

Dzięki regulowanemu systemowi spieniania mleka Cappuccino, każdy może przygotować ulubioną kawę mleczną. Istotny jest także fakt, że tacka ociekowa ma regulowaną wysokość, co pozwala na używanie szklanek o różnej wysokości, nawet takich o wysokości 12 cm.

O optymalną temperaturę do parzenia dba technologia Termoblok. Urządzenie umożliwia także zastosowanie saszetek ESE. Jednocześnie wszystkie istotne elementy konstrukcyjne są bardzo łatwo dostępne – zbiornik na wodę czy też tacka ociekowa są proste do opróżnienia i umycia (także w zmywarce).

Jeżeli marzy Ci się włoska kawa w zaciszu własnego domu, a nie chcesz wydawać majątku na ekspres ciśnieniowy – De’Longhi EC 685.M to zdecydowanie sprzęt do rozważenia dla Ciebie.

 

Krups VIRTUOSO XP442C11

Krups Virtuoso XP442C

Skoro mowa o tańszych ekspresach do kawy kolbowych, warto zwrócić uwagę także na model Krups Virtuoso XP442C. To kolejny kompaktowy egzemplarz, półautomatyczny, wyposażony w intuicyjny panel sterowania z funkcją zatrzymania przygotowywania kawy.

Dysza parowa wykończona stalą nierdzewną pozwoli przygotować smaczne cappuccino czy latte macchiato. O stabilność temperatury dba z kolei wydajny System Thermoblock. Kompaktowy system grzewczy skraca czas nagrzewania wody, przez co przygotowanie espresso może zająć nawet niecałą minutę.

Krups Virtuoso XP442C to dobra propozycja przede wszystkim dla początkujących entuzjastów parzenia kawy. Pozwala łatwo przygotować jedną lub dwie kawy jednocześnie, a nawet cały dzbanek. Dołączona łyżka dozująca pozwala precyzyjnie dobierać ilość kawy. W modelu nie zabrakło funkcji podgrzewania filiżanki.

De’Longhi ECP 31.21

De’Longhi ECP 31.21 oferuje możliwość jednoczesnego przygotowywania dwóch kaw, podgrzewania filiżanek, a także posiada dyszę parową do spieniania mleka. Przygotuje więc zarówno aromatyczne espresso, jak i cappuccino z kremową pianką.

Dzięki temu, że De’Longhi jest marką znaną na całym świecie, jeśli chodzi o rozwiązania dotyczące parzenia kawy, można liczyć na wysoką jakość wykonania urządzenia oraz – oczywiście – wysokiej jakości smak i aromat kawy.

Regulowana wysokość tacki ociekowej pozwala na używanie szklanek o różnej wysokości, a dzięki temu, że wszystkie istotne elementy są łatwo dostępne, ten model jest łatwy zarówno w obsłudze, jak i w utrzymaniu w czystości.

Breville Prima Latte VCF045X

Do najpopularniejszych modeli należy zaliczyć także Breville Prima Latte VCF045X. Model wyróżnia łatwa obsługa, możliwość przygotowywania kawy mielonej lub saszetek ESE, a także doskonały spieniacz.

Wystarczy jeden przycisk, by móc cieszyć się ulubionym espresso, latte czy cappuccino. Automatyczny tryb czyszczenia spieniacza do mleka będzie sporym ułatwieniem dla każdego użytkownika.

Pozytywne opinie użytkowników wskazują, że jest to dobry wybór, jeżeli zależy nam na jakości kawy i smacznej piance mlecznej. Wielu cieszy fakt, że pojemnik z mlekiem można wyjąć i schować do lodówki zapewniając sobie świeżość podczas przechowywania. Innymi słowy jest to naprawdę dobry ekspres dostępny w niewygórowanej cenie.

Cecotec Cafelizzia 790 Shiny

Cecotec Cafelizzia 790 Shiny w rankingu ekspresów kolbowych 2024 wyróżnia się kompaktowymi wymiarami i prostą obsługą.

Funkcja spieniania mleka umożliwia przygotowanie kawy mlecznej lub podgrzanie mleka, na przykład dla dziecka. Możliwe jest też przygotowywanie herbaty dzięki opcji zalewania filiżanki wrzątkiem.

Opinie użytkowników wskazują, że ekspres przygotowuje smaczną kawę, jest łatwy do utrzymania w higienie i nie jest za głośny.

Cecotec PowerEpresso 20 Tradizionale

Cecotec PowerEpresso 20 Tradizionale, podążając nieco za modą wyznaczaną przez markę Smeg, także proponuje wprowadzenie retro designu do nowoczesnych kuchni.

Dodatkowo model wyróżnia spora moc i wysokie ciśnienie (20 barów), co pozwala na uzyskanie maksimum smaku i aromatu z zaparzanej kawy. Łatwa kontrola poziomu wody podnosi komfort obsługi, podobnie jak zastosowany w urządzeniu manometr PressurePro, który na bieżąco mierzy ciśnienie.

System szybkiego podgrzewania pozwala bardzo szybko osiągnąć optymalną temperaturę zaparzania.

Yoer Breve EM01BK

Ciekawą konstrukcją w stylu retro wyróżnia się również model Yoer Breve EM01BK. Choć marka nie jest szczególnie popularna w kategorii ekspresów do kawy, ten konkretny produkt zbiera bardzo pozytywne opinie użytkowników.

Sporo ludzi decyduje się na niego z uwagi na niską cenę i przyzwoitą (3-letnią) gwarancję. Ci, którzy się na niego zdecydowali chwalą sobie smaczną kawę (z pianką), a przy tym cichą pracę. Entuzjaści kaw mlecznych cenią sobie także system spieniania mleka.

Potrójna funkcjonalność pozwala na przygotowanie kaw typu espresso, kaw mlecznych typu cappuccino oraz gorącej wody na herbatę czy czekoladę. Parametry techniczne urządzenia też są niezłe – zaparzanie odbywa się przy ciśnieniu 20 bar, moc jaką dysponuje sprzęt to z kolei 1100 W.

1,2-litrowy zbiornik na wodę jest optymalny biorąc pod uwagę wielkość ekspresu (wystarcza na około 10 kaw), a dodatkowym udogodnieniem jest nie tylko spieniacz do mleka, ale i opcja podgrzewania filiżanek czy tez możliwość przygotowywania kawy XXL.

W zestawie znajdują się 2 sitka do parzenia, dzięki którym można przygotować jedną albo dwie kawy na raz. Płynna regulacja emisji pary pozwala w łatwy i bezpieczny sposób przygotowywać spienione mleko według własnych preferencji.

Amica Espris CD1011

Ciekawostką, a zarazem ostatnim produktem w naszym rankingu ekspresów kolbowych jest Amica Espris CD1011. To produkt najtańszy, ale wyróżniający się w swoim segmencie cenowym.

System Super Crema odpowiada za tworzenie kawowej pianki jako zwieńczenie smakowitego napoju. Konstrukcja urządzenia uwzględnia także pompkę do mleka włoskiej produkcji, dzięki czemu fani kaw mlecznych mogą cieszyć się dobrze spienionym mlekiem w ulubionym napoju.

Choć wiadomym jest, że w tej cenie niezbędne były kompromisy, jeśli chodzi między innymi o tworzywa wykonania, najważniejsze elementy konstrukcyjne tworzy stal szlachetna. Pośród tych stalowych części wymienić można kluczową – a mianowicie boiler.

Podstawkę na filiżanki można demontować, a dysza z parą jest ruchoma, dzięki czemu można łatwo dopasować ją do kształtu i wielkości filiżanki (czy też kubka). Do dyspozycji użytkowników jest też funkcja gorącej wody.

Heirich`s HES 8689

Ciekawą propozycją w naszym rankingu ekspresów kolbowych jest także Heirich`s HES 8689. Półka na filiżanki pozwala na umieszczenie 4 lub 6 filiżanek, a dzięki funkcji podgrzewania espresso jest idealnie takie, jak trzeba przez tak długi czas, jak sobie życzysz.

Zintegrowany w maszynie system mleczny pozwala na przygotowanie kaw z mlecznej pianki. Nie brakuje tu też opcji serwowania wrzątku.

Jak działa ekspres kolbowy?

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie każdy ekspres kolbowy jest wyposażony w młynek do mielenia kawy. W związku z tym, w niektórych przypadkach konieczny będzie dodatkowy zakup tego akcesorium. Prawdziwi pasjonaci nie uważają tego jednak za problem, a wręcz za możliwość dobrania takiego młynka, który najlepiej odpowie ich preferencjom, a nawet posłuży przez resztę życia.

Jedną z zalet ekspresu kolbowego bez młynka jest fakt, że użytkownik samodzielnie dobiera ilość kawy przeznaczonej do zaparzenia. Przed przystąpieniem do przygotowywania napoju, należy uruchomić urządzenie, aby miało ono chwilę na zagotowanie wody.

Sam proces parzenia jest raczej nieskomplikowany. Polega bowiem na tym, że gorąca woda przepływa przez kolbę, w której znajduje się kawa. W tym miejscu warto dodać, że wpływ na smak oraz aromat napoju, mają same ziarna. Zarówno ich grubość, ilość, jakość, jak i stopień ubicia w kolbie, będą dawały różne efekty.

Dla wielu osób niezwykle istotnym jest fakt, że duża część ekspresów kolbowych umożliwia także przygotowywanie cappuccino, a nawet latte! Miłośnicy napojów z dodatkiem spienionego mleka mogą zatem rozglądać się za urządzeniami wyposażonymi w dyszę.

Co ciekawe, niektóre modele są w stanie pracować z saszetkami ESE, czyli niewielkimi porcjami zmielonej kawy, które zamknięto w bibułce filtrującej. Takie rozwiązanie jest, przede wszystkim, gwarancją wygody użytkowania. Ponadto saszetki ESE znacznie skracają czas czyszczenia ekspresu.

Sprawdź: Ekspres kapsułkowy – jak wybrać najlepszy?

Ekspres kolbowy

Dobre ekspresy kolbowe – czym się charakteryzują?

Decydując się na zakup ekspresu kolbowego, każdemu użytkownikowi zależy na dobrym sprzęcie, który spełni wszystkie postawione mu wymagania. Dlatego też warto zapoznać się zarówno z najważniejszymi parametrami, jak i funkcjami oraz udogodnieniami, które wpływają na komfort pracy, a także zadowolenie z efektu końcowego.

Parametry

Do najważniejszych cech ekspresów kolbowych należy głównie moc i ciśnienie. Zasadniczo rzecz biorąc – obydwa te parametry łączą się ze sobą, ponieważ im większa będzie moc, tym większe ciśnienie wygeneruje ekspres.

Minimalna wartość powinna wynosić 9 barów, jednak sprzęty z wyższej półki jakościowej zapewniają nawet 16 barów. Większe ciśnienie zapewnia znacznie bardziej aromatyczny napój. Ponadto moc sprzętu wpływa także na szybkość jego nagrzewania, przez co czas potrzebny na przygotowanie kawy ulega znacznemu skróceniu.

Bojler

Domowe ekspresy kolbowe mogą mieć pojedynczy lub podwójny bojler. Pojedynczy sprawdzi się u miłośników kawy czarnej. Nie będzie wiązał się z dużymi kosztami, bo jest rozwiązaniem tańszym, ale ma swoje wady.

Mianowicie pojedynczy bojler będzie odpowiedzialny zarówno za podgrzewanie wody, jaki i generowanie pary do spienienia mleka. Jeżeli będziesz chciał przygotować kawę mleczną, czas przygotowywania napoju będzie znacznie wydłużony. Drugą charakterystyczną cechą ekspresów z pojedynczymi bojlerami jest ich niska pojemność.

Bojler podwójny, czyli dwa bojlery z osobnymi grzałkami, można ustawiać osobno, ponieważ jeden odpowiada za parę, a drugi za gorącą wodę. Nie tylko wydajność urządzenia będzie wyższa, ale także zyskamy większe możliwości konfiguracji oraz wyższą stabilność temperatury wewnątrz urządzenia. Bojlery podwójne są dostępne w urządzeniach profesjonalnych, ale i niektórych modelach domowych.

Precyzja temperatury

Na ekstrakcję kawy ogromny wpływ ma temperatura wody. Jej odpowiednia wartość, a także stabilność podczas procesu parzenia wpływa na końcowy smak i aromat napoju. Dlatego tak ważne jest, żeby ekspres oferował precyzyjne ustawienia temperatury w konkretnym zakresie.

Najlepszą kontrolę nad temperaturą gwarantuje kontroler cyfrowy, ale presostat (analogowy system kontroli) sprawdzi się równie satysfakcjonująco u wszystkich tych, którzy piją zwykłe espresso czy kawę z mlekiem.

Funkcje

Do najpopularniejszych, a zarazem najbardziej pożądanych funkcji, należy oczywiście spienianie mleka. Niektóre modele dają także możliwość regulacji emisji pary, przez co perfekcyjne latte jest możliwe do przygotowania w bardzo łatwy sposób.

Na ten moment, dobrej klasy urządzenia oferują jednak znacznie więcej możliwości, takich jak wybór rozmiaru kawy, wskaźniki temperatury lub opcja przyrządzania dwóch filiżanek jednocześnie.

Czyszczenie

Aby proces czyszczenia sprzętu przebiegał sprawnie i bezproblemowo, warto zwrócić szczególną uwagę na elementy, które ulegają najczęstszym zabrudzeniom. W związku z tym, zarówno tacka, jak i pojemnik na wodę, czy też dysza, powinny być łatwe do zdemontowania oraz ponownego założenia.

Niektóre modele posiadają funkcję automatycznego czyszczenia, a część z nich – także odkamieniania. Takie rozwiązania pozwalają na przedłużenie żywotności ekspresu, jednocześnie utrzymując go w należytej czystości.

Rozmiar urządzenia

Może się wydawać, że kwestia wielkości ekspresu jest raczej mało istotna. W rzeczywistości jednak, rozmiar wybranego modelu często przesądza o decyzji zakupowej. Zbyt duże urządzenia mogą bowiem okazać się bardzo problematyczne w małych kuchniach, zajmując sporą ilość dostępnego miejsca.

Z drugiej strony – mniejsze modele niejednokrotnie nie spełniają oczekiwań użytkowników, zapewniając niewystarczającą pojemność zbiorników, która nie będzie adekwatna do liczby domowników.

Jak już wspomnieliśmy – niektóre modele nie posiadają wbudowanego młynka do mielenia kawy. To z kolei wiąże się z wygospodarowaniem dodatkowego miejsca na blacie, którego będzie potrzebował młynek.

Zobacz: Dobry młynek do kawy – jaki warto kupić?

Ekspres kolbowy – czy warto? Zalety i wady

Odpowiedź na pytanie, czy ekspres kolbowy jest wartym zakupu, nie jest jednoznaczna. Dla pasjonatów kawy będzie to prawdopodobnie niesamowite rozwiązanie, pozwalające na przygotowanie ulubionego napoju dokładnie tak, jak ma się na to ochotę. Ogromną radość może przynosić wręcz sam proces zaparzania. Nie jest to jednak proces prosty, co może frustrować początkujących baristów.

Jednym z największych plusów, które niesie za sobą ekspres kolbowy, jest przyrządzanie kawy tak, jak robią to profesjonaliści. Mówi się, że najlepsza kawa powstaje właśnie w dobrych ekspresach kolbowych . Jest to bowiem pewnego rodzaju rytuał, wymagający sporej precyzji, a także wprawy. Przejście przez cały proces parzenia wydobywa z ziaren pełnię aromatu i smaku, którym użytkownik może się delektować.

Niestety – wspomniana zaleta okazuje się również największą wadą. Niedoświadczeni użytkownicy mogą bowiem napotkać sporo problemów i komplikacji, wynikających z braku dostatecznej wiedzy w zakresie parzenia kawy. Ponadto jest to proces niezwykle czasochłonny. Istotną kwestią jest także samo czyszczenie urządzenia, ponieważ często okazuje się ono dość skomplikowane. Wszystko to sprawia, że osoby, które liczą na szybkie i sprawne przyrządzenie kawy, mołyby być mocno zawiedzione.

Parzenie kawy w ekspresie kolbowym często jest postrzegane jako pasjonujący proces, mający na celu wydobycie z ziaren wszystkiego tego, co najlepsze. To właśnie taki sposób myślenia inspiruje producentów do tworzenia coraz nowszych i wydajniejszych modeli. Dlatego też w dużej mierze są to sprzęty przeznaczone dla koneserów, i to właśnie im polecamy dokonanie zakupu.

Zobacz także: Jak wybrać odpowiedni ekspres przelewowy?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

4.2/5 - (4 votes)