W Polsce są już oferty na giga internet, w dodatku ceny są atrakcyjne. Czy warto kupić takie łącze? I czy odczujemy jakąś różnicę?
Dostawcy usług internetowych zawsze chcą sprzedawać szybsze połączenie. Oferty z roku na rok są atrakcyjniejsze, ale czy rzeczywiście warto wymienić obecny internet na giga internet? Jakie prędkości są nam rzeczywiście potrzebne? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż można by się spodziewać. Wyższe poziomy prędkości nie zawsze są bowiem warte swojej ceny.
Szybkość połączenia internetowego jest zwykle mierzona w megabitach na sekundę, często zapisywana jako Mb/s. Utworzenie jednego megabajta zajmuje osiem megabitów, więc jeśli masz połączenie o przepustowości 1000 Mb/s (gigabit), pobranie pliku o rozmiarze 1 GB zajmie 8 sekund. A przynajmniej powinno w teorii.
Spis treści
Giga internet: co potrzebuje bardzo dużej przepustowości łącza?
Twoja prędkość internetu jest ostatecznie miarą przepustowości. Jeśli masz połączenie o szybkości 25 Mb/s, możesz oglądać pięć jednoczesnych strumieni Netflix 5 Mb/s. Oczywiście zakładając, że nikt inny (ani nic innego) nie używa połączenia do innych celów.
Ogólnie rzecz biorąc, strumieniowe przesyłanie wideo wykorzystuje największą przepustowość – przynajmniej dla przeciętnego użytkownika. Netflix używa ok. 5 Mb/s dla strumieni 1080p i zaleca 25 Mb/s dla strumieni 4K. YouTube z kolei ma nieco inne wymagania, ponieważ wiele filmów jest nagrywanych z prędkością 60 kl./s (dwukrotnie większa przepustowość) i zużywa ok. 7 Mb/s przy 1080p@60 kl./s.
Ale tutaj obliczenia się nie kończą. Podczas gdy średnia przepustowości filmu na YouTube może wynosić 7 Mb/s, to jednak wykorzystuje jej więcej. Ponieważ serwis będzie buforować materiał z wyprzedzeniem, zazwyczaj będzie próbował zmaksymalizować twoje połączenie, korzystając z nawet 250 Mb/s (na połączeniu 400 Mb/s). Wszystko po to, aby materiały były płynnie odtwarzane i bez żadnych zacięć.
Jeśli nie masz wystarczającej przepustowości, YouTube obniży jakość wideo automatycznie do 480p@30 kl./s lub nawet niżej, umożliwiając płynne oglądanie filmów nawet przy połączeniu 1 Mbps. Netflix działa w dużej mierze w ten sam sposób, dostosowując jakość do dostępnej prędkości. Jeśli masz uruchomionych wiele urządzeń, router zrównoważy ruch między nimi, a strumień odpowiednio się dostosuje.
W pewnym sensie nie ma więc znaczenia, jak szybkie jest twoje połączenie, ponieważ strumieniowe przesyłanie wideo będzie generalnie wykorzystywać możliwie największą dostępną przepustowość. Dopóki masz wystarczającą prędkość, aby przynajmniej obsłużyć strumień o niskiej jakości, nie doświadczysz żadnego buforowania i zacięć w odtwarzaniu.
Giga internet: na szybkość internetu największy wpływ na opóźnienie, a nie prędkość pobierania
A co z grami online? Nie trzeba mieć superszybkiego internetu, aby komfortowo grać online. Najczęściej wystarczy łącze oferujące prędkość na poziomie 15-20 Mb/s, ale trzeba wziąć też pod uwagę przepustowość. Jeśli używasz komputera czy konsoli do grania w gry online, ale w tym samym czasie inna osoba w domu przegląda np. internet na telefonie, a kolejna używa go do strumieniowania filmu na Netfliksie czy rozmów wideo, może to nadwyrężyć przepustowość. Czynności takie jak pobieranie plików czy strumieniowanie wideo są szczególnie wymagające, bo trzeba tutaj pobierać dużo danych – znacznie więcej niż podczas grania online. Może to spowolnić internet i odbić się na rozgrywce.
Ranking: Router WiFi 6
Druga kwestia to opóźnienie (latency). To właśnie latency najczęściej kojarzy się z lagiem w grach, czyli sytuacją, kiedy dana aplikacja (albo gra) nie reaguje w odpowiednio krótkim czasie na przesyłane w sieci sygnały. Możesz np. machnąć mieczem w grze i oczekiwać, że trafisz przeciwnika w ciągu 1 sekundy, ale przez opóźnienie trafiasz go po 5 sekundach. W tym samym czasie przeciwnik może się poruszyć i nagle okazuje się, że dostaje cios mieczem, ale z odległości 20 metrów… Dla obu stron to zdecydowanie mało komfortowa sytuacja i duży lag (opóźnienie) uniemożliwia rozgrywkę.
Opóźnienie jest mierzone w milisekundach (ms). Kiedy testujesz swoje łącze, weź pod uwagę również to, jakie jest opóźnienie. Im mniejsze, tym lepiej. Polecamy ok. 20-30 ms (lub mniej), aby grać komfortowo i cieszyć się dużą szybkością połączenia. Przeczytaj w naszym serwisie, jak przeprowadzić ping test, aby dowiedzieć się więcej.
Czy warto kupić giga internet?
Jeśli jesteś aktualnie na etapie zakupu łącza internetowego, warto wybrać giga internet, jeżeli tylko twoje miejsce zamieszkania jest objęte jego zasięgiem. Ceny? Oczywiście zależy od operatora, ale średnio koszt giga internetu to 70 zł na miesiąc. Wówczas mamy często pobieranie 1000 Mb/s i wysyłanie od 100 do 300 Mb/s. W niektórych miejscach w Polsce jest dostępne również łącze symetryczne na światłowodzie – czyli mamy wtedy takie same prędkości przesyłania i pobierania danych.
Biorąc pod uwagę, że giga internet jest obecnie o wiele tańszy niż parę lat temu, zdecydowanie warto rozważyć zakup. Zwłaszcza jeśli z internetu korzysta więcej niż jedna osoba w tym samym czasie. Oto rekomendowane prędkości:
Prędkość internetu | Liczba użytkowników | Zastosowania |
5-25 Mb/s |
1-2 | Przeglądanie stron internetowych, e-maile, media społecznościowe, przesyłanie strumieniowe wideo SD, strumieniowe przesyłanie muzyki |
25-50 Mb/s |
1-3 | Przesyłanie strumieniowe wideo HD i 4K, strumieniowe przesyłanie muzyki, gry, wygodna praca z domu |
50-100 Mb/s |
2-4 | Przesyłanie strumieniowe wideo 4K, gry, praca z domu, korzystanie z domowych urządzeń zabezpieczających |
100-500 Mb/s |
2-5 | Przesyłanie strumieniowe wideo 4K, gry, prowadzenie biura domowego, korzystanie z zabezpieczeń w domu i inteligentnych urządzeń domowych |
500-1000 Mb/s | 3-5+ |
Prowadzenie biura domowego, przesyłanie strumieniowe w rozdzielczości 4K, gry, korzystanie z zabezpieczeń domowych i inteligentnych urządzeń domowych |
Na koniec pamiętaj, że prędkość internetu zależy również od tego, jaki masz router i zasięg w domu czy mieszkaniu. A także od tego, czy łączysz się przez WiFi, czy przez przewód Ethernet. Na ten temat więcej poczytasz w tekście o WiFi 6 vs WiFi 6E oraz WiFi Mesh.