• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 tygodnie temu

Moda na retro AGD zdaje się trwać w najlepsze, a producenci tego typu sprzętów wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Konsumentów, tym samym wprowadzając na rynek nowoczesne, a zarazem funkcjonalne sprzęty w stylistyce z dawnych lat. Obecnie spotyka się więc takie urządzenia, jak chociażby czajniki, ekspresy do kawy, tostery, lodówki, a także piekarniki, którym poświęcony został poniższy artykuł.

Jak więc stwierdzić, czy piekarnik w stylu retro jest dobrym rozwiązaniem do kuchni? Na co należy zwracać szczególną uwagę przy zakupie sprzętu z tej kategorii, aby wybrać możliwie najlepszy model? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszych akapitach.

Zobacz również: Najlepsze lodówki retro – Ranking najciekawszych modeli

Piekarniki w stylu retro – co je wyróżnia?

Zasadniczo rzecz biorąc, producenci piekarników w stylu retro zaznaczają, że są to sprzęty łączące w sobie wyjątkowo charakterystyczny wygląd, a także nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania, które gwarantują sprawną i niezawodną pracę. Do najbardziej typowych cech sprzętów z tej kategorii zalicza się między innymi:

  • Specyficzną kolorystykę – w której dominują przede wszystkim pastelowe kolory, takie jak miętowy, różowy, czy też beżowy;
  • Chromowane detale – w tym chociażby uchwyty, czy też niezbędne pokrętła;
  • Zaokrąglone krawędzie – mające nadawać urządzeniom „miękkiego” wyglądu.

Retro piekarniki to jednak nie tylko ładna otoczka. Tego typu urządzenia niejednokrotnie są bowiem wyposażone w szereg nowoczesnych technologii, które gwarantują stosunkowo dużą funkcjonalność sprzętu, a także łatwość jego obsługi.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie piekarnika w stylu retro?

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie piekarnika w stylu retro?

Decydując się na zakup piekarnika w stylistyce retro należy uwzględnić kilka kluczowych cech, a także parametrów oferowanych przez tego typu sprzęty. Najważniejsze z nich zostały więc opisane w poniższych akapitach, aby ułatwić podjęcie odpowiedniej decyzji.

Rodzaj

Na rynku dostępne są piekarniki retro do zabudowy, a także modele wolnostojące. Dlatego też należy zastanowić się, który wariant możliwie najlepiej sprawdzi się w danej kuchni, przy czym każdy z nich ma swoje zalety, jak i wady.

Piekarniki wolnostojące przeważnie cechują się większymi rozmiarami, a więc także większą pojemnością. Ponadto są one przy tym łatwiejsze do instalacji, a w razie konieczności również naprawy. Tego typu rozwiązania mogą jednak wpływać na występowanie poszczególnych ograniczeń w kontekście projektowania danej przestrzeni, gdyż muszą zostać wówczas ustawione w konkretnej lokalizacji.

Jeśli natomiast chodzi o piekarniki do zabudowy, bardzo często okazują się one wyjątkowo estetycznym rozwiązaniem, które gwarantuje schludny i nowoczesny wygląd. Ponadto dają one pewnego rodzaju elastyczność w projektowaniu całej kuchni, gdyż mogą zostać zamontowane w niemal każdym miejscu, jednocześnie przyczyniając się do zaoszczędzenia przestrzeni. W związku z tym doskonale sprawdzają się one chociażby w wyjątkowo niewielkich kuchniach, a przy tym są również funkcjonalne. Niestety, przeważnie będą one droższe, a zarazem trudniejsze do instalacji. Mogą również sprawiać potencjalne trudności w przypadku konieczności naprawy lub wymiany.

Rozmiar i pojemność

Piekarniki w stylu retro mogą przyjmować różne rozmiary, a także pojemności. Parametry te należy więc dostosować odpowiednio do danej przestrzeni, a także konkretnych wymagań. Większe piekarniki sprawdzą się przede wszystkim u osób, które pieką często i dużo, a więc chociażby w domach i mieszkaniach, gdzie przygotowywane są posiłki dla całych rodzin. Nie oznacza to jednak, że mniejsze modele będą wówczas gorsze pod względem funkcjonalności.

Klasa energetyczna

Aspekt ten wywiera bezpośredni wpływ na koszty związane z eksploatacją danego piekarnika. Przed zakupem konkretnego modelu zdecydowanie warto więc spojrzeć na jego klasę energetyczną, a także wartości mówiące o zużyciu prądu. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie zwiększonych kwot na rachunkach, co z kolei sprawi, że piekarnik nie będzie nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu.

Programy i funkcje

W zależności od rodzaju, piekarniki w stylu retro mogą oferować zarówno wyłącznie podstawowe funkcje i programy pracy, jak i poszczególne udogodnienia. Wśród nich można wyróżnić:

  • Różne tryby pieczenia – takie jak termoobieg, grill, czy też nawet pieczenie z parą;
  • Automatyczne programy dedykowane przygotowywaniu poszczególnych potraw;
  • Funkcje samoczyszczenia – w tym chociażby tryb pyrolizy lub katalizy.

Łatwość obsługi

Łatwość obsługi

Piekarnik stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia niemal każdej kuchni. Dlatego też zdecydowanie warto postawić na model, który nie będzie nadmiernie skomplikowany w obsłudze, a przy tym okaże się również wygodny. Ułatwieniem w tym kontekście okazują się chociażby intuicyjne pokrętła lub przyciski, czy też czytelne wyświetlacze, które spotykane są w nowoczesnych piekarnikach.

Bezpieczeństwo użytkowania

Dobry piekarnik powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenia, w tym chociażby te związane z zapobieganiem oparzeniom. Co więcej, na ten moment podstawą okazuje się również zabezpieczenie przed przegrzaniem, które polega przede wszystkim na automatycznym wyłączaniu piekarnika w momencie, gdy pracuje on zbyt długo.

Jednocześnie warto wspomnieć również o tym, że niektóre piekarniki oferują funkcję blokady rodzicielskiej, która sprawdza się szczególnie wówczas, gdy w domu przebywają małe dzieci. Dzięki temu nie będą one bowiem w stanie samodzielnie włączyć piekarnika, czy też otworzyć go w trakcie pracy.

Design

Oczywistym jest fakt, że piekarniki w stylu retro wybierane są przede wszystkim ze względu na swój charakterystyczny wygląd. Przed zakupem konkretnego modelu warto jednak zastanowić się, czy jego design będzie odpowiedni do danej przestrzeni, a przy tym nie zakłóci jej estetyki. W przeciwnym razie piekarnik może w nadmiernym stopniu rzucać się w oczy, tym samym niejako zaburzając ogólny klimat panujący w pomieszczeniu.

Cena

Decydując się na zakup piekarnika w stylu retro należy mieć świadomość tego, że sprzęty z tej kategorii przeważnie są droższe od klasycznych modeli. Warto jednocześnie ustalić budżet, jakim się dysponuje, a następnie poszukiwać możliwie najlepszych rozwiązań, które nie przekroczą ustalonej kwoty.

Retro piekarnik – czy warto?

Retro piekarnik – czy warto?

Ostateczna decyzja o zakupie piekarnika w stylu retro powinna zostać podjęta w zgodzie z własnymi preferencjami, a także potrzebami oraz wymaganiami. Tego typu sprzęty posiadają bowiem zarówno swoje zalety, jak i poszczególne wady.

Do zalet z pewnością warto zaliczyć unikalny wygląd, który jest w stanie nadać kuchni charakteru, a przy tym uczynić ją o wiele bardziej przytulną. Ponadto takie piekarniki bardzo często oferują szereg praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań, przez co najzwyczajniej dobrze sprawdzają się w codziennym użytkowaniu.

Jeśli natomiast chodzi o potencjalne wady, należy uwzględnić w nich chociażby wyższą cenę. Ponadto niektóre modele retro piekarników mogą okazać się problematyczne w przypadku naprawy ze względu na ograniczoną dostępność poszczególnych części zamiennych.

Sprawdź także: Najładniejsze czajniki elektryczne w stylu retro – Ranking

#materiałreklamowy

Oceń ten post