• Ostatnia modyfikacja artykułu:9 miesięcy temu

Jaki router WiFi 6 wybrać? Polecamy najlepsze modele i doradzamy, kiedy warto zdecydować się na wymianę dotychczasowego sprzętu. Poznaj najważniejsze porady i rekomendacje

Jesteś zadowolony z obecnego routera? Jeśli tak, możesz przestać czytać na tym etapie. Ale gdy masz problemy z zasięgiem, szybkością lub niezawodnością pracy swojego routera, a dodatkowo ma on już kilka lat, być może nadszedł czas na aktualizację.

Poradnik: WiFi mesh – co to jest? Jak działa i czy warto wybrać?

Twój router może obecnie działać w standardzie WiFi 5 lub nawet WiFi 6, ale jeśli przerywa połączenia, wymaga częstych restartów lub działa wolno, nawet gdy jesteś w sąsiednim pokoju – wszystko to może prowadzić do frustracji. Tym bardziej, gdy np. kupisz łącze o prędkości pobierania 1 GB, a praktyce masz tylko 300 MB, bo router nie jest w stanie zapewnić wystarczających transferów.

W tym rankingu polecamy routery WiFi 6, które bez problemu zapewniają lepsze możliwości niż modele z poprzedniej generacji. Są to zarazem świetne sprzęty do mieszkań i małych domów, jak również do większych powierzchni – wszystko zależy od tego, jaki model wybierzesz. Jeśli natomiast masz duży dom, o powierzchni ok. 300 m2, wtedy powinieneś zainteresować się systemem WiFi mesh.

TP-Link Archer AX50 – najlepszy router WiFi 6 w średniej cenie

tp-link-archer-ax50

Router w cenie 500 zł i jest to model budżetowy? Tak. W przypadku standardu WiFi 6 zyskujemy bardzo duże możliwości i nie powinno dziwić, że urządzenia tej klasy są dość kosztowne. Dla przykładu, AX50 może pokryć zasięgiem powierzchnię 185 m2, a przy tym obsługiwać dziesiątki urządzeń – od laptopów i smartfonów, po termostaty i inteligentne zamki. To w zasadzie router, który byłby w stanie obsłużyć cały hotel.

Ale zasięg to nie jedyna mocna strona urządzenia. Router Archer AX50 świetnie nadaje się do gier, rozmów wideo i przesyłania strumieniowego wideo – nawet w rozdzielczości 4K. Oferuje bowiem bardzo dobre parametry techniczne – przesył 574 Mbps na paśmie 2,4 GHz i 2402 Mbps na 5 GHz.

Ma tylko cztery porty gigabitowe LAN, co dla niektórych może okazać się za małą liczbą, a także tylko cztery anteny – niektóre miejsca w dużym domu mogą mieć więc słabszy zasięg. Ale to stosunkowo małe wady, gdy ocenimy cenę i możliwości tego sprzętu.

Cena: ok. 550 zł

TP-Link Archer AX6000 – najlepsza łączność

TP-Link Archer AX6000

Router klasy premium, wyposażony w 8 anten i zapewniający doskonałą wydajność. Możesz liczyć na przesył danych dochodzący do 4804 Mbps na paśmie 5 GHz i 1148 Mbps na 2,4 GHz. Jak nietrudno się domyślić, przy takiej liczbie anten zasięg i pokrycie również są doskonałe – ten model często rekomendowany jest jako “optymalna łączność” i wcale nas to nie dziwi.

Tak duże możliwości w zakresie zasięgu i prędkości idą tu w parze z bogatym wyposażeniem w porty. Port WAN 2,5 Gbps będzie działać nawet z najszybszymi połączeniami internetowymi, a 8 portów Ethernet zapewni szansę do podłączenia wielu urządzeń za pomocą przewodu gigabitowego. Z boku routera znajdziesz ponadto złącza USB 3.0 Type-A i Type-C, zapewniające szybką łączność z innymi urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak serwery NAS czy domowe serwery multimedialne.

W zestawie TP-Link dołącza dożywotnią subskrypcję HomeCare, która obejmuje kontrolę rodzicielską oraz blokowanie cyber zagrożeń dla całej sieci.

Cena: ok. 1250 zł

Netgear Nighthawk AX8 (RAX80) – najlepszy router WiFi 6 na rynku

netgear nighthawk ax8

Dwupasmowy router WiFi 6, który może zapewnić przepustowość sieci nawet na poziomie 6 Gbps. Ma też agregację łączy, co pozwala na zwiększenie przepustowości połączeń przewodowych. Do tego w zestawie dołączona jest aplikacja Disney Circle, która zapewnia ochronę przed cyber zagrożeniami dla całej sieci.

Router obsługuje w zasadzie wszystkie najnowsze i najważniejsze standardy. A najważniejsze: zapewnia świetną wydajność nawet przez ściany i podłogi, co oznacza, że w praktyce działa niemal tak samo dobrze, jak w warunkach laboratoryjnych.

Ma 6 portów LAN (gigabit), 1 port WAN, a także dwa porty USB 3.1. Jego futurystyczna konstrukcja skrywa w swoich skrzydłach cztery wydajne anteny, które są optymalnie ustawione pod kątem najlepszej wydajności WiFi. Co ciekawe, router AX8 możemy nawet wygodnie zamontować na ścianie.

Cena: ok. 1600 zł

Netgear Orbi Wi-Fi 6 – najlepszy router WiFi 6 mesh

netgeasr-orbi-wifi-6

Szybkość i możliwości – tak można podsumować ten system WiFi mesh. Zapewnia świetny zasięg i prędkości w całym, dużym domu, a przy tym cechuje się łatwą konfiguracją. Ma trzyzakresowe pokrycie i może obsłużyć powierzchnię 470 m2. Do tego bez trudu podłączymy do niego nawet – uwaga – 100 różnych urządzeń.

Każdy z routerów ma 4 porty gigabitowe LAN, 1 port WAN oraz obsługuje komendy głosowe z Amazon Alexy czy Asystenta Google. Producent dołącza też aplikację Orbi, dzięki której możemy sprawnie zarządzać całą siecią z telefonu.

To nie jest tani sprzęt, ale nie jest to także sprzęt dla wszystkich. Polecamy go wyłącznie użytkownikom, którzy mają bardzo duży dom, a przy tym nie chcą instalować w nim zbyt wielu rozwiązań sieciowych – Orbi to zaledwie dwa urządzenia, które zapewniają gigantyczne możliwości sieciowe.

Cena: ok. 3900 zł

Asus ROG Rapture GT-AX11000

Router gamingowy? Czemu nie! To trzyzakresowy model klasy 10-gigabitowej. Ma m.in. funkcję potrójnego przyspieszania rozgrywki, która zapewnia lepszy przesył danych dla pakietów pochodzących od gry na każdym etapie ich drogi. Do tego możemy nadawać priorytety urządzeniom ROG i pakietom z gier, jak również wybierać najkrótszą drogę do serwera gry. Wszystko to przekłada się później na niższy ping i zredukowane opóźnienia.

Jak przystało na sprzęt dla wymagających graczy, router ma 64-bitowy procesor o częstotliwości pracy 1,8 GHz, więc poradzi sobie z wieloma zadaniami i w tym samym czasie (np. strumieniowanie 4K i rozgrywka online). Ma też gniazdo WAN 2,5 Gbps, które zapewnia nawet 2,5 raza szybsze transfery niż typowe gniazdo gigabitowe. Jeśli masz internet szybszy niż 1 GB, oto dobra opcja do wyboru!

Oprócz tego możesz liczyć na 4 porty gigabitowe, 1 port WAN gigabitowy i 1 port 2,5-gigabitowy, a także 2 porty USB 3.1. Maksymalna prędkość transmisji to tutaj aż 11000 Mbps.

Cena: ok. 2000 zł

Asus RT-AX88U

Asus RT-AX88U

Model dwuzakresowy, który obsługuje pasmo 160 MHz i modulację 1024-QAM, co sprawia, że osiąga bardzo wysokie prędkości połączeń bezprzewodowych, sięgające 6000 Mbps, w tym 1148 Mbps dla 2,4 GHz i 4804 Mbps dla 5 GB. Jest 2,3 raza szybszy od dwuzakresowych routerów pracujących w standardzie 802.11ac (WiFi 5).

Producent dołącza do niego dożywotni pakiet AiProtection Pro, który opiera się na technologiach Trend Micro i zawiera regularnie aktualizowane sygnatury bezpieczeństwa. Zapewnia ochronę całej sieci i sprawia, że nie będziesz musiał już kupować antywirusa.

Ma aż 8 portów gigabitowych, jak również 1 port WAN oraz 2 porty USB 3.1. W testach uzyskuje najlepsze opóźnienia (najniższe), co oznacza, że świetnie nadaje się do gier. Ponadto ma bardzo rozbudowane opcje konfiguracyjne – docenią to użytkownicy, którzy lubią nieco majsterkować i chcą ustawić router do własnych potrzeb.

Cena: ok. 1550 zł

Oceń ten post