• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Gogle VR zapewniają doskonałe wrażenia, ale też mogą przydać się w pracy. Sprawdź polecane modele, zależnie od zastosowania.

Jeśli kupujesz gogle VR, kieruj się przy wyborze przede wszystkim ich zastosowaniem. Czy będziesz ich używał jako zestawu słuchawkowego do gier? Czy też mają służyć jako gadżet do zastosowań interaktywnych i np. oglądania specjalnych filmów? A może chcesz gogle samodzielne, które działają bez współpracy z komputerem?

Zastosowania dla gogli VR to przede wszystkim gry, design i architektura, kursy, filmy, a także aktywności ruchowe. Większość urządzeń adresowanych jest jednak głównie do graczy. Na znaczeniu zyskują też rozwiązania z tzw. mixed reality, czyli wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną. Są to rozwiązania, które nie zapewniają wrażeń VR, niemniej mogą spotkać się z zainteresowaniem wielu klientów. Co jednak znajdziemy w sklepach? I na co warto zwrócić uwagę?

Gogle VR – co wybrać?

Oto kilka najlepszych zestawów do komputera, PS4, czy też takich, które współpracują z telefonem:

Oculus Quest 2 – gogle VR do PC, ale też samodzielne

oculus quest 2 gogle vr

Quest 2 to ewolucja popularnego zestawu Quest, który zapoczątkował bezprzewodowe VR. Nowy model jest o wiele wydajniejszy i działa na platformie Qualcomm Snapdragon XR2. Zapewnia lepsze możliwości w zakresie obliczeń AI, ma 6 GB pamięci RAM, a także wyświetlacz 1832 x 1920 pikseli na oko. To jak dotąd jeden z najlepszych wyświetlaczy w goglach VR, jaki znajdziemy na rynku.

Ponieważ Quest 2 oferują o 50% więcej pikseli niż oryginalne Questy, wszystko – od gier po aplikacje zwiększające produktywność i filmy 360 stopni – wygląda tutaj o wiele, wiele lepiej. Już teraz krążą pogłoski, że w przygotowaniu są Oculus Quest 3, ale póki co Facebook ciągle skupia się na “dwójce”.

Quest 2 świetnie śledzą dłonie za pomocą bardzo wygodnych kontrolerów, a także są łatwe w użyciu i konfiguracji. Mają wiele zastosowań, ale gry są prawdopodobnie tym najważniejszym. Firma oferuje świetny sklep z aplikacjami i grami, który zapewnia szeroki wybór tytułów.

Sprawdź: Test szybkiego pisania

Co istotne, w przypadku Quest 2 wszystkie komponenty znajdują się wewnątrz urządzenia. Nie ma więc potrzeby kupowania komputera czy konsoli, aby wejść do świata VR. Wystarczy zainstalować aplikację Oculus na telefonie, podłączysz się do WiFi i możemy przenieść się do wirtualnej rzeczywistości. Są jednak takie tytuły, które mają większe wymagania i wtedy trzeba już połączyć gogle VR z komputerem. To np. popularna gra Alyx.

Cena: ok. 2400 zł (wersja 256 GB)

HTC Vive Cosmos Elite – gogle VR do PC

HTC Vive Cosmos Elite - gogle VR do PC

A tutaj coś dla bardziej wymagających. Jeśli chcesz większych wrażeń wizualnych, w rozdzielczości 2880 x 1700 pikseli (1440 x 1700 na oko), a przy tym grać w gry na goglach, które mają najlepsze w swojej klasie śledzenie pomieszczeń, nie szukaj dalej. Valve Cosmos to idealna opcja dla największych entuzjastów technologii.

Gogle VR firmy HTC oferują prawdopodobnie najlepsze śledzenie pomieszczeń i ruchów, co sprawia, że doskonale sprawdzą się niemal w każdym pokoju. Jest to zarazem sprzęt, który współpracuje z komputerem, a sam PC musi być bardzo wydajny, jeżeli chcesz odpalać gry VR.

Gogle HTC współpracują ponadto z wieloma akcesoriami, a także mają świetne, zintegrowane słuchawki.

Minimalna specyfikacja komputera do współpracy z goglami to:

  • Procesor: Intel Core i5-4590 lub AMD FX 8350
  • Grafika: GeForce GTX 970 4GB, AMD Radeon R9 290 4GB lub lepsza karta graficzna VR Ready
  • Pamięci:4 GB RAM lub więcej
  • Wyjście wideo: DisplayPort 1.2
  • Porty USB: 1x USB 3.0 lub nowsze
  • System operacyjny: Windows 10

Jest to zdecydowanie świetny sprzęt, ale też nieco niewygodny. Konfiguracja jest wymagająca (odpowiednie przygotowanie pomieszczenia) i nie ma tutaj takiego komfortu, jaki zapewnia bezprzewodowy zestaw Oculusa. Mimo to są to ciągle jedne z najlepszych gogli na rynku.

Cena: ok. 3800 zł

Sony PlayStation VR – gogle VR do PS4

Sony PlayStation VR - gogle VR do PS4

Sony zapowiedziało już prace nad goglami VR do PS5, jednak na razie nie znamy zbyt wielu szczegółów. Jeśli masz konsolę PlayStation 4 (lub 5) i chcesz grać w produkcje VR, póki co zostaje ci tylko zakup wersji PlayStation VR. To już kilkuletni sprzęt, ale ciągle zapewnia sporo frajdy.

Dużą zaletą PlayStation VR jest to, że nie musisz kupować wydajnego komputera – gogle, jak nazwa wskazuje, współpracują z konsolą i to w zupełności wystarczy. Potrzebne są co prawda dodatkowe kontrolery i kamera, ale to de facto jest wymagane przy każdym zestawie do wirtualnej rzeczywistości.

Zobacz: Notatnik online

Z kolei jeszcze większą zaletą tego zestawu jest wybór gier. W sklepie PS Store znajdziesz mnóstwo świetnych produkcji, które zapewnią ci długie godziny rozrywki. Gry są oferowane w różnych cenach, a niektóre są nawet za darmo (jeśli masz abonament PS Plus).

Cena: ok. 1600 zł (zestaw zawiera już kamerę)

Nie tylko VR – polecane okulary AR

Gogle VR to jedno, ale w sprzedaży znajdziemy również ciekawe smart okulary AR. To świetny sprzęt, choć głównie dla firm i do pracy, nie zaś do gier i rozrywki.

Epson Moverio BT-300 – coś niszowego

Epson Moverio BT-300 - coś niszowego

Firma znana głównie z drukarek i projektorów również ma w ofercie niewielkie gogle, czy raczej specjalne okulary. Ich największa zaleta to lekka konstrukcja. Są to okulary stworzone z myślą o projektowaniu różnych wirtualnych światów i środowisk – i są głównie do pracy. Tak, tak, to nie jest sprzęt do gier.

Jeśli chcesz tworzyć i korzystać z aplikacji AR, czyli rzeczywistości rozszerzonej, oto coś dla ciebie. Grafiki są tutaj renderowane w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Mogłoby być lepiej, ale źle też nie jest. Jeśli chcesz tworzyć i testować aplikacje AR, jest to prawdopodobnie jedna z lepszych opcji na rynku.

Podkreślamy jednak, że jest to sprzęt przede wszystkim dla firm i profesjonalistów AR, nie zaś konsumentów. Jeśli więc chcesz tworzyć projekty AR i fascynuje cię świat rzeczywistości rozszerzonej, będziesz zadowolony z zakupu.

Cena: ok. 4000 zł

Vuzix Blade – do pracy i dla profesjonalistów AR

Vuzix Blade - do pracy i dla profesjonalistów AR

Podobnie jak sprzęt powyżej, te okulary również są adresowane do profesjonalistów zajmujących się projektami AR.

Okulary, jak przekonuje producent, sprawdzą się w telemedycynie, w przemyśle, czy też w branży usługowej – i to różnych segmentach.

Blade pozwalają na uzyskanie zdalnego dostępu do treści multimedialnych w miejscu pracy. Dla przykładu, możemy otrzymywać instrukcje od technika, jak dokonać pewnych napraw przy maszynie – technik będzie widział to, co my, na swoim ekranie i będzie mógł przekazywać odpowiednie instrukcje.

Sprawdź: Ping test

Okulary świetnie sprawdzą się w firmach, które świadczą różne usługi serwisowe i mają klientów w różnych miejscach. Dzięki nim pracownicy nie muszą za każdym razem jechać na miejsce do klienta – mogą przekazać instrukcje zdalnie. W perspektywie czasu przynosi to duże oszczędności dla firmy, bo zamiast wysyłać i opłacać wielu techników, może dostarczyć klientom okulary i świadczyć usługę wsparcia technicznego zdalnie.

Dodatkowo okulary Blade świetnie nadają się do współpracy nad projektami interaktywnymi. Jeśli tworzymy coś oryginalnego i w świecie AR, z pewnością docenimy ich możliwości.

Cena: ok. 6400 zł

Oceń ten post