• Ostatnia modyfikacja artykułu:6 miesięcy temu

Choć kamery termowizyjne stworzono przede wszystkim na potrzeby wojsk, tak obecnie wykorzystuje się je w wielu rozmaitych sytuacjach, gdyż nieraz ich właściwości są znacznie bardziej skuteczne, niż ma to miejsce przy okazji pozostałych kamer. Sprzęty z tej kategorii z powodzeniem odnajdują się więc chociażby w kontekście monitorowania danych obszarów po zmroku, obserwacji dzikiej przyrody, inspekcji technicznej, czy też nawet diagnozy medycznej oraz przy okazji poszukiwań zaginionych osób. I choć bardzo często kamery termowizyjne są wykorzystywane przez profesjonalistów, na dzień dzisiejszy nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć się w egzemplarz do użytku prywatnego.

Jak jednak wybrać odpowiednio? Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery termowizyjnej, a jakich cech tych sprzętów zdecydowanie unikać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Kamera IP – jak wybrać najlepszą? Polecane modele

Jak działa kamera termowizyjna?

Kamery termowizyjne w swoim działaniu wykorzystują promienie podczerwieni, które emitowane są przez rozmaite obiekty – w tym chociażby ludzi i zwierzęta. Tego typu sprzęty wykrywają i dokonują pomiaru energii podczerwieni, a następnie przetwarzają uzyskane dane na obraz elektroniczny. W praktyce kamera termowizyjna ukazuje więc emitowane przez obiekty ciepło, a przy tym umożliwia dostrzeganie rzeczy, które w innych sytuacjach całkowicie umykają ludzkiemu oku.

Co więcej, tego typu kamery doskonale radzą sobie nawet w wyjątkowo trudnych warunkach atmosferycznych, obejmujących chociażby deszcz, czy też gęstą mgłę. W prawidłowym działaniu nie przeszkadza również nawet roślinność, przez co sprzęty z tej kategorii w znaczącej mierze wykorzystywane są w łowiectwie oraz przy okazji rozmaitych obserwacji zwierząt.

Kamery termowizyjne – rodzaje

Kamery termowizyjne – rodzaje

Na rynku wyróżnia się co najmniej kilka odrębnych rodzajów kamer termowizyjnych, które to mogą różnić się między sobą zarówno budową, jak i przeznaczeniem. Niektóre z nich będą przy tym nieco bardziej profesjonalne, natomiast inne mogą sprawdzić się nawet w całkowicie amatorskim użytku.

Wśród najczęściej rozróżnianych kamer termowizyjnych widnieją modele:

  • Ręczne – czyli przenośne sprzęty, które umożliwiają sprawne monitorowanie otoczenia, a w razie konieczności również umieszczenie na dopasowanym statywie. Wykorzystuje się je między innymi przy okazji różnego rodzaju inspekcji technicznych, ale również w trakcie poszukiwań zaginionych osób, czy też w łowiectwie.
  • Montowane na statywach i/lub pojazdach – to urządzenia o sporych rozmiarach, a także większej wadze. Stosuje się je przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest monitorowanie zwiększonych obszarów. Będą to więc chociażby przejścia graniczne, lotniska, czy obszary o dużej aktywności dzikich zwierząt.
  • Do stałego montażu – to zaawansowane kamery, które mogą służyć chociażby do monitorowania danych budynków, magazynów i różnego rodzaju obiektów przemysłowych. Niejednokrotnie są one wówczas zintegrowane z systemami zarządzania budynkami oraz monitoringiem bezpieczeństwa.
  • Medyczne – czyli profesjonalne sprzęty, które wykorzystuje się do wykrywania rozmaitych infekcji, poszczególnych urazów, czy też dolegliwości objawiających się poprzez zmiany w temperaturze ciała.
  • Przemysłowe – to zaawansowane urządzenia, które bardzo często oferują dostęp do różnego rodzaju funkcji mających na celu usprawnianie pracy. Wśród nich można zaznaczyć chociażby możliwość śledzenia ruchu, analizy obrazu, czy też detekcji rozmaitych anomalii.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery termowizyjnej?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery termowizyjnej?

Pierwszym krokiem do wyboru odpowiedniej kamery termowizyjnej powinno być ustalenie jej przeznaczenia, a więc sytuacji, w których będzie wykorzystywana. Inne modele sprawdzą się bowiem w użytku amatorskim, a inne przy okazji profesjonalnych obserwacji, czy też konieczności wykrywania danych nieprawidłowości. Istotnym okazuje się również określenie budżetu, którym się dysponuje, gdyż umożliwi to poszukiwanie możliwie najlepszych rozwiązań w danym przedziale cenowym.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że jakościowe kamery termowizyjne potrafią całkiem sporo kosztować. Aby więc nie przepłacić za wybrany sprzęt, przed zakupem konieczne jest szczegółowe rozpatrzenie wszelkich najważniejszych parametrów, które wywierają bezpośredni wpływ na jakość pracy danej kamery, a także zadowolenie użytkowników. Kluczowe cechy tego typu urządzeń zostały więc opisane w poniższych akapitach.

Rozdzielczość detektora

Detektor, zwany też czujnikiem, stanowi jeden z najważniejszych elementów każdej kamery termowizyjnej. Jego rozdzielczość świadczy natomiast o tym, jak dobrze sprzęt spełnia swoje zadanie, a także – jak dokładny obraz jest w stanie ukazać. Im większa będzie wartość tego parametru, tym lepsze efekty uzyskają użytkownicy. Za wyższą rozdzielczością detektora idzie jednak także zwiększona cena, z czym warto się liczyć.

Czułość termiczna

Czułość termiczna to parametr, który wywiera bezpośredni wpływ na zdolność kamery do wykrywania niewielkich zmian temperatury. Im niższa okazuje się jego wartość, tym lepiej dany sprzęt poradzi sobie z wykrywaniem wszelkich, nawet najbardziej subtelnych różnic. W związku z tym wszelkie pomiary są dokładne i godne zaufania.

Kamera termowizyjna – zakres temperatur

Kamera termowizyjna - Zakres temperatur

Niektóre z dostępnych na rynku kamer termowizyjnych mają ograniczony zakres temperatur, który uniemożliwia im wykrywanie wartości poza określonym przedziałem. Decydując się na zakup konkretnego urządzenia z pewnością warto więc ustalić, na jakich temperaturach ma pracować kamera. Dzięki temu możliwe jest bowiem uniknięcie rozczarowania.

Częstotliwość klatek na sekundę

Ilość FPS-ów, czyli klatek na sekundę, wpływa na płynność generowanego przez kamerę obrazu. Będzie to więc parametr, na który należy zwracać uwagę przede wszystkim wówczas, gdy dane urządzenie ma być wykorzystywane w kontekście szybko poruszających się obiektów i zmiennych warunków. Zbyt mała jego wartość sprawi bowiem, że uzyskany obraz może okazać się mało wyraźny, a w konsekwencji również niezadowalający.

Łatwość obsługi

Oczywistym jest fakt, że profesjonalne kamery termowizyjne mogą wymagać specjalistycznej wiedzy, a także umiejętności, które pozwolą na ich sprawną i bezproblemową obsługę. Sprzęty dedykowane do całkowicie amatorskiego, czy też prywatnego użytku, przeważnie okazują się jednak odrobinę mniej skomplikowane w użytkowaniu, przez co korzystanie z nich nie powinno sprawiać większych trudności.

Kamera termowizyjna – dodatkowe udogodnienia

Kamera termowizyjna - Dodatkowe udogodnienia

W obrębie dodatkowych funkcji oraz przydatnych udogodnień wyróżnia się chociażby:

  • MSX – to funkcja, która obrysowuje obiekty widoczne na ekranie w czasie rzeczywistym, aby były one lepiej widoczne i łatwiej dostrzegalne. Wówczas użytkownicy są w stanie bez problemu zlokalizować na obrazie najważniejsze elementy, czy też obiekty wzbudzające szczególne zainteresowanie.
  • Picture in picture – czyli funkcję polegającą na tym, że obraz termiczny nakłada się na cyfrowy, co znacznie ułatwia chociażby identyfikację obiektów.
  • Analizę obrazu – to udogodnienie opierające się na zaawansowanych algorytmach, których zadaniem jest automatyczne wykrywanie oraz analizowanie poszczególnych cech obiektów.
  • Detekcję ruchu – wiele kamer termowizyjnych oferuje możliwość automatycznego reagowania na ruch w danym obszarze, co sprawdza się chociażby w urządzeniach wykorzystywanych do ochrony konkretnych obiektów.

Zobacz również: Kamera sportowa – jak wybrać najlepszą? Ranking polecanych modeli

#materiałreklamowy

Oceń ten post