• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 miesiące temu

Kamery sportowe zostały stworzone z myślą o miłośnikach wszelkiego rodzaju aktywności – zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych. To właśnie dzięki nim możliwe jest uwiecznienie spektakularnych wrażeń, pięknych widoków, a także ciekawych miejsc.

Sprzęty tego typu są niezwykle przydatne w momentach, w których niemożliwe staje się ciągłe trzymanie klasycznej kamery, aparatu lub smartfonu. Co więcej, kamerę sportową można umieścić na różnych powierzchniach, takich jak kask czy kierownica roweru, ponieważ producenci w swoich ofertach posiadają szereg dodatkowych akcesoriów i niezbędnych statywów.

Na chwilę obecną ilość dostępnych na rynku kamer sportowych okazuje się całkiem pokaźna. Z tego względu wybór odpowiedniej może bywać utrudniony, a zarazem nieco problematyczny. Podpowiadamy więc, jak dopasować możliwie najlepsze urządzenie z tej kategorii.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery sportowej? Kluczowe parametry

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery sportowej? Kluczowe parametry

Aby zakup kamery sportowej był opłacalny, a samo urządzenie spełniało potrzeby i wymagania użytkowników, koniecznym jest dokładne przyjrzenie się pewnym aspektom. Będą one miały bezpośredni wpływ zarówno na pracę sprzętu, jak i zadowolenie z uzyskiwanych efektów. Dlatego też w dalszej części artykułu zaprezentowany został komplet najważniejszych informacji o kamerach sportowych, o których warto pamiętać.

Obudowa

Obudowa kamery stanowi niezwykle istotny aspekt w szczególności ze względu na fakt, iż jakość jej wykonania, a także wykorzystane w tym celu materiały, będą świadczyć o trwałości i wytrzymałości sprzętu. Dlatego też warto stawiać na solidne urządzenia, które cechują się odpornością na wstrząsy oraz ewentualne upadki. Ponadto wskazanym jest również, aby obudowa kamery sportowej gwarantowała jej wodo- i pyłoszczelność, co pozwoli na użytkowanie sprzętu w wielu rozmaitych warunkach bez obaw o jego uszkodzenie.

Co więcej, odpowiednio zaprojektowane kamery sportowe są w stanie zagwarantować użytkownikom bezproblemowy dostęp do wszelkich najważniejszych przycisków znajdujących się na obudowie – nawet przez rękawiczki lub w momencie, gdy kamera znajduje się w konkretnym etui. Z pewnością jest to więc kwestia, którą warto brać pod uwagę.

Rozdzielczość

To parametr mający bezpośredni wpływ na jakość nagrań oraz wykonywanych zdjęć. Kamery do użytku amatorskiego, będące przeważnie znacznie tańszymi wariantami, często nie dają zbyt dużych możliwości w kwestii rozdzielczości. Jeśli więc użytkownikom zależy na profesjonalnej jakości nagrywanych filmów, warto postawić na sprzęt Full HD lub 4K. Dzięki temu wszystkie wspomnienia zostaną szczegółowo uwiecznione, a każdy najmniejszy szczegół będzie doskonale widoczny. Należy jednak zaznaczyć, że im wyższą jakość oferuje dane urządzenie, tym więcej miejsca na karcie pamięci zajmie ukończone nagranie. W związku z tym koniecznym może okazać się zakup dodatkowych nośników pamięci.

Ilość klatek

Kamera sportowa - Ilość klatek

Płynność nagrywanych filmów to zdecydowanie jeden z ważniejszych aspektów każdej kamery sportowej. Dlatego też ilość klatek, jaką oferuje dane urządzenie, powinna być brana pod uwagę przy zakupie wymarzonego sprzętu – szczególnie w przypadku dużej dynamiki nagrywanych scen. Minimalna wartość tego parametru to 30 klatek na sekundę. Takie rozwiązanie pozwoli na uwiecznienie zarówno zjazdów rowerowych i skoków ze spadochronem, jak i zwiedzania podwodnych raf koralowych. Oczywiście – im większa ilość klatek, tym lepiej.

Obiektyw

Przy wyborze kamery sportowej warto postawić na model wyposażony w szerokokątny obiektyw, umożlwiający uchwycenie znacznej części otaczającego krajobrazu. Na szczęście – większość urządzeń dostępnych na rynku oferuje dokładnie takie rozwiązanie.

Warto przy tym wspomnieć, że, choć obiektyw szerokokątny pozwala na uwiecznienie zjawiskowych momentów, część użytkowników nie jest zadowolona z efektu „fish eye”. Rozwiązaniem tego problemu okazuje się jednak wybór kamery z obiektywem rektalinearnym, który redukuje charakterystyczne rybie oko.

Pojemność baterii

Będzie to parametr niezwykle istotny dla miłośników długich podróży na łono natury, gdzie dostęp do ładowarki może być problematyczny. Na czas pracy akumulatora kamery wpływa szereg różnego rodzaju kwestii, takich jak rozdzielczość nagrywanych filmów, ilość klatek oraz dodatkowe funkcje, do których zaliczyć można chociażby korzystanie z funkcji GPS. Nie oznacza to jednak, że należy z nich zrezygnować – wręcz przeciwnie! Koniecznym będzie jednak zwrócenie szczególnej uwagi na pojemność baterii, o której mówi dany producent.

Dostępność akcesoriów

Przy zakupie kamery sportowej istotne będą także wszelkiego rodzaju akcesoria, takie jak opaski, statywy, gimbale, kijki do selfie, mikrofony, czy też etui ochronne. Większość producentów w swoich zestawach zawiera jedynie podstawowe elementy, które często okazują się niewystarczające. Dlatego też zdecydowanie warto upewnić się, z jakimi akcesoriami dana kamera będzie kompatybilna. Z założenia kwestia ta nie powinna jednak należeć do nadmiernie skomplikowanych, gdyż niemal wszystkie wiodące marki zajmujące się produkcją kamer sportowych w swojej ofercie posiada szereg odpowiednio dopasowanych akcesoriów.

Dodatkowe funkcje

To, jakie możliwości daje wybrana kamera, w dużej mierze uzależnione jest od wizji producenta. Droższe modele oferują takie funkcje, jak chociażby stabilizator obrazu, dotykowy wyświetlacz, obsługa przy użyciu smartfonu, wysokoczuły mikrofon i wiele innych. Na rynku znajdziemy także modele wyposażone w funkcję timelapse, slow motion lub pętli. Niektóre sprzęty posiadają nawet wbudowaną lampę LED do nagrywania po zmroku, a także umożliwiają prowadzenie transmisji na żywo oraz sterowanie głosowe. Przydatnym rozwiązaniem okazuje się także pilot do zdalnego sterowania umożliwiający obsługę kamery z dystansu.

Warto przy tym zaznaczyć, że zwiększona ilość rozmaitych udogodnień przeważnie oznacza również znacznie wyższą cenę kamery. Dlatego też wskazanym jest ustalenie, z których funkcji użytkownicy będą korzystać najczęściej. Wiele z nich może bowiem okazać się całkowicie zbędne.

Kiedy warto kupić kamerę sportową?

Kiedy warto kupić kamerę sportową?

Choć mogłoby się wydawać, że w dobie wszechobecnych smartfonów, które cechują się coraz to bardziej zaawansowanymi funkcjami, pozostałe urządzenia do fotografii i nagrywania filmów odchodzą w zapomnienie, w przypadku kamer sportowych nie jest to prawdą. Sprzęty te są bowiem małe, poręczne, a nieraz również wyjątkowo przystępne cenowo. Dzięki temu umożliwiają one całkowicie bezproblemowe uwiecznianie zarówno pięknych widoków, jak i niesamowitych osiągnięć. Co więcej, urządzenia z tej kategorii nie muszą być przecież wykorzystywane jedynie przez sportowców – a wręcz przeciwnie! Sprawdzą się one również u osób, które chcą udokumentować wakacyjny wyjazd, przejażdżkę rowerem lub motocyklem, czy nawet zwykły spacer po malowniczej okolicy.

Zobacz również: Najlepsze prezenty dla miłośników outdooru – pomysły i wskazówki

Jaką kamerę sportową kupić? Ranking [TOP 5]

Model Jakość plików Rozdzielczość Cena Gdzie kupić?
GoPro HERO12 Ultra HD (5,3K) 27 Mpx 1 931,00 zł
GoPro HERO11 Ultra HD (5,3K) 27 Mpx 1 686,00 zł
DJI Osmo Action 3 Adventure Combo Ultra HD (4K) 48 Mpx 1799,00 zł
Lamax X7.2 (X72) Ultra HD (4K) 16 Mpx 398,99 zł
Insta360 One X2 Ultra HD (5,7K)   18 Mpx 1 594,00 zł

Kamera sportowa GoPro HERO12

Kamera sportowa GoPro HERO12

Model HERO12 marki GoPro, która jest zasadniczo jednym z najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem cenionych producentów kamer sportowych, to niezwykle zaawansowany sprzęt oferujący masę wyjątkowych funkcji oraz rozmaitych udogodnień.

Urządzenie cechuje się solidną i wytrzymałą konstrukcją, która chroni je przed śniegiem, deszczem, kurzem, czy też pyłem, a jednocześnie umożliwia użytkowanie pod wodą do głębokości nawet 10 metrów.

Co więcej, kamera została wyposażona w wymienny akumulator o pojemności sięgającej aż 1720 mAh. Dzięki temu użytkownicy są w stanie nagrywać wyjątkowe filmy i robić zdjęcia nawet przez długi czas bez konieczności ładowania urządzenia lub wymiany baterii.

Wśród atutów modelu należy wyróżnić także takie funkcje, jak chociażby możliwość nagrywania w zwolnionym tempie. Na uwagę zasługuje także wyjątkowa stabilizacja HyperSmooth 6.0, dzięki której obraz jest płynny nawet w trakcie ekstremalnych wyczynów. Jednocześnie warto zaznaczyć, że kamera GoPro HERO12 jest kompatybilna z wieloma rozmaitymi akcesoriami producenta.

GoPro HERO11

GoPro HERO11

HERO11 to nieco starszy, a przy tym również tańszy model od marki GoPro, który jednak stale zadowala swoimi parametrami oraz oferuje możliwość nagrywania wyjątkowych filmów, czy też robienia zdjęć.

Urządzenie wyposażono w zaawansowaną matrycę gwarantującą niezwykle szerokie pole widzenia, a wszystko to dla zagwarantowania możliwości uchwycenia jak najlepszych widoków. Co więcej, kamera posiada również obiektyw cyfrowy HyperView, który zapewnia niezwykle realistyczny obraz. Wśród udogodnień oferowanych przez GoPro HERO11 warto zaznaczyć także stabilizację obrazu HyperSmooth w wersji 5.0, pojemny akumulator gwarantujący długi czas pracy na jednym ładowaniu, a także możliwość wykorzystania trzech trybów poklatkowych, które doskonale sprawdzają się po zmroku.

Kamera sportowa DJI Osmo Action 3 Adventure Combo

Kamera sportowa DJI Osmo Action 3 Adventure Combo

DJI Osmo Action 3 Adventure Combo to kamera sportowa stworzona z myślą o wszystkich tych, którym zależy na niezawodności w każdych warunkach – nawet tych ekstremalnych. Model wyposażono bowiem w solidną obudowę odporną nawet na wyjątkowo trudne warunki, a także zanurzenie w wodzie do 16 metrów.

Co więcej, sprzęt umożliwia tworzenie jakościowych nagrań oraz zdjęć, a przy tym posiada on wydajną baterię, dlatego też użytkownicy nie muszą martwić się o to, że nie będą w stanie uwiecznić danych widoków lub zdarzeń.

Wśród atutów kamery DJI Osmo Action 3 Adventure Combo zdecydowanie należy wyróżnić także takie udogodnienia, jak chociażby technologia RockSteady 3.0, która gwarantuje stabilny obraz oraz wyjątkowo efektywną redukcję rozmaitych wstrząsów. Ponadto urządzenie wyposażono również w technologię HorizonSteady, która odpowiada za eliminację wszelkich drgań oraz korektę pochylenia w poziomie.

Jednocześnie warto wspomnieć, że kamera posiada jakościowy mikrofon z funkcją tłumienia zewnętrznych hałasów, takich jak chociażby szum wiatru.

Lamax X7.2 (X72)

Lamax X7.2 (X72)

Lamax X7.2 (X72) to propozycja budżetowej, a zarazem jakościowej kamery sportowej, która odnajdzie się w wielu rozmaitych sytuacjach. Model ten cechuje się solidną konstrukcją, a także zadowalającymi parametrami, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w okazjonalnym, jak i regularnym użytkowaniu.

Kamera gwarantuje wysoką jakość wszelkich nagrań, o co dba między innymi technologia stabilizacji MAXsmooth, która zapewnia płynność obrazu. Co więcej, sprzęt daje także możliwość nagrywania w slow motion. Jeśli natomiast użytkownicy pragną wykorzystać kamerę pod wodą – wystarczy dokupić odpowiednie etui, a następnie cieszyć się wyjątkowymi filmami.

Kamera sportowa Insta360 One X2

Kamera sportowa Insta360 One X2

Insta360 One X2 to kamera sportowa o niecodziennym kształcie, która to jednak kryje w sobie ogrom funkcji i przeróżnych możliwości.

Sprzęt jest w stanie nagrywać wideo w rozdzielczości sięgającej nawet 5,7K, przy czym każdy film będzie cechował się wyjątkową płynnością, o którą zadba technologia stabilizacji obrazu FlowState. Co więcej, użytkownicy zyskują również możliwość natychmiastowego wyrównywania horyzontu przy użyciu funkcji Horizon Lock. Atutem jest także opcja nagrywania w zwolnionym tempie, ale i przyspieszania filmów dzięki hyperlapse.

Zaletą modelu okazuje się również wodoszczelność aż do 10 metrów, która umożliwia swobodne nagrywanie wideo pod wodą. Co ciekawe, użytkownicy mogą również dokupić specjalnie zaprojektowaną obudowę do nurkowania, gwarantującą ochronę nawet do 45 metrów. Ponadto kamera jest również w stanie skorygować kolory pod powierzchnią wody dzięki trybowi AquaVision. O doskonałe ujęcia nocą zadba natomiast funkcja PureShot.

Zobacz: Jaka kamera internetowa – najlepsze modele na home office

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post