• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Kamery sportowe, jak sama nazwa mówi, stworzone zostały z myślą o miłośnikach wszelkiego rodzaju wyczynów – zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych. To właśnie dzięki nim możliwe jest uwiecznienie spektakularnych wrażeń, pięknych widoków, a także ciekawych miejsc.

Sprzęty tego typu są niezwykle przydatne w momentach, w których niemożliwe staje się ciągłe trzymanie klasycznej kamery, aparatu lub smartfonu. Co więcej, kamerę sportową można umieścić na różnych powierzchniach, takich jak kask czy kierownica roweru, ponieważ producenci w swoich ofertach posiadają również szereg dodatkowych akcesoriów i statywów.

Na chwilę obecną, ilość dostępnych na rynku kamer sportowych, okazuje się całkiem pokaźna. Dlatego też podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz jakie cechy powinien mieć dobrej jakości sprzęt.

Najważniejsze parametry kamer sportowych

Aby zakup kamery sportowej był opłacalny, a samo urządzenie spełniało wszystkie swoje funkcje oraz wymagania użytkownika, koniecznym jest dokładne przyjrzenie się pewnym aspektom. Będą one miały bezpośredni wpływ zarówno na pracę sprzętu, jak i zadowolenie posiadacza z uzyskanych efektów. Dlatego też poniżej prezentujemy zestaw najważniejszych informacji o kamerach sportowych, o których warto pamiętać.

Obudowa

Jest to jedna z najważniejszych kwestii, szczególnie dla osób, które inwestują w kamerę sportową aby korzystać z niej przy okazji uprawiania sportów wyczynowych. Obudowa powinna być wytrzymała, a także odporna na wszelkiego rodzaju wstrząsy. Jeśli sprzęt będzie używany w wodzie, powinien posiadać certyfikaty wodoodporności. Duża część producentów umożliwia zakup specjalnych etui, mających na celu chronić urządzenie przed przypadkowym przedostawaniem się zarówno wody, jak i kurzu czy pyłu. Warto więc dokładnie sprawdzić, czy na rynku dostępne są kompatybilne akcesoria tego typu, aby móc w pełni korzystać z możliwości danego modelu.

Istotnym elementem obudowy jest również dostępność przycisków i funkcji, niezależnie od warunków użytkowania. Sprzęty, które zaprojektowano w przemyślany sposób, powinny dawać użytkownikowi swobodę w korzystaniu, nawet przez rękawiczki lub etui.

Rozdzielczość

To parametr mający bezpośredni wpływ na jakość nagrań oraz zdjęć. Kamery do użytku amatorskiego, będące tańszymi wariantami, często nie dają zbyt dużych możliwości w kwestii rozdzielczości. Jeśli jednak użytkownikowi zależy na profesjonalnej jakości nagrywanych filmów, warto postawić na sprzęt Full HD lub 4K. Dzięki temu wszystkie wspomnienia zostaną szczegółowo uwiecznione, a każdy najmniejszy szczegół będzie doskonale widoczny. Należy jednak zaznaczyć, że im wyższą jakość oferuje dane urządzenie, tym więcej miejsca na karcie pamięci zajmie ukończone nagranie. W związku z tym, koniecznym może okazać się zakup dodatkowych nośników pamięci – szczególnie w przypadku kreowania dużej ilości filmów.

Kamera sportowa

Ilość klatek

Płynność nagrywanych filmów to zdecydowanie jeden z ważniejszych aspektów. Dlatego też ilość klatek, jaką oferuje dane urządzenie, powinna być brana pod uwagę – szczególnie w przypadku dużej dynamiki nagrywanych scen. Minimalna wartość tego parametru to 30 klatek na sekundę. Takie rozwiązanie pozwoli na uwiecznienie zarówno zjazdów rowerowych, skoków ze spadochronem, jak i zwiedzania podwodnych raf koralowych. Oczywiście – im większa ilość klatek, tym lepiej!

Obiektyw

Przy wyborze kamery sportowej, warto postawić na model wyposażony w szerokokątny obiektyw, umożlwiający uchwycenie znacznej części otaczającego krajobrazu. Na szczęście – większość urządzeń dostępnych na rynku oferuje dokładnie takie rozwiązanie. Pomimo tego, że obiektyw szerokokątny pozwala na uwiecznienie zjawiskowych momentów, część użytkowników nie jest zadowolona z efektu „fish eye”. Rozwiązaniem tego problemu okazuje się jednak wybór kamery z obiektywem rektalinearnym, redukującym powstawanie rybiego oka.

Pojemność baterii

Będzie to parametr niezwykle istotny dla miłośników długich podróży na łono natury, gdzie dostęp do ładowarki może być problematyczny. Na czas pracy kamery wpływa szereg różnego rodzaju kwestii, takich jak rozdzielczość nagrywanych filmów, ilość klatek oraz dodatkowe funkcje, do których zalicza się korzystanie z opcji GPS. Nie oznacza to jednak, że należy z nich zrezygnować – wręcz przeciwnie! Koniecznym będzie jednak zwrócenie szczególnej uwagi na pojemność baterii, o której mówi wybrany producent.

Dostępność akcesoriów

Przy zakupie kamery sportowej istotne będą także wszelkiego rodzaju akcesoria, takie jak opaski, statywy, gimbale, kijki do selfie, mikrofony, czy też etui ochronne. Większość producentów w swoich zestawach zawiera jedynie podstawowe elementy, które często okazują się niewystarczające.

Warto upewnić się, że dana kamera będzie kompatybilna z akcesoriami dostępnymi w ofercie sklepów. Aspekt ten nie jest jednak tak skomplikowany, jak się wydaje. Znane marki produkują bowiem sprzęty, będące w uniwersalnych kształtach i rozmiarach, przez co dopasowanie odpowiednich akcesoriów nie powinno stwarzać problemów.

Dodatkowe funkcje

To, jakie możliwości daje wybrana kamera, w dużej mierze uzależnione jest od wizji producenta. Droższe modele oferują funkcje takie jak stabilizator obrazu, dotykowy wyświetlacz, obsługa przy użyciu smartfona, wysokoczuły mikrofon i wiele innych. Na rynku znajdziemy także modele wyposażone w funkcję timelapse, slow motion lub pętli. Niektóre sprzęty posiadają wbudowaną lampę LED do nagrywania po zmroku, a także umożliwiają prowadzenie transmisji na żywo oraz sterowanie głosowe. Przydatnym rozwiązaniem okazuje się także pilot do zdalnego sterowania, umożliwiający obsługę kamery z dystansu. Wszystko to ma służyć ułatwieniu użytkowania, a także uzyskaniu o wiele bardziej zadowalających efektów, którymi można podzielić się ze światem.

Kamera sportowa – czy warto?

Kamera sportowa

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnieje, ponieważ zakup kamery sportowej jest kwestią niezwykle indywidualną. Sprzęt ten z pewnością sprawdzi się u osób aktywnych, uprawiających różnego rodzaju sporty i lubiących spędzanie czasu w oryginalny sposób.

Pomimo tego, że najbardziej podstawowe urządzenia można kupić za około 100 zł – droższe modele dają użytkownikowi znacznie większe możliwości.  Będzie to jednak całkiem spory wydatek, dlatego że ich ceny sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

Nie można jednak zaprzeczyć stwierdzeniu, że kamera sportowa pozwala na uwiecznienie najbardziej ekscytujących momentów życia, a także pięknych krajobrazów i niesamowitych wrażeń, które zostaną z Nami na zawsze.

Zobacz: Jaka kamera internetowa – najlepsze modele na home office

Oceń ten post