• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

Choć to ziemniaki są bazowym elementem polskiej kuchni, ryż także oferuje wiele korzyści zdrowotnych i odżywczych. Jest lekkostrawny, nie zawiera glutenu, jest źródłem magnezu, cynku, fosforu i żelaza. Poleca się go na diecie, ponieważ jest wolno trawiony. Zaleca się go także osobom, które mają problemy z trawieniem, ponieważ jest zbożem najłatwiej przyswajalnym przez nasz układ pokarmowy.

Dodatkowo przypisuje mu się także właściwości obniżające poziom cukru we krwi oraz regulujące poziom cholesterolu, dzięki czemu ma dobry wpływ na układ sercowo – naczyniowy.

Odmian ryżu jest jednak wiele, a gotowanie poszczególnych rodzajów bywa kłopotliwe. Bywa nawet i tak, że zalecenia na opakowaniu ryżu wcale nie pomagają nam w przygotowaniu takiej potrawy, jaką byśmy sobie życzyli uzyskać. Wtedy z pomocą może przyjść dobry ryżowar.

Tworząc nasz ranking ryżowarów kierowaliśmy się wyjątkowo nie tylko specyfikacjami kontretnych urządzeń, ale też doświadczeniem krajów słynących ze spożywania ryżu – Korei oraz Japonii. Dlatego w naszym zestawieniu na topowych miejscach znajdziesz niejeden dobry ryżowar koreański i japoński.

Sprawdź także: Ranking najlepszych grilli elektrycznych 2023

Dobry ryżowar – Ranking 2024 [TOP 15]

Model Ilość funkcji Pojemność Cena Gdzie kupić?
Cuckoo CRP-CHSS1009FN 19 1,8 l 2329 zł
Cuckoo CRP-RT1008F 15 1,8 l 1427 zł
Cuckoo CRPP1009S 12 1,8 l 1315 zł
Cuckoo CRP-R0607F 19 1,1 l 1248 zł
Cuckoo SR4600 b.d. 4,6 l 1098 zł
Cuckoo CMCQSB501S 8 4,75 l 1220 zł
Zojirushi NLGAQ18 b.d. 1,8 l 2299 zł
Cuckoo CR-0631F 8 1,08 l 617 zł
Cuckoo CR-0351F 5 0,54 l 562 zł
Fritel RC1377 3 6 l 309 zł
Sencor SRM 0650SS 5 0,6 l 159 zł
Severin RK 2425 1 3 l 275 zł
Sencor SRM 1890SS 1 1,8 l 239 zł
Mesko MS 6411 1 1,5 l 158 zł
G3Ferrari G10099 1 1,8 l 239 zł

Cuckoo CRP-CHSS1009FN

Numerem jeden w naszym rankingu ryżowarów jest Cuckoo CRP-CHSS1009FN, marki z ponad 40-letnim doświadczeniem. To ryżowar koreański, powszechnie w tym kraju używany. Rozpoznaje rodzaj zboża i automatycznie ustawia temperaturę oraz czas gotowania.

Oferuje aż 19 zaprogramowanych funkcji, dzięki którym przygotujesz m.in. ryż do sushi, a także owsianki, zupy, a nawet chleb. Użytkowanie ułatwia automatyczne odprowadzanie pary i ciśnienia, jak i blokada pokrywy. Warto też podkreślić, że model wydaje komunikaty w języku koreańskim, chińskim, ale i angielskim.

Dzięki gotowaniu ciśnieniowemu ryż smakuje perfekcyjnie, skraca się także czas gotowania, przy jednoczesnym zachowaniu pełni właściwości odżywczych składników. Nie brakuje tu także funkcji utrzymywania ciepła i podgrzewania ryżu. Wbudowany timer umożliwia z kolei łatwe ustawienie godziny, na jaką ryż ma być gotowy.

Choć cena tego modelu może zaskakiwać, jest on drogi nie dlatego, że jest sprowadzany z Korei. Jego cena w rodzimym kraju jest bardzo podobna, ponieważ jest to po prostu jeden z najlepszych ryżowarów.

Cuckoo CRP-RT1008F

Cuckoo CRP-RT1008F to nieco tańszy, ale również bardzo dobry ryżowar. Oferuje 15 zaprogramowanych funkcji oraz ma wbudowaną opcję automatycznego czyszczenia parowego.

W Cuckoo CRP-RT1008F możemy wybierać pomiędzy dwoma poziomami ciśnienia. Tryb wysokiego ciśnienia sprawdzi się przede wszystkim w przypadku produktów wieloziarnistych i dań superfood. Z tym urządzeniem możemy nawet przygotować mięso na parze oraz zupy.

Naczynie wewnętrzne jest pokryte opracowaną przez producenta i chronioną prawnie powłoką diamentową X-Wall. Zapobiega ona przypalaniu się potraw, wytrzymuje każde ciśnienie i jest odporna na korozję. Warto jednak uważać przy stosowaniu różnorodnych mieszadeł, ponieważ nie jest ona szczególnie odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Ten konkretny model posiada system sterowania w języku angielskim, ale komunikaty głosowe ma zaprogramowane wyłącznie w języku koreańskim i chińskim.

Cuckoo CRPP1009S

Do tańszych modeli należy także Cuckoo CRPP1009S. 12 opcji menu obejmuje najważniejsze funkcje, takie jak: gotowanie ryżu brązowego, białego ryżu, ryżu GABA, owsianki czy ryżu mieszanego. Inteligentny algorytm gotowania zapewni doskonałe rezultaty za każdym razem.

W tym modelu dostępna jest nawigacja głosowa w języku koreańskim, chińskim oraz angielskim. Pojemność wynosi z kolei 10 filiżanek ryżu, co daje 20 filiżanek po ugotowaniu.

Pośród dodatkowych opcji znajdziemy wiele funkcji multicookera, takie jak gotowanie kurczaka na parze czy przygotowywanie żeberek, a także mniej konwencjonalne potrawy, takie jak Nu Rung Ji (przypalony ryż).

Cuckoo CRP-R0607F

Bardzo podobny, a jednak elegantszy może okazać się model Cuckoo CRP-R0607F. Co ważne, nie tylko dobrze wygląda, ale także jest wyposażony w unowocześnioną technologię Double-Motion Packing, która ma za zadanie zapewniać jeszcze lepsze doznania smakowe poprzez idealną regulację ciśnienia w czasie gotowania.

Garnek wewnętrzny ze stali nierdzewnej pokrywa opatentowana przez markę powłoka diamentowa X-Wall, która zapobiega jednocześnie przypalaniu się potraw. W tym designerskim modelu nie brakuje także najwygodniejszych funkcji, w tym automatycznego systemu czyszczenia parą.

Jeśli nie potrzebujesz większej pojemności niż 1,08 litra, Cuckoo CRP-R0607F może być dobrym ryżowarem dla Ciebie.

Cuckoo SR4600

Choć nasz ranking ryżowarów zmierza w kierunku coraz tańszych modeli, Cuckoo SR4600 to w dalszym ciągu jeden z najlepszych ryżowarów, posiadających funkcję gotowania pod ciśnieniem.

Co jednak ważne, jest to jednocześnie model o bardzo dużej pojemności – w jego wnętrzu zmieści się do 4,6 litra. Jako że da się w nim jednorazowo przygotować porcję ryżu nawet dla 26 osób, nada się on do małej gastronomii, firmy cateringowej lub dla profesjonalnego kucharza. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że minimalny wsad wynosi 2 kilogramy ryżu.

Wnętrze stanowi wyjmowane naczynie pokryte nieprzywierającą powłoką. Model, jak każdy dobry ryżowar ma funkcję podgrzewania do 12 godzin, która nie wysusza ryżu i sprawia, że jest on cały czas świeży. Nie brakuje także automatycznego wyłącznika, ani miarki i łyżki w zestawie.

Cuckoo CMCQSB501S

Szukając dużego, dobrego ryżowaru można też zdecydować się na model Cuckoo CMCQSB501S o pojemności 4,75 litra. Podobnie jak inne modele tej koreańskiej marki, w tym także mamy do czynienia z technologią S-Line Path. Opatentowany system zaworu parowego zapewnia ciche i bezpieczne odprowadzanie pary zarówno podczas gotowania, jak i po jego zakończeniu.

Nie brakuje także technologii ogrzewania 3D (pokrywa, dno, boki), która podgrzewa potrawy prądem o wysokiej częstotliwości, zapewniając równomierność efektów oraz wygodne utrzymywanie ciepła po zakończeniu gotowania.

Inteligentny system nawigacji głosowej  jest dostępny wyłącznie w języką angielskim i chińskim. Co jednak ciekawsze, za pomocą jednego przycisku możemy uruchomić mechanizm czyszczący w postaci mocnego strumienia pary, który higienicznie czyści całe wnętrze urządzenia, włącznie z systemem drenażu wody.

Zojirushi NLGAQ18

Zojirushi NLGAQ18 znalazł się w naszym rankingu ryżowarów jako jedno z najpopularniejszych i najbardziej docenianych urządzeń tego typu na świecie.

To ryżowar japoński, który nadaje się dla 1-10 osób i oferuje takie funkcje jak: przygotowywanie różnych rodzaju ryżu (w tym białego, brązowego, do sushu, GABA, kleik ryżowy Congee oraz komosa ryżowa), podtrzymywanie ciepła i podgrzewanie, a także funkcja wolnowaru oraz gotowania na parze. Przygotujesz w nim oczywiście także zupy oraz płatki owsiane.

Czujniki wilgotności i temperatury umożliwiają samodzielne dostosowywanie czasu i mocy gotowania przez urządzenie. Z kolei dzięki timerowi możesz zaprogramować godzinę, na którą chcesz mieć gotową potrawę. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to urządzenie przygotowujące ryż pod ciśnieniem.

Cuckoo CR-0631F

Cuckoo CR-0631F to jeden z najtańszych pośród najlepszych ryżowarów. Podobnie jak droższe modele z naszego rankingu ryżowarów, to urządzenie także oferuje funkcję utrzymywania ciepła ryżu aż do 24 godzin.

8 gotowych opcji w menu pozwala m.in na łatwe przygotowanie ryżu kleistego i białego, ryżu GABA, mieszanego albo brązowego, owsianki. Oferuje także funkcję wolnowaru, a także opcję podgrzewania. Funkcja turbo umożliwia z kolei przygotowanie ryżu w 35 minut.

W porównaniu do modeli, które znalazły się na wyższych miejsach naszego zestawienia, Cuckoo CR-0631F oferuje pojemność 6 filiżanek ryżu zamiast 10.

Cuckoo CR-0351F

Cuckoo CR-0351F to kolejny tani i dobry ryżowar koreański. Podobnie jak model wyżej, mieści trochę mniej, bo jedynie 0,54 litra i dysponuje wyłącznie 5 trybami gotowania (funkcja ryżu kleistego, ryż mieszany/brązowy / powolne gotowanie, ryż turbo, kaszka, funkcja parowania).

Gotuje bardzo smaczny ryż już w około 18 minut i mimo niskiej ceny ma funkcję utrzymywania ciepła, timer z zegarem, tryb turbo, gotowanie na parze i GABA.

Aluminiowy garnek skutecznie przewodzi i rozprowadza ciepło, a powłoka zapobiegająca przywieraniu utrzymuje ryż w świeżości.

Fritel RC1377

Przechodząc już do naprawdę tanich ryżowarów, zacząć warto od modelu Fritel RC1377. Nie jest to już pełnoprawny ryżowar ciśnieniowy, a raczej garnek do gotowania ryżu i makaronu. Mimo to skutecznie zapobiega przypalaniu się ryżu lub jego rozmaczaniu się.

Co wygodne, pod koniec czasu gotowania urządzenie automatycznie przełącza się na utrzymywanie ciepła (do nawet 12 godzin). Warto jednak wiedzieć, że posiada wyłącznie 3 tryby pracy: makaron, ryż oraz utrzymywanie ciepła.

W tym garnku przygotujesz nie tylko wszelkiego rodzaju makaron i ryż, ale także soczewicę, komosę ryżową czy kasze. Szklana pokrywka ze zintegrowanym sitkiem pozwoli na łatwe i bezpieczne odcedzenie wody.

Sencor SRM 0650SS

Znacznie mniejszy, ale równie wart uwagi jest model Sencor SRM 0650SS. Działa on w 5 różnych trybach. Do wyboru mamy: tryb do gotowania praktycznie każdego rodzaju ryżu, tryb do gotowania owsianki, program do gotowania roślin strączkowych, funkcję Steam – do gotowania na parze, a także funkcję Slow Cook – do powolnego gotowania, w tym na przykład dżemów.

Z tym urządzeniem przygotujesz zatem nie tylko obiad, ale i śniadanie oraz kolację. Choć producent uwzględnia stosowanie różnych przypraw, nie zaleca stosowania soli.

Wewnętrzny garnek oferuje pojemność 0,6 litra, co pozwala na jednorazowe przygotowanie około 450 gramów ryżu. Funkcja utrzymywania ciepła może działać nawet do 12 godzin.

W zestawie z garnkiem otrzymujesz 2 miski do gotowania na parze oraz 2 miarki.

Severin RK 2425

Dość dobre opinie zbiera także Severin RK 2425. Podobnie jak najlepsze ryżowary jest to urządzenie, które oferuje mnogość zastosowań. Jednak warto mieć świadomość, że taki model nijak ma się do ryżowaru koreańskiego, który gotuje pod ciśnieniem.

Wyjmowany garnek z powłoką antyadhezyjną zapewnia jednak w pełni poprawnie ugotowany ryż – bez efektu sklejenia czy rozmoknięcia. Ponadto tego modelu możesz użyć także do wszelkiego rodzaju gotowania na parze – warzyw, mięs, ryb, a także ziemniaków.

Automatyczna funkcja podtrzymywania temperatury aktywuje się po zakończeniu procesu gotowania, co jest dużym plusem. Można ją też ustawić za pomocą przełącznika.

Sencor SRM 1890SS

Bardzo podobną funkcjonalność co model Severin RK 2425, oferuje ryżowar Sencor SRM 1890SS. Ma optymalną pojemność 1,8 litra (która pozwala na jednorazowe przygotowanie nawet 1500 g ryżu) i przygotowuje ryż perfekcyjnie – bez przypalania, przywierania i sklejania.

Naczynie wewnętrzne z nieprzywierającą powłoką umożliwia dowolne przyprawianie ryżu – nie tylko solą, ziołami czy suszonymi warzywami, ale też oryginalnymi dodatkami, takimi jak anyż, goździki, cynamon czy curry.

Podobnie jak najlepsze ryżowary, Sencor SRM 1890SS dysponuje także funkcją Keep Warm, czyli utrzymywania ciepłego ryżu przez 6 godzin po ugotowaniu.

Mesko MS 6411

W naszym rankingu ryżowarów pośród tanich modeli postanowiliśmy umieścić także Mesko MS 6411. To kolejne urządzenie dla fanów perfekcyjnych gołąbków, sushi czy zapiekanego ryżu z jabłkami, które jest do kupienia w naprawdę niskiej cenie.

Choć jest to urządzenie nieskomplikowane i pozbawione rozbudowanej funkcjonalności, oferuje niezwykle wygodną funkcję utrzymywania ciepła.

Wyjmowany wewnętrzny pojemnik można śmiało wykorzystać do serwowania ugotowanego ryżu.

G3Ferrari G10099

Ranking ryżowarów zamyka ostatni model o tak solidnej konstrukcji dostępny na rynku – G3Ferrari G10099. Pozwala on przygotować do 10 filiżanek perfekcyjnego ryżu na raz, posiada także funkcję automatycznego wyłączania po zakończeniu gotowania.

Choć nie można w nim skorzystać z funkcji automatycznego podgrzewania po ugotowaniu ryżu, model nadrabia tacą, która pozwala na do przygotowywanie ryb oraz warzyw.

Zdejmowany garnek jest pokryty powłoką nieprzywierającą, z kolei w pokrywce znajduje się odpowietrznik parowy i uchwyt ułatwiający użytkowanie.

dobry ryżowar japoński

Zojirushi NLGAQ18

Ryżowar – co to jest?

Konstrukcja ryżowaru w dużej mierze przypomina większych rozmiarów garnek elektryczny. Na obudowie umieszczane są pokrętła lub przyciski, służące do sterowania wbudowaną grzałką albo – w przypadku najlepszych ryżowarów – do wyboru zaprogramowanych trybów pracy. Pokrywa, znajdująca się na górze urządzenia, podnosi się, aby umieszczanie ryżu oraz wlewanie wody było możliwie najłatwiejsze.

Ryżowar koreański dodatkowo będzie miał na pokrywce regulator ciśnienia, ponieważ te modele gotują ryż pod ciśnieniem. Wydają charakterystyczne dźwięki, ale ryż w nich przygotowany smakuje najlepiej.

Nowoczesne modele są w stanie samodzielnie dostosować czas gotowania danej ilości produktów, znajdujących się w misie. Takie rozwiązanie będzie więc wymagało jedynie minimalnego zaangażowania ze strony użytkownika. Tańsze sprzęty nie oferują jednak takiej możliwości, a wtedy dobór odpowiednich parametrów pracy będzie leżał po stronie gotującego.

W momencie, gdy urządzenie zakończy pracę, informuje o tym przy pomocy lampek kontrolnych, dźwięków alarmujących albo komunikatu głosowego. Dobry ryżowar koreański, jak i lepszej jakości ryżowary europejskich marek, w tym momencie zaoferują dodatkowo możliwość podgrzewania ryżu przez określony czas (często sięgający nawet doby).

Gotowanie ryżu przy użyciu dobrego ryżowaru jest proste i przyjemne. Nic więc dziwnego, że sprzęty te cieszą się rosnącą popularnością.

Ryżowar – do czego jeszcze posłuży?

Choć nazwa urządzenia wskazuje bezpośrednio na tylko jedno zastosowanie – daje ono znacznie więcej możliwości. Szczególnie, jeśli wybrany sprzęt posiada funkcję gotowania na parze. Wtedy przy jego użyciu możliwe jest przygotowywanie różnego rodzaju mięs, warzyw, a nawet ryb.

Jeśli jednak dany model nie posiada powyższej funkcji, stworzenie szerszego zakresu dań wciąż będzie w opcji. Podstawowe sprzęty umożliwiają ugotowanie kaszy oraz szeregu roślin strączkowych.

Co więcej, nawet urządzenia z niższej półki cenowej, często wyposażone są w specjalne programy, stworzone do ułatwienia przyrządzania innych rodzajów potraw. Warto więc postawić na sprzęt, który da użytkownikowi więcej możliwości. Będzie to bowiem rozwiązanie o wiele bardziej opłacalne i funkcjonalne.

dobry ryżowar Zojirushi NLGAQ18

Zojirushi NLGAQ18

Dobry ryżowar – jaki wybrać? Specyfikacje

Chcąc kupić dobry ryżowar, warto dokładnie przyjrzeć się funkcjom, jakie oferuje wybrany model. Będą one miały bezpośredni wpływ zarówno na pracę sprzętu, jak i wygodę jego użytkowania. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze parametry tych urządzeń.

Marka – ryżowar koreański albo japoński

Rzadko jest tak, że markę wskazujemy jako kluczowy czynnik przy wyborze urządzenia. W tym przypadku jednak warto zdać się na doświadczenie Koreańczyków i Japończyków, którzy w przygotowywaniu ryżu specjalizują się od setek lat. Wybierając ryżowary spod japońskiego szyldu Zojirushi lub koreańskiego Cuckoo, masz pewność, że ryż będzie najsmaczniejszy.

Moc

Standardowo mówi się, że im większą moc będzie posiadało dane urządzenie, tym krótszy czas jego nagrzewania. Lepsza grzałka może pozwolić na osiągnięcie o wiele bardziej zadowalających temperatur, przez co danie będzie gotowe do spożycia znacznie szybciej. Powyższy parametr ma również znaczenie wówczas, gdy konieczność jednorazowego przygotowania większej ilości produktów jest codziennością. Jednak wybierając sprawdzony produkt koreańskiej lub japońskiej marki nie musisz zwracać uwagi na te wartości.

Pojemność misy

Urządzenia o dużej pojemności, zajmą o więcej miejsca na kuchennym blacie, co może wiązać się z utrudnionym przechowywaniem. Warto więc zastanowić się, czy kupując dużych rozmiarów model, będzie on dla nas realnie funkcjonalny. Zdecydowanie sprawdzi się w przypadku większej ilości domowników, jednak dla jednej lub dwóch osób, może okazać się zbędnym wydatkiem. Na rynku dostępne są różnorodne pojemności, producenci czasem informują też dla ilu osób przeznaczony jest dany ryżowar.

dobry ryżowar

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne ryżowary często posiadają szereg dodatkowych funkcji. Do najbardziej podstawowych należą: automatyczne wyłączanie po upływie określonego czasu, a także timer i funkcja podgrzewania.

Najlepsze ryżowary oferują różnorodne programy pracy, przeznaczone do gotowania konkretnych dań albo surowców. Automatycznie ustawiają takie parametry jak temperatura czy czas gotowania dla zup, risotto, różnych odmian ryżu, a nawet chleba.

Sprawdź także: Zdrowe gotowanie – jak wybrać zupowar?

Gotowanie na parze

Jest to funkcja, która w pewnym sensie przekształca dany ryżowar w parowar. Dzięki temu możliwe jest stworzenie o wiele większej ilości posiłków, a to wszystko bez użycia oleju. Z takiej opcji szczególnie zadowoleni będą wszyscy fani zdrowego gotowania, a także miłośnicy łatwego i nieangażującego przygotowywania potraw.

Regulacja temperatury

Wybierając mniej zaawansowany, tańszy ryżowar, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on możliwość dostosowywania temperatury gotowania do danego rodzaju produktów. Odpowiednio dobrana temperatura jest bowiem gwarancją perfekcyjnie ugotowanego ryżu, kaszy lub innych dań.

Materiał wykonania

W związku z tym, że dobry ryżowar nie jest tani i jest urządzeniem kupowanym z myślą, że będzie służył przez długie lata – materiał, z którego został wykonany, powinien być solidny i wytrzymały.

Ponadto wszelkie elementy mające bezpośredni kontakt z pożywieniem, muszą być odpowiednio do tego przystosowane. Warto zwrócić na to uwagę rozważając tani model. Równie ważna jest odporność na wysokie temperatury osiągane podczas przygotowywania posiłków.

Czytaj także: Jaki wolnowar kupić? Ranking 2023

Ryżowar

Czy warto kupić ryżowar?

Dobry ryżowar może przynieść wiele radości, szczególnie, jeśli chcemy eksperymentować z azjatycką kuchnią. Przygotujesz w nim bowiem perfekcyjny ryż na koreańską ryżankę, bibimbap, ryż marynowany, rolki ryżowe oraz japońskie sushi.

Nie musisz martwić się o odpowiednie proporcje wody i ryżu, mieć perfekcyjne wyczucie czasu i cierpliwość, by na koniec odczekać aż ryż wchłonie resztki wody. Ryżowar zajmie się ryżem za Ciebie, podczas gdy Ty możesz zająć się przygotowywaniem pozostałych składników do ulubionych dań.

Sprawdź również zamiennik dla ryżowaru: Najlepsze multicookery – Ranking 2023

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

5/5 - (1 vote)