• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Hot-dogi to niezwykle popularne danie, serwowane praktycznie na każdym kroku. Świetnie sprawdzają się jako forma przekąski między posiłkami, a także szybka i łatwa w przygotowaniu kolacja, czy też śniadanie.

Na chwilę obecną, wiele osób rezygnuje z zakupionych na stacjach benzynowych posiłków tego typu, zastępując je własnoręcznie przygotowanymi. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie wersji hot-dogów, na jaką aktualnie ma się ochotę. Wszystkie składniki są wówczas dobierane wedle uznania, a także preferencji żywieniowych. Zadowoleni będą więc zarówno wegetarianie, jak i miłośnicy większej ilości dodatków lub niespotykanych sosów.

Aby przygotowywanie hot-dogów było jeszcze łatwiejsze, znani producenci sprzętów AGD postanowili wyjść naprzeciw potrzebom użytkowników, tworząc tym samym urządzenia, których celem jest szybkie i bezproblemowe przygotowanie posiłku nawet dla całej rodziny. W dalszej części artykułu postaramy się przybliżyć ich działanie, aby wybór odpowiedniego był łatwiejszy.

Sprawdź: Frytkownica beztłuszczowa – jak to działa? Przykładowe modele

Rodzaje urządzeń do hot-dogów

Zasadniczo rzecz biorąc, sprzęty tego typu możemy podzielić na trzy główne kategorie. Tym, co je różni, jest przede wszystkim budowa oraz sposób działania. Poniżej znajduje się omówienie każdej z dostępnych na rynku kategorii.

Podgrzewacz do hot-dogów

Urządzenie do hot-dogów -Royal Catering - podgrzewacz do hot-dogów

Royal Catering – podgrzewacz do hot-dogów

Podgrzewacz jest urządzeniem składającym się z parownika, w którym umieszcza się parówki lub kiełbaski, oraz szpikulców, których ilość może być bardzo różna w zależności od modelu. Przeważnie spotyka się urządzenia wyposażone w jeden lub dwa szpikulce, na które nakłada się bułki.

Co ciekawe, podgrzewacz może również posłużyć za sprzęt do gotowania warzyw na parze. W związku z tym, przygotowanie szparagów lub brokułów, nie powinno być problemem. Niektóre modele umożliwiają także gotowanie produktów takich jak jajka lub kukurydza.

Są to sprzęty łatwe w obsłudze, które świetnie sprawdzają się w domowych warunkach.

Opiekacz

Opiekacz do hot-dogów ARIETE 186

ARIETE 186

Opiekacz do hot-dogów to urządzenie, którego zadaniem jest jednoczesne przygotowanie chrupiących bułeczek, a także odpowiednio podgrzanych parówek. Sprzęty tego typu swoim wyglądem przypominają klasyczne tostery, jednak otwory na pieczywo są w nich zastąpione specjalnymi przegrodami.

Opiekacze wymagają jedynie minimalnego wkładu użytkownika, ponieważ większość z nich daje możliwość ustawienia zarówno czasu, jak i mocy pracy. W związku z tym, jedynym obowiązkiem przygotowującego staje się umieszczenie produktów w odpowiednich miejscach, a następnie uruchomienie sprzętu. Po zakończonej pracy wystarczy przyozdobić gotowego hot-doga ulubionymi dodatkami i sosami.

Grill elektryczny

Grill elektryczny Tefal OptiGrill+ XL GC722D

Tefal OptiGrill+ XL GC722D

Grill elektryczny, zwany również kompaktowym, to urządzenie umożliwiające znacznie więcej, niż tylko przygotowanie hot-dogów. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się i w tym przypadku.

Produkty z tej kategorii cechują się przeważnie dużą mocą, a także wieloma trybami pracy. Większość z nich daje również opcję płynnej regulacji temperatury oraz czasu działania. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie potrawy dokładnie tak, jak chce tego użytkownik.

Grill kompaktowy przygotuje więc idealnie dopieczone bułeczki, a także ulubione kiełbaski czy parówki.

O tym, jak wybrać odpowiedni grill elektryczny, wspomnieliśmy już w osobnym artykule.

Najważniejsze parametry urządzeń do hot-dogów

Przy wyborze urządzenia do hot-dogów, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Będą one bowiem gwarantem nie tylko optymalnej pracy samego sprzętu, ale również jego komfortowym użytkowaniu. Do najistotniejszych parametrów należą:

  • Moc – w tej kwestii zasada jest bardzo prosta – im większa będzie moc urządzenia, tym sprawniej nagrzeje się ono do odpowiedniej temperatury, jednocześnie czyniąc przygotowanie hot-dogów niezwykle sprawnym. Sprzęty, takie jak opiekacze i podgrzewacze, przeważnie posiadają moc z przedziału od 300 W do 800 W, natomiast grille elektryczne oferują już o wiele wyższe liczby.
  • Budowa – urządzenia do hot-dogów powinny być wykonane z solidnych materiałów, które są bezpieczne w kontakcie z pożywieniem. Parówki o smaku plastiku na ogół nie są lubiane, dlatego też warto postawić na modele, do których produkcji użyto jakościowych materiałów. Tak więc – pojemnik z hartowanego szkła i obudowa ze stali nierdzewnej mogą okazać się bardzo przydatne. Istotną kwestią jest także dostępność części zamiennych, którą zdecydowanie opłaca się sprawdzić przed dokonaniem zakupu.
  • Ilość jednorazowo przygotowanych hot dogów – jest to kwestia uzależniona od wybranego modelu urządzeń. Podgrzewacze przeważnie umożliwiają przygotowanie jednej lub dwóch bułek oraz nieco większej ilości parówek. Opiekacze posiadają otwory na dwa w pełni gotowe hot-dogi, natomiast grille kompaktowe, w zależności od rozmiaru płyty grzewczej, są w stanie stworzyć ich nawet cztery lub pięć.
  • Dodatkowe funkcje – do których zalicza się, na przykład, funkcja regulacji temperatury lub możliwość wyboru programu pracy. Takie rozwiązania pozwalają na dostosowanie ustawień tak, aby były one możliwie najbardziej optymalne dla danych produktów.

Czy warto kupić urządzenie do hot-dogów?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie wydaje się być niemożliwe, ponieważ zakup urządzenia do hot-dogów w dużej mierze uzależniony jest od zapotrzebowania użytkownika.

Zdecydowanie będzie to opcja dla osób, które lubią ułatwiać sobie życie. Urządzenie do hot-dogów praktycznie nie wymaga obsługi, a jedyne czynności, jakie należy wykonać, to umieszczenie produktów w odpowiednich miejscach i uruchomienie sprzętu. W związku z tym, zbędne staje się osobne gotowanie parówek oraz przygotowywanie bułek, a zaoszczędzony czas można spożytkować na ciekawsze czynności.

Co prawda, modele z kategorii opiekaczy i podgrzewaczy są stosunkowo tanie, jednak grille elektryczne to już całkiem spory wydatek. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że może on posłużyć również do przygotowywania wielu innych potraw, cena okazuje się o wiele bardziej adekwatna.

#materiałreklamowy

Oceń ten post