Urządzenie, jakim jest frytkownica beztłuszczowa, z pewnością sprawdzi się w niejednej kuchni. Daje ona bowiem możliwość przygotowania ulubionych potraw czy dodatków w wersji zdrowszej i mniej nasączonej tłuszczem.

Nieodpowiednia dieta stosowana na dłuższą metę niejednokrotnie niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Możemy zaliczyć do nich choroby takie jak miażdżyca, cukrzyca oraz nadciśnienie – a to jedynie kilka z nich. Oczywistym jest jednak fakt, że ciężko jest zrezygnować z ulubionych potraw. Co jeśli nie trzeba z nich rezygnować, a jedynie zmienić sposób ich przygotowania? Dokładnie takie zadanie spełnia frytkownica beztłuszczowa.

Artykuł ten ma na celu przybliżyć działanie tego sprzętu, pokazać jego możliwości oraz korzyści płynące z użytkowania.

Sprawdź: Jaki blender ręczny wybrać? Przykładowe modele

Frytkownica beztłuszczowa czy niskotłuszczowa?

Tak naprawdę obydwa te rodzaje są do siebie bardzo podobne.

Wersja beztłuszczowa, jak i niskotłuszczowa swoim działaniem oraz sposobem przygotowywania potraw w dużej mierze przypominają piekarnik konwekcyjny. Urządzenia te są wyposażone w specjalny mechanizm, który generuje fale gorącego powietrza. Fale te są równomiernie rozprowadzane, przez co w dokładny sposób przyrządzają daną potrawę.

Jeśli natomiast chodzi o frytkownice niskotłuszczowe – zapewniają one pewien rodzaj dowolności. Smażenie może się odbywać całkowicie bez użycia tłuszczu, jednak dozwolone jest w tym przypadku także dodanie na przykład odrobiny oleju czy oliwy. To użytkownik decyduje o sposobie, w jaki chce przyrządzić daną potrawę.

Frytkownica beztłuszczowa – kluczowe parametry

Na obrazku znajduje się frytkownica beztłuszczowa Tefal Frydelight FX1000 w kolorze czarnym.

Tefal Frydelight FX1000

Wybór odpowiedniego modelu może okazać się mocno problematyczny, szczególnie w przypadku, gdy nigdy nie miało się styczności z tymi urządzeniami. Dlatego też poniżej znajdują się najważniejsze funkcje, jakie powinna spełniać dobra frytkownica.

  • Moc – w ogromnym stopniu wpływa ona na szybkość nagrzewania się sprzętu oraz czas przygotowywania danych potraw. Powinna wynosić co najmniej 1300 W.
  • Pojemność – zasada jest całkiem prosta, ponieważ im większa pojemność, tym więcej dań można przygotować jednorazowo. Ponadto, większa pojemność będzie lepsza w przypadku dużych rodzin. Należy jednak wspomnieć, że parametr ten przekłada się również na gabaryty.
  • Zakres temperatur – dobra frytkownica powinna umożliwiać płynną regulację temperatury w pełnym jej zakresie. Funkcja ta przeważnie ma postać pokrętła lub przycisków umieszczonych na panelu sterującym. Regulacja temperatury przekłada się na sporządzanie różnorodnych potraw, bez ograniczenia do samych frytek.
  • Programy – bardziej zaawansowane modele posiadają wbudowane programy służące między innymi do pieczenia, smażenia, grillowania oraz opiekania danych potraw. Parametr ten umożliwia więc stworzenie dowolnego dania.

Zobacz również: Najlepsze grille elektryczne – ranking 2021

Nie tylko frytki, czyli do czego jeszcze przyda się frytkownica beztłuszczowa

Na zdjęciu znajduje się model Zeegma Knapper w kolorze czarnym.

Zeegma Knapper

Nowoczesne modele pozwalają na przygotowanie znacznie większej ilości dań niż tylko zawartych w ich nazwie frytek. Jeśli natomiast chodzi o same frytki – nie muszą one ograniczać się do ziemniaków! Możliwe jest również stworzenie ich z batatów, marchewek a nawet selera. Nie warto więc popadać w posiłkową monotonię.

Frytkownice od różnych producentów spełniają również szereg innych funkcji. Modele takie jak Essential Ovi czy też Airfryer marki Philips, do działania używają między innymi technologii Rapid Air. Pozwala ona na równomierne ogrzewanie różnorodnych produktów, takich jak warzywa, mięso, ryż, a nawet ciepłe desery. Warto wspomnieć, że na przykład model Ovi dostępny jest w różnych wersjach różniących się od siebie pojemnością. Ovi Mini jest w stanie pomieścić 0,8 l produktów, Ovi XL1,2 l, a Ovi Smart XXL1,4 l. Oczywiście za zwiększoną pojemnością idzie również większa cena, dlatego też zakup taki warto dostosować do rzeczywistych potrzeb i liczebności osób korzystających z przygotowywanych dań.

Frytkownica niskotłuszczowa Tefal EY201815 Easy Fry Classique gwarantuje już znacznie większe możliwości, jednocześnie mieszcząc się w przystępnej cenie. Model ten pozwala na smażenie, opiekanie, grillowanie oraz pieczenie. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie niezwykle dużej różnorodności w codziennej diecie.

Dlaczego warto kupić frytkownicę beztłuszczową?

Na obrazku znajduje się frytkownica beztłuszczowa De'Longhi FH 1396 Extra Chef Plus.

De’Longhi FH 1396 Extra Chef Plus

Urządzenia tego typu w znacznym stopniu przyczyniają się do usprawnienia przygotowywania wszelkiego rodzaju potraw. Sprawdzą się więc szczególnie u osób żyjących w ciągłym biegu, którym często brakuje czasu na planowanie i żmudne przyrządzanie posiłków dla siebie czy też całej rodziny. Frytkownica beztłuszczowa tak naprawdę wymaga jedynie umieszczenia wybranych produktów w przeznaczonej do tego komorze, ustawienia temperatury czy też programu oraz zamknięcia pokrywy – i tyle!

Niezwykle istotnym aspektem jest również ograniczenie ilości tłuszczu w potrawach do absolutnego minimum. Nie trzeba chyba wspominać o pozytywnych dla organizmu konsekwencjach takiego zabiegu.

Wspomniana już różnorodność potraw także wpływa na fakt, że urządzenia te doskonale sprawdzą się w praktycznie każdym domu.

Zdecydowanie należy wspomnieć też o niezwykle łatwej obsłudze oraz braku konieczności czyszczenia sprzętu z uciążliwego tłuszczu (np. oleju). Kwestie te docenią przede wszystkim miłośnicy skutecznych i przydatnych rozwiązań, które jednocześnie nie będą dokładały zbędnych obowiązków. Plusem może okazać się fakt, że niektóre modele umożliwiają mycie poszczególnych ich części nawet w zmywarkach!

Co więcej, omawiane w artykule frytkownice w przeciwieństwie do klasycznych modeli, nie generują nieprzyjemnych zapachów wytwarzanych przez rozgrzany olej. Woń ta niejednokrotnie wdziera się w tkaniny, włosy, a nawet meble! Zdecydowanie jest to coś, czego każdy chciałby uniknąć.

Z frytkownicą beztłuszczową (lub niskotłuszczową) możliwe jest przygotowanie potraw dokładnie tak, jak tego chcemy!

Sprawdź: Najlepszy opiekacz do pieczywa – ranking TOP 5