• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 miesięcy temu

Maj zbliża się wielkimi krokami. Oznacza to otwarcie sezonu na grilla i częste przebywanie na dworze. Podpowiadamy więc jak dbać o drewniane i nie tylko meble ogrodowe, aby cieszyć się nimi jak najdłużej!

Jak dbać o meble ogrodowe?

Meble ogrodowe to nie tylko ważny element funkcjonalny naszego ogrodu. Pełnią one też rolę aranżacyjną i służą często jako dekoracja. Aby tak mogło być muszą być jednak po prostu zwyczajnie ładne. Oczywiście, nie będzie to zbyt trudne, jeśli mówimy o świeżym zakupie prosto ze sklepu. Problem pojawia się jednak po paru latach.

Klimat w Polsce nie zawsze jest idealny. Meble są narażone na wiele czynników atmosferycznych. Latem szkodzi im nadmierne słońce powodujące blaknięcie kolorów. Wiosną i jesienią musimy uważać za to na deszcz i nadmierną wilgoć. Zima to za to czas śniegu i bardzo niskich temperatur. Tak wybuchowa mieszanka sprawia, że meble ogrodowe starzeją się znacznie szybciej niż te przechowywane w domu.

Oczywiście, to w jaki sposób mamy dbać o meble zależy w największej mierze od materiału, z którego są zrobione. Inaczej musimy dbać o drewniane meble ogrodowe a jeszcze inaczej o te wiklinowe czy ratanowe. Ogólna zasada sprowadza się jednak do tego samego – meble musimy regularnie czyścić oraz chronić przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Metalowe meble ogrodowe – jak o nie zadbać?

Metal to dość popularny materiał, z którego robi się meble ogrodowe. Nic zresztą dziwnego – jest ciężki, plastyczny i dość niedrogi. Przy okazji, jest on również prosty w konserwacji. Największym wrogiem jest dla nas wilgoć zawarta w powietrzu i opady deszczu i śniegu. Mogą powodować one po prostu korozję, czyli rdzewienie.

Przede wszystkim, meble z metalu warto trzymać pod dachem. Koniecznie przykrywajmy je również na zimę specjalnym pokrowcem. Ważną praktyką jest również dokładne oglądanie ich wiosną oraz jesienią. Jeśli tylko zauważymy ślady rdzy to musimy zabrać się za konserwację.

Warstwę rdzy wystarczy po prostu zdrapać. Następnie musimy położyć na jej miejsce nowy lakier chroniący przed korozją. Oczywiście, problemem może być dobranie właściwego koloru – będzie wymagało to długiej wizyty w sklepie.

Jak dbać o meble z wikliny?

Wiklina to materiał uwielbiany przez Polaków. Ani trochę nas to jednak nie dziwi – jest zwyczajnie bardzo estetyczna i nadaje naszemu ogrodowi ślicznego rustykalnego klimatu. Atutem jest też niewielka cena i lekkość – nikt nie będzie miał problemu z ich podniesieniem. Oczywiście, minusem w takim wypadku jest to, że ostry wiatr jest w stanie je porwać. Należy je zatem dość dobrze zabezpieczyć.

Jak przedłużyć żywotność mebli z wikliny? Przede wszystkim musimy dbać o to, aby regularnie stosować specjalny lakier. Pamiętajcie jednak, że nie może być to zwykły lakier do drewna – potrzebujemy preparatu do wikliny cechującego się większą elastycznością.

Meble z technorattanu – jak przedłużyć ich żywotność?

jak dbać o meble ogrodowe

Technorattan to materiał na pierwszy rzut oka dość podobny do wikliny. W rzeczywistości nie ma on jednak z nią wiele wspólnego. To po prostu materiał syntetyczny, który powstaje z włókien polietylenowych stylizowany na naturalny rattan. Dzięki temu, może on cieszyć się doskonałą wytrzymałością.

O meble z technorattanu dbać jest zdecydowanie łatwo. Tak naprawdę, musimy je tylko regularnie czyścić. Użyjcie w tym celu wody i myjki ciśnieniowej. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest również trzymanie ich w zacienionym miejscu – mogą z czasem wyblaknąć nieco od słońca.

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

jak dbać o meble ogrodowe

Drewniane meble ogrodowe to z całą pewnością doskonały wybór. Nie tylko są dość wytrzymałe, ale również niezwykle estetyczne. Niestety, zarówno wilgoć jak i słońce czy nawet zwykłe urazy mechaniczne mogą popsuć ich wygląd.

Pierwszym krokiem w dbaniu o drewniane meble ogrodowe jest regularne czyszczenie. Wystarczy użyć wilgotnej ściereczki lub miękkiej szczotki, aby usunąć kurz i brud. Należy unikać jednak stosowania środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię drewna. Dobrą praktyką będzie każdorazowe sprawdzenie nowego środka na bardzo niewielkiej i słabo widocznej powierzchni. Dzięki temu będziemy pewni, że nie powoduje on odbarwień czy zacieków.

Kolejnym ważnym krokiem jest zabezpieczenie drewna przed wilgocią. Drewniane meble ogrodowe powinny być przechowywane w suchym miejscu, np. wewnątrz domu lub w garażu, w czasie deszczu lub zimy. Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe z powodów logistycznych. W takiej sytuacji można je przykryć specjalnym pokrowcem, który dość dobrze powinien je ochronić.

Konserwacja drewnianych mebli ogrodowych polega także na regularnym stosowaniu impregnatów lub olejów do drewna. W ten sposób zabezpieczamy drewno przed szkodliwym działaniem promieni UV i wilgoci, a jednocześnie nadajemy mu piękny wygląd. Impregnaty i oleje do drewna są dostępne w różnych kolorach i odcieniach, dzięki czemu można dostosować je do indywidualnych potrzeb i preferencji. Ich nałożenie nie powinno sprawić nam żadnego problemu i nie wymaga żadnych umiejętności – wystarczy nam pędzel.

Ostatnim ważnym aspektem dbania o drewniane meble ogrodowe jest także zapobieganie powstawaniu zarysowań i uszkodzeń. Nie tylko niszczy to ich wygląd, ale w otartych miejscach drewna nie chroni już lakier czy impregnat. Podczas używania mebli należy unikać ostrych przedmiotów oraz przesuwania ich po twardej powierzchni. Jeśli meble są mocno zarysowane lub uszkodzone, należy je odnowić za pomocą papieru ściernego i nowej warstwy impregnatu lub oleju do drewna. Wymaga to trochę wprawy i czasu, ale efekt z pewnością będzie tego warty.

Zobacz też:
Jak zorganizować kuchnię – meble modułowe konfiguracja
Jaki basen ogrodowy wybrać? Który rodzaj będzie najlepszy?
Trampolina ogrodowa – jak wybrać odpowiednią?

1/5 - (1 vote)