• Ostatnia modyfikacja artykułu:10 miesięcy temu

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft zostało zablokowane! Wielka Brytania powiedziała „nie” całej fuzji.

O przejęciu Activision Blizzard przez Microsoft było ostatnimi czasy naprawdę głośno. W końcu to największa fuzja w historii rynku gamingowego. Nic zatem dziwnego, że nie każdy był z niej zadowolony. Przede wszystkim, obawy wyrazili gracze, którzy obawiali się coraz większej monopolizacji całego rynku. Obawy były jednak dość mocno przesadzone, bo jakby nie patrzeć, obie firmy i tak są już hegemonami.

Znacznie poważniejsze okazały się jednak obawy konkurencyjnych firm. Szybko zarzucili oni, że fuzja może doprowadzić do niekorzystnej dla konsumentów sytuacji i nieuczciwej konkurencji. Całą sprawę zaczęły badać też organy antymonopolowe w wielu krajach. Tak dużej firmy nie można przecież po prostu kupić jak produktu w sklepie. Muszą zgodzić się na to regulatorzy.

Sprawdź: Słuchawki gamingowe – najlepsze modele

Najtrudniejsza sytuacja zapowiadała się w Wielkiej Brytanii. Tamtejszy Urząd ds. Konkurencji i Rynków od dawna przyglądał się całej sprawie i analizował coraz to nowsze dokumenty. Ostatnie doniesienia wyraźnie zakładały, że pójdą oni w ślady Japonii, która wyraziła zgodę na przejęcie. Tymczasem, powiedzieli zdecydowane i stanowcze „NIE”.

Oczywiście, powołali się na argumenty, których mogliśmy się spodziewać. Fuzja mogłaby być szkodliwa dla rynku gamingowego, a szczególnie dla segmentu gier w chmurze. Microsoft ma w tej kwestii aż od 60 do 70% udziałów. Przejęcie Activision Blizzard mogłoby sprawić, że zyskają pozycję monopolisty. Jak można było się tego spodziewać, obie firmy złożyły odwołanie od decyzji.

Zobacz też:
Microsoft zwolnił cały dział ds. etyki sztucznej inteligencji
Microsoft planuje przejąć Netflixa? Sensacyjna plotka!
Activision Blizzard nie zostanie kupione? CMA blokuje fuzję

Oceń ten post