Na każdej działce, trawniku czy ogródku zbiera się mnóstwo odpadów. Część z nich możemy przeznaczyć na kompost! W tym artykule wytłumaczymy wam co to jest kompostownik oraz jak się za to wszystko zabrać!
Spis treści
Co to jest kompost?
Na samym początku wytłumaczmy absolutnie podstawową rzecz. Czym w ogóle jest kompost oraz jakie ma właściwości? Najprościej rzecz ujmując, kompost to przetworzone odpady biologiczne, które nadają się do nawożenia roślin i zawierają niezbędne dla nich składniki odżywcze. To po prostu doskonała naturalna odżywka dla roślin, która w dodatku jest niezwykle przyjazna środowisku.
W dzisiejszych czasach, kiedy zwiększa się świadomość ekologiczna, coraz więcej ludzi decyduje się na kompostowanie w domowych warunkach. Nie tylko nie musimy kupować dzięki temu często bardzo drogich nawozów, ale również mamy najbardziej ekologiczny sposób na pozbycie się odpadów roślinnych.
Aby rozpocząć proces kompostowania w domu nie trzeba dużo miejsca ani specjalistycznego sprzętu. Potrzebny jest jedynie kompostownik oraz odpady organiczne, takie jak skórki warzyw, resztki jedzenia, ścięte trawy, zwiędłe kwiaty czy liście. To coś co produkujemy każdego dnia w naszych domach i nie będziemy mieli żadnego problemu z ich pozyskiwaniem.
Co to jest kompostownik? Jaki model wybrać?
Kompostownik to specjalny pojemnik, w którym umieszczane są odpady organiczne, takie jak właśnie trawa, liście, resztki warzyw i owoców, a także pozostałości po jedzeniu czy kawałki papieru. W jego wnętrzu bakterie i mikroorganizmy w naturalny sposób rozkładają cały materiał organiczny, tworząc wartościowy nawóz dla roślin – kompost.
Przy wyborze kompostownika warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście jego pojemność – musi on być odpowiednio duży, aby zmieścić wszystkie odpady organiczne, jakie wytwarzamy. Nie warto jednak przesadzać, bo zbyt duży pojemnik może spowolnić proces kompostowania.
Kolejnym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę jest materiał, z którego wykonany jest kompostownik. W zależności od potrzeb możemy wybrać modele z drewna, plastiku lub metalu. Drewniane modele są estetyczne i dobrze wpisują się w ogrodowe krajobrazy, jednak wymagają regularnej konserwacji i są bardziej podatne na działanie warunków atmosferycznych. Nie polecamy ich zatem początkującym użytkownikom.
Plastikowe modele są znacznie bardziej odporne na warunki zewnętrzne, łatwe w czyszczeniu i trwałe, jednak są mniej estetyczne. To doskonały wybór, jeśli jesteście w stanie pójść na drobne ustępstwa w zamian za swoją wygodę. Modele metalowe są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, ale mogą być ciężkie i wymagają specjalnej konserwacji. Dodatkowo, są niezwykle rzadko spotykane i raczej nie są przeznaczone do typowo domowych zastosowań.
Domowy kompostownik – czy łatwo go zrobić?
Kompostownik jest zdecydowanie niedrogi i nawet największe modele nie nadszarpną zbyt mocno naszego portfela. Jeśli jesteście jednak miłośnikami DIY to bez najmniejszego problemu zrobicie go samodzielnie! Uczciwie jednak ostrzegamy – koszty będą dość podobne. Możecie za to stworzyć design idealnie dopasowany do waszego poczucia estetyki!
Przede wszystkim, musimy wybrać odpowiedni pojemnik, który jest w stanie pomieścić odpady organiczne. Możemy użyć na przykład starej beczki, skrzynki drewnianej (względnie szczelnej!) lub dużego plastikowego wiadra. Ważne, aby pojemnik miał pokrywę, która zabezpieczy kompost przed nadmierną wilgocią i insektami.
Następnie, musimy zadbać o swobodny przepływ powietrza. W przypadku skrzynki drewnianej nie potrzebujemy podejmować żadnych szczególnych kroków. W plastikowych pojemnikach musimy zrobić jednak dziury, które nam to zapewnią. Przyda się do tego wiertarka lub wiertarko-wkrętarka!
To tak naprawdę tyle – kompostownik to niesamowicie prosta sprawa. Najdroższą jego częścią jest po prostu pojemnik.
Jak zrobić kompost?
Skoro mamy już gotowy kompostownik to najwyższa pora zacząć go używać. Przede wszystkim, zacznijmy gromadzić materiał roślinny. Zrobimy to po prostu korzystając z domowych elektronarzędzi. Trawa z kosiarki czy robota koszącego nada się w tym celu doskonale. Równie istotne będą ścinki i drobne gałęzie ścinane nożycami do żywopłotu, które powinniśmy umieścić na samym dnie naszego kompostownika, jako warstwę drenażową. W zbieraniu liści pomoże nam za to dmuchawa.
Kolejno, powinniśmy zadbać o warstwę pochłaniającą składniki mineralne. W tej kategorii doskonale sprawdzi się po prostu torf, który kupimy w sklepie ogrodniczym, zwykła ziemia ogrodowa czy nawet słoma. Jako ostatnio warstwę wykorzystujemy już dowolne materiały biologiczne, odpadki po jedzeniu czy papier.
Do kompostu możemy stale dorzucać nowe odpadki. Sprawdzajmy jednak, czy nie wydaje on z siebie nieprzyjemnego zapachu zgnilizny. W takim wypadku należy go dokładnie wymieszać. Gotowy kompost przypomina wilgotną ściółkę leśną i ma zapach świeżej ziemi. Warto również dodać, że nie znajdziemy w nim dżdżownic – te wykonały już swoje zadanie i przeniosły się w ciekawsze dla nich rejony.
Jakie produkty warto w szczególności wrzucić do kompostownika? Poza odpadami roślinnymi będą to fusy po kawie, niezadrukowany papier, stary kompost z zeszłego roku, popiół drzewny oraz kora i drewniane wióry!
Czego NIE wrzucać do kompostownika?
Oczywiście, nie wszystkie odpadki pochodzenia biologicznego nadają się do kompostowania. Lista produktów, których absolutnie nie powinniśmy uważać jest dość długa i należy jej bezwzględnie przestrzegać.
Przede wszystkim, jak ognia należy unikać resztek mięsa, ryb oraz kości. Nie tylko nie mają one odpowiedniej wartości odżywczej, ale przyciągną również zwierzęta i będą wydzielały nieprzyjemny zapach. Równie szkodliwe będą cytrusy i owoce egzotyczne – są pryskane środkami chemicznymi, które popsują nasz kompost. Równie mocno musimy wystrzegać się zwierzęcych odchodów i zadrukowanego papieru.
Czasami nawet resztki roślinne mogą okazać się jednak problematyczne – powinniśmy unikać liści dębu, orzecha włoskiego oraz olchy. Zawarte w nich garbniki będą hamowały proces kompostowania. Resztki cisu zawierają za to silną truciznę, którą zdecydowanie nie chcemy użyźniać naszych roślin i która z łatwością zabije dobroczynne w procesie kompostowania dżdżownice.
Zobacz też:
Jak dbać o meble ogrodowe? Praktyczne porady
TOP 7 elektronarzędzi, których potrzebuje każdy ogrodnik-hobbysta
Jaki basen ogrodowy wybrać? Który rodzaj będzie najlepszy?