• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Wszyscy fani biegania wiedzą, że niekorzystna pogoda za oknem jest zdecydowaną przeszkodą do uprawiana sportu czy też rekreacyjnego joggingu. Dlatego też osoby, które chcą poczuć niezależność od warunków atmosferycznych, powinny rozważyć zakup urządzenia, jakim jest bieżnia domowa.

Bieżnia domowa – jaką wybrać?

Dobra bieżnia domowa to sprzęt, który pozwoli na utrzymanie formy i kondycji bez konieczności wychodzenia z domu. Wybór taki może być jednak utrudniony, ponieważ na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bieżni, które różnią się od siebie wieloma parametrami. W tym artykule przedstawimy wszystkie najważniejsze funkcje bieżni, które sprawią, że będą one doskonale dopasowane do każdego domu.

Należy zaznaczyć, że bieżnie zdecydowanie nie są urządzeniami tanimi. Niosą one jednak za sobą wiele korzyści, takich jak zwiększenie kondycji, zrzucenie wagi oraz ogólne wzmocnienie mięśni.

Bieżnia mechaniczna czy elektryczna?

Wyróżnia się dwa główne typy bieżni, które różnią się od siebie pod kilkoma względami. Należą do nich:

  • Bieżnia mechaniczna – jest to zdecydowanie opcja tańsza. Jej cena spowodowana jest faktem, że we wnętrzu nie znajdziemy silnika napędzającego cały mechanizm, a koło zamachowe. Jest ono wprawiane w ruch przez siłę nóg – im szybciej użytkownik będzie biegł, tym szybciej poruszać się będzie taśma bieżni. Taka sama kolej rzeczy występuje w przypadku hamowania. Urządzenia te posiadają znacznie mniej funkcji. Mogą również być utrudnieniem dla początkujących biegaczy, ponieważ wymagają dużo wysiłku i pracy.
  • Bieżnia elektryczna – jest to produkt, który działa dzięki elektrycznemu silnikowi. Odpowiada on między innymi za prędkość biegu czy spaceru. Takie urządzenia posiadają już znacznie większą ilość funkcji, ponieważ wyposażone są przeważnie w odpowiedni program, który pozwala na dostosowanie wszelkich parametrów do potrzeb użytkownika. Jest to wybór zdecydowanie droższy. Oferuje jednak znacznie więcej możliwości niż bieżnia mechaniczna.

Bieżnia domowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Na obrazku znajduje się kobieta pijąca wodę, która stoi na bieżni.

Tak jak w przypadku wszystkich sprzętów, istnieje kilka kluczowych parametrów, które warto wziąć pod uwagę wybierając bieżnię do użytku domowego.

  • Moc silnika – która dotyczy bieżni elektrycznych. Dobra bieżnia powinna mieć moc większą niż 2 KM, dzięki czemu rozpędzi się ona do wystarczającej dla każdego użytkownika prędkości, umożliwiającej nawet sprint. Urządzenia o mniejszej mocy nie nadają się bowiem do biegania – można na nich co najwyżej truchtać.
  • Obciążenie – każda bieżnia posiada limit obciążenia, którego przekroczenie może skutkować jej uszkodzeniem i naprawą, mogącą sporo kosztować. Przed zakupem należy więc sprawić maksymalne obciążenie danego sprzętu i dobrać je tak, aby odpowiadało wadze użytkownika.
  • Rozmiar – powinien on być idealnie dopasowany do wysokości osób korzystających z bieżni.
  • Dodatkowe funkcje – do których zalicza się mierzenie prędkości, przebiegu i czasu ćwiczeń, a także tempa, spalonych kalorii czy tętna. Warto zwrócić uwagę na to, czy dana bieżnia jest możliwa do złożenia – w dużym stopniu ułatwia to jej przechowywanie czy też przenoszenie. Ponadto, bieżnie elektryczne umożliwiają również dostosowanie poziomu nachylenia, co symuluje bieg pod górkę.

Zalety i wady – bieżnia domowa

Na obrazku znajduje się Bieżnia elektryczna Urbogym V520.

Bieżnia elektryczna Urbogym V520

Zakup dobrej bieżni niesie za sobą wiele korzyści dla użytkownika. Warto wspomnieć, że bieżnia domowa okazuje się znacznie zdrowsza i mniej szkodliwa dla stawów. Dzieje się tak ze względu na amortyzację, której nie można uzyskać biegając po twardych powierzchniach ścieżek czy chodników.

Do zalet zaliczyć należy również możliwość monitorowania wszelkich funkcji życiowych podczas treningu. Bieżnia kontroluje bowiem puls, liczy spalane kalorie czy przebyty dystans. Osoby usiłujące zrzucić wagę z pewnością docenią wszystkie te możliwości.

Jednym z większych atutów bieżni zdecydowanie jest fakt, że to użytkownik wybiera dogodną dla niego porę, w której chce wykonać trening. Niezależnie od tego, czy za oknem panuje ulewa, śnieżyca czy gradobicie – czynniki te nie mają żadnego znaczenia.

Jeśli natomiast chodzi o wady – zdecydowanie należy do nich cena. Bieżnia domowa wiąże się ze sporym wydatkiem, co w wielu przypadkach będzie znacznym utrudnieniem.

Warto wspomnieć, że urządzenia te zajmują sporą przestrzeń. Jeśli nie mają możliwości złożenia – ich przechowywanie może być stosunkowo ciężkie i problematyczne.

Istotną kwestią jest również fakt, że naprawa niektórych bieżni jest kosztowną sprawą. Co prawda, nowoczesne modele posiadają już znacznie większą ilość wszelkich zabezpieczeń przed uszkodzeniami. Nie znaczy to jednak, że dany sprzęt się nie zepsuje.

Bieżnia domowa – przykładowe modele

Na obrazku znajduje się Bieżnia domowa XIAOMI OVICX X3 PLUS.

Bieżnia XIAOMI OVICX X3 PLUS

Jest to produkt, którego prędkość maksymalna osiąga nawet 20 km/h. Idealnie sprawdzi się zarówno do biegania, jak i spacerów.

Maksymalna waga użytkownika nie może przekroczyć 120 kg.

Model ten można złożyć w pół, co ułatwi jego przechowywanie i przenoszenie pomiędzy pomieszczeniami. Zdecydowanie sprawi to również, że transport nie będzie problematyczny.

Bieżnia współpracuje z aplikacją mobilną FitShow, z którą łączy się za pomocą funkcji Bluetooth. Dzięki aplikacji możliwe jest zdalne sterowanie sprzętem, wyświetlanie bieżących danych treningowych oraz analizowanie ukończonej aktywności fizycznej w celu poprawy swoich wyników.

Urządzenie wyposażono w duży wyświetlacz LED, który gwarantuje precyzyjne ustawianie wszelkich parametrów oraz monitorowanie funkcji życiowych podczas wykonywania ćwiczeń.

Zdjęcie prezentuje model Zipro Notus.

Zipro Notus

Sprzęt ten daje możliwość złożenia go w pół, co znacznie ułatwia jego przechowywanie. Co więcej, wyposażony został w 4 kółeczka, które sprawiają, że bez większych problemów można go transportować pomiędzy pomieszczeniami.

Mocna konstrukcja urządzenia gwarantuje swobodne korzystanie. Maksymalna waga użytkownika nie może natomiast przekraczać 150 kg.

Dzięki wydajnemu systemowi amortyzacji bieżnia absorbuje wszelkie wstrząsy, tym samym minimalizując obciążenie stawów.

Produkt posiada inteligentny komputer, który wyposażono w 12 automatycznych programów treningowych, 3 programy użytkownika oraz tryby z odliczaniem dystansu, czasu i kalorii.

Zarówno zarządzanie prędkością, jak i kątem nachylenia jest, w przypadku modelu Notus, niezwykle łatwe.

Będzie to więc doskonała bieżnia domowa, która spełni wszelkie postawione jej wymagania.

 

Sprawdź również: Hulajnoga elektryczna – jaką wybrać w 2021 roku? oraz Najlepsze hulajnogi elektryczne dla dorosłych.

Oceń ten post