• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Wszystko co dobre się kiedyś kończy, podobnie jak sezon rowerowy. Jak dbać o rower zimą? Gdzie o przechowywać? Wszystko wytłumaczymy wam w tym artykule!

Czy na rowerze można jeździć zimą?

jak przechowywac rower zima

Zacznijmy od najważniejszego? Czy zima to, aby na pewno koniec sezonu rowerowego? Wszystko zależy od was! Jeśli macie taką ochotę, to nic nie powstrzymuje was przed zimowymi aktywnościami. Musicie zaopatrzyć się jedynie w odpowiednie ubranie.

Zimowa jazda na rowerze wymaga odpowiedniego ubioru. Wybierz ciepłe i oddychające warstwy odzieży, rękawice, czapkę i kurtkę. Wbrew pozorom, powinniśmy też postawić na możliwe jak najmniej warstw, oddychalność jest znacznie ważniejsza, bo pomaga odprowadzać wilgoć. Dodatkowo, nie zapomnij o rękawicach i czapce, aby zabezpieczyć się przed wiatrem i mrozem. Dobrym wyborem będą też ochraniacze na buty, pomagające zachować ciepło.

Sama temperatura naprawdę nie jest aż tak dużym problemem. Rowerzysta musi uważać jednak na śnieg. Jeśli macie typowo miejski rower bądź szosę to poruszajcie się tylko po odśnieżonych drogach i chodnikach. Obfite śnieżyce całkowicie wykluczają jazdę – to nie są warunki dla rowerów.

Jak przechowywać rower zimą?

Rower elektryczny

No dobrze, być może śnieg i temperatury poniżej zera nie są czymś z czym czujecie się komfortowo. To zrozumiałe. W takim wypadku rower musi pójść w odstawkę na rzecz chociażby modeli stacjonarnych. Kluczowe jest jednak jego odpowiednie przechowywanie. Jak jednak prawidłowo dbać o rower zimą?

Głównym zagrożeniem dla roweru podczas zimy jest wilgoć. Jeśli masz możliwość, przechowuj rower w suchym miejscu, z dala od deszczu, śniegu i roztopów. Wilgoć może spowodować korozję, a w skrajnych przypadkach, rdzę. Balkon jest absolutnie niedopuszczalnym pomysłem. Rower powinniśmy przechowywać w mieszkaniu bądź komórce lokatorskiej czy rowerowni. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto wynająć przestrzeń magazynową. Oferują ją wiele firm i nie wychodzi to wcale zbyt drogo.

W przypadku komórek lokatorskich czy garaży, zdecydowanie warto zastosować jeszcze specjalne uchwyty na rower, które pozwalają na zawieszenie go na ścianie lub suficie, co oszczędza miejsce i chroni przed wilgocią z podłoża.

Jak zadbać o rower zimą?

jak zadbać o rower zimą

Samo przechowywanie roweru we właściwym miejscu nie wystarczy. Konieczne będzie przeprowadzenie kilku czynności, które pozwolą na przedłużenie żywotności wszystkich zawartych w nim komponentów. Pamiętajcie, że dbanie o odpowiednią pielęgnację w okresie zimowym pozwoli cieszyć się sprawnym i bezawaryjnym rowerem w sezonie wiosennym.

Wilgoć zbiera się również w piasku, błocie czy pyle. Przed przechowaniem roweru, musimy dokładnie oczyścić go z błota, piasku i innego brudu. Użyjmy w tym celu miękkiej szczotki lub ściereczki, aby usunąć zabrudzenia z ramy, napędu i obręczy. Następnie dokładnie wysuszmy rower, szczególnie miejsca trudno dostępne, aby uniknąć zbierania wilgoci. Po umyciu i osuszeniu rower warto zakonserwować metalowe elementy za pomocą specjalnego oleju lub smaru, co pomoże w ochronie przed wilgocią i rdzą.

Pamiętajmy też o tym, że przed długim nieużywaniem roweru należy rozpiąć linki hamulcowe i te od przerzutek. Unikniemy w ten sposób ich rozciągnięcia. Przerzutkę pozostawiamy za to na zębatce najniższej, aby zmniejszyć napięcie. Ostatni krok to solidne napompowanie opon – unikniemy dzięki temu odkształcania się gumy.

Szczególnym przypadkiem są też rowery elektryczne. Jeśli posiadamy takowy, to dodatkowo musimy zdjąć baterię przed przechowaniem. Powinniśmy następnie przechowywać ją w temperaturze pokojowej i naładowaną na około 50-60%, aby zachować jej żywotność. Warto ją zatem przynajmniej jednorazowo podładować.

Przechowywanie roweru na balkonie – czy to w ogóle możliwe?

Nie każdy ma miejsce w domu czy dostępną komórkę lokatorską. Czasami jedyną dostępną opcją może być balkon. Czy to bezpieczne? Moim zdaniem jest to zdecydowanie odradzane – lepiej postawić na płatne przechowalnie.

Jeśli bardzo upieracie się jednak przy balkonie, to koniecznie postawcie na dobrej jakości pokrowiec, który zminimalizuje nieco szkody. Powinien on całkowicie przykrywać pojazd oraz izolować go od gruntu. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne – prawdę mówiąc do ideału bardzo wiele brakuje. Z braku laku będzie jednak wystarczające.

Jak wybrać wieszak do roweru?

Najlepszym sposobem na przechowywanie roweru w domu zimą jest kupno wieszaka. Na podłodze rzadko kiedy mamy wystarczająco miejsca, zupełnie inaczej wygląda jednak sprawa ze ścianami. Wystarczy, że upewnimy się, że dana ściana jest stabilna i możemy instalować na niej wieszak rowerowy.

Następnie, sprawdźmy wagę swojego roweru. Haczyki do wieszania rowerów są dostępne w różnych nośnościach, więc ważne jest, aby wybrać taki, który jest odpowiedni dla konkretnego modelu Zazwyczaj znajdziesz informacje o maksymalnej nośności na opakowaniu lub w opisie produktu. Pamiętajcie też, że akurat w tym przypadku nie ma problemu, jeśli nośność będzie znacznie wyższa od roweru.

Zobacz też:
Trenażer rowerowy – co to jest? Czy warto go kupić?
Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Poradnik dla rowerzystów

5/5 - (1 vote)