Jazda na wrotkach to nie tylko doskonały sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, ale również forma aktywności fizycznej, która umożliwia zarówno poprawę własnej kondycji, jak i zrzucenie zbędnych kilogramów. Jednocześnie warto wspomnieć, że wrotki są łatwiejsze od rolek, gdyż okazują się bardziej stabilne, a przy tym umożliwiają łatwiejsze utrzymanie równowagi.
Wybór odpowiednio dopasowanych wrotek może jednak okazać się nieco utrudniony. Wynika to bowiem z faktu, że na rynku dostępnych jest co najmniej kilka odmiennych rodzajów tego typu produktów, które różnią się między sobą zarówno poszczególnymi cechami wyglądu, jak i przeznaczeniem. Podpowiadamy więc, jak wybrać możliwie najlepsze wrotki, a także – które parametry okazują się najważniejsze podczas podejmowania decyzji.
Zobacz również: Jak wybrać pierwsze rolki? Przydatne wskazówki
Spis treści
Dlaczego warto kupić wrotki?
Jazda na wrotkach niejednokrotnie stanowi uwielbiane hobby, które przynosi radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Co więcej, aktywność ta posiada również wiele zalet i korzyści. Wśród nich warto zaznaczyć chociażby fakt, iż jazda na wrotkach jest bezpieczna i stabilna, a także komfortowa. Ponadto ten rodzaj aktywności jest również wyjątkowo zdrowy, gdyż angażuje do pracy niemal całe ciało, a jednocześnie nie obciąża stawów.
Na uwagę zasługuje jednocześnie fakt, że jazda na wrotkach wywiera pozytywny wpływ na stan zdrowia, a także kondycję fizyczną. Umożliwia ona bowiem poprawę wydolności organizmu i krążenia, zrzucenie zbędnych kilogramów, czy też dotlenienie organizmu. Ponadto wrotki mogą również wywierać pozytywny wpływ na koordynację ruchową oraz równowagę.
Budowa wrotek – najważniejsze elementy
Budowa wrotek zdecydowanie nie należy do nadmiernie skomplikowanych. W jej skład wchodzi bowiem zaledwie kilka elementów – w tym przede wszystkim but, który to przykręcany jest do tzw. plate’a. Plate to część, którą wykonuje się przede wszystkim z aluminium lub nylonu, co jest uzależnione od rodzaju i przeznaczenia wrotek. Do tego elementu montuje się z kolei traki (lub tracki/trucki), a także kółka (wraz z łożyskami).
Całą konstrukcję dopełnia niezwykle charakterystyczny element, zwany stoperem. Jest to nic innego, jak specyficzny hamulec, który znajduje się na przodzie wrotki.
Rodzaje wrotek – charakterystyka i przeznaczenie
Na chwilę obecną wyróżnia się co najmniej kilka odmiennych rodzajów wrotek, które różnią się między sobą zarówno poszczególnymi cechami budowy, jak i ogólnym przeznaczeniem. Do najpopularniejszych z nich należą wrotki:
- Tradycyjne/rekreacyjne – czyli najpopularniejszy rodzaj wrotek, który wybierany jest chociażby przez początkujące osoby. Tego typu wrotki doskonale sprawdzają się również w przypadku dzieci, gdyż są one stosunkowo tanie, a przy tym również wytrzymałe i bezpieczne. Do cech charakterystycznych należy zaliczyć w tym przypadku niewielki obcas, a także buty sięgające za kostkę. Takie wrotki posiadają również kółka z miękkimi powłokami, które skutecznie amortyzują wszelkie nierówności. Wariant rekreacyjny dedykowany jest przede wszystkim do poruszania się po ścieżkach, chodnikach a także amatorskich torach.
- Sportowe – to wrotki przeznaczone dla doświadczonych użytkowników, których głównym założeniem jest osiąganie dużych prędkości, a także wykonywanie poszczególnych manewrów, akrobacji oraz trików. Tego typu wrotki posiadają sportowe buty z płaską podeszwą, co gwarantuje dużą stabilność i kontrolę w trakcie jazdy.
- Derby – wrotki do derby to zasadniczo podkategoria wrotek sportowych. Wariant ten wykorzystuje się jednak w wyścigach, a do cech charakterystycznych należy zaliczyć niski but oraz szeroki stoper.
- Artystyczne – to wrotki dedykowane do tańca figurowego, który obejmuje również wykonywanie wielu rozmaitych akrobacji, figur, obrotów i skoków. Takie wrotki posiadają nieduże, a zarazem twarde kółka.
- Skatepark – czyli wrotki przeznaczone do jazdy po różnego rodzaju rampach, które cechują się twardymi kółkami i niewielkim obcasem buta. Wariant ten dedykowany jest przede wszystkim nieco bardziej doświadczonym użytkownikom.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wrotek? Kluczowe cechy
Choć dopasowanie odpowiednich wrotek z pewnością nie należy do nadmiernie trudnych zadań, przed zakupem konkretnego modelu zdecydowanie warto poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się z najważniejszymi cechami wrotek, które to wywierają bezpośredni wpływ zarówno na ich jakość, jak i komfort jazdy.
Kółka
Wrotki wyposażone są w 4 kółka ułożone w dwóch rzędach, co z założenia ma gwarantować stabilność w trakcie jazdy. Kółka mogą jednak cechować się zróżnicowaną twardością, co z kolei przekłada się zarówno na możliwości rolek, jak i komfort w trakcie jazdy.
- Miękkie kółka – to warianty z oznaczeniem z przedziału 78-88A. Takie kółka sprawdzają się przede wszystkim w trakcie jazdy zewnętrznej, która nieraz odbywa się na chropowatych lub wyboistych powierzchniach. Zapewnią one wówczas dobrą amortyzację i dużą przyczepność, choć użytkownicy nie będą w stanie osiągać zawrotnych prędkości. Mogą one również znacznie szybciej ulegać ścieraniu, przez co konieczne jest regularne ich wymienianie. Jazda na miękkich kółkach okazuje się jednak wyjątkowo komfortowa, a zarazem bezpieczna.
- Twarde kółka – czyli takie o twardości z oznaczeniem powyżej 88A. Są one przeznaczone głównie do jazdy po płaskich i równych powierzchniach, gdyż nie gwarantują zbyt dużej amortyzacji. Tego typu kółka umożliwiają jednak osiąganie znacznie większych prędkości i są wytrzymalsze. Jazda na twardych kółkach okazuje się jednak mniej bezpieczna i stabilna, przez co są one dedykowane przede wszystkim bardziej doświadczonym wrotkarzom.
Przy zakupie wrotek warto również zwrócić uwagę na wielkość kółek, gdyż parametr ten wpływa chociażby na osiągane prędkości. Z założenia większe kółka okazują się znacznie szybsze, ale przy tym również o wiele mniej stabilne. Małe kółka będą natomiast gwarantowały lepszą przyczepność do podłoża, choć jednocześnie są one wolniejsze. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem, które plasuje się mniej-więcej po środku, okazują się kółka o średnicy z przedziału 59-62 mm. Zapewniają one bowiem zadowalającą stabilność, a przy tym umożliwiają również szybszą jazdę.
Rodzaj butów
Buty we wrotkach powinny być przede wszystkim odpowiednio dopasowane. Oznacza to, że nie mogą one nadmiernie uciskać stopy, ale jednocześnie niewskazana jest również jazda w zbyt dużym rozmiarze. Ponadto należy zwrócić także uwagę na to, w jakiej kategorii znajdują się buty. Mogą one bowiem być:
- Miękkie – taki wariant niezbyt dobrze stabilizuje kostkę i nogę, ale jednocześnie doskonale sprawdza się przy zwrotnej i szybkiej jeździe.
- Twarde – to wariant dedykowany przede wszystkim do długotrwałej jazdy rekreacyjnej. Twarde buty gwarantują dobrą stabilizację, tym samym minimalizując ryzyko kontuzji. Nie będą one jednak wyjątkowo zwrotne, przez co nie sprawdzą się w sportowej lub figurowej jeździe.
Hamulec
Przedni hamulec to prawdopodobnie najbardziej charakterystyczna cecha wrotek. Jego główną funkcją jest oczywiście hamowanie, choć umożliwia on także wygodne i bezproblemowe wprawienie wrotek w ruch poprzez odepchnięcie się od podłoża.
Hamulec we wrotkach jest wymienny, gdyż z biegiem czasu ulega on zużyciu. Kluczowym okazuje się jednak odpowiednie jego użytkowanie, a także niedopuszczanie do sytuacji, w której całkowicie się zużyje. Wówczas jego wymiana okazuje się bowiem wyjątkowo utrudniona.
Zobacz także: Jak wybrać deskorolkę? Rodzaje, wskazówki i najważniejsze cechy
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy