• Ostatnia modyfikacja artykułu:9 miesięcy temu

Skakanie na skakance to aktywność, która niesie za sobą nie tylko korzyści fizyczne, ale i stanowi źródło dobrej zabawy. Co więcej, nieco bardziej skomplikowane kombinacje mogą również przynosić sporo satysfakcji, a przy tym są one wyjątkowo efektowne.

I choć mogłoby się wydawać, że skakanka jest całkowicie nieskomplikowanym sprzętem, w rzeczywistości podczas skakania można popełnić wiele rozmaitych błędów, które nie tylko zmniejszają możliwe do osiągnięcia wyniki, ale również odbierają wygodę podczas ćwiczeń. Podpowiadamy więc, jak poprawnie skakać na skakance aby spalić kalorie, a jednocześnie czerpać radość z aktywności.

Zobacz również: Skakanka – jak dopasować odpowiednią? Ranking

Skakanie na skakance – dla kogo? Zalecenia i przeciwwskazania

Skakanie na skakance – dla kogo? Zalecenia i przeciwwskazania

Skakanie na skakance kojarzone jest przede wszystkim z treningami bokserskimi. W praktyce jednak tego typu aktywność jest doskonałą propozycją zarówno dla całkowicie niedoświadczonych lub początkujących osób, jak i wszystkich tych, którzy ze sportem obcują na co dzień. Co więcej, jest to również rozwiązanie na każdą kieszeń, gdyż w pełni sprawna i funkcjonalna skakanka nieraz kosztuje zaledwie kilkanaście złotych.

Skakanka może stanowić alternatywę dla joggingu lub jazdy na rowerze, tym samym przynosząc podobne, a nawet i lepsze rezultaty, które obejmują chociażby stopniową poprawę wytrzymałości organizmu. Ponadto skakanie na skakance jest również w stanie stosunkowo szybko poprawić wygląd sylwetki, gdyż podczas ćwiczeń angażowane są różnorodne mięśnie w obrębie całego ciała – w tym również głębokie.

Z założenia trening z użyciem skakanki jest przeznaczony dla wszystkich, niezależnie od doświadczenia i stopnia zaawansowania, czy też umiejętności. Warto jednak wspomnieć, że wyróżnia się poszczególne przeciwwskazania do skakania na skakance, do których należą:

  • Ciężkie kontuzje lub dolegliwości zdrowotne (np. choroby układu krążenia – w tym serca);
  • Problemy ze stawami;
  • Silne bóle kręgosłupa;
  • Znacząca nadwaga;
  • Przewlekłe choroby uniemożliwiające wykonywanie intensywnych treningów wytrzymałościowych.

Dlaczego warto skakać na skakance? Korzyści z treningu

Dlaczego warto skakać na skakance? Korzyści z treningu

Skakanie na skakance to aktywność o dużej intensywności, dzięki której możliwe jest spalenie znaczących ilości kalorii w stosunkowo krótkim czasie. Powszechnie przyjęło się uznawać, iż wartość ta może wynieść nawet 400-500 kcal w ciągu 30 minut treningu. Skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej w kontekście korzyści, jakie zapewnia skakanka, okazuje się jednak wyłącznie wierzchołkiem góry lodowej. Do pozostałych zalet tego typu treningu należy bowiem zaliczyć:

  1. Zwiększenie wydolności organizmu – regularne skakanie na skakance wywiera pozytywny wpływ na cały organizm, w tym również niezwykle istotny układ krwionośny. Specjaliści zaznaczają przy tym, że ta forma aktywności jest w stanie skutecznie polepszyć pracę serca.
  2. Poprawę kondycji fizycznej – nawet stosunkowo niedługie, czy też średnio-intensywne treningi na skakance, są w stanie zwiększać wytrzymałość organizmu. Regularne ćwiczenia ze skakanką gwarantują jednocześnie polepszenie wydolności, a także zauważalne zwiększenie kondycji.
  3. Wzmocnienie i rozwój mięśni – w trakcie skakania na skakance aktywowane są zasadniczo wszystkie duże grupy mięśniowe, przez co regularne treningi skutecznie wzmacniają mięśnie, a także stymulują ich rozwój.
  4. Wzmocnienie stawów – treningi na skakance zwiększają wytrzymałość, a także siłę stawów – w szczególności kolanowych i skokowych. Dzięki temu możliwe jest także zmniejszenie ryzyka kontuzji, gdyż stawy stają się bardziej elastyczne i mobilne.
  5. Poprawę koordynacji ruchowej – skakanie na skakance skutecznie zwiększa koordynację ruchową, a przy tym także poprawia poszczególne zdolności motoryczne, do których zalicza się chociażby szybkość, zwinność, zręczność, czy skoczność.
  6. Ujędrnienie skóry i zmniejszenie cellulitu – regularne treningi na skakance poprawiają wygląd całego ciała, jednocześnie przyczyniając się do napięcia skóry, a także redukcji widocznego na niej cellulitu.

Zobacz również: Najlepszy masażer antycellulitowy – Ranking

Jak prawidłowo skakać na skakance? Poprawna technika ćwiczeń

Jak prawidłowo skakać na skakance? Poprawna technika ćwiczeń

Choć skakanie na skakance nie należy do nadmiernie skomplikowanych czynności, podobnie jak w przypadku innych ćwiczeń warto zwrócić uwagę na wyrobienie sobie poprawnej techniki, dzięki której wszelkie efekty podejmowanej aktywności są maksymalizowane.

Pierwszym krokiem przy treningu na skakance powinna być krótka rozgrzewka, która zaangażuje stawy nadgarstkowe oraz skokowe. Dzięki temu możliwe jest bowiem uniknięcie ewentualnego nadwyrężenia, które może mieć miejsce bez rozgrzewki. Po tej czynności można przejść do ćwiczeń, choć należy wówczas pamiętać o zachowaniu odpowiedniej postawy. Jej najważniejsze elementy to:

  • Wyprostowane plecy i napięty brzuch;
  • Unieruchomione barki;
  • Ugięte łokcie ułożone blisko tułowia;
  • Nadgarstki i przedramiona odchylone na boki.

Ponadto niezwykle istotnym okazuje się również fakt, iż skoki powinny odbywać się na palcach. Niewskazanym będzie więc ćwiczenie na całych stopach. Takie działanie okazuje się również niezbyt wygodne.

Jednocześnie warto wspomnieć, że w trakcie treningu ze skakanką w ruchu są przede wszystkim dłonie i nadgarstki. Skakanie nie powinno więc przyjmować chaotycznej postaci, do której angażowane są całe ramiona. Takie ćwiczenia mogą bowiem okazać się nieefektywne, a przy tym także niewygodne.

Ćwiczenia z wykorzystaniem skakanki

Ćwiczenia z wykorzystaniem skakanki

Wyrobienie prawidłowej techniki skakania na skakance to zasadniczo połowa drogi do sukcesu. Nabyte umiejętności należy teraz wdrożyć w poszczególne ćwiczenia, które to mogą cechować się różnym stopniem trudności. I choć całkowicie podstawowe skoki są w pełni wystarczające, tak wdrażanie do treningów innych kombinacji podskoków okazuje się wyjątkowo satysfakcjonujące. Wraz ze wzrostem własnych umiejętności z pewnością warto więc przechodzić do trudniejszych skoków, które jednocześnie mogą stanowić pewnego rodzaju wyzwanie treningowe.

Klasyczne podskoki

Ćwiczenie to rozpoczyna się od pozycji wyjściowej obejmującej ustawienie stóp blisko siebie, ugięcia kolan, a także wysunięcia nadgarstków i przedramion na boki. W trakcie podskoków nie należy jednak nadmiernie się wybijać – w zupełności wystarczy bowiem odbicie się na odległość kilku centymetrów od podłoża. Niewskazanym jest również poruszanie całymi ramionami.

Podskoki na jednej nodze

Zasadniczo rzecz biorąc, jest to ćwiczenie polegające dokładnie na tym samym, co klasyczne podskoki, z tą różnicą, że odbywa się ono na jednej nodze. Drugą należy więc unieść kilka centymetrów nad ziemię przy zgiętym kolanie. Warto jednocześnie zwracać uwagę na to, aby wykonywane ruchy były odpowiednio skoordynowane. Nie należy również zapominać o tym, aby po zakończonej serii przejść do podskoków na drugiej nodze.

Podskoki z unoszeniem kolan/skip A

Doskonale znany ze szkolnych lekcji wf-u „Skip A” to ćwiczenie polegające na dynamicznym, naprzemiennym unoszeniu kolan do góry, aby uda znalazły się w pozycji równoległej do podłoża, a nogi zginały się pod kątem prostym. „Skip A” można wykonywać również z użyciem skakanki, choć należy wówczas zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie skoordynowanie swoich ruchów, a także unoszenie nóg na odpowiednią wysokość.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post