• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Dobry mikrofon to najważniejsze narzędzie dla każdego podcastera. Podpowiadamy więc jaki mikrofon dla podcasterów wybrać.

Dlaczego warto kupić dobry mikrofon do prowadzenia podcastów?

Marzycie o tym, żeby poprowadzić własny podcast? Potrzebujecie tak naprawdę tylko dwóch rzeczy – dobrego pomysłu i dobrego mikrofonu. Oba te czynniki są absolutnie niezbędne, aby odnieść jakikolwiek sukces. Niestety, bardzo często początkujący twórcy stawiają na sprzęt złej jakości.

Zacznijmy od najważniejszej kwestii – nawet najlepszej jakości treść może się nie obronić, jeśli zostanie podana w złej formie. Wie o tym prawie każdy zajmujący się marketingiem, sztuką, pisaniem czy nawet występami na żywo. Odbiorca bardzo szybko podejmuje decyzję o tym, czy chce zostać z nami na dłużej. Najczęściej zajmuje mu to mniej niż 30 sekund. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.

Dokładnie z tego powodu musimy zadbać o mikrofon wysokiej jakości. Jeśli nasz podcast będzie niewyraźny, pełny zakłóceń czy szumów to siłą rzeczy nie przyciągniemy do siebie żadnych odbiorców. W tym artykule wytłumaczymy więc jak wybrać dobry mikrofon dla podcasterów.

Mikrofon dla podcasterów – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

mikrofon dla podcasterów

Jak zapewne doskonale wiecie, mikrofon mikrofonowi nierówny. Poszczególne modele mogą bardzo mocno różnić się jakością, parametrami oraz przeznaczeniem. Jaki mikrofon będzie więc najlepszy dla podcasterów?

Pojemnościowy czy dynamiczny?

mikrofon dla podcasterów

Podstawowy parametr to oczywiście rodzaj mikrofonu. Wyróżniamy tutaj modele pojemnościowe i dynamiczne. Zasada ich działania jest dość odmienna.

Mikrofon dynamiczny jest bardzo odporny na przesterowania i sprzężenia. Dokładnie z tego powodu wykorzystuje się je na scenie w występach na żywo. Niestety, nie jest on przez to zbyt czuły. W innym wypadku zbierałby przecież odgłosy otoczenia, wiatru czy inne szumy.

Sprawdź: Jaki głośnik bezprzewodowy kupić w 2022 roku?

Z tego powodu, mikrofonu dynamicznego nie może wpiąć bezpośrednio do komputera. Potrzebny będzie nam interfejs lub przedwzmaczniacz. W innym razie, dźwięk będzie po prostu zbyt cichy. Dodatkowo, jakość może nas nie oczarować.

Znacznie lepszym wyborem dla podcastera będzie mikrofon pojemnościowy. To niezwykle czułe narzędzie, które rejestruje każdy szmer. Dzięki temu, odwzorowanie głosu jest bardzo dobrej jakości. To doskonały wybór do podcastów. Dodatkowo, wepniemy go bezpośrednio do komputera, nawet za pomocą złącza USB.

Jaką charakterystykę mikrofonu wybrać?

Wiemy już, że najlepszy mikrofon dla podcastera to model dynamiczny. To jednak dopiero pierwszy z parametrów na które musimy zwrócić uwagę. Kolejno, weźmy się za charakterystykę. Pod tym pojęciem rozumiemy to, z jakiego obszaru mikrofon zbiera dźwięk. Na samym początku warto więc zadać sobie ważne pytanie: czy planujemy zapraszać gości?

Jeśli wiecie, że z całą pewnością będziecie prowadzili swój podcast samodzielnie, to doskonałym wyborem będzie mikrofon superkardioidalny lub wręcz hiperkardioidalny. Cechuje je dość wąski zakres odbioru, a konkretniej 115 lub 105 stopni. Dzięki temu, będzie on wychwytywał tylko i wyłącznie nasz głos i dobrze tłumił pozostałe dźwięki.

Być może planujecie zapraszać jednak gości. W takim wypadku możemy polecić wam dwa rozwiązania. Pierwszym z nich będzie po prostu mikrofon kardioidalny z nieco większym zakresem odbioru. Wasz gość, siedzący obok was będzie w tym przypadku doskonale słyszalny.

Alternatywnie, jeśli planujecie siedzieć naprzeciwko waszego gościa doskonałym wyborem charakterystyka dwukierunkowa. Taki mikrofon zbiera dźwięki z przodu oraz z tyłu, ale ucina te z boku. Będzie on jednak słabym wyborem do nagrywania samemu.

Zdecydowanie unikajcie natomiast mikrofonów wszechkierunkowych. Są one po prostu niewłaściwym wyborem do podcastów.

Jakie pasmo przenoszenia będzie najlepszym wyborem? Co z czułością?

Wiecie zapewne, a jeśli nie wiecie, to właśnie się dowiecie, że człowiek słyszy dźwięki o częstotliwości od 20 do 20000 Hz. Przynajmniej w teorii, to zakres dla idealnie zdrowego słuchu, którego większość z nas już dawno nie ma. Pasmo przenoszenia mikrofonów jest jednak znacznie mniejsze. Czy oznacza to, że nie usłyszymy przez to niektórych dźwięków?

Na szczęście nie – częstotliwość ludzkiej mowy mieści się w zasięgu od 125 do 8000 Hz. Tak długo jak pasmo przenoszenia waszego mikrofonu będzie w tym zakresie, tak długo nie musicie się zbytnio nim przejmować. Niemal wszyscy producenci oferują jednak przynajmniej 10-10000 Hz.

Sprawdź: Mikrofon dla streamera – jaki model wybrać?

Kolejno spójrzcie też na czułość, czyli to jak wiele dźwięków zbiera mikrofon. Im większa czułość tym wszystko będzie precyzyjniej słychać. Nie ma co jednak przesadzać – im większa czułość tym lepszą musicie mieć również kontrolę głosu.

Wielkość membrany – czy ma to znaczenie?

mikrofon do streamowania

Ostatni podstawowy parametr, na który warto zwrócić uwagę to wielkość membrany. W tej kwestii wyróżniamy mikrofonu mało i wielkomembranowe. Zaczniemy od najważniejszej różnice – te pierwsze są zwyczajnie mniejsze i poręczniejsze.

Mikrofon wielkomembranowy ma nieco mniejszy zakres dynamiki, mniej szumów własnych i większą czułość. Modele małomembranowe cechuje za to większa dynamika, mniejsza czułość i dość szerokie pasmo przenoszenia.

Jaki model najlepiej wybrać? Naszym zdaniem, nieco lepiej sprawdzą się jednak mikrofony wielkomembranowe. Mikrofon małomembranowy dla podcasterów może mieć jednak sens w jednym przypadku. Sprawdzi się on dość dobrze, jeśli jesteście kobietą obdarzoną dość wysokim głosem.

Ile kosztuje mikrofon dla podcastera?

Przejdźmy do ostatniej kwestii – ile kosztuje dobry mikrofon dla podcastera? Cóż, rozpiętość cenowa jest naprawdę olbrzymia. Najtańsze sensowne egzemplarze, takie jak chociażby NOVOX NC-1 Class kupimy już za 300 złotych. Są to jednak zdecydowanie produkty dla początkujących.

Doskonałym wyborem ze średniej półki cenowej będzie natomiast RODE Podcaster dostępny za około 800 złotych. To dość standardowa cena jaką należy zapłacić za mikrofon dobrej jakości.

Zobacz też:
Tanie słuchawki nauszne – TOP 15 najlepszych modeli
Audictus Champion Pro testujemy budżetowe słuchawki nauszne

1/5 - (1 vote)