Monocykl elektryczny, zwany również monowheel lub uniwheel, to niezwykle specyficzne urządzenie, które cechuje się kompaktową budową, stosunkowo małą wagą, a także charakterystycznym wyglądem. Tego typu sprzęty mogą wręcz wydawać się pojazdami wyjętymi z filmu sci-fi, gdyż nieraz ich konstrukcja przypomina maszynę z przyszłości. Okazuje się jednak, że monocykle elektryczne stają się coraz popularniejsze, gdyż umożliwiają one sprawne, a zarazem wygodne przemieszczanie się po różnego rodzaju powierzchniach. Z pojazdów z tej kategorii chętnie korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli, tym samym posługując się nimi chociażby w trakcie dojazdów do pracy, na uczelnię lub do szkoły.
Jak jednak wybrać odpowiedni monocykl elektryczny? Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie? Czy jazda na tego typu jednokołowcu jest trudna? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.
Zobacz również: Hulajnoga elektryczna – jaką wybrać? Ranking
Spis treści
Monocykl elektryczny – co to jest?
Monocykl elektryczny to wyjątkowo charakterystyczny jednokołowy pojazd, który napędzany jest poprzez elektryczny silnik. Tego typu sprzęty działają w oparciu o żyroskop i/lub akcelerometr, czyli rozwiązania umożlwiające płynne i sprawne sterowanie.
Pojazdy z tej kategorii wykorzystywane są przede wszystkim na obszarach miejskich, gdzie doskonale sprawdzają się w trakcie dojazdów do szkoły lub pracy, a przy tym stanowią również formę rozrywki, czy też pewnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu. Monocykle elektryczne są stosunkowo lekkie, a także kompaktowe. Wyróżnia je przy tym stosunkowo prosta budowa, która obejmuje:
- Korpus – wykonany przeważnie z solidnego i wytrzymałego tworzywa sztucznego, które jednocześnie cechuje się odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. W jego wnętrzu znajduje się silnik, akumulator, a także wszelkie układy odpowiedzialne za prawidłową pracę sprzętu;
- Uchwyt (rączkę) – czyli element, który umożliwia wygodne przenoszenie urządzenia;
- Platformy – to części, na których użytkownik umieszcza swoje stopy. Platformy przeważnie są składane, aby monocykl nie zajmował zbyt dużo miejsca w trakcie przechowywania.
Ponadto każdy monocykl elektryczny posiada również gniazdo ładowania, a także niezbędne przyciski i/lub diody wskazujące tryb działania, czy też stopień naładowania.
Jak działa monocykl elektryczny?
Choć sposób działania monocyklu elektrycznego nie należy do nadmiernie skomplikowanych, tak początkowo użytkownicy mogą doświadczać pewnych trudności w jeździe na tym jednokołowcu. Tego typu sprzęty wymagają nie tylko umiejętności odpowiedniego utrzymania równowagi, ale i prawidłowego manewrowania całym ciałem. Monocykle elektryczne działają bowiem w oparciu o wspomniany już żyroskop i/lub akcelerometr, czyli układy, które analizują stopień nachylenia użytkownika, a następnie odpowiednio reagują. Tak więc – odchylenie się do tyłu skutkuje zmniejszeniem prędkości jazdy, a przeniesienie ciężaru ciała w przód powoduje przyspieszenie. Aby wykonać skręt w daną stronę, należy delikatnie skierować w nią ciało. Z założenia mechanizm ten wydaje się więc banalnie prosty. W praktyce jednak korzystanie z niego wymaga odrobiny wprawy.
Rodzaje monocykli elektrycznych
W obrębie monocykli elektrycznych dokonuje się podziału na kilka podstawowych typów, wśród których wyróżniono sprzęty:
- Miejskie – przeznaczone do poruszania się po chodnikach lub ścieżkach rowerowych w ramach alternatywy dla przemieszczania się samochodem lub komunikacją miejską;
- Terenowe – zaprojektowane tak, aby umożliwiały jazdę w trudnych warunkach obejmujących chociażby rozmaite wzniesienia, czy też wyboje. Tego typu monocykle cechują się zwiększoną wytrzymałością i solidną konstrukcją, a także dużą mocą;
- Do podróżowania – to sprzęty, których główną zaletą jest zwiększona pojemność baterii umożliwiająca pokonywanie nawet stosunkowo długich tras;
- Wyścigowe – czyli monocykle cechujące się dużą dynamiką jazdy. Umożliwiają one osiąganie sporych prędkości, dlatego też są dedykowane przede wszystkim miłośnikom adrenaliny.
Jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, iż każda z powyższych kategorii monocykli posiada nieco odmienne cechy charakterystyczne, które wywierają bezpośredni wpływ na możliwość sprzętu. Przed zakupem konkretnego modelu należy więc określić własne wymagania, potrzeby, a także oczekiwania wobec danego urządzenia. W przeciwnym razie dopasowanie idealnego monocyklu może okazać się znacznie utrudnione.
Jak wybrać monocykl elektryczny? Najważniejsze cechy
Decydując się na zakup monocyklu elektrycznego konieczne jest zapoznanie się z najważniejszymi cechami, a także wszystkimi kluczowymi parametrami tego typu sprzętów. Dzięki temu możliwe okazuje się bowiem odpowiednie dopasowanie konkretnego modelu do poszczególnych wymagań i oczekiwań, a przy tym również uniknięcie ewentualnego rozczarowania.
Moc silnika
Moc silnika to parametr, który wywiera bezpośredni pływ na wydajność pracy danego urządzenia. Jednocześnie przyjmuje się, że im większa jest moc, tym sprawniej porusza się monocykl. Sprzęty z dużą wartością tego parametru są w stanie sprawnie przyspieszać, a także pokonywać wzniesienia lub poszczególne przeszkody. Moc silnika będzie również świadczyć o tym, jaką prędkość maksymalnie osiąga dany monocykl.
Maksymalna prędkość
Podstawowe modele sprzętów z tej kategorii mogą osiągać prędkość z zakresu 10-30 km/h, w zależności od ich przeznaczenia. Monocykle dla dzieci i młodzieży będą bowiem nieco wolniejsze niż te, które dedykowane są dorosłym użytkownikom. Jednocześnie warto również wspomnieć, że nieco bardziej zaawansowane modele są w stanie zagwarantować znacznie większe osiągane prędkości, w tym nawet rzędu 50 km/h. Takie warianty nieraz okazują się przy tym znacznie droższe, przez co mogą stanowić dość spory wydatek.
Pojemność baterii
Pojemność baterii to parametr, który mówi o tym, jaką odległość będzie w stanie pokonać użytkownik na jednym ładowaniu. Kwestia ta okazuje się jednak wyjątkowo zróżnicowana, gdyż na rynku dostępne są zarówno monocykle przeznaczone do jazdy na krótszych dystansach (np. 15-20 km), jak i te, które swoim zasięgiem obejmują trasy sięgające nawet 90 km. Oczywiście – im lepsza będzie bateria, tym droższy może okazać się sam sprzęt. Jednocześnie należy również pamiętać o tym, że baterie o dużej pojemności ładuje się dłużej, przez co czas oczekiwania na w pełni naładowany monocykl nieraz może okazać się całkiem spory.
Konstrukcja korpusu
Korpus to element, który stanowi niejako osłonę dla koła. Warto przy tym mieć na uwadze fakt, że stopień zakrycia koła wywiera bezpośredni wpływ na zwrotność całego urządzenia, a więc również łatwość, z jaką prowadzi się monocykl. Zasada mówi przy tym, że im mniej zakryte jest koło, tym bardziej zwrotny stanie się pojazd.
Wymiary, waga, średnica koła i maksymalne obciążenie
Monocykle elektryczne różnią się między sobą pod wieloma rozmaitymi aspektami, przez co każdy model powinien być dopasowywany indywidualnie. Zupełnie inny będzie pojazd dla dzieci, a inny dla dorosłych. Przy wyborze konkretnego monocyklu należy więc uwzględnić takie cechy, jak chociażby średnica koła, wymiary i waga monocyklu, a także maksymalne dopuszczalne obciążenie.
Dodatkowe udogodnienia
Jakościowe monocykle elektryczne niejednokrotnie oferują dostęp do wielu ciekawych, a zarazem praktycznych i funkcjonalnych udogodnień, wśród których można wyróżnić chociażby światła do jazdy nocnej i/lub sygnalizujące hamowanie, czy też wysuwaną rączkę do łatwego przenoszenia pojazdu. Co więcej, niektóre urządzenia współpracują nawet z dedykowanymi aplikacjami mobilnymi, które zapewniają wgląd w najważniejsze parametry monocyklu, a jednocześnie ułatwiają jego użytkowanie.
Sprawdź także: Rodzaje rowerów – jaki będzie najlepszy dla ciebie?
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy