Planujecie zakupy na Vinted? A może chcecie sprzedać stare ubrania? Podpowiadamy jak nie dać się oszukać!
Spis treści
Co to jest Vinted?
Vinted to platforma internetowa i aplikacja, która umożliwia sprzedaż i kupno odzieży oraz akcesoriów z drugiej ręki. To coś w rodzaju Allegro, ale tylko i wyłącznie dla ubrań. Serwis powstał w 2008 roku na Litwie, ale obecnie działa już w 12 krajach, w tym również w Polsce.
Na Vinted użytkownicy mogą sprzedawać swoje używane ubrania i akcesoria, a także kupować produkty innych użytkowników. Często na platformie można znaleźć ciekawe okazje i oryginalne produkty, które nie są dostępne w standardowych sklepach. Bez wątpienia stanowi to jej największy atut. Oczywiście, podobnie jak na Allegro, firma pobiera prowizję od sprzedaży, która wynosi około 10% wartości produktu.
Vinted zyskał na popularności w ostatnich latach, a szczególnie podczas pandemii COVID-19, gdy wiele osób szukało sposobów na zarabianie dodatkowych pieniędzy lub taniego sposobu na uzupełnienie garderoby. Platforma zyskała również na znaczeniu ze względu na swoje działania ekologiczne – umożliwiając ponowne wykorzystanie ubrań, przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów. Niestety, razem z popularnością pojawili się również oszuści.
Jak nie dać się oszukać na Vinted? Najpopularniejsze oszustwa
Oszustwa na Vinted przybierają naprawdę różne formy. Najczęściej bardzo łatwo możemy ich jednak uniknąć. Wystarczy nam odrobina zdrowego rozsądku oraz minimum wiedzy o działaniu platformy.
Poradnik dla kupujących
Kupując rzeczy na Vinted jesteście zdecydowanie w lepszej pozycji niż sprzedawcy. Platforma dość dobrze chroni was przez oszustami. Warto pamiętać jednak o kilku podstawowych rzeczach.
Uważaj na niedokładne zdjęcia
Najpopularniejsze oszustwo na Vinted nie jest tak naprawdę „klasycznym” oszustwem. Sprzedawcy bardzo często maskują po prostu niektóre wady swoich ubrań i nie wspominają o tym w opisie. Czerwoną flagą powinny być niedokładne i niewyraźne zdjęcia.
Jak uniknąć tego oszustwa? Bardzo prosto – po prostu przed zakupem poproście o dodatkowe zdjęcia pokazujące przedmiot z każdej strony. Uczciwy sprzedawca nie będzie miał z tym żadnego problemu.
Zobacz: Telefon z dobrym aparatem do 1500 zł – ranking
Nie kupuj poza Vinted
Bardzo często sprzedawcy namawiają nas na kupno przedmiotu poza platformą. Zasada działania jest niezwykle prosta – my robimy im przelew a oni wysyłają towar. Teoria jest piękna, ale w praktyce może okazać się, że zostaniemy bez pieniędzy, towaru i wsparcia od aplikacji.
Jak uniknąć tego problemu? Cóż, korzystajcie po prostu z funkcji kup teraz. Czasami sprzedawca nie będzie chciał się jednak na nią zgodzić. Alternatywą, ale wciąż dość ryzykowną jest wtedy wysyłka za pobraniem. Mimo wszystko, nie zalecamy korzystania z tej opcji.
Inny towar w paczce – co teraz?
Być może udało wam się kupić już wymarzone ubranie, ale w paczce przyszło coś zupełnie innego. Jeśli zdecydowaliście się na przesyłkę za pobraniem albo na jakąkolwiek metodą inną niż oficjalny system Vinted to zostaje wam liczyć na dobrą wolę sprzedającego.
W innym wypadku możecie rozpocząć jednak spór poprzez aplikację, który z pewnością zostanie rozpatrzony na waszą korzyść.
Poradnik dla sprzedających
Sprzedający na Vinted zdecydowanie jest w nieco gorszej pozycji. Nieuczciwi użytkownicy doskonale wiedzą, jak nadużywać wsparcia kupującego co prowadzi do wielu patologii. Poniżej opiszemy kilka najpopularniejszych z nich.
Ten przedmiot nie jest oryginalny
Najpopularniejszych oszustwem jest zadeklarowanie przez kupującego, że przedmiot, który im dostarczyliście nie jest oryginalny. Niestety, support Vinted jest w takich sytuacjach karygodny. Bardzo często przyzna rację kupującemu, nawet jeśli dostarczycie potwierdzenie zakupu.
W takim wypadku nie dostaniecie pieniędzy, a kupujący nie ma wcale obowiązku odsyłania wam przedmiotu. Niestety, bardzo ciężko jest przekonać tutaj wsparcie techniczne co do swojej racji. Jak uniknąć tego problemu? Jest to zwyczajnie bardzo ciężkie. Pomóc mogą nam jednak bardzo dokładne zdjęcia i potwierdzenie zakupu.
Złotą zasadą powinno być jednak to, aby nie sprzedawać bardzo drogich, luksusowych i limitowanych ubrań przez kup teraz na Vinted.
Sprawdź: Ta osoba jest niedostępna w Messengerze – co to znaczy?
Sprytna zamiana
Być może sprzedaliście dość drogi przedmiot przez Vinted, a kupujący napisał wam, że jest z nim coś nie tak. Może chodzić o nieoryginalność, uszkodzenie czy nawet po prostu zły rozmiar. Zamiast otwierać od razu spór wyśle on wam go jednak z powrotem w zamian za zwrot pieniędzy. Normalna sytuacja.
Niestety, może okazać się, że w paczce zwrotnej dostaniecie przedmiot nieoryginalny. W takiej sytuacji udowodnienie tego będzie po prostu niewykonalne. Zawsze upewnijcie się zatem, że macie zdjęcie wyraźnie pokazujące numer seryjny, kod kreskowy, lub jakąkolwiek niepodrabialną i unikalna cechę.
Zawsze nagrywaj pakowanie paczki
Najprostszym sposobem na uniknięcie wielu oszustw jako sprzedający jest po prostu dokładne nagrywanie całego procesu pakowania. W tym momencie mamy niezbity dowód, że paczka zawierała dokładnie to co wysłaliśmy.
Podczas nagrywania dokładnie pokażmy sprzedawany przez nas przedmiot z każdej strony. Zróbmy przybliżenie na metkę oraz na pozostałe ważne detale. Następnie pokażmy, jak umieszczamy ubranie w opakowaniu, dokładnie zaklejamy taśmą klejącą i naklejamy etykietę z wyraźnie widocznym adresem docelowym.
W przypadku każdego sporu będzie to bardzo trudny do podważenia dowód, który z pewnością zadziała na waszą korzyść.
Zobacz też:
Jak udostępnić czyjąś relację na Instagramie? Poradnik na 2022
Messenger bez Facebooka – czy można z niego korzystać i jak go zainstalować?