• Ostatnia modyfikacja artykułu:12 miesięcy temu

Drobne zarysowania zdarzają się każdemu kierowcy. Podpowiadamy więc jak samodzielnie usunąć rysy z lakieru prostymi metodami.

Czy trzeba naprawiać zarysowaną karoserię?

Zarysowaliście lekko samochód. Co dalej? Czy tak naprawdę trzeba go w ogóle naprawiać? W końcu rysy psują jedynie lekko całą estetykę i mogłoby się wydawać, że jeśli nam to nie przeszkadza to możemy się niezbyt tym przejmować. To stwierdzenie jest tylko odrobinę prawdziwe.

Faktycznie, jeśli zarysowaliśmy plastikowy element, czyli chociażby zderza, to rysy psują jedynie estetykę. Jeśli ich nie naprawimy, to będziemy jeździć nieco brzydszym samochodem. Dla wielu osób jest to pełni akceptowalne. W końcu auto to nie eksponat muzealny tylko narzędzie codziennego użytku.

Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej, jeśli zarysowaliśmy karoserię. Zarysowania mogą prowadzić wtedy do powstawania rdzy. Uszkodzona powierzchnia lakieru jest bardziej podatna na działanie czynników atmosferycznych, co może z czasem spowodować korozję. Naprawienie zarysowań w odpowiednim czasie może zapobiec poważniejszym uszkodzeniom karoserii i dłuższym naprawom w przyszłości.

Czy zarysowany lakier musimy naprawiać w warsztacie?

jak usunąć rysy z lakieru

W przypadku drobnych zarysowań i uszkodzeń powierzchniowych, samodzielna naprawa jest możliwa. Istnieją na rynku różnego rodzaju zestawy do usuwania zarysowań, które zawierają specjalne pasty i narzędzia do polerowania. Te produkty są zazwyczaj łatwe w użyciu i przeznaczone do stosowania przez przeciętnego użytkownika samochodu. Dzięki nim można zredukować widoczność zarysowań lub całkowicie je wyeliminować.

Inaczej wygląda jednak sprawa głębszych zarysowań lub większych uszkodzeń lakieru. Samodzielna naprawa może okazać się wtedy trudniejsza i mniej skuteczna. Konieczne może być użycie specjalistycznych narzędzi i wiedzy z zakresu lakiernictwa. W takiej sytuacji lepiej jest skonsultować się z profesjonalistą w warsztacie samochodowym.

Konsensus jest jednak bardzo prosty – drobne rysy możemy i wręcz powinniśmy naprawić samodzielnie. Nie jest to nic skomplikowanego a pozwoli nam zaoszczędzić to mnóstwo pieniędzy. Pokażemy wam zatem 5 prostych sposobów na to, jak samodzielnie usunąć rysy z lakieru prostymi metodami.

Jak wybrać odpowiedni środek?

jak usunąć rysy z lakieru

Lakier samochodowy składa się z kilku warstw, które razem tworzą ochronną i estetyczną powłokę nad karoserią pojazdu. Te warstwy zapewniają trwałość, odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, oraz nadają kolor i połysk. To jakich środków należy użyć do usunięcia szkody zależy właśnie od tego jak głęboko sięgnęła.

Pierwszą warstwą lakieru jest podkład. Jest to specjalny preparat, który nakłada się na oczyszczoną i wypoziomowaną powierzchnię karoserii. Podkład ma za zadanie zwiększyć przyczepność lakieru do metalu lub innych materiałów użytych w karoserii samochodu. Chroni również powierzchnię przed korozją, działa jako wypełniacz dla drobnych nierówności, a także ułatwia równomierne rozprowadzenie kolejnych warstw lakieru.

Drugą warstwą jest lakier bazowy. To właśnie ta warstwa nadaje samochodowi pożądany kolor. Lakier bazowy jest mieszanką pigmentów i substancji rozpuszczalnych, a jego skład zależy od wybranego koloru. Na nim mamy jeszcze trzecią i ostatnią warstwą lakieru samochodowego – lakier bezbarwny. Ta warstwa jest przezroczysta i ma za zadanie chronić lakier bazowy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Jak samodzielnie usunąć rysy z lakieru?

Spirytus, pasta do zębów czy inna domowa chemia

Załóżmy, że zarysowanie jest naprawdę płytkie i dotyczy tylko dwóch wierzchnich warstw. W takim wypadku możemy pokusić się o najprostsze rozwiązanie. Nałóżmy na szmatkę odrobinę pasty do zębów i spróbujmy przetrzeć dokładnie całą rysę. Jest spora szansa, że wystarczy to, aby ją usunąć!

Alternatywnie może sprawdzić się spirytus salicylowy nałożony na ściereczkę. Rozpuci on wierzchnią warstwę lakieru a ściereczka pozwoli na równomiernie jej rozprowadzenie. Po zaschnięciu nie będzie widać żadnej rysy. To jednak sposoby na najmniejsze i bardzo, ale to bardzo drobne uszkodzenia.

Wosk koloryzujący

Wosk koloryzujący to po prostu połączenie wosku do pielęgnacji lakieru z pigmentami koloryzującymi. Dzięki temu pozwala on na zatuszowanie drobnych rys i zarysowań, jednocześnie nadając lakierowi głębię i blask. Jego zastosowanie jest niezwykle proste – wystarczy nałożyć cienką warstwę wosku na powierzchnię i delikatnie wypolerować. Kluczowe jest oczywiście to, aby prawidłowo dobrać kolor.

Nadaje się on do niewielkich i płytkich rys, zmatowień lakieru czy jakichkolwiek odbarwień.

Lakier w sztyfcie/marker z lakierem

Macie na swoim samochodzie niewielką i dość prostą płytką rysę? Najlepiej pokolorować ją po prostu pisakiem, oczywiście specjalnie do tego przystosowanym. Jego użycie jest po prostu banalnie proste, wystarczy wybrać odpowiedni kolor i przejechać nim po drobnym zarysowaniu. Uszkodzenie powinno przestać być widoczne tuż po wyschnięciu lakieru.

Lakier zaprawkowy

Lakier zaprawkowy nie tylko elegancko zamaskuję rysę na naszym samochodzie. Dodatkowo, bardzo solidnie zabezpieczy karoserię przed dalszą korozją. Nakładamy go podobnie jak lakier do paznokci. Jedyne o czym musimy pamiętać to uprzednie odtłuszczenie lakieru środkiem czyszczącym. Przed naprawą warto też przetestować swoje umiejętności malarskie na czymś mniej wartościowym niż samochód.

Wizyta u lakiernika

jak usunąć rysy z lakieru

Chociaż powyższe sposoby są naprawdę niezłe, to nic nie zastąpi wizyty u profesjonalisty. Jeśli zależy wam na idealnej estetyce to nie ma innego wyjścia jak skorzystać z usług lakiernika. Niestety, w domu nie dysponujemy odpowiednim sprzętem ani nie mamy nawet odrobiny doświadczenia profesjonalistów.

Zobacz też:
Jak podłączyć wideorejestrator samochodowy? Najlepsze i sprawdzone sposoby
Najlepsze transmitery FM – ranking produktów

Oceń ten post