Wideorejestrator samochodowy to rzecz przydatna z wielu powodów. Przede wszystkim, nagranie jest pomocne jako dowód w razie ewentualnego wypadku, stłuczki lub wykroczenia.
Kamera samochodowa może także być zabezpieczeniem, jeśli martwisz się o zachowanie młodocianego kierowcy, który właśnie dostał prawo jazdy. Poza tym wideorejestratory to rzecz niezbędna jeśli odpowiadasz za flotę aut firmowych.
Jak kupić dobry wideorejestrator samochodowy? Na jakie funkcje można liczyć? Sprawdź nasz ranking wideorejestratorów 2023 i wybierz najlepszy model dla siebie.
Sprawdź także: Ranking lodówek turystycznych – TOP 20
Spis treści
- 1 Wideorejestrator samochodowy – jaki kupić?
- 2 Dobre kamery samochodowe – na co zwracać uwagę?
- 3 Kamery samochodowe z aktywnym trybem parkingowym
- 4 Ranking wideorejestratorów 2024 [TOP 20 dobrych kamer samochodowych]
- 4.1 Mikavi PQ6 3CH
- 4.2 70MAI A800S RC06
- 4.3 70Mai A810 RC12
- 4.4 Viofo A129 Plus Duo GPS
- 4.5 Viofo A139 Pro 2CH-IR
- 4.6 Vantrue S1
- 4.7 Xblitz Dual Core
- 4.8 Xblitz GOride
- 4.9 Viofo T130 3CH
- 4.10 Xblitz Z3
- 4.11 Xblitz Mirror HQ Plus
- 4.12 Mikavi PQ7 4CH
- 4.13 MIO MiVue 846
- 4.14 Lamax S9 Dual
- 4.15 MBG Line HS900 PRO
- 4.16 Vantrue N4
- 4.17 70mai Pro Plus A500S
- 4.18 Viofo A119-G V3
- 4.19 Mio MiVueJ30
- 4.20 Xblitz Z9
- 5 Kamera samochodowa – jaka najlepsza?
Wideorejestrator samochodowy – jaki kupić?
Zastanawiasz się co charakteryzuje dobre kamery samochodowe? Przy zakupie musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Zacznijmy od tego, że do wyboru masz kilka rodzajów wideorejestratorów: pojedyncze, z obiektywem do wewnątrz samochodu, z tylną kamerą oraz najbardziej kompleksowe rozwiązanie, czyli wideorejestratory samochodowe przód i tył.
Najczęściej kupowane kamery samochodowe – pojedyncze
Najczęściej kupowane kamery samochodowe to wideorejestratory pojedyncze, nagrywające wszystko to, co ma miejsce przed maską samochodu. Jest najtańszym, ale także bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, które praktycznie rzecz biorąc powinien posiadać każdy.
Wideorejestrator z tylnym obiektywem
Wideorejestrator z tylnym obiektywem to połączenie pojedynczej kamery samochodowej z dodatkowym obiektywem, który jest skierowany do wnętrza samochodu. To rozwiązanie umożliwia potwierdzenie tożsamości kierowcy i pasażera w momencie stłuczki lub popełnienia wykroczenia.
Kamera z tylnym obiektywem ma największy sens w przypadku pojazdów do przewozu osób tj. busów, taksówek i Uberów oraz w przypadku samochodów służbowych i transportowych. Możesz również zdecydować się na ten typ wideorejestratora w momencie, gdy kupujesz go celem monitorowania zachowania młodego kierowcy na drodze.
Wideorejestrator Lamax S9 Dual (przód i tył)
Wideorejestratory samochodowe przód i tył (dual)
W przypadku wideorejestratorów samochodowych przód i tył, prócz kamery instalowanej na przodzie samochodu, drugi wideorejestrator montujesz z tyłu – najczęściej na tylnej szybie. Ta opcja pozwala na uchronienie się przed zarzutami w przypadku, gdy inny pojazd za nami powoduje stłuczkę lub wypadek. To najbardziej kompleksowe i najbardziej przydatne rozwiązanie.
Dobre kamery samochodowe – na co zwracać uwagę?
To, co jest najbardziej istotne we wszystkich typach wideorejestratorów to między innymi pole widzenia kamery. Im jest większe, tym lepsze, bo w ten sposób eliminujemy wszelkie martwe pola.
Równie ważna, jeśli nie ważniejsza, jest szybkość klatek, czyli innymi słowy – prędkość nagrywania. Odpowiada ona za płynność, a weźmy pod uwagę, że poruszamy się także po autostradach, więc chcemy uniknąć rozmyć ruchu i zgubionych klatek.
Dość często pomijaną kwestią jest temperatura pracy urządzenia. O ile w Polsce raczej nie spotka nas nadzwyczajnie niska temperatura, tak w lecie ilość stopni wewnątrz samochodu może nas zaskoczyć. Jeśli więc nie korzystasz z podziemnych parkingów – możesz zerknąć na specyfikację.
Kamera samochodowa VIOFO A119-G V3
Bardzo ważna jest także optymalna rozdzielczość nagrywania. Lepsza jakość nagrania zapewnia więcej szczegółów, które czasem mogą okazać się kluczowe. Dodatkowo można także zwrócić uwagę na przysłonę – w tym przypadku im niższa wartość, tym lepiej naświetlony obraz. W przypadku ograniczonej widoczności lub podczas jazdy po zmroku ta kwestia może mieć spore znaczenie.
Trzeba także upewnić się czy wideorejestrator ma ochronę przed nadpisywaniem i usuwaniem obrazu w przypadku uderzenia lub wstrząsu. Niektóre kamery mogą nawet automatycznie uruchamiać się w momencie, który uznają za istotny, nawet mimo celowego uprzedniego wyłączenia przez kierowcę.
Kamery samochodowe z aktywnym trybem parkingowym
Zanim przejdziemy do rankingu wideorejestratorów, warto wyjaśnić jeszcze jedną kwestię związaną z zakupem tego typu sprzętu. Otóż kamery samochodowe z aktywnym trybem parkingowym, których często poszukują kierowcy, to nie to samo co kamery samochodowe z czujnikiem ruchu.
Wszystkie modele z naszego zestawienia, a także znaczna większość modeli dostępnych na rynku, jest wyposażona w “tryb parkingowy”. Do stałego monitorowania pojazdu potrzeba jednak podłączyć rejestrator do zasilania. Dopiero wtedy mówimy o aktywnym trybie parkingowym.
Zwykła kamera, wyposażona w funkcję detekcji ruchu (tzw. czujnik ruchu), włączy się wtedy, kiedy wykryje ruch – może nim być zarówno przejeżdżające w pobliżu auto, jak i powiew gałęzi na wietrze. To rozwiązanie ma jednak swoje wady.
Pasywny tryb parkingowy
Pasywny tryb parkingowy oznacza, że kamera po wyłączeniu silnika funkcjonuje w trybie czuwania. Nagrywanie rozpoczyna się na przykład wtedy, kiedy czujnik przeciążeń (G-Sensor) zareaguje na jakieś wstrząsy (to może być uderzenie w auto, ale i trzaśnięcie drzwiami). Jego największą wadą jest fakt, że opiera się na baterii kamery, która z natury ma bardzo krótką żywotność.
Aktywny tryb parkingowy
Kamery samochodowe z aktywnym trybem parkingowym wymagają podłączenia do stałego źródła zasilania. Do jej zalet należy zaliczyć fakt, że automatycznie dobiera właściwy tryb pracy, zależnie od tego czy auto stoi czy jest w trakcie jazdy.
W trakcie postoju kamera przełącza się w nagrywanie parkingowe i można wybrać w jakim trybie ma reagować. Tryb detekcji ruchu aktywuje nagrywanie filmu na skutek ruchu albo wstrząsu.
W trybie time-lapse wideorejestrator wykonuje zdjęcie np. co sekundę. Dzięki temu oszczędza pamięć, ale może nie oferować pełni niezbędnych szczegółów zdarzenia. Z kolei w trybie low-bitrate nagrywanie filmu ma miejsce w sposób ciągły, ale jakości obrazu jest nieco obniżona.
Zasilanie kamer samochodowych z aktywnym trybem parkingowym można zorganizować na dwa sposoby. Można zaopatrzyć się w adapter zasilania, który podpina się do instalacji elektrycznej auta (konkretnie skrzynki bezpieczników) albo korzystać z dedykowanego powerbanku samochodowego. To drugie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku starszych akumulatorów, jest jednak niewspółmiernie drogie.
Ranking wideorejestratorów 2024 [TOP 20 dobrych kamer samochodowych]
Nasz ranking wideorejestratorów to TOP 10 najlepszych modeli, które uwzględnia różnorodne opinie użytkowników, ale przede wszystkim bazuje na specyfikacjach. Oceniamy i omawiamy kamery samochodowe dobrej jakości i najbardziej godne polecenia. Nagrywają w jakości full HD i sprawdzają się świetnie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
Mikavi PQ6 3CH
Mikavi PQ6 3CH to zdecydowanie produkt dla nieco bardziej wymagających kierowców, o czym dość dobrze świadczy jego cena. Kosztuje on bowiem aktualnie blisko tysiąc złotych. W tej cenie możemy jednak doświadczyć czym są kamery samochodowe dobrej jakości.
Zacznijmy od tego, że mamy tutaj 3 kamery – do nagrywania obrazu z przodu, z tyłu oraz ze środka pojazdu (a także po jego bokach). Ich kąty widzenia wynoszą odpowiednio 170, 160 i 150 stopni – nic nie umknie ich uwadze.
Nie zabrakło też wszystkich najbardziej pożądanych opcji, takich jak moduł GPS, Wi-Fi i czujnik przeciążeń do trybu awaryjnego. Jakość obrazu z przedniej kamery to 2,5K, a z pozostałych Full HD. Jeśli zdecydujemy się korzystać tylko i wyłącznie z kamery przedniej, to do dyspozycji mamy nagrywanie w 4K.
To jedna z kamer samochodowych z aktywnym trybem parkingowym, która – dzięki dołączonemu zasilaniu – zapewnia stały monitoring ze wszystkich trzech kamer. Zaawansowana optyka obejmuje przysłony: przód f1.6 (5 Mpix) + tył f1.8 (2 Mpix) + wnętrze f1.8 (2 Mpix).
70MAI A800S RC06
Podobną jakość nagrania co Mikavi PQ6 3CH oferuje inny dobry wideorejestrator samochodowy – 70MAI A800S RC06. Nagrania w rozdzielczości 4K UHD (3840 x 2160) są dokładne i przejrzyste.
Przysłona f1,8 spokojnie daje radę rozjaśnić ciemną scenerię nagrania, a dodatkowo jest wspierana technologią 3D DNR (Dynamic Noise Reduction), która odpowiada za filtr szumu.
Tryb parkingowy w czujnikiem G-Sensor wykrywa wstrząsy i automatycznie rozpoczyna nagrywanie. Żeby korzystać z trybu parkingowego, trzeba jednak zakupić adapter Hardwire Kit UP02, który jest sprzedawany oddzielnie. Tylko on zapewnia zasilanie po wyłączeniu silnika.
70Mai A810 RC12
70Mai A810 RC12 to kolejna godna polecenia, bardzo dobra kamera samochodowa, wyposażona w najnowszy przetwornik obrazu Sony STARVIS 2 IMX678 oraz technologię HDR. Gwarantuje wysoką czytelność i płynność nagrań, z czystymi detalami i bez efektu rozmycia.
Przyczynia się do tego także opracowany przez markę 70mai algorytm IQ do optymalizacji obrazu. Dzięki niemu klarowności kluczowych obszarów tablicy rejestracyjnej jest zwiększana, a widoczność mniej istotnych elementów otoczenia, takich jak drzewa czy budynki jest zmniejszana.
Zastosowana przysłona F1.8 A810 absorbuje większość światła z otoczenia, dzięki czemu możliwe jest tworzenie ostrych i jasnych obrazów nawet kiedy warunki oświetlenia są słabe. Dodatkowo ten model jest wyposażony w technologię Night Owl Vision, która ma za zadanie poprawiać jakość nagrań nocnych, zapewniać lepszą klarowność, nasycenie kolorów i minimalizację odblasków świetlnych.
Kamera A810 wykrywa podczas postoju wszelkie uderzenia i kolizje, ale – co ciekawe – także podejrzaną aktywność przed samochodem. Zastosowano tu także time-lapse, dzięki czemu każde 15 minut materiału wideo z obu kamer zostaje skompresowane do jednej minuty. W moduł zasilania (Hardwire Kit UP04) trzeba wyposażyć się oddzielnie.
Viofo A129 Plus Duo GPS
Viofo A129 Plus Duo GPS od Viofo to model roku 2021. To także jedna z droższych opcji z naszego rankingu wideorejestratorów, ale bierzemy pod uwagę fakt, że zakup wideorejestratora to inwestycja na wiele lat, więc część z Was na pewno będzie chciała zainwestować w możliwie najbardziej funkcjonalny sprzęt. W dalszym ciągu nie jest to najdroższe rozwiązanie na rynku, wręcz przeciwnie – stosunek ceny do jakości jest jak najbardziej optymalny.
Viofo A129 Plus Duo GPS to jeden z wideorejestratorów samochodowych przód i tył. Obiektywy szerokokątnę tego modelu mają 140° (przód) i 160° (tył). Niewielkie rozmiary kamery sprawiają, że urządzenie nie ma szans rozpraszać podczas jazdy.
Mamy też aktywny tryb parkingowy VIOFO, który posiada 3 funkcje: detekcja ruchu, rejestrowanie poklatkowe oraz tryb low bitrate. Dzięki niemu wiesz co dzieje się z Twoim autem nawet, jeśli nie ma Cię w środku. Moduł GPS jest dyskretnie ukryty w uchwycie i zasila kamerę. Mamy także moduł Wi-Fi i Bluetooth, do którego można łatwo sparować opcję zabezpieczenia nagrania.
Viofo A139 Pro 2CH-IR
W przypadku Viofo A139 Pro 2CH-IR musimy już zapłacić znacznie więcej, a tak musimy dokupić adapter zasilania, jeśli chcemy korzystać z trybu parkingowego. Z tego powodu model zajął niższe miejsce w naszym rankingu wideorejestratorów.
Trzeba jednak przyznać, że jako jeden z naprawdę dobrych wideorejestratorów samochodowych, Viofo A139 Pro oferuje wysoką jakość nagrań. Zawdzięcza to przede wszystkim przetwornikowi Sony STARVIS2.
Standardowo, mamy tu G-sensor, który automatycznie wykrywa ruchy pojazdu, a dzięki przysłonie 1/1,8 cala kamera radzi sobie nawet ze słabym oświetleniem. Ciekawostką jest fakt, że ustawienie obiektywu można regulować w zakresie 300 stopni dzięki pokrętłu.
Vantrue S1
Vantrue S1, jako jeden z dobrych i tanich wideorejestratorów samochodowych z aktywnym trybem parkingowym, także wymaga dokupienia adaptera do stałego zasilania pod gniazdo bezpieczników. To model przód tył oferujący wysoką jakość obrazu, bo w rozdzielczości 4K (2880x2160p) w 24 klatkach na sekundę (albo Full HD 1920x1080p w 60 klatkach na sekundę).
Jak w większości modeli z naszego rankingu wideorejestratorów, w Vantrue S1 nie brakuje funkcji G-sensora ani trybu nocnego.
Xblitz Dual Core
Xblitz Dual Core to zestaw dwóch kamer: przedniej, o rozdzielczości Full HD i kącie widzenia 170° oraz wstecznej o kącie widzenia 120°. Szeroki obiektyw ze szklanych soczewek i duży wyświetlacz sprawiają, że model prezentuje się estetyczne i nowocześnie.
Solidna konstrukcja, otoczona zabezpieczającą, metalową ramką, ma wbudowane wygodne przyciski funkcyjne, co wpływa na wysoki komfort obsługi.
Jak wszystkie dobre wideorejestratory samochodowe przód i tył, Xblitz Dual Core wyposażono w funkcję nagrywania w pętli, a także tryb parkingowy oraz G-sensor, odpowiadający za zabezpieczenie nagrania w przypadku kolizji albo nagłego hamowania.
Xblitz GOride
Xblitz GOride to najnowsza wersja kompaktowej kamery samochodowej nagrywającej w jakości Full HD. Wyposażona w obiektyw 170°, umożliwia rejestrowanie nie tylko przestrzeni bezpośrednio przed pojazdem, ale także przeciwnego pasa jezdni.
Nowoczesny sensor Sony Starvis IMX307 dobrze radzi sobie z nagrywaniem zarówno w dzień, jak i w trybie nocnym. W tym modelu nie brakuje również funkcji G-sensor, dzięki której urządzenie automatycznie zarejestruje i zabezpieczy dane, kiedy wykryje wstrząs lub nagłe hamowanie.
Jak wszystkie dobre kamery samochodowe, Xblitz GOride nagrywa obraz w trybie ciągłym dzięki funkcji „Loop-Recording” (zapis w pętli). Użytkownik nie musi martwić się o brak miejsca czy systematyczne usuwanie archiwalnych plików. Dla pełnej wygody użytkownika producent zadbał też o aktywny uchwyt, który umożliwia łatwe wypinanie i stabilne mocowanie kamery bez demontowania całej konstrukcji.
Viofo T130 3CH
Nieco niżej w naszym rankingu wideorejestratorów postanowiliśmy umieścić model Viofo T130 3CH. Trzy kamery rejestrują to, co dzieje się przed maską, za autem, a także wewnątrz samochodu.
Rozdzielczość nagrania z kamery przedniej wynosi 2560×1440 z prędkością 30 klatek na sekundę, podczas gdy kamera tylna i wewnętrzna nagrywają w jakości 1920x1080p przy prędkości 30 klatek na sekundę.
Podobnie jak w przypadku Viofo A139 Pro 2CH-IR, mamy tu do czynienia z obrotową kamerą wewnętrzną, która pozwala na zmianę położenia i zwiększenie pola widzenia. Do korzystania z aktywnego trybu parkingowego wymagane jest dokupienie dedykowanego adaptera zasilania.
Xblitz Z3
Xblitz Z3 to jedna z najczęściej kupowanych kamer samochodowych. Wybierana chętnie z uwagi na niską cenę, wyróżnia się niezłą jakością nagrań i sporym polem rejestracji, co potwierdzają pozytywne opinie użytkowników.
Rejestrator trasy Xblitz Z3 nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD, co zapewnia ostre, pełne detali i wyraźne filmy. Przemyślana obudowa Super Slim sprawia, że model idealnie komponuje się z wnętrzem, nie rozpraszając uwagi w trakcie jazdy.
Na bocznym panelu zadbano o port ładowania, jak i port kart microSD. Użytkownik ma także do dyspozycji tryb parkingowy z funkcją G-sensor, który aktywuje urządzenie i rozpoczyna nagrywanie w przypadku wstrząsu.
To doskonały pomysł na niedrogi, a wyjątkowo praktyczny prezent, zapewniający poczucie bezpieczeństwa każdemu kierowcy.
Xblitz Mirror HQ Plus
Podwójny wideorejestrator jazdy w lusterku samochodowym – Xblitz Mirror HQ Plus pod hartowanym szkłem 2,5D skrywa czuły wyświetlacz LCD. Użytkownik może podejrzeć na nim film z trasy albo włączyć obraz z kamery cofania, co ułatwi parkowanie.
Model rejestruje drogę przed samochodem i za nim, nagrywając w pętli (Loop-recording), dzięki czemu nie trzeba pamiętać o czyszczeniu karty pamięci. Czujnik przeciążeniowy G-Sensor wykrywa stłuczkę, ostre hamowanie, a nawet gwałtowne skręty kierownicą, zabezpieczając bieżące nagranie w dedykowanym folderze. Co istotne, czułość G-sensora można regulować według własnych preferencji.
Panel dotykowy ukryty w obudowie, a także automatycznie aktywująca się kamera cofania, reagująca na włączenie biegu wstecznego, to elementy, które mają przełożenie na najwyższą wygodę użytkowania.
Xblitz Mirror HQ Plus oferuje także szeroki kąt widzenia (150° dla przedniej kamery) i w rozdzielczość Full HD z obu stron pojazdu.
Mikavi PQ7 4CH
Mikavi PQ7 4CH to bardzo dobry wideorejestrator samochodowy, który zawiera komplet 4 kamer, oferujących pole widzenia 150 stopni. Mamy zatem monitoring nie tylko z tyłu i przodu, ale także po bokach. Kamery wewnętrzne doświetlane są diodami IR.
Obiektyw z przysłoną f/1.6 zapewnia czytelne obrazy nawet przy nocnym oświetleniu albo w trakcie deszczu. Aktywny tryb parkingowy nie wymaga dokupowania zasilania – dołączone jest ono w zestawie. Oferuje on trzy podtryby parkingowe, w których wszystkie trzy kamery samochodowe nagrywają jednocześnie.
Tryb low bitrate nagrywa z obniżonym bitrate (do 51 godz. materiału na karcie 512 GB), tryb G-sensor rozpoczyna nagrywanie w momencie wykrycia wstrząsu, a tryb time-lapse nagrywa ciągle w trybie poklatkowym.
O jakość nagrań dba sensor optyczny SONY STARVIS i 6-warstwowa szklana soczewka, z kolei za przetwarzanie obrazu odpowiada wydajny procesor. Moduł GPS zapewnia możliwość zapisywania danych geolokalizacyjnych.
MIO MiVue 846
MIO MiVue 846 jest wyposażony w matrycę Sony premium STARVIS CMOS, przysłonę F1.8 i nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD 1080P przy 60 klatkach na sekundę i kącie widzenia 150°.
W aktywnym trybie parkingowym MIO MiVue 846 może działać do 36 godzin przy zastosowaniu stałego zasilania Mio Smartbox. Nie jest to rozwiązanie doskonałe, ale jak na tą cenę – dla wielu użytkowników może okazać się optymalne.
Ostrzeżenia GPS o fotoradarach są aktualizowane na bieżąco (prócz krajów takich jak Szwajcaria, Łotwa, Estonia, Francja, Rumunia i Turcja). Nagrywanie przy słabym oświetleniu także należy do plusów tego modelu – MIO MiVue 846 rejestruje wiele klatek z różnymi wartościami ekspozycji, by potem łączyć je w zoptymalizowany, wyższej jakości obraz.
Można więc przyznać, że ten model wyróżnia się pośród dobrych i tanich wideorejestratorów samochodowych z aktywnym trybem parkingowym, jednak z uwagi na swoją niższą cenę ma także pewne niedoskonałości.
Lamax S9 Dual
Lamax S9 Dual to nieco inne rozwiązanie – pozwala podmienić lusterko wsteczne w kamerę samochodową. Przednia kamera ma kąt 150° więc łapie pełny obraz wraz z przeciwnym pasem i chodnikiem.
Widok w lusterku możesz zawsze zmienić na kamerę tylną, która ma kąt 130°. Ciekawą funkcją jest możliwość sterowania głosem – Lamax S9 Dual rozpoznaje 12 komend, które możesz wydawać podczas jazdy. Wśród nich jest zmiana widoku, zrobienie zdjęcia czy zapisanie wideo. Polecenia musisz jednak wydać w języku angielskim, więc niestety nie będzie to rzecz przydatna każdemu.
W modelu nie brakuje trybu nocnego, sygnalizacji zbliżania się do fotoradaru i 9.66 calowego dotykowego ekranu. Co wiecej, to na tyle dobry wideorejestrator samochodowy, że ostrzeże Cię nawet przy przypadkowym zjeździe ze swojego pasa i zbyt bliskiej odległości od samochodu, który jedzie przed Tobą.
Po zaparkowaniu uruchomi się z kolei tryb parkowania, co oznacza, że kamera włączy tryb automatycznego nagrywania w chwili rozpoznania wstrząsu.
MBG Line HS900 PRO
MBG Line HS900 Pro to bardzo ciekawy, dobry wideorejestrator samochodowy. Podobnie jak Lamax S9 Dual, który znajduje się oczko wyżej w naszym rankingu wideorejestratorów, MBG Line HS900 PRO zastępuje nam zwykłe lusterko samochodowe. Poza zwykłymi funkcjami działa więc on również jako kamera cofania, aktywująca się w momencie wybrania wstecznego biegu. To niesamowicie wygodne rozwiązanie.
W kwestii nagrywania mamy tutaj dostęp do obrazu w jakości 2K 2560×1440 w 30 klatkach na sekundę. Spore wrażenie robi też kąt widzenia 170 stopni oraz duży, 10-calowy ekran dotykowy. Przedni obiektyw o kącie widzenia 170 stopni oraz tylny o kącie widzenia 120 stopni pozwalają rejestrować szeroką perspektywę.
Podobnie jak w przypadku pozostałych dobrych kamer samochodowych, tu także mamy do dyspozycji tryb parkingowy, który uruchamia kamerę po wykryciu wstrząsu.
Vantrue N4
Vantrue N4 to także jedna z droższych pośród dobrych kamer samochodowych. To model dla kierowców, którzy nie planują oszczędzać na bezpieczeństwie. Podobnie jak w przypadku Mikavi PQ6 3CH, mamy tu do dyspozycji aż 3 obiektywy, nagrywające przód, tył oraz wnętrze samochodu.
Ich jakość to 1440, 1080 i 1080p w 30 klatkach na sekundę. Olbrzymim atutem jest też sensor podczerwieni umożliwiający dobrej jakości nagrania w nocy.
Wszystkie obiektywy mają bardzo szeroki kąt widzenia – od 155 do 165 stopni. Dzięki temu, nie mamy praktycznie martwych punktów – nagramy wszystko co wydarzyło się na drodze. System detekcji ruchu automatycznie rozpocznie nagrywanie podczas jakiegokolwiek potencjalnie groźnego zdarzenia.
Warto też zaznaczyć, że Vantrue N4 należy do kategorii kamer samochodowych z aktywnym trybem parkingowym, ale do tego potrzeba stałego zasilania za pomocą dedykowanego adaptera zasilania, którego brak w podstawowym zestawie. Z tego powodu to Mikavi PQ6 3CH zajmuje wyższe miejsce w naszym rankingu wideorejestratorów.
70mai Pro Plus A500S
70mai Pro Plus A500S to niesamowicie wygodny wideorejestrator samochodowy z kamerą cofania. W dodatku, kupimy go w naprawdę bardzo atrakcyjnej cenie – zapłacimy za niego niecałe 500 złotych. Czy warto? Naszym zdaniem zdecydowanie tak.
Przede wszystkim, obraz możemy nagrywać w rozdzielczości 2592 x 1944p w 30 klatkach na sekundę lub w tradycyjnym Full HD w 25 klatkach na sekundę. Dzięki zastosowaniu sensora SonyIMX335 obraz jest naprawdę wysokiej jakości. Nie napotkamy żadnych problemów nawet podczas nagrywania w nocy.
Wyświetlacz nie jest zbyt duży, ale prawdziwym atutem 70Mai Pro Plus A500S jest możliwość sterowania i oglądania filmów za pomocą aplikacji na smartfony.
Jak wszystkie modele w naszym rankingu wideorejestratorów, ten model także posiada funkcję trybu parkingowego i czujnik G-sensor, który wykrywa nietypowy ruch lub wstrząs i inicjuje nagrywanie awaryjne.
Viofo A119-G V3
Viofo A119-G V3 to jedna z dobrych i tanich wideorejestratorów samochodowych, który z łatwością spełnia oczekiwania kierowców. To dość zaawansowany model, oferujący jednak nagrywanie jedynie z przodu pojazdu. Sporym atutem jest z pewnością wygodny interfejs i wyświetlacz o przekątnej 2 cali.
Wideorejestrator umożliwia nam nagrywanie w 30 klatkach na sekundę w rozdzielczości 2560 x 1440p lub Full HD w 60 klatkach na sekundę. W połączeniu z przysłoną f/1.6 i kątem widzenia 140° zapewnia to dobrą jakość nagrań, nawet w nocy.
Oczywiście, nie zabrakło też funkcji nagrywania poklatkowego, czujnika wstrząsów, trybu parkingowego, opcji nagrywania w pętli i modułu GPS. Znajdziecie tu wszystko czego możecie potrzebować.
Mio MiVueJ30
Pośród tanich i dobrych rejestratorów samochodowych Mio MiVueJ30 jest bezpiecznym wyborem, ponieważ oferuje obraz w rozdzielczości 2.5K 1440P i zapisuje wszystkie najistotniejsze szczegóły obrazu.
Dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi możliwe jest natychmiastowe tworzenie kopii zapasowych nagrań i przesyłanie ich na smartfon albo dedykowaną aplikację MiVue Pro. Użytkownik ma także możliwość skorzystać z technologii bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania.
Konstrukcja rejestratora nie ogranicza pola widzenia kierowcy i można ją zainstalować za lusterkiem wstecznym. Superkondensator MiVue J30 zapewnia wysoką odporność na zmiany temperatury.
Xblitz Z9
Dobre i tanie wideorejestratory samochodowe obejmują także model Xblitz Z9. Kupimy go już za nieco ponad 200 złotych, więc to zdecydowanie sprzęt na każdą kieszeń. Doskonale sprawdzi się on również w mniejszych samochodach ze względu na swoje kompaktowe rozmiary. Wyświetlacz ma przekątną jedynie 2 cale – to bardzo mała kamerka.
Pod kątem samej specyfikacji wszystko wygląda tutaj jednak w pełni poprawnie. Jakość nagrywanego wideo to 1920 x 1080 w 30 klatkach na sekundę. Nie będzie to zatem obraz topowej jakości, ale bez najmniejszego problemu wyłapie szczegóły, takie jak tablica rejestracyjna. Ten maleńki model dorównuje jakością droższym, dobrym kamerom samochodowym.
Dodatkowo do dyspozycji mamy też tryb parkingowy i sensor przeciążeniowy, który automatycznie zapisze film podczas kolizji czy nagłego hamowania.
Kamera samochodowa – jaka najlepsza?
Jak widzisz, w naszym rankingu wideorejestratorów umieściliśmy różnorodne rozwiązania. Znajdziesz w nim kamery samochodowe dobrej jakości, które łączy wysoka jakość obrazu i nienaganne specyfikacje, często w niewygórowanych cenach.
Od Ciebie jednak zależy które funkcje uznasz za najbardziej przydatne. Dobre i tanie wideorejestratory samochodowe to na przykład Xblitz Z9 oraz Mio MiVue C540. Za kompleksowe i dyskretne rozwiązanie można uznać na przykład wideorejestrator Viofo A129 Plus DUO GPS, który jednocześnie jest łatwy w montażu.
Z kolei jeśli ciekawi Cię opcja podmiany lusterka wstecznego na nowatorską kamerę samochodową – wybierz Lamax S9 Dual albo MBG Line HS900 PRO. Tymczasem za zdecydowanie najlepszą kamerę samochodową uznaliśmy Mikavi PQ6 3CH i to właśnie ona jest numerem jeden w naszym rankingu wideorejestratorów.
Czytaj również: Ranking odkurzaczy samochodowych 2023
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałsponsorowany