• Ostatnia modyfikacja artykułu:5 miesięcy temu

Pandemie, pożary i palenie w piecach czym popadnie – to wszystko sprawia, że czyste powietrze pomału staje się luksusem. Kiedy na zewnątrz panuje smog, w mieszkaniu często spada także wilgotność, która dodatkowo pogarsza jakość oddychania. Niska wilgotność może prowadzić do obniżenia odporności, a nawet sprzyjać chorobom układu oddechowego.

Z pomocą wydaje się przychodzić połączenie oczyszczacza z nawilżaczem. Jednak jak wiadomo z urządzeniami wielofunkcyjnymi często bywa tak, że zamiast spełniać wiele funkcji, niezupełnie radzą sobie z jedną.

Dlatego sprawdzamy czy możliwe jest znalezienie dobrego oczyszczacza z nawilżaczem, jakie wady i zalety mają oba urządzenia osobno i rozważamy, czy lepiej kupić oczyszczacz z nawilżaczem czy jednak bez.

Czytaj także: Jak wybrać najlepszy dyfuzor zapachowy?

Ranking oczyszczaczy z nawilżaczem [TOP 15] – porównanie

Nazwa Wydajność nawilżania Wielkość pojemnika na wodę Wydajność oczyszczania Zalecany metraż Czujnik pyłów PM 2,5 Cena Gdzie kupić?
Sharp KC-A60EUW 730 ml/h 4 l 396 m³/h 48 m² tak 2299 zł
Sharp KC-D60EUW 660 ml/h 3 l 396 m³/h 48 m² tak 2199 zł
Sharp UA-HD60E-L 660 ml/h 3 l 396 m³/h 48 m² tak 1999 zł
Philips AC2729/13 600 ml/h 3,5 l 330 m³/h 40 m² tak 1919 zł
Sharp UA-KIN50E-W 600 ml/h b.d. 306 m³/h 38 m² tak 2999 zł
Sharp KC-A50EUW 440 ml/h 3,6 l 306 m³/h 38 m² tak 1899 zł
Coway Hue&Healing APMS-0814C 450 ml/h 2,3 l 270 m³/h 35 m² tak 1799 zł
Sharp UA-HG40ET 400 ml/h 2,5 l 240 m³/h 28 m² tak 1799 zł
Sharp KC-G40EUW 440 ml/h 2,5 l 240 m³/h 28 m² tak 1999 zł
Vestfrost VP-E2S40WH 240 ml/h 2 l 300 m³/h 40 m² tak 1999 zł
Vestfrost VP-E2S60WH 300 ml/h 4 l 450 m³/h 60 m² tak 2799 zł
Webber AP9700 b.d. 1 l 488 m³/h 56 m² tak 1349 zł
Dyson PH04 b.d. b.d. 252 m³/h 31 m² tak 3699 zł
Sharp KC-D50EUW 600 ml/h b.d. 306 m³/h 38 m² - 1699 zł
Sharp KC-D40EUH 440 ml/h 2,5 l 216 m³/h 26 m² - 1499 zł

Dobre oczyszczacze z funkcją nawilżania – czy istnieją? Przegląd modeli.

Czy dostępne urządzenia 2w1 mogą pomóc nam zadbać o jakość powietrza przynajmniej we wnętrzach naszych domów? Analizujemy możliwości dobrych oczyszczaczy z funkcją nawilżania i podpowiadamy na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę.

dobry oczyszczacz z nawilżaczem

Sharp KC-A60EUW

Pośród aktualnie najlepszych oczyszczaczy z nawilżaczem Sharp KC-A60EUW wyróżnia się swoimi parametrami. Wydajność nawilżania na poziomie 730 ml/h oraz wydajność oczyszczania na poziomie 396m³/h to jedne z najwyższych wyników na rynku urządzeń 2w1.

Japoński producent dba o wielostopniową filtrację, w skład której wchodzi filtr wstępny, węglowy, HEPA, nawilżający i jonizator Plasmacluster (z możliwością wyłączenia). Wymiana tych filtrów, które podlegają wymianie może generować niemałe koszty, ale według zaleceń producenta powinna odbywać się co 10 lat. Chyba że zanieczyszczenie na danym obszarze geograficznym jest szczególnie wysokie, wtedy żywotność tych elementów może znacznie spadać.

Cztery czujniki: pyłów, zapachu, wilgotności i temperatury zapewniają sprawną pracę w trybie automatycznym. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że Sharp KC-A60EUW nie jest wyjątkiem na rynku w kwestii wykrywania pogorszenia jakości powietrza. Wynika to z faktu, że podobnie jak większośc oferowanych modeli, za zagrożenie dla zdrowia uznaje dopiero naprawdę wysokie wartości smogu.

Sharp KC-D60EUW

Zarównie dobry co KC-A60EUW można uznać oczysczacz Sharp KC-D60EUW. Równie wysoka wydajność oczyszczania (396 m³/h) idzie tu w parze z zaledwie odrobinę niższą wydajnością nawilżania (660 ml/h).

Pracę standardowego trójwarstwowego filtra (wstępnego, węglowego i HEPA) uzupełnia filtr nawilżacza ewaporacyjnego oraz jonizator Plasmacluster High Density 7000, który można w dowolnym momencie wyłączyć.

W modelu nie brakuje praktycznego higrostatu, trybu automatycznego (który aktywuje jonizację w momencie, gdy wilgotność przekroczy 70%), a także timera czy zautomatyzowanego otworu powietrza.

Dla wielu jest to najlepszy oczyszczacz z nawilżaczem i trzeba przyznać, że wykonuje swoją pracę praktycznie bez zastrzeżeń. Jedyne “ale” można mieć do reakcji urządzenia na stężenia smogu – gdyby brać pod uwagę zalecenia WHO, aktywacja szybszego trybu pracy powinna odbywać się znacznie szybciej.

Sharp UA-HD60E-L

Sharp UA-HD60E-L to jeden z najbardziej opłacalnych modeli, a zarazem praktycznie brat bliźniak wspomnianego wyżej modelu KC-D60EUW. Czym różni się Sharp UA-HD60E-L od Sharp KC-D60EUW? W tym miejscu warto po krótce wyjaśnić oznaczenia sprzętów marki.

Otóż serie, które znajdziemy pod symbolami UA-HG oraz UA-HD to produkty sprzedawane przez tureckiego importera Vestel, który ma prawo do dystrybucji urządzeń Sharp do 2024 roku. Prócz niego, na rynku od pewnego czasu obecny jest jeszcze jeden importer – Sharp Consumer, powiązany kapitałem z koncernem japońskim. Ten drugi wypuszcza na rynek urządzenia z oznaczeniami zaczynającymi się na KC-G i KC-D.

Sprzęty różnią się polityką cenową, wymiennymi filtrami, a także delikatnie odróżniają się kolorystyką. Tym samym Sharp UA-HD60E-L jest praktycznie tak samo dobrym oczyszczaczem z funkcją nawilżania co KC-D60EUW, z drobnymi różnicami.

oczyszczacz z nawilżaczem czy warto kupić

Philips AC2729/13

Rynek nie pozostawia jednak niszy marce Sharp. Philips nie pozostaje w tyle i również oferuje całkiem dobry oczyszczacz z nawilżaczem o zaskakującej wydajności. Wydajność nawilżania na poziomie 600 ml/h to wynik wyższy niż w przypadku najlepszych nawilżaczy powietrza. Wydajność oczyszczania (330 m³/h) także dorównuje dobrym wolnostojącym oczyszczaczom.

Choć Philips AC2729/13 jest dostępny w podobnej cenie co numer jeden w naszym rankingu oczyszczaczy z nawilżaczem, do jego wad trzeba zaliczyć niską żywotność filtrów. Filtr nawilżający NanoCloud (FY2425) ma żywotność do 2 lat, podczas gdy filtr węglowy (FY1413) oraz filtr NanoProtect HEPA (FY1410) mają trwałość roczną. Przy ich wymianie jest zatem sporo zabawy, na którą nie wszyscy będą mieli ochotę. Poza tym jednym, acz istotnym, mankamentem urządzenia Sharp oraz Philips porównywalnie dobrze pełnią swoje funkcje i mają zbliżone specyfikacje.

Nawilżanie jest możliwe dzięki technologii ewaporacyjnej, która jest najlepszym aktualnie dostępnym rozwiązaniem na rynku. Producent nazywa ją technologią NanoCloud. Model AC2729/13 usuwa do 99,97% cząsteczek PM2,5, alergenów, bakterii, wirusów i gazów. Oferuje dwa tryby wyświetlania zanieczyszczeń, które pozwalają dokładnie analizować poziom alergenów (w skali od 1 do 12) i cząstek PM2,5 (ilość wyrażona w g/m3). Urządzenie jest też bardzo ciche, ponieważ w najniższym ustawieniu mocy generuje tylko 15 dB.

Test kliniczny przeprowadzony na oczyszczaczach powietrza Philips przy użyciu pyłków traw wykazał, że ten model oczyszczacza z nawilżaczem jest w stanie zmnieszać takie objawy alergii jak łzawienie, katar, kichanie, zaczerwienienie oczu oraz swędzenie skóry i śluzówki nosa. Może zatem okazać się całkiem niezłą opcją dla alergików.

Jako urządzenie 2w1 Philips AC2729/13 nie może pochwalić się dokładnością w ocenie poziomu zanieczyszczeń, ani sprawną reakcją na wysokie stężenia smogu. Podobnie jak większość oczyszczaczy na rynku, oznaczenia kolorystyczne jakości powietrza w tym modelu nie mają nic wspólnego z zaleceniami WHO.

Sharp UA-KIN50E-W

Sharp UA-KIN50E-W to kolejny całkiem dobry oczyszczacz z nawilżaczem, który możemy polecić w tym zestawieniu. Oferuje sensowną wydajność oczyszczania (306 m³/h) i bardzo wysoką wydajność nawilżania (600 ml/h).

Użytkownik ma do dyspozycji nawilżacz typu ewaporacyjnyego, a dodatkowo także jonizator plazmowy. Filtracja powietrza jest zatem 5-etapowa i tworzy ją: filtr wstępny, HEPA, węglowy, ewaporacyjny oraz jonizacyjny.

Choć każdy z filtrów (prócz niewymiennego filtra wstępnego) w teorii ma 10-letnią żywotność, warto wiedzieć, że ich wymiana może być kosztowna – filtr HEPA, węglowy, do nawilżacza oraz jonizatora potrafią wygenerować łączną sumę sięgającą prawie tysiąca złotych. Z tego co wiemy, w polskich warunkach HEPA, podobnie jak filtr węglowy, może wymagać wymiany już po 3 latach.

Urządzenie oferuje 3 prędkości pracy, które – jak to zwykle bywa – niezbyt precyzyjnie reagują na zanieczyszczenia w trybie auto. Ciekawostką jest za to funkcja Pollen, zwiększająca czułość na alergeny, a także funkcja oczyszczania z użyciem jonów.

Sharp KC-A50EUW

Marka Sharp dominuje w kategorii dobrych oczyszczaczy z funkcją nawilżania. Nie tylko dlatego, że precyzyjnie określa parametry pracy swoich urządzeń, ale też dlatego, że te osiągi są po prostu dość wysokie – lepsze niż większość konkurencji. KC-A50EUW to kolejny tego przykład.

Choć i tu czujnik nie reaguje zbyt szybko na podwyższone stężenia smogu, model oferuje wiele korzyści. Jest m.in. funkcja jonizacji z możliwością wyłączenia, a nawilżacz ewaporacyjny jest wyposażony w higrostat. Nie brakuje także trybu Sleep, podczas którego oczyszczacz generuje zaledwie 16 dB.

Filtrację tworzy filtr wstępny, impregnowany filtr węglowy (który możemy myć w wodzie) oraz HEPA H13. Żaden z nich niestety nie należy do najtańszych – choć w teorii oferują one 10-letnią żywotność, każdy kosztuje od 160 do 350 zł, co łącznie daje niemały wydatek.

najlepszy oczyszczacz z nawilżaczem

Coway Hue&Healing APMS-0814C

Coway Hue&Healing APMS-0814C nie jest najbardziej popularnym pośród najlepszych oczyszczaczy z nawilżaczem, a zdecydowanie zasługuje na uwagę. To propozycja koreańskiego producenta, która otrzymała certyfikaty ECARF i British Allergy Foundation.

Posiada wyjątkowo precyzyjny laserowy czujnik PM2.5 oraz czujnik wilgotności i światła, który umożliwia przejście w tryb nocny. Jednak ten model znalazł się w naszym rankingu oczyszczaczy z nawilżaczem przede wszystkim ze względu na swoje parametry oraz fakt, że rygorystycznie ocenia jakość powietrza i dopasowuje swoją pracę do poziomu zanieczyszczeń.

Coway Hue&Healing APMS-0814C zapewnia wydajne nawilżanie ewaporacyjne (450 ml/h) oraz optymalną wydajność oczyszczania (270 m³/h). Żywotność filtrów wynosi około 12-18 miesięcy, z kolei matę ewaporacyjną warto wymienić po ok. 6-12 miesiącach stosowania. Roczne koszty eksploatacji mogą zatem sięgnąć około 250 zł.

ranking oczyszczaczy z nawilżaczem

Sharp UA-HG40ET

W kategorii dobrych oczyszczaczy z funkcją nawilżania marka Sharp ma zdecydowanie sporo do zaoferowania. Model Sharp UA-HG40ET to kolejny przykład połączenia efektywności najlepszych nawilżaczy powietrza (400 ml/h) i optymalnej wydajności oczyszczania (240 m³/h).

Pojemność zbiornika na wodę wynosi 2,5 l, co dla określonego przez producenta metrażu (28 m2) powinno być rozwiązaniem wygodnym. To jednocześnie najmniejsze urządzenie 2w1 z gamy producenta. Podobnie jak wszystkie inne oczyszczacze Sharp, model UA-HG40ET jest wyposażony w filtry o 10-letniej żywotności. To jednocześnie urządzenie ciche (od 19 dB) i energooszczędne.

Potrójny system filtracji (w tym oczywiście filtr HEPA) wspiera opatentowana technologia jonizacji Plasmacluster, która dba o biologiczną jakość powietrza. Z kolei nawilżacz powietrza zastosowany w tym modelu wykorzystuje najbezpieczniejszą i w najbardziej higieniczną metodę nawilżania ewaporacyjnego. Dodatkowo, dzięki temu, że do zbiornika możesz wrzucić kostki lodu, urządzenie może posłużyć także jako klimatyzer ewaporacyjny.

Mamy tu także czujniki kurzu i molekuł PM2.5, czujniki temperatury, wilgotności oraz światła. Najnowsze badania przeprowadzone przez producenta dowodzą również, że funkcja oczyszczania w tym modelu skutecznie zmniejsza miano zakaźne SARS-CoV-2.

Model otrzymał certyfikat Allergy UK, co czyni go potencjalnie dobrym wyborem dla alergików, atest PZH, będący potwierdzeniem bezpieczeństwa użytkowania oraz godło Konsumencki Lider Jakości 2022, który stanowi dowód na wysokiej jakości wykonanie.

Sharp KC-G40EUW

Bardzo bliski parametrom pracy modelu UA-HG40ET jest Sharp KC-G40EUW. Przy tej samej wydajności oczyszczania (240 m³/h), oferuje wyższą efektywność nawilżania (440 ml/h), za którą idzie jednak nieco wyższa cena.

Ten model oferuje równie skuteczny system oczyszczania, co w pozostałych modelach marki, a nawet pod pewnymi względami lepszy. Prócz filtra wstępnego, filtra nawilżacza i HEPA H13, mamy bowiem do dyspozycji także filtr węglowy z dodatkiem żelu krzemionkowego, który ma lepsze właściwości wychwytujące zanieczyszczenia gazowe (np. tlenki siarki).

Dodatkowo jonizator Plasmacluster ma za zadanie ułatwiać eliminację bakterii, wirusów oraz pleśni. Fajną funkcją jest też opcja włączenia trybu Pollen, wychwytującego pyłki, automatyczne zamykanie rolety wywiewowej (dzięki czemu wnętrze urządzenia pozostaje czyste), a także timer.

Vestfrost VP-E2S40WH

Vestfrost VP-E2S40WH to kolejny godny polecenia model pośród dobrych oczyszczaczy z funkcją nawilżania. Dobrze się prezentuje, ma całkiem niezłą wydajność oczyszczania (300 m³/h) i tylko trochę słabszą wydajność nawilżania (240 ml/h).

Zintegrowany filtr 3w1 tworzy między innymi filtr HEPA13, zatrzymujący nie tylko PM1, PM2,5 i PM10, ale i różnorodne alergeny wziewne, bakterie oraz wirusy. Dodatkowo mamy do dyspozycji filtr węglowy, a także – stanadardowo – filtr wstępny, nautralizujący większe zanieczyszczenia (kurz, włosy).

Laserowy czujnik kurzu wyświetla stężenie bazując na pomiarze PM2,5, ponadto w urządzeniu znajduje się też czujnik szkodliwych lotnych związków organicznych (takich jak formaldehyd, benzen) oraz czujnik wilgotności i temperatury.

Warto zauważyć, że Vestfrost VP-E2S40WH to oczyszczacz powietrza z jonizatorem i nawilżaczem. Jonizator plazmowy ma za zadanie wspierać usuwanie zanieczyszczeń. Ponadto wbudowana jest też lampa UV, która powinna uszkadzać DNA wirusów i bakterii. Trudno wypowiadać się o skuteczności obu rozwiązań, ale wiele osób ich szuka.

Funkcja aromaterapii sprawia, że dla wielu ten model może okazać się najlepszym oczyszczaczem z nawilżaczem. Producent zaleca wlewać od 8 do 10 kropli olejku eterycznego pod pokrywę, by móc cieszyć się korzyściami płynącymi z różnorodnych naturalnych substancji.

Użytkownik ma też możliwość obsługiwania oczyszczacza za pomocą aplikacji Smart Life, w której może regulować pracę urządzenia w dowolny sposób, a także tworzyć własne zasady działania i monitorować poziom zanieczyszczenia.

Żywotność potrójnego filtra jest szacowana na około rok, a jego wymiana będzie nas kosztowała około 180 zł.

Vestfrost VP-E2S60WH

Vestfrost VP-E2S60WH jest modelem lepszym niż wspomniany wyżej VP-E2S40WH. Niższe miejsce w rankingu oczyszczaczy z nawilżaczem zdobył głównie ze względu na dość wysoką cenę, za którą (jak to zazwyczaj bywa) nie idzie precyzja reakcji na większe stężenia smogu.

Trzeba jednak przyznać, że CADR w granicach 450 m³/h, jak wydajność nawilżania za pomiomie 300 ml/h to naprawdę bardzo dobre wyniki. Co więcej, użytkownik ma do dyspozycji sterowanie mobilne, jonizator Plasma ION oraz diodę UV-C LED.

Technologia w tym modelu jest praktycznie taka sama jak w VP-E2S40WH – te same czujniki, ten sam potrójny filtr, a także funkcja aromaterapii i możliwość obsługi za pomocą aplikacji (Tuya Smart Life). Prócz lepszych parametrów pracy, różnicę stanowi większa pojemność zbiornika na wodę, która wynosi 4 litry.

Jeżeli chcielibyśmy używać tego urządzenia wyłącznie w roli oczyszczacza, zalecana powierzchnia jego stosowania wynosi max. 60 m2. Z funkcją nawilżania spada ona jednak o prawie połowę.

Webber AP9700

Webber AP9700 znalazł się pośród najlepszych oczyszczaczy z nawilżaczem przede wszystkim z uwagi na wysoką wydajność oczyszczania (488 m³/h), która w modelach 2w1 zdarza się nieczęsto. Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że w parze nie idzie niestety wysoka wydajność ewaporacyjnego nawilżania, a dodatkowo pojemnik na wodę mieści zaledwie 1 litr.

Na uwagę zasługuje zdecydowanie wieloetapowy system filtracji, na który składa się filtr wstępny, katalityczny (absorbujący formaldehyd, benzen i TVOC), węglowy , HEPA, a także jonizator oraz lampa UV.

Użytkownik ma do dyspozycji 8 prędkości pracy i tryb automatyczny, w tym także najniższy tryb Sleep. Jakość powietrza można łatwo monitorować na wyświetlaczu z kolorowym pierścieniem.

Jak to bywa w znacznej większości oczyszczaczy i modeli 2w1, wydajność ogranicza wysoko ustawiony czujnik PM 2,5, który dopiero przy stężeniu smogu sięgającym 50 μm aktywuje drugi, średnio wydajny tryb pracy. Funkcji nawilżacza nie można ręcznie wyłączyć, ale wystarczy nie zalać zbiornika z wodą, by tryb się nie aktywował.

Pod względem ogólnej funkcjonalności i na tle konkurencji, Webber AP9700 to dobry oczyszczacz z nawilżaczem. Obecnie te modele są wyposażane w funkcję Wi-Fi, co oferuje sterowanie mobilne, w zestawie nie brakuje jednak także pilota.

Dyson PH04

Dyson PH04, a właściwie Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04, to zdecydowanie najdroższy model w naszym rankingu oczyszczaczy z nawilżaczem. Dlaczego, mimo wysokiej ceny, za którą idzie wysoka jakość, nie znalazł się w czołówce dobrych oczyszczaczy z funkcją nawilżania?

Choć na cenę na pewno ma wpływ funkcja Wi-Fi i sterowania mobilnego, a także czujnik formaldehydu oraz dodatkowy filtr w zestawie (wart około 400 zł), jednocześnie trudno określić wydajność nawilżacza ewaporacyjnego. Naszym zdaniem, w modelu wartym około 3,5 tysiąca złotych, powinno to jednak być klarownie przez producenta określone.

Poza tym mankamentem Dyson PH04 to godny polecenia model, posiadający wysokiej jakości 4-stopniową filtrację z filtra HEPA H13, filtra wstępnego, węglowego oraz katalitycznego. Stan filtrów można oczywiście na bieżąco podglądać w aplikacji.

Filtr HEPA + Carbon według producenta oferuje 12 miesięczną żywotność, ale tylko wtedy, kiedy nie używa się ich częściej niż 12 godzin dziennie. Obsługa jest łatwa i czytelna, a całości pozytywnych wrażeń dopełnia unikalny, wyjątkowo estetyczny design.

Sharp KC-D50EUW

Sharp KC-D50EUW jest bardziej wydajny niż modele Sharp z serii 40, a jednocześnie można kupić go dość tanio. Warto mieć świadomość, że brakuje mu dostępnego w najlepszych oczyszczaczach z nawilżaczem cyfrowego wskaźnika zanieczyszczeń, co wymusza posiadanie własnego czujnika PM 2,5.

Wbudowany czujnik kurzu bardzo późno wykrywa zanieczyszczenie smogiem, przez co tryb automatyczny bardzo słabo chroni użytkownika przed najbardziej niezbezpiecznymi pyłami. Jest to jednak mankament większości modeli na rynku, przez co nie wszyscy będą zwracali uwagę na ten czynnik.

Pośród zalet tego modelu należy natomiast wyliczyć: nawilżacz ewaporacyjny o dużej wydajności (600 ml/h), wyposażony dodatkowo w higrostat, funkcję jonizacji plazmowej Plasmacluster i cichą pracę przy niskim poborze prądu. Wydajność oczyszczania także dorównuje droższym, dobrym oczyszczaczom z funkcją nawilżania (306 m³/h).

Z uwagi na swoje funkcje i – przede wszystkim – czujniki, Sharp KC-D50EUW może być dobrą propozycją dla alergików, ale już nieco mniej sensowną w przypadku miejsc o dużym stężeniu smogu.

oczyszczacz z nawilżaczem czy bez

Sharp KC-D40EUH

Sharp KC-D40EUH to z jeden z najtańszych i bardzo dobrych oczyszczaczy z funkcją nawilżania. Ten kompaktowy model, podobnie jak wszystkie inne oczyszczacze Sharp, posiada technologię jonizacji Plasmacluster i potrójny filtr, którego elementy wymienne (filtr węglowy, HEPA i filtr nawilżacza) mają żywotność nawet do 10 lat.

Inteligentny nawilżacz ewaporacyjny wytwarza nano cząsteczki wody o rozmiarze mniejszym niż aerozol, które łatwo wypełniają kubaturę pomieszczenia. Do oczyszczacza możesz wlewać zwykłą wodę wodociągową, ponieważ urządzenie i tak ją filtruje. Precyzyjne czujniki temperatury i wilgotności, kontrolują otoczenie utrzymując poziom wilgotności odpowiedni dla aktualnej temperatury (poniżej 18°C – 65%, 18-24°C – 60%, powyżej 24°C – 55%).

Sharp KC-D40EUH ma nieco niższą wydajność oczyszczania (216 m³/h) niż model wspomniany wyżej, ale mimo to sprawdzi się na podobnym metrażu. Podobnie jak Sharp UA-HG40ET, ten model także oferuje cichą pracę, czyli 23 dB w najcichszym trybie.

O ile generator jonów Plasmacluster ma za zadanie dbać o eliminację patogenów (wirusów, bakterii, pleśni, grzybów i części alergenów), tak w połączeniu z filtrem węglowym okazuje się być skuteczny nawet w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów. Testy w pomieszczeniu o wielkości 41 m3 wykazały, że Sharp KC-D40EUH skutecznie usuwa takie zapachy jak pot (w 6 godzin) i zapach wilgoci (w 3 godziny).

Choć ten model nie zdobył jeszcze godła Konsumenckiego Lidera Jakości, dysponuje atestem PZH i certyfikatem British Allergy Foundation. Jest dostępny w kolorze czarnym, białym i grafitowym.

Warto jednak zaznaczyć, że jeden z tańszych urządzeń 2w1, Sharp KC-D40 nie jest wyposażony w czujnik pyłów PM2,5 i – podobnie jak większość oczyszczaczy na naszym rynku – słabo reaguje na zanieczyszczenie smogowe. Zmiany prędkości pracy mają miejsce dopiero przy dużym zanieczyszczeniu (nawet w okolicy 150 ug/m³).

Najlepsze oczyszczacze z nawilżaczem TOP 5

Sharp UA-HG40ET

Czy oczyszczacz z nawilżaczem może mieć dobre osiągi?

Jak łatwo zauważysz przeglądając nasz ranking oczyszczaczy powietrza, za dobrą wydajność oczyszczania uważamy wyniki w zakresie 300-800 m³/h. Dobre oczyszczacze kosztują od 500 do nawet 1600 zł, a wymienne filtry do nich kupisz za 170 zł (do wymiany co rok), 250 zł (wymienne co 3 lata) lub prawie 400 zł (o żywotności 10-letniej). Wszystko zależy od tego jaki model oczyszczacza dobierzesz do potrzeb swojego domu.

Wydajność nawilżania najlepszych nawilżaczy ewaporacyjnych waha się z kolei w przedziale od 200 – 350 ml/h. Nawilżacz ewaporacyjny kupisz już w cenie od 500 zł, ale nawet najciekawsze modele zazwyczaj nie kosztują więcej niż 700 zł.

Jak na tle tych danych wypadają najlepsze oczyszczacze z nawilżaczem? W cenie zbliżonej do najlepszych oczyszczaczy powietrza często otrzymujemy nieco niższą wydajność oczyszczania (w okolicy 250 m³/h). Nie jest to jednak zasadą, co udowadnia Sharp KC-A60EUW (396m³/h). Wydajność nawilżania jest za to, co do zasady, znacznie większa niż w przypadku klasycznych nawilżaczy powietrza i potrafi sięgać wartości nawet w okolicy 730 ml/h.

Jakie ma to znaczenie dla funkcjonalności sprzętu? Z uwagi na niższą wydajność oczyszczania, dobre oczyszczacze z funkcją nawilżania mogą po prostu nadawać się do mniejszych przestrzeni, na przykład 30 – metrowych.

Niższe osiągi wynikają między innymi z konieczności umieszczenia dwóch różnych systemów w jednej, możliwie najbardziej kompaktowej, obudowie. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z wydajności oczyszczania – rynek ma propozycję także dla Ciebie, czego dowodem jest choćby wspomniany już model Sharp KC-A60EUW lub Philips AC2729/13.

W powyższego porównania wynika, że urządzenie 2w1 może mieć podobne osiągi co nawilżacz i oczyszczacz osobno, a nawet lepsze. Co więcej, oba rozwiązania są dostępne w podobnej cenie.

Osiągi, a czujnik PM 2,5

Osiągi to jednak – w wielu przypadkach – nie wszystko. Jeżeli chcemy korzystać z maksymalnych specyfikacji, powinniśmy zwracać uwagę także na czułość czujnika PM 2,5. Niestety w większości modeli dostępnych na rynku czujniki są ustawione z tak dużą tolerancją, że – przykładowo – aktywują drugi, niezbyt wydajny tryb pracy z ośmiu przy stężeniu smogu sięgającym 50 μm, co 10-krotnie przekracza zalecenia WHO.

Rozwiązania są zatem dwa – albo decydujemy się na model z precyzyjnym czujnikiem i możliwością własnego ustawiania programów (a wtedy często należy liczyć się z dość głośną pracą urządzenia działającego na wyższych trybach) albo wybieramy jedyny aktualnie model oczyszczacza zaprogramowany według zaleceń WHO – Klarta Forste 4 i dobieramy do niego nawilżacz, jako osobne urządzenie.

Oczyszczacz z nawilżaczem czy osobno

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 3H

Kiedy potrzebujesz oczyszczacza, a kiedy nawilżacza?

Oczyszczacz przyda się w każdym domu. Ciężko byłoby zaprzeczyć związkowi pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza, a wzrostem ryzyka chorób układu oddechowego. Co więcej, jeśli często chorujesz lub stale posiadasz objawy niskiej odporności organizmu – kwestią może być niska jakość powietrza, którym oddychasz na co dzień. Choć posiadasz znikomy wpływ na jakość powietrza w swojej okolicy, możesz stosunkowo łatwo zadbać o jego czystość wewnątrz swojego domu.

Oczyszczacz powietrza usuwa szkodliwe zanieczyszczenia, alergeny i bakterie. Właściwie wystarczy dobrać wydajność urządzenia do powierzchni, którą potrzebujesz oczyścić oraz zwrócić szczególną uwagę na to, czy oczyszczacz posiada filtr HEPA i możesz cieszyć się czystym powietrzem nawet przez kilka lat.

O ile oczyszczacz niezaprzeczalnie służy naszemu zdrowiu, w przypadku nawilżaczy powietrza sytuacja nie jest już taka prosta. Część nawilżaczy może być wręcz szkodliwa dla Twojego zdrowia lub nieodpowiednia dla pozostałych domowników, na przykład zwierząt.

Mowa szczególnie o tanich nawilżaczach ultradźwiękowych. Wibracje o wysokiej częstotliwości tworzą mgiełkę, która zawiera wszystko to, co znajduje się w wodzie – bakterie, kamień, ewentualną pleśń lub pozostałości środka czyszczącego. Osad, który trafia do płuc (i osiada na meblach) jest znacznie bardziej szkodliwy niż pożyteczny.

Minimalizacja zagrożenia związanego ze szkodliwymi osadami jest możliwa jeśli stosujesz wodę demineralizowaną i używasz bezpiecznych środków myjących. Ale nawet jeśli ograniczasz ryzyko narażania swojego zdrowia – używanie ultradźwiękowego nawilżacza będzie niekorzystne dla zwierząt, które przecież słyszą ultradźwięki.

Najlepszym rozwiązaniem są nawilżacze ewaporacyjne, ponieważ pobierają powietrze, oczyszczają je przepuszczając przez wbudowany, nawilżający filtr i wypuszczają z powrotem. Dzięki tej prostej technologii nawilżamy powietrze w sposób w pełni bezpieczny.

Dobry nawilżacz powietrza może zatem nieść wiele korzyści pod warunkiem, że zostanie wybrany dobrze. Stałe narażenie na zbyt suche powietrze może powodować drobne dolegliwości, takie jak sucha skóra, popękane usta czy drapanie w gardle. Może także prowadzić do poważniejszych objawów jak krwotoki z nosa, chroniczny suchy kaszel czy przekrwienie zatok, a nawet zapalenie krtani lub gardła.

Choć nawilżacze ewaporacyjne mogą filtrować powietrze w jakimś małym stopniu, ich wyniki nie są porównywalne z wydajnością i skutecznością, oferowaną przez dobre oczyszczacze powietrza. Inaczej ma się sprawa z drugiej strony, bo oczyszczacze z funkcją nawilżania potrafią dorównać najlepszym nawilżaczom powietrza pod względem funkcjonalności.

Najlepsze oczyszczacze z nawilżaczem - SHARP w kolorze białym.

Sharp KC-D40EUH

Oczyszczacz z nawilżaczem – czy warto? Wady i zalety

Zarówno oczyszczacze, jak i nawilżacze mają za zadanie poprawiać jakość powietrza w naszych domach. Posiadanie odpowiedniej wilgotności, która wspiera odporność i dobre samopoczucie, a także czystego powietrza – wolnego od smogu, alergenów, kurzu i bakterii, brzmi tym lepiej, jeśli można je mieć w urządzeniu 2w1.

O ile jednak takie rozwiązanie może – w niektórych przypadkach – nieść za sobą możliwość oszczędności przy zakupie, nie pozostaje ono bez wad. Zarówno stosowane technologie, jak i sama konieczność umieszczenia w obudowie filtrów i pojemnika na wodę sprawia, że oczyszczacz z nawilżaczem nie jest z natury urządzeniem maksymalnie kompaktowym. Choć i pod tym względem producenci oferują coraz sprytniejsze rozwiązania, co udowadnia nasze zestawienie.

Ograniczona ilość urządzeń 2w1 dostępnych na rynku sprawia, że akcesoria wymienne mogą być droższe. Nie należy również zapominać, że w takim urządzeniu nie tylko trzeba wymieniać filtry wymienne, ale też regularnie czyścić filtr wstępny oraz pojemnik na wodę. Obsługa jednego urządzenia dla wielu z nas może być jednak łatwiejsza, niż w przypadku dwóch osobnych produktów.

Warto zauważyć, że żywotność takich urządzeń może być z natury krótsza, ponieważ mamy tu do czynienia z bardziej skomplikowanymi systemami niż w przypadku nawilżaczy i oczyszczaczy. Jednak decydując się na renomowaną markę, bądź po prostu któryś z produktów wymienionych w naszym rankingu oczyszczaczy z nawilżaczem, minimalizujesz ryzyko usterek i awarii.

Najlepsze oczyszczacze z nawilżaczem mogą mieć nieco niższą wydajność oczyszczania powietrza (choć nie muszą), dlatego sprawdzą się w mniejszych, zamykanych pomieszczeniach o wielkości w okolicy 30 m2. Co do zasady oferują jednak znacznie lepsze osiągi pod względem nawilżania powietrza, nawet w porównaniu z wolnostojącymi nawilżaczami.

Dobre oczyszczacze z funkcją nawilżania są dostępne w podobnej cenie co najlepsze oczyszczacze. Można więc uznać to rozwiązanie za bardziej ekonomiczne, ekologiczne (nie kupujemy dwóch urządzeń osobno) i maksymalnie funkcjonalne (dwie skuteczne funkcje w jednym).

Najlepsze oczyszczacze z nawilżaczem 2023

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem dla alergików?

Mimo wszelkich deklaracji producentów, w przypadku alergików należy być niezwykle ostrożnym decydując się na zakup oczyszczacza z nawilżaczem. Trzeba brać pod uwagę fakt, że urządzenie powinno być łatwe w czyszczeniu – brak dokładności lub regularności będzie skutkował namnożeniem się bakterii i może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Szczególnie jeśli mamy do czynienia z astmą lub objawami alergicznymi związanymi z układem oddechowym. Nawet najlepszy oczyszczacz z nawilżaczem nie będzie miał pozytywnego wpływu na zdrowie, jeżeli nie będzie utrzymywany w higienicznych warunkach.

Niezależnie od technologii nawilżania trzeba uwzględniać fakt, że tego typu urządzenia mogą uwalniać do powietrza cząstki, które mogą podrażniać alergików i astmatyków. Nie muszą być szkodliwe z natury, ale mogą nie być korzystne w niektórych przypadkach.

Dlatego warto uwzględnić stosowanie wody destylowanej, która minimalizuje ryzyko podrażnień układu oddechowego. Szczególną ostrożność należy zachować także w przypadku alergii na roztocza – wilgotność w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 45% dla temperatury równej 20 °C. W przypadku wyższej wilgotności możemy tworzyć warunki sprzyjające rozwojowi roztoczy.

Kto powinien kupić oczyszczacz z nawilżaczem?

Chcąc wybrać dobry oczyszczacz z nawilżaczem warto upewnić się czy skuteczność obu funkcji urządzenia jest zbliżona do wyników, które osiągają dobre oczyszczacze i nawilżacze dostępne aktualnie na rynku. To, na co warto uważać kupując urządzenie 2w1 to także pojemność zbiornika na wodę. Bywa, że przeznacza się na nią stosunkowo mało miejsca chcąc zaoferować odbiorcy maksymalną kompaktowość obudowy.

Kto powinien kupić oczyszczacz z nawilżaczem? Wszyscy ci, którzy planowali kupić któryś z wysokiej jakości oczyszczaczy powietrza. Wziąwszy pod uwagę, że te dwa urządzenia są dostępne w podobnych cenach, funkcję nawilżania w takim wypadku otrzymujemy niejako gratis.

Sprawdź też: Ranking czujników jakości powietrza do domu

Najlepsze oczyszczacze z nawilżaczem

Oczyszczacz z nawilżaczem Coway Hue&Healing APMS-0814C

Najlepsze oczyszczacze z nawilżaczem – podsumowanie

Transport, wydobycie oraz spalanie paliw kopalnianych, eksploatacja górnicza, a także działalność rolnicza – przestarzałe technologie stale stosowane w tych sektorach to jeden z głównych czynników stałego obniżania jakości powietrza, którym oddychamy na co dzień. Nie bez znaczenia pozostaje też palenie śmieci i procesy gnicia mikrobiologicznego na pomiejskich wysypiskach.

Jakość powietrza zaczyna pogarszać się jesienią, gdy do powyższych problemów dokładamy także palenie w piecach. W zimie odczyty są najgorsze, a wraz ze wzrostem zanieczyszczeń, spada wilgotność. Choć obecnie nawet latem mamy do czynienia z kiepskiej jakości, suchym powietrzem.

Czy istnieje dobry oczyszczacz z nawilżaczem, który mógłby pomóc rozwiązać dwa problemy jednocześnie? Na rynku jest dostępnych kilka wartych uwagi modeli, choć nasze zestawienia oczyszczaczy oraz nawilżaczy jako osobnych urządzeń dają możliwość wyboru najlepszych rozwiązań.

Najlepsze oczyszczacze oferują wydajność oczyszczania na poziomie nawet 800 m3/h. Wśród najciekawszych modeli można wyróżnić na przykład oczyszczacz Klarta Forste 4, który jako jeden z niewielu podąża za wytycznymi WHO i odpowiednio reaguje na niezdrowe poziomy zanieczyszczeń. Innymi słowy, wybierając wolnostojący oczyszczacz możesz oczekiwać wyższej efektywności pracy i lepszej funkcjonalności.

Jeśli chodzi o zalety wolnostojących nawilżaczy to można tu podkreślić choćby wygodę dużej pojemności zbiorników na wodę. Przykładowo Stylies Mira mieści nawet 5,2 litra wody, a Blaupunkt AHM701 5 litrów przy jednoczesnej wydajności 500 ml/h.

Zakup dwóch osobnych urządzeń może wyjść taniej i efektywniej. Jednocześnie nie jest to najlepsze rozwiązanie dla środowiska, a każde z urządzeń będzie wiązało się z osobnymi kosztami eksploatacyjnymi. Czy lepiej kupić oczyszczacz z nawilżaczem czy bez? Decyzja należy do Ciebie.

Czytaj również: Najlepsze maski antysmogowe – Ranking

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

5/5 - (4 votes)