• Ostatnia modyfikacja artykułu:12 miesięcy temu

Kupno nowego komputera to decyzja, która wymaga dobrego przemyślenia. Nowe PC nie są przecież najtańsze. Dodatkowo, bardzo łatwo pogubić się w liczbie dostępnych konfiguracji poszczególnych części. W szczególności, jeśli chcemy kupić dobry komputer do gier.

Jeśli nie jesteśmy przekonani, że wybierzemy prawidłową konfigurację, możemy zawsze zdecydować się na gotowy komputer.

Gotowe komputery do gier okryły się nieco złą sławą. Wszyscy kojarzymy chyba agresywne reklamy krzyczące „Procesor Intel, dysk tysiąc”. Nieuczciwi sprzedawcy pod postacią gotowych komputerów często starają się wcisnąć nieświadomym użytkownikom komputery, które nie dość, że są za drogie w stosunku do wykorzystanych w nich części to jeszcze są zwyczajnie słabe i źle złożone.

Więc czy warto kupić gotowy komputer do gier? Naszym zdaniem – tak, ale trzeba to zrobić z głową.

Postanowiliśmy więc przedstawić i porównać kilka interesujących modeli, w różnych półkach cenowych.

Komputer do gier za mniej niż 3000zł wydaje się raczej niemożliwy do kupienia. Jeśli ktokolwiek sprzedaje komputer gamingowy w takiej cenie, prawdopodobnie nie ma niestety pojęcia o grach komputerowych. Jednak zwiększając już odrobinę nasz budżet możemy kupić bardzo przyzwoity PC.

Komputer Actina PBM – 3699zł

Actina PBM - gotowy komputer

Jako pierwszy komputer do analizy wybraliśmy więc Actina PBM za 3699zł.

Jego parametry prezentują się całkiem imponująco, być może nie odpalimy na nim najnowszych tytułów w najlepszych ustawieniach graficznych, ale powinien sprawdzić się we wszystkich innych konfiguracjach.

Co zatem możemy znaleźć w środku? I co ważniejsze, ile tak naprawdę są warte te części?

Procesor: i5-9400F (2,9 GHz, 6 rdzeni)
Karta graficzna: MSI GeForce GRX 1660 SUPER
Pamięć RAM: 16GB
Dysk twardy: 1000GB HDD + 256GB SSD
Płyta główna: MSI B365M PRO-VHD
Zasilacz: 500W

Tutaj pojawił się pierwszy problem przy sensownej wycenie poszczególnych części. Karta graficzna jest zupełnie niedostępna na rynku. Gdybyśmy chcieli jednak kupić sprzęt o dokładnie identycznych parametrach to musimy liczyć się z wydatkiem przynajmniej 2200zł.

Procesor: 519zł
Karta graficzna: 1500zł (jeśli dostaniemy ją w cenie sklepowej) / 2200zł (w najlepszym dostępnym przypadku)
Pamięć RAM: 340zł
Dysk twardy: 340zł
Płyta główna: 359zł
Zasilacz: 200zł
Obudowa: 400zł

Wychodzi więc na to, że gdyby jakimś cudem udało nam się kupić ten model karty graficznej w cenie sklepowej, zapłacimy wtedy 3658zł – o 40zł mniej niż kupując gotowy komputer. To już całkiem dobra oferta, przecież nasz czas który poświęcimy na montaż też nie jest bezwartościowy.

Niestety, prawdopodobnie nie uda nam się nigdzie jej kupić. Jeśli zdecydujemy się więc na odpowiednik lub odkupić od kogoś tę kartę, zapłacimy już 4358zł. Gotowy komputer jest więc tańszy o ponad 650zł.

Komputer Actina PBA – 4799zł

Gotowe komputery Actina

Postanowiliśmy następnie zwiększyć nasz budżet i wziąć pod lupę model Actina PBA za 4799zł. W tej cenie powinniśmy spodziewać się już bardzo mocnego komputera, na którym bez najmniejszego problemu odpalimy każdą nową grę komputerową.

Podobnie jak w przypadku poprzednika – na pierwszy rzut oka parametry wyglądają świetnie. Jednak czy taki komputer się opłaca? Sprawdzamy!

Procesor: i5-10400F
Karta graficzna: MSI GeForce GTX 1660 SUPER
Pamięć RAM: 16GB
Dysk twardy: SSD 512 GB
Płyta główna: Intel B460
Zasilacz: 500W

Gdybyśmy chcieli kupić każdy komponent samodzielnie:

Procesor: 649zł
Karta graficzna: 2200zł
Pamięć RAM: 320zł
Dysk twardy: 309zł
Płyta główna: 589zł
Zasilacz: 235zł
Obudowa: 410zł

Szybka matematyka – zapłacimy 4712zł. Jeśli doliczymy do tego kartę sieciową i inne akcesoria tego typu, zapewne wyjdziemy na tym na zero. Problem jest jednak zupełnie inny – karty graficzne GTX 1660 SUPER są naprawdę tragicznie dostępne.

Kwota 2200zł to najtańsza oferta, którą znaleźliśmy na allegro. Prawdopodobnie za tydzień czy dwa będzie już znacznie większa. Wychodzi więc na to, że gotowe komputery to jedyne stabilne źródło dobrych kart graficznych w normalnych cenach.

Komputer Actina PBA – 10060zł

Actina PBA

Na ostatnie porównanie postanowiliśmy trochę bardziej zaszaleć z budżetem. A raczej nie ograniczać go wcale – Actina PBA kosztuje 10069zł. Za taką cenę powinniśmy oczekiwać już nieprawdopodobnie dobrych osiągów i komputera gamingowego najwyższej klasy.

Czy właśnie tak jest? Patrząc na parametry – zdecydowanie tak.

Procesor: AMD Ryzen 5600X
Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3070
Pamięć RAM: 16GB
Dysk twardy: SSD 1TB
Płyta główna: ASUS PRIME B550M-K
Zasilacz: 650W

Ile jednak byśmy zapłacili próbując samodzielnie skompletować ten komputer?

Procesor: 1599zł
Karta graficzna: 6399zł
Pamięć RAM: 320zł
Dysk twardy: 490zł
Płyta główna: 569zł
Zasilacz: 299zł
Obudowa: 399zł

Po szybkim podliczeniu okazuje się, że wydamy 10075zł. Wygląda więc to na kolejny punkt dla gotowych komputerów. Co prawda różnica ceny nie jest największa, ale gotowy komputer gamingowy jest nie dość, że tańszy, to znacznie wygodniejszy.

Nasz krótkie dochodzenie wyraźnie pokazało, że kupując gotowy PC z głową możemy nie tylko zaoszczędzić (!), ale zyskujemy też wygodę i czas.

Dodatkowo, jeśli nie mieliśmy nigdy wcześniej doświadczenia ze składaniem własnego komputera – warto zostawić to profesjonalistom. Komponenty są drogie i niestety łatwe do popsucia. Jeśli nic nas to nie kosztuje, to czemu nie miałby zrobić tego za nas ktoś inny, prawda?

Sprawdź też nasze inne rankingi:
Ranking laptopów 2020
Ranking smartwatch

#materiałreklamowy

Oceń ten post