• Ostatnia modyfikacja artykułu:9 miesięcy temu

Twój komputer działa za głośno? Podpowiadamy jak bezpiecznie wyciszyć komputer i zmniejszyć hałas w pokoju!

Dlaczego komputer hałasuje?

Hałas komputera może być irytujący i uciążliwy, zwłaszcza w przypadku długotrwałego użytkowania. Wielu użytkowników zastanawia się, dlaczego komputery wytwarzają dźwięki i skąd pochodzi ten hałas. Zrozumienie tego jest oczywiście niezbędne, jeśli chcemy wyciszyć nasz komputer. W innym wypadku szukalibyśmy w pełni na ślepo.

Przede wszystkim, źródłem hałasu w naszym komputerze są wentylatory i to one w największej mierze odpowiadają za jakiekolwiek dźwięki. Komputery generują ciepło podczas pracy, a wentylatory są wykorzystywane do chłodzenia podzespołów, takich jak procesor czy karta graficzna. Ciągłe krążenie powietrza pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę, jednakże ruch wirujących łopatek generuje dźwięk. Nikt nie przypuszczałby przecież, że wiatrak młócący powietrze nie wyda z siebie żadnego dźwięku, prawda?

Tradycyjne dyski twarde (HDD) wyposażone są w ruchome części, które mogą wydawać z siebie dźwięki. Zazwyczaj mowa tutaj o nieregularnych metalicznych zgrzytach czy robotycznych trzaskach. Jeśli wasz komputer wydaje takie dźwięki to na pewno wiecie o co mi chodzi.

Ostatni potencjalny winowajca to zasilacz, który przekształcają prąd z sieci elektrycznej na formę użyteczną dla podzespołów komputera. W procesie tym mogą powstawać hałaśliwe dźwięki, szczególnie jeśli zasilacz pracuje pod dużym obciążeniem. Mowa tutaj o jednostajnym szumie.

Jak wyciszyć komputer? Najlepsze sposoby

Poniżej znajdziecie kilka sposobów na to, jak wyciszyć komputer. Nie musicie korzystać z każdego z nich, często wystarczy tylko jedna rzecz!

Dokładnie wyczyść komputer!

Krok pierwszy jest banalnie wręcz prosty i praktycznie darmowy – czas na porządki! Kurz i zabrudzenia, które gromadzą się wewnątrz obudowy, mogą negatywnie wpływać na pracę wentylatorów oraz ogólną wydajność systemu. Wentylatory, które działają w warunkach zakłóconych przez zanieczyszczenia, mogą generować większy hałas, aby kompensować ograniczony przepływ powietrza. Regularne czyszczenie komputera może więc znacznie poprawić sytuację.

Przed przystąpieniem do czyszczenia, upewnijmy się, że komputer jest wyłączony i odłączony od źródła zasilania. Następnie oczyśćmy wentylatory przy pomocy sprężonego powietrza oraz delikatnej ściereczki. Przy okazji sprawdźmy też, czy nic nie blokuje ciągu powietrza. Być może trzeba nieco lepiej spiąć kable. Ten krok najczęściej błyskawicznie pomoże nam z nadmiernym hałasem.

Sprawdźmy nasze wentylatory

jak wyciszyć komputer

Skoro czyszczenie nie pomogło, to czas dalej przyjrzeć się wentylatorom. Fakt, że komputer pracuje zbyt głośno oznacza po prostu to, że któryś z nich może być nadmiernie obciążony. Zainstalujmy więc darmowe oprogramowanie OCCT, takie jak chociażby polecany MSI Afterburner i sprawdźmy czy któryś z modeli nie pracuje zbyt szybko. Jeśli tak się stanie, to zbadajmy następnie temperaturę podzespołów.

Scenariusze są dwa: możemy bezpiecznie ograniczyć prędkość wentylatora tylko wtedy, kiedy temperatura podzespołów jest akceptowalna. Alternatywnie czas po prostu na wymianę wentylatora na nieco mocniejszy model.

Pamiętajcie też o bardzo nieintuicyjnej zasadzie – im większy wentylator tym ciszej pracuje. Jeśli o tym pomyślimy, to jest to logiczne – jednym obrotem zagarnie więcej powietrza. Nie musi więc pracować tak szybko, aby osiągnąć identyczny efekt. Na szczęście, wentylator dobrej klasy nie jest przesadnie drogim urządzeniem.

Zobacz: Temperatura procesora – jaka powinna być i jak ją sprawdzić?

Tryb cichy w karcie graficznej

Zdecydowana większość kart graficznych wyposażona jest w oprogramowanie umożliwiające dość dokładne konfigurowanie jej parametrów. Z pewnością znajdziemy tam tryb cichy, czyli Silent Mode. Jego uruchomienie ogranicza dość mocno pracę wentylatorów i zmniejsza hałas. Oczywiście – coś za coś. Zmniejszymy też w ten sposób jej wydajność. Może to więc nie być najlepszy pomysł, jeśli planujemy akurat grać w wymagające gry.

Dysk HDD to przeżytek

Microsoft hdd

Wiemy już co zrobić z hałasującymi wentylatorami. Przejdźmy więc do dysku HDD. Tutaj nie mam dla was dobrej wiadomości – najlepiej go po prostu wymienić. Dysk SSD jest nie tylko mniej awaryjny, ale przy okazji wyraźnie szybszy i w 100% bezgłośny. W dodatku, nie kosztuje już takich pieniędzy jak jeszcze parę lat temu. Wymiana to jedyne sensowne rozwiązanie i inwestycja, która naprawdę się opłaca.

Sprawdź: Używana karta graficzna – czy warto ją kupić?

Pozbądźmy się wibracji

Kolejny element, który może powodować hałas to wibracje. Na szczęście ich stłumienie zajmie nam kilkanaście minut i nie obciąży zbyt mocno naszego budżetu. Zacznijmy od absolutnej podstawy – obudowę umieśćmy na kilku filcowych podkładkach albo postawmy na dywanie czy wykładzinie. Miękkie podłoże doskonale tłumi wibracje i nie pozwala im przenosić się dalej i rezonować.

Następnie określmy jak przymocowane są nasze wentylatory, dyski i inne komponenty. Zamiast zwykłych śrubek warto użyć elementów gumowych i pasków antywibracyjnych. To niewielki wydatek, a efekt będzie błyskawicznie odczuwalny.

Mata wyciszająca do komputera

Wszystko inne zawiodło? Być może warto wygłuszyć obudowę komputera specjalną matą! Działa ona poprzez zastosowanie różnych materiałów i konstrukcji, które absorbują dźwięki oraz redukują drgania, które mogą być przekształcane na hałas. Jej użycie jest bardzo proste – musimy jedynie okleić nią wnętrze obudowy komputera.

Pamiętajcie jednak, żeby przypadkiem mnie zakleić otworów wentylacyjnych. Być może wyciszy to komputer, ale spowoduje też jego tragiczne w skutkach przegrzewanie się. Koniecznie należy upewnić się, że wentylatory mają skąd zasysać powietrze i jego przepływ nie jest w żaden sposób zakłócony.

Zobacz też:
Jak samodzielnie złożyć komputer? Poradnik montażu dla początkujących
Co robić, jeśli komputer się przegrzewa? Wszystko co musisz wiedzieć

1/5 - (1 vote)