Kalibracja monitora to proces, który zdecydowanie ułatwia nam pracę z tym narzędziem. Jak to zrobić? Czy to konieczne? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.
Spis treści
Czym jest kalibracja monitora?
Kalibracja monitora to proces dostosowywania ustawień ekranu w celu uzyskania jak najdokładniejszych i spójnych kolorów oraz kontrastu. Chociaż wiele monitorów jest fabrycznie dostarczanych z prekalibrowanymi ustawieniami, to jednak w miarę upływu czasu i eksploatacji mogą one ulec zmianie, co wpływa na jakość wyświetlanego obrazu.
Proces kalibracji polega na dostosowaniu takich parametrów jak jasność, kontrast, balans bieli, nasycenie kolorów i gamma, aby uzyskać jak najbliższe idealnym ustawienia. Oczywiście, przez idealne mamy tutaj na myśli zbliżone do świata rzeczywistego. W efekcie po przeprowadzeniu kalibracji monitor wyświetla kolory i obrazy dokładnie tak, jak zostały one zaprojektowane.
Czy każdy musi kalibrować monitor?
Część z was zapewne pierwszy raz usłyszała w ogóle o kalibracji monitora i zastanawia się, czy to w ogóle konieczne. Czy to bardzo źle, jeśli nigdy tego nie robiliście? To bardzo słuszne pytanie! Dla osób, które korzystają z monitora głównie do przeglądania stron internetowych, oglądania filmów, grania w gry czy korzystania z mediów społecznościowych, kalibracja nie jest aż tak ważnym procesem. Tak długo, jak obraz was zadowala tak długo nie istnieje konieczność jej przeprowadzania. Brak konieczności nie oznacza jednak, że nie warto tego zrobić – zwiększy to komfort użytkowania.
Osoby pracujące zawodowo w dziedzinach związanych z grafiką, fotografią, projektowaniem czy drukiem z pewnością powinny regularnie kalibrować swoje monitory. W tych dziedzinach precyzja kolorów i kontrastu jest niezwykle istotna, a nieskalibrowany monitor może prowadzić do błędów i niezadowolenia klientów. W tym wypadku kalibracja nie jest już jedynie mile widzianą opcją, a staje się absolutną koniecznością.
Nie pracujecie zawodowo z fotografią czy grafiką, ale zajmujecie się nią amatorsko? Kalibracja monitora przyniesie wam mnóstwo korzyści i nie powinniście z niej rezygnować.
Zobacz: Jaki monitor zakrzywiony wybrać?
Jak skalibrować monitor?
Wiemy już co to kalibracja monitora oraz czy w ogóle warto ją zrobić Przejdźmy do znacznie ważniejszej rzeczy, czyli jak w ogóle to zrobić. Przede wszystkim zaznaczmy jasno jedną rzecz – kalibracja „na oko” jest możliwa, ale ma sens tylko w przypadku użytkowania hobbystycznego. Profesjonaliści muszą uzbroić się w kalibrator. To niezwykle dokładny czujnik, który precyzyjnie określa barwy naszego monitora. Niestety, nie jest też zbyt tani. Być może warto pożyczyć go od znajomego fotografa?
Przed rozpoczęciem kalibracji upewnijmy się, że nasz monitor jest dobrze nagrzany. Odczekajmy przynajmniej 30 minut, aby monitor osiągnął stałą temperaturę pracy. Upewnijmy się także, że pracujesz w odpowiednich warunkach oświetleniowych, aby uniknąć wpływu światła otoczenia na proces kalibracji. Jeśli kalibrujemy monitor po raz pierwszy, to zacznijmy od przywrócenia ustawień fabrycznych.
Następnie, postępowanie jest bardzo proste – musimy zainstalować oprogramowanie kalibratora i postępować krok po kroku z jego instrukcją. I to właściwie tyle, urządzenie zrobi to wszystko za nas.
Kalibracja bez kalibratora – czy to możliwe?
Choć narzędzia kalibracyjne, takie jak kalibratory, są wysoce rekomendowane, istnieją sposoby na przeprowadzenie kalibracji monitora bez konieczności inwestowania w specjalistyczny sprzęt. Warto wiedzieć, że takie rozwiązania mogą być mniej precyzyjne niż profesjonalne kalibratory – to dobry wybór dla hobbystów, ale nieakceptowany dla profesjonalistów. Plusem jest jednak to, że nie musimy nic kupować.
Podobnie jak w przypadku korzystania z kalibratora, przywróćmy monitor do ustawień fabrycznych i upewnijmy się, że jest wystarczająco rozgrzany, czyli był uruchomiony przynajmniej przez 30 minut. Następnie wpiszmy w wyszukiwarkę hasło „Kalibruj kolor na ekranie” lub „kalibracja kolorów” i wybierzmy tę opcję. System przeprowadzi nas przez proces kalibracji ze szczegółową instrukcją. Parametry musimy dopasowywać jednak sami przy użyciu sterowania monitorem.
Sprawdź: Tanie monitory gamingowe – najlepsze modele
Pierwszy parametr to współczynnik gamma. Za pomocą suwaka musimy ustawić go tak, aby w środku wyświetlanych kół nie było ani jasnych, ani ciemnych pól. To proste! Potem wyregulujemy jasność monitora, litera X na koszuli powinna być ledwo widoczna, ale sama koszula musi być wyraźnie oddzielona od garnituru.
Kolejno mamy kontrast, musimy wyregulować go tak, aby wszystkie detale na białej koszuli były w pełni widoczne. Na koniec przejdźmy do skali szarości – za pomocą suwaków musimy sprawić, aby nie było na nich czerwonego, zielonego i niebieskiego koloru.
Oczywiście, taka kalibracja ma dwie wady. Po pierwsze, jest niezbyt dokładna. Po drugie, urządzeniem kalibrującym jest nasze oko, a te nie zawsze widzi barwy idealnie. Obraz będzie dobry dla nas, ale nie musi być dobry dla innej osoby. Niestety, nie jest to coś co możemy łatwo obejść bez zastosowania profesjonalnego kalibratora. Na użytek hobbystyczny będzie to jednak wystarczające.
Jak często kalibrować monitor?
Na pytanie jak często powinniśmy kalibrować monitor, nie ma niestety jednej prostej odpowiedzi. Wpływa na to zbyt wiele czynników. Gdybyśmy mieli podać jednak jakąś bardzo nieprecyzyjną, ale za to uniwersalną zasadę, to będzie to co 3 miesiące w przypadku zastosowań profesjonalnych.
Musimy zwrócić uwagę jednak na kilka czynników. Przede wszystkim, im częściej używamy monitora tym częściej powinniśmy go kalibrować. Po drugie, sprzęt lepszej klasy wymaga rzadszych kalibracji niż tanie monitory.
Środowisko, w którym znajduje się monitor, może również wpływać na konieczność kalibracji. Na przykład, jeśli monitor jest narażony na duże zmiany oświetlenia lub jest używany w miejscu o nietypowych warunkach, kalibracja może być konieczna częściej. Często dobrym momentem jest chociażby zmiana pory roku albo wyprowadzka do innego mieszkania.
Zobacz też:
Jak podłączyć tablet jako drugi monitor? Poradnik krok po kroku
Monitor ultrapanoramiczny – jaki wybrać? 4K, 2K i inne