• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Jaki komputer dla grafika powinniśmy wybrać? Podpowiadamy, jak dobrać zestaw do pracy z programami graficznymi.

Komputer dla grafika – na co zwrócić uwagę?

Komputer dla grafika

Komputer dla grafika to dość szczególne urządzenie – jego konfiguracja różni się dość mocno od typowo biurowych urządzeń. Przede wszystkim, musimy postawić na naprawdę wysoką wydajność. Programy takie jak Photoshop, Adobe Illustrator czy 3ds Max wymagają dość sporych zasobów systemowych do płynnego działania. A dokładnie to chcemy przecież osiągnąć – praca powinna iść nam gładko i bez jakichkolwiek zacięć czy przestojów.

Nie da się również złożyć idealnego komputera do programów graficznych nie biorąc pod uwagę kompatybilnego z nim monitora. To od niego zależy przecież jakość naszej pracy – potrzebujemy czegoś, co zapewni nam maksymalnie wysoki komfort i prawidłowe odwzorowywanie barw.

Sprawdź: Laptop do 3000 zł – najlepsze modele

Jakie podzespoły wybrać do komputera dla grafika? Wszystko co musisz wiedzieć

Przeanalizujmy zatem o jakie podzespoły musimy koniecznie zadbać i na jakie parametry musimy zwrócić uwagę.

Procesor dla grafika

Zacznijmy od procesora, czyli od serca naszego komputera. To bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów, na który warto poświęcić dość dużo uwagi. Podstawowym parametrem będzie tutaj liczba rdzeni i wątków oraz taktowanie.

Rdzenie to fizyczne elementy procesora dysponujące własną pamięcią podręczną, będące w stanie działać w pełni niezależnie od siebie. To właśnie dzięki nim możemy wykonywać wiele zadań jednocześnie lub korzystać w tej samej chwili z kilku aplikacji. W przypadku programów graficznych jest to coś absolutnie niezbędnego – komputer będzie w stanie reagować dzięki temu na większą liczbę poleceń jednocześnie, znacząco przyspieszając nasz czas pracy.

Kolejno warto spojrzeć na wątki. O ile rdzenie odpowiadają za przetwarzanie danych, o tyle wątki zajmują się ich dostarczaniem. Na szczęście, większość nowoczesnych procesorów oferuje nam już ich optymalną liczbę – czyli po 2 na jeden rdzeń.

Ostatni parametr, na który warto zwrócić uwagę, to taktowanie, czyli to, ile cykli procesor jest w stanie wykonać w ciągu jednej sekundy. To właśnie tym parametrem opisujemy jego szybkość.

Jaki procesor będzie odpowiedni? Zdecydowanie warto postawić na minimum 6 rdzeni i częstotliwość taktowania w okolicach 4 GHz. Doskonale sprawdzą się więc modele z serii Ryzen 7 lub Core i7. W niektórych przypadkach dobrym wyborem będą też mocniejsze egzemplarze z serii Core i5 lub Ryzen 5.

Pamięć RAM

pamięć ram

Pamięć RAM to miejsce, w którym komputer przechowuje wszystkie niezbędne dane potrzebne mu do wykonywania procesów. Zasada jest tutaj bardzo prosta – im więcej tym lepiej. Jeśli nie zadbamy wystarczająco o odpowiednią pojemność i jej taktowanie, to nasz komputer dla grafika będzie po prostu zbyt wolny, nawet pomimo wykorzystania podzespołów dobrej jakości.

Ustalmy więc od razu rozsądne minimum. Potrzebujemy 16 GB pamięci RAM (najlepiej w konfiguracji 2 x 8 GB). Koniecznie wybierzmy też modele DDR4 lub nawet DDR5 o maksymalnym dostępnym taktowaniu. 3200 MHz będzie z pewnością odpowiednim wyborem.

Karta graficzna – niezbędny element komputera dla grafika

GTX 1080 Ti

Skoro mamy już procesor i pamięć RAM, to najwyższa pora zadbać o równie ważny element, czyli kartę graficzną. W przypadku pracy z jakimikolwiek programami graficznymi jest ona tak naprawdę niezbędna, szczególnie, jeśli zajmujemy się grafiką 3D.

Warto jednak pamiętać, że to procesor odgrywa w tej kwestii znacznie ważniejszą rolę – potrzebujemy karty graficznej, ale nie musi być ona aż tak dobrej jakości jak w przypadku sprzętu gamingowego. Zdecydowanie zwróćmy jednak uwagę na pamięć VRAM. Jeśli pracujemy na kilku monitorach to 6 GB będzie absolutnym minimum.

Jakie modele polecamy? Do pracy z Photoshopem i Lighroomem najlepszym wyborem będzie RTX 2080 Ti 11 GB, GTX 1080 Ti 11 GB lub nawet RTX 2060 SUPER 8 GB.

Zobacz: Temperatura procesora – jaka powinna być i jak ją sprawdzić?

Dysk twardy – SSD czy HDD?

SSD

Kolejny podzespół, o który musimy zadbać to dysk twardy, czyli miejsce na nasze dane. Musimy połączyć tutaj dwa ważne parametry – szybkość i pojemność. Niestety, może być to dość skomplikowane i kosztowne.

Komputer dla grafika powinien korzystać więc z dwóch dysków. System operacyjny warto uruchamiać z modelu SSD. Postawmy tutaj na pojemność przynajmniej 512 GB lub nawet 1 TB. Doskonałym wyborem będą modele w formacie M.2 ze złączem NVMe.

Wszystkie inne dane, gotowe projekty i grafiki możemy jednak bez przeszkód przechowywać na dysku HDD. Nie potrzebujemy przecież aż tak błyskawicznego dostępu do już zapisanych plików. W ten sposób zaoszczędzimy dość sporo pieniędzy. Zależnie od potrzeb, warto wybrać model oscylujący w okolicach 2 TB.

Komputer do grafiki 3D – jakie podzespoły wybrać?

komputer dla grafika 3D

Dość specjalną kategorią z pewnością są komputery do grafiki 3D. To bardzo wymagające zadanie – potrzebujemy więc do tego znacznie mocniejszego sprzętu. Jeśli zajmujemy się zawodowo tworzeniem animacji w 3D, to musimy zadbać też o zawodowy sprzęt.

Zacznijmy więc od procesora – o ile w przypadku zwykłej grafiki w zupełności wystarczy nam model Core i5 lub Ryzen 5, to tyle w świecie 3D będzie to bardzo zły wybór. W tej kategorii najlepiej sprawdzą się profesjonalne procesory AMD Threadripper, takie jak chociażby 3390X lub 3970X. Doskonałym wyborem będą też modele Core i9 z nowych generacji Intela.

Kwestia pamięci RAM i dysku na dane nie ulega tutaj żadnej zmianie. Wciąż warto zastosować się do zaleceń z powyższych akapitów. Możemy pokusić się jednak o 32 GB pamięci RAM. Różnica w cenie nie będzie wcale aż taka duża.

Bardzo podobnie wygląda sytuacja z kartą graficzną. Doskonałym wyborem wciąż będzie tutaj GTX 1080 Ti 11 GB lub RTX 2080 Ti 11 GB. Możemy jednak zdecydować się również na segment profesjonalny, czyli karty Nvidia Quadro lub na Radeona Pro WX 8200.

Komputer do programów graficznych – przykładowe specyfikacje

Wiemy już dość ogólnie, jaki komputer dla grafika wybrać. Przyjrzyjmy się więc na co warto postawić do pracy z konkretnymi programami.

Komputer do Photoshopa

Komputer dla gafika photoshop

Adobe, czyli firma odpowiedzialna za Photoshopa zdecydowanie premiuje wydajność procesora i wysokie taktowanie niż liczbę rdzeni. Jakiekolwiek modele powyżej 8 rdzeni mogą okazać się więc niepotrzebnym wydatkiem. Niestety, producenci stosują prostą zasadę – im więcej rdzeni tym równocześnie ich wyższa wydajność.

Doskonałym high-endowym połączeniem będzie więc procesor Intel Core i9 12900K, karta graficzna RTX 3070 i 32 GB pamięci RAM DDR5. To najlepsza istniejąca konfiguracja do Photoshopa jaką możemy obecnie kupić.

Jeśli interesuje was nieco bardziej budżetowa wersja, to warto postawić na tańsze podzespoły. Co ciekawe, różnica w wydajności nie jest wcale aż tak duża! Bez najmniejszego problemu możemy połączyć więc procesor Intel Core i5-11600K z kartą graficzną Radeon RX 5700 XT i 16 GB pamięci RAM. To doskonały zestaw!

Sprawdź: Komputer do 5000 – gotowe modele

Komputer do Adobe Lightroom

Adobe Lightroom

Adobe Lightroom to program bardzo podobny do Photoshopa pod kątem wymagań technicznych. Kompletując więc komputer dla grafika korzystającego z tego programu warto przede wszystkim postawić na wydajny procesor.

Jedną z najlepszym możliwych konfiguracji będzie więc Intel Core i9-12900K połączony z kartą graficzną RTX 2080 Ti 11 GB lub GTX 1080 Ti 12 GB i przynajmniej 32 GB pamięci RAM.

W nieco tańszej konfiguracji śmiało możemy wybrać procesor Intel Core i5-11600K i 16 GB pamięci RAM. Warto jednak pozostać przy dość budżetowym modelu GTX 1080 Ti w kwestii karty graficznej.

Komputer do 3ds Max

3ds max

Tak jak wspominaliśmy, grafika 3D wymaga naprawdę świetnego sprzętu. Musimy więc liczyć się z tym, że komputer do 3ds Max może być dość sporym wydatkiem.

Gdybyśmy chcieli złożyć model idealny, to zdecydowanie musimy zacząć od procesora AMD Threadripper 3990X lub 3970X. W kwestii karty graficznej teoretycznie najlepszym wyborem będzie natomiast RTX 3090 Ti – to jednak bardzo drogi model. Dość podobnie zadziała też RTX 2080 Ti – to znacznie lepszy wybór.

Zobacz też:
Komputery premium od 10 do 40K PLN, bo czemu nie! [TOP 5]
Komputer do 8000 zł – przegląd gotowców [TOP 5]
Jaki laptop do 2500 zł wybrać? Ranking 2022

 

1.3/5 - (3 votes)