Obudowa do komputera to często dość mocno zaniedbywany element naszego zestawu. Podpowiadamy więc, jak wybrać właściwy model.
Spis treści
Dlaczego dobra obudowa jest absolutnie niezbędna?
Wybierając zestaw komputerowy zdecydowanie najmocniej koncentrujemy się na podzespołach. Nic zresztą dziwnego, w końcu to od karty graficznej, procesora czy pamięci RAM zależy wydajność naszego PC. Obudowę kojarzymy raczej z elementem dekoracyjnym – bardzo często kupujemy po prostu najtańszy dostępny egzemplarz. Tymczasem, jest to naprawdę olbrzymi błąd.
Przede wszystkim, obudowa pełni bardzo ważną funkcję w naszym komputerze. Jest ona integralną i niezbędną częścią systemu chłodzenia. Od jej parametrów bezpośrednio zależy cyrkulacja powietrza w PC. Postawienie na sprzęt złej jakości może spowodować problemy z przegrzewaniem się, z którymi nie poradzi sobie nawet najlepszy wentylator.
Dodatkowo, nie można zapominać, że obudowa chroni nasze podzespoły przed uszkodzeniami mechanicznymi. To również dość istotna sprawa. Wypadki, potknięcia czy spadające przedmioty zwyczajnie się zdarzają. Zdecydowane lepiej, aby obudowa do komputera była więc w stanie ochronić znacznie bardziej wartościowe części wewnątrz niego.
Obudowa do komputera – Tower? Midi? Desktop? Jaki rozmiar wybrać?
Podstawowym parametrem opisującym każdą obudowę do komputera jest oczywiście jej rozmiar. Na szczęście dla nas, są one dość dobrze standaryzowane. Nie musimy sprawdzać ich co do milimetra. Zamiast tego, musimy po prostu poznać dość proste nazewnictwo.
Obudowy typu Tower
Zdecydowanie, najpopularniejsze obudowy do komputera to po prostu modele Tower. Wyróżniamy tutaj 3 najpopularniejsze rodzaje.
Pierwszym z nich jest oczywiście dość niewielka Mini Tower. Nie jest to co prawda zestaw miniPC, ale dość dobrze zmieści się ona na każdym biurku. Z Mini Tower możemy używać płyt głównych w formacie mini-ITX, microATX i zwykłego ATX. Musimy uważać jednak na wielkość pozostałych podzespołów. To wersja polecana raczej do mniejszych kart graficznych z niezbyt rozbudowanym systemem chłodzenia. Dodatkowo, zmieścimy tutaj tylko pojedynczy wentylator 120 mm.
Kolejno, mamy obudowy Midi Tower, czyli po prostu (jak sama nazwa wskazuje) modele średnich rozmiarów. Doskonale współgrają one z płytami głównymi ATX i microATX i nieco większymi kartami graficznymi. To najlepszy wybór, do przeciętnego komputera o dobrej specyfikacji. Możemy skorzystać też z wiatraków o średnicy 240 mm.
Największym entuzjastom polecimy natomiast obudowy Full Tower. W tym przypadku rozmiar w żaden sposób już nas nie ogranicza. Zmieścimy w niej wszystkie podzespoły i nawet największy system chłodzenia. Oczywiście, problemem może być rozmiar – zdecydowanie nie postawimy jej na biurku.
Sprawdź: Jaki laptop do 3000 zł wybrać w 2023 roku?
Obudowy typu desktop
Być może nie zależy wam jednak zbytnio na komputerze gamingowym, a zamiast mocnej karty graficznej preferujecie kompaktowość i dużo miejsca na biurku. W takim wypadku, doskonałym wyborem będzie obudowa typu desktop.
Jej największą zaletą jest oczywiście bardzo niewielki rozmiar. Sprawia to, że możemy po prostu postawić na niej monitor, tworząc coś w rodzaju komputera all-in-one. Zdecydowanie nie polecamy jej jednak graczom, zwyczajnie nie zmieścimy w niej karty graficznej. Ograniczeni jesteśmy również do płyt głównych mini-ITX i pokrewnych.
Obudowa do komputera – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Wiecie już jak wybrać prawidłowy rozmiar obudowy do komputera. Na jakie pozostałe parametry musimy jednak zwrócić uwagę? Już tłumaczymy!
Jakość materiałów
Na samym początku tego artykułu wspominaliśmy o tym, że obudowa do komputera musi być w stanie dobrze chronić podzespoły. Będzie to oczywiście możliwe, jeśli zdecydujemy się na materiały wysokiej jakości. Jak to jednak sprawdzić? Dobrym wyznacznikiem może być waga obudowy. Zasada jest bardzo prosta – im cięższa, tym lepsza. Oznacza to, że została wykonana z grubszej blachy i jest bardziej odporna na pęknięcia i wgniecenia.
Oczywiście, absolutnie nie warto wybierać obudowy plastikowej czy wykonanej z tworzywa sztucznego. Najlepiej sprawdzi się po prostu metal. Pojedynczy szklany panel jest jednak w pełni akceptowalny i nie wpływa negatywnie na parametry.
Sprawdź: Komputer do produkcji muzyki – jakie podzespoły wybrać?
Z chłodzeniem czy bez chłodzenia?
Kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę to to, czy obudowa wyposażona jest we własny system chłodzenia czy może musimy samodzielnie o niego zadbać. Tak naprawdę, wszystko zależy tutaj od naszych preferencji.
Jeśli kupujemy jednak obudowę z wentylatorami to koniecznie zwróćmy uwagę na ich wielkość oraz kulturę pracy. Zasada jest dość prosta – im większy wentylator tym ciszej będzie pracował. Obudowa wyposażona w cały system małych wiatraków może być więc po prostu dość głośna.
Filtry i zabezpieczenia przeciwkurzowe
Doskonale wecie z pewnością o tym, że komputer trzeba regularnie czyścić. Powód jest bardzo prosty – kurz zaburza bardzo mocno pracę systemów chłodzenia. Drobinki osiadające na wentylatorze po prostu osłabiają jego pracę. Dokładnie dlatego, obudowa powinna wyposażona być w filtry przeciwkurzowe. Najlepiej, żeby zawierała przynajmniej dwa – wejściowy oraz wyjściowy.
Dodatkowo, zwróćmy uwagę na to, czy można je bez problemu wymontować. Znacznie ułatwia to cały proces czyszczenia. A nie możemy przecież o nim zapomnieć, filtry z czasem staną się przecież coraz mniej wydajne, jeśli będą pokryte kurzem.
Porty, przyciski i inne dodatki
Ostatni parametr, na który należy zwrócić uwagę to po prostu liczba i umiejscowienie portów oraz przycisków. Tutaj wybór należy już tylko i wyłącznie do was. Jeśli obudowa leży u was na biurku to dobrym pomysłem będzie wybór modelu z przyciskami na frontowym panelu. Być może trzymacie ją jednak na ziemi pod biurkiem – dużo lepiej sprawdzą się wtedy przyciski na górze.
Zwróćcie też uwagę na wszystkie dodatki, takie jak światła LED czy szklane panele. Nie mają one przełożenia na same parametry, ale stanowią bardzo ciekawą dekorację.
Zobacz też:
Komputer do 8000 zł – przegląd gotowców [TOP 5]
Jaki komputer dla grafika wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć