• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Chcecie zacząć swoją przygodę z muzyką? Podpowiadamy jaki komputer do produkcji muzyki będzie najlepszym wyborem.

Komputer do produkcji muzyki – wszystko co musisz wiedzieć

Studio muzyczne

Czasy, kiedy produkcja muzyki była domeną urządzeń analogowych bezpowrotnie już przeminęły. Sercem każdego studia, nieważne czy domowego, czy profesjonalnego jest już po prostu zwyczajny komputer. Dysponując dobrym sprzętem nie odbiegniemy tak naprawdę zbyt mocno jakością od absolutnych profesjonalistów.

Niestety, kompletowanie domowego studia może być bardzo, ale to bardzo kosztowne. Co jednak ciekawe, komputer do produkcji muzyki nie jest wcale wybitnie drogim elementem. Z naszym poradnikiem dowiecie się jak optymalnie złożyć swojego PC, nie niszcząc przy tym domowego budżetu. Dzięki temu, będziecie mogli pozwolić sobie na droższe głośniki. I nowy syntezator. I może dodatkowy mikrofon. Możliwości jest wiele, ale komputer nie będzie najbardziej kosztowną z nich.

Sprawdź: Program do tworzenia muzyki – 10 najlepszych DAW

Komputer do tworzenia muzyki – macOS czy Windows?

Komputer do produkcji muzyki

Zacznijmy od pierwszej ważnej kwestii – jaki system operacyjny warto wybrać? Czy do produkcji muzyki lepiej sprawdzi się macOS, Windows czy może Linux? No dobrze, Linuxa pominiemy w tym przypadku niestety z góry – skupmy się na pojedynku Apple vs Microsoft.

Zacznijmy więc od rozwiązania Apple. macOS to często polecany przez producentów system, głównie ze względu na nieco większą stabilność sterowników. Core Audio wypadają w tej kwestii nieco lepiej niż ASIO. Dodatkowo, możemy łączyć na nim kilka kart audio jednocześnie, co bez wątpienia jest dość sporą zaletą.

macOS będzie też nieco lepszym wyborem dla osób, które znają się dość dobrze na muzyce, ale niezbyt dobrze na informatyce. System jest nieco stabilniejszy i nie pozwala nam na przesadne modyfikacje.

Niestety, komputery Apple są bardzo ograniczone w kwestii dalszej rozbudowy, zmiany podzespołów oraz modyfikacji systemu. Kupując jeden egzemplarz będziemy więc na niego skazani aż do ewentualnej wymiany.

System Windows i komputer stacjonarny oferują nam za to znacznie większe możliwości modyfikacji. Na dłuższą metę jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Naszym zdaniem, komputer do produkcji muzyki powinien wykorzystywać właśnie ten system i to na nim skupimy się w tym poradniku.

Komputer do produkcji muzyki – jakie podzespoły wybrać?

Wiemy już, że komputer do produkcji muzyki powinien być oparty na systemie Windows. Przejdźmy zatem do tego, jakie podzespoły wybrać.

Procesor

Core i7

Kompletując komputer do produkcji muzyki musimy pamiętać o tym, że to właśnie procesor jest jego najważniejszym elementem. Programy DAW muszą wykonywać wiele obliczeń w ciągu ułamka sekund, aby generować dźwięk. Musimy postawić więc tutaj na bardzo mocny model – im lepszy procesor tym łatwiej będzie nam pracować z rozbudowanymi projektami.

Liczą się tutaj tak naprawdę dwa parametry – liczba rdzeni i taktowanie zegara. Raczej nie ma sensu iść tutaj na zbyt duże kompromisy. Weźmy po prostu najmocniejszy procesor na jaki może pozwolić nam nasz budżet. Doskonałym wyborem będzie coś z serii Core i7 lub i9 od Intela lub Ryzen 7 i 9 od AMD.

Starajmy się zachować minimum osiem rdzeni i taktowanie bazowe na poziomie przynajmniej 3,6 GHz. Im więcej tym jednak zwyczajnie lepiej. Konkretne modele omówimy w dalszej części tego artykułu.

Sprawdź: Komputer się przegrzewa – jak temu zapobiec?

Pamięć RAM

pamięć ram

Pamięć RAM przechowuje wszystkie dane potrzebne programom do wykonywania swoich operacji. DAW-y bardzo często potrzebują ich dość sporo do płynnej pracy. Chcemy przecież móc jednocześnie odsłuchać wiele ścieżek składających się z osobnych instrumentów.

Naszym zdaniem, nie ma zbyt dużego sensu oszczędzać na tym parametrze. Weźmy zatem to prostu 16 GB pamięci DDR4 w formacie 2 x 8 GB o taktowaniu 3200 Mhz. Będzie to dobry i sprawdzony wybór.

Jeśli zależy wam na bardzo wysokiej wydajności i wiecie, że będziecie pracować na naprawdę dużych projektach, to lepszym wyborem mogą okazać się 32 GB. Na początek, 16 będzie jednak w zupełności wystarczające.

Karta graficzna

Najlepsza karta graficzna

Tym razem mamy dla was doskonałą wiadomość. Komputer do produkcji muzyki nie wymaga mocnej karty graficznej. Tak naprawdę, to nie potrzebuje jej niemalże w ogóle. Ten wydatek możemy więc sobie w pełni odpuścić.

Pamiętajcie po prostu, żeby kupić procesor z wbudowanym GPU. W zupełności wystarczy ono do pracy z każdym programem DAW. W innym wypadku, sprawdzi się dowolna, nawet najtańsza karta graficzna. Zadbajcie tylko o to, żeby miała aktualne sterowniki.

Dysk – SSD czy HDD?

Western Digital HDD

Projekty muzyczne, sample i wirtualne instrumenty mogą zajmować bardzo dużo miejsca na naszym dysku. Koniecznie zadbajmy więc o wydajny i niezawodny model. Zdecydowanie postawmy więc na model SSD o pojemności przynajmniej 1 TB.

Możemy pokusić się jednak o pewną sztuczkę, która pozwoli nam zaoszczędzić trochę pieniędzy. System operacyjny, razem z samym programem DAW możemy przechowywać na dysku SSD o nieco mniejszej pojemności. Gotowe projekty i sample możemy zapisywać za to na nieco tańszym dysku HDD.

Sprawdź: Komputer do 8000 zł – najlepsze modele

Karta dźwiękowa – czy to, aby na pewno konieczne?

jaki komputer do produkcji muzyki wybrac - interfejs audio

Oczywistym elementem, który koniecznie musi mieć komputer do produkcji muzyki jest karta dźwiękowa. Jaki model warto więc kupić? Cóż, tak naprawdę to żaden! Zamiast tego postawmy na płytę główną dobrej jakości. Jej wbudowana karta dźwiękowa będzie w 100% wystarczająca do pracy.

Jeśli chcemy jednak nie tylko pracować na instrumentach wirtualnych, a dodatkowo nagrywać głos czy fizyczne instrumenty to koniecznie musimy zadbać o interfejs audio, czyli dedykowaną zewnętrzną kartę dźwiękową. Wybór odpowiedniego modelu to jednak temat na osobny artykuł. Dość sprawdzonym i dobrym wyborem z pewnością będzie jednak Focusrite Scarlett.

Komputer do FL Studio, Ableton i Ableton Live – przykładowa konfiguracja

Komputer do produkcji muzyki

Wiemy już na jakie podzespoły warto konkretnie zwrócić uwagę. Postaramy się stworzyć więc dość uniwersalny komputer do produkcji muzyki, który doskonale poradzi sobie z programami takimi jak FL Studio, Ableton czy Ableton Live.

Na samym początku wybierzmy więc procesor. Naszym zdaniem, doskonale sprawdzi się tutaj Intel Core i7-12700K. Dość dobrze łączy on ze sobą wysoką wydajność ze względnie akceptowalną ceną. Jeśli staracie się kupić coś nieco bardziej budżetowego, to kolejnym wyborem może być Core i5-12600K.

Dobierzmy do tego płytę główną dobrej jakości – świetnym wyborem wydaje się MSI MAG Z690 Tomahawk. Wykorzystuje ona niestety pamięć DDR4 zamiast DDR5, ale nie powinno stanowić do żadnego problemu. Do tego, dokupmy też dwie kości pamięci RAM o taktowaniu 3200 Mhz i pojemności 8 GB. Marka nie gra już tutaj zbyt dużej roli – liczą się same parametry.

Nasz komputer jest tak naprawdę już prawie gotowy. Nie potrzebujemy żadnej karty graficznej. Dokupmy więc dysk SSD o pojemności 512 GB i dysk HDD o pojemności przynajmniej 1 TB i zasilacz o odpowiedniej mocy – taki zestaw sprawdzi się idealnie do pracy z programami muzycznymi

Zobacz też:
Komputery premium od 10 do 40K PLN, bo czemu nie! [TOP 5]
Komputer do 5000 zł – sensowne konfiguracje bez składania [TOP 5]

 

5/5 - (2 votes)