• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Wideorejestrator to rzecz przydatna z wielu powodów. Przede wszystkim nagranie jest pomocne jako dowód w razie ewentualnego wypadku, stłuczki lub wykroczenia. Kamera samochodowa może także być zabezpieczeniem jeśli martwisz się o zachowanie młodocianego kierowcy, który właśnie dostał prawo jazdy. Poza tym wideorejestratory to rzecz niezbędna jeśli odpowiadasz za flotę aut firmowych.

Wideorejestrator – jaki kupić?

Jeśli zastanawiasz się jaką kamerę samochodową najlepiej wybrać musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim – do wyboru masz kilka rodzajów wideorejestratorów: pojedyncze, z tylnym obiektywem oraz najbardziej kompleksowe rozwiązanie czyli kamera przód i tył.

Pojedyncza kamera samochodowa

To klasyczna opcja nagrywająca wszystko to, co ma miejsce przed maską samochodu. Jest najtańszym, ale także najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem, które praktycznie rzecz biorąc powinien posiadać każdy.

Wideorejestrator z tylnym obiektywem

Czyli połączenie pojedynczej kamery samochodowej z dodatkowym obiektywem, który jest skierowany do wnętrza samochodu. To rozwiązanie umożliwia potwierdzenie tożsamości kierowcy i pasażera w momencie stłuczki lub popełnienia wykroczenia. Kamera z tylnym obiektywem ma największy sens w przypadku pojazdów do przewozu osób tj. busów, taksówek i Uberów oraz w przypadku samochodów służbowych i transportowych. Możesz również zdecydować się na ten typ wideorejestratora w momencie gdy kupujesz go celem monitorowania zachowania młodego kierowcy na drodze.

Na zdjęciu znajduje się Wideorejestrator Lamax S9 Dual (przód i tył) zamontowany na tylnej szybie samochodu.

Wideorejestrator Lamax S9 Dual (przód i tył)

Kamera samochodowa przód i tył (dual)

Oprócz kamery instalowanej na przodzie samochodu, drugi wideorejestrator montujesz z tyłu – najczęściej na tylnej szybie. Ta opcja pozwala na uchronienie się przed zarzutami w przypadku, gdy inny pojazd za nami powoduje stłuczkę lub wypadek. To najbardziej kompleksowe i najbardziej przydatne rozwiązanie.

Jak wybrać kamerę samochodową? Na co zwrócić uwagę?

Co jest najbardziej istotne we wszystkich typach wideorejestratorów? To między innymi pole widzenia kamery – im większe, tym lepsze, bo w ten sposób eliminujemy wszelkie martwe strefy. Równie ważna, jeśli nie ważniejsza, jest szybkość klatek czyli innymi słowy – prędkość nagrywania. Odpowiada za płynność, a weźmy pod uwagę, że poruszamy się także po autostradach więc chcemy uniknąć rozmyć ruchu i zgubionych klatek. Dość często pomijaną kwestią jest temperatura pracy urządzenia. O ile w Polsce raczej nie spotka nas nadzwyczajnie niska temperatura, tak w lecie ilość stopni wewnątrz samochodu może nas zaskoczyć. Jeśli więc nie korzystasz z podziemnych parkingów – możesz zerknąć na specyfikację.

Na obrazku znajduje się Kamera samochodowa VIOFO A119-G V3

Kamera samochodowa VIOFO A119-G V3

Bardzo ważna jest także optymalna rozdzielczość nagrywania. Lepsza jakość nagrania zapewnia więcej szczegółów, które czasem mogą okazać się kluczowe. Dodatkowo można także zwrócić uwagę na przysłonę – im mniejsza wartość, tym lepiej naświetlony obraz. W przypadku ograniczonej widoczności lub podczas jazdy po zmroku ta kwestia może mieć spore znaczenie. Trzeba także upewnić się czy wideorejestrator ma ochronę przed nadpisywaniem i usuwaniem obrazu w przypadku uderzenia lub wstrząsu. Niektóre kamery mogą nawet automatycznie uruchamiać się w momencie, który uznają za istotny, nawet mimo celowego uprzedniego wyłączenia przez kierowcę.

Wideorejestratory samochodowe – opinie, ranking

Nazwa Cena Typ Kąt widzenia Jasność Prędkość nagrywania
VIOFO A129 Plus Duo 909,90 zł Przód i tył 140° / 160° F1.6 30FPS / 60FPS
VIOFO A119-G V3 539,00 zł Pojedyncza 140° F1.6 30FPS / 60FPS
Lamax S9 Dual 669,90 zł Przód i tył 150° / 130° Brak danych 30FPS

Nasz ranking kamer samochodowych to TOP 3, które uwzględnia różnorodne opinie użytkowników, ale przede wszystkim bazuje na specyfikacjach. Oceniamy i omawiamy trzy przykłady porządnych jakościowo i godnych polecenia wideorejestratorów. Nagrywają w jakości full HD i sprawdzają się świetnie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Na zdjęciu znajduje się wideorejestrator VIOFO A129 PLUS DUO GPS

Kamera samochodowa VIOFO A129 PLUS DUO GPS

A129 PLUS DUO GPS od VIOFO to nowość 2020. To jednocześnie najdroższa opcja z naszego rankingu, ale bierzemy pod uwagę, że zakup wideorejestratora to inwestycja na wiele lat więc część z Was na pewno będzie chciała zainwestować w możliwie najbardziej funkcjonalny sprzęt. W dalszym ciągu nie jest to najdroższe rozwiązanie na rynku, wręcz przeciwnie – stosunek ceny do jakości jest jak najbardziej optymalny.

Wideorejestrator A129 PLUS DUO GPS to w praktyce dwie kamery (przednia i tylna) o świetnej rozdzielczości. Obiektywy szerokokątnę mają 140° (przód) i 160° (tył). Niewielkie rozmiary kamery sprawiają, że urządzenie nie ma szans rozpraszać podczas jazdy. Mamy też tryb parkingowy VIOFO, który posiada 3 funkcje: detekcja ruchu, rejestrowanie poklatkowe oraz tryb low bitrate. Dzięki niemu wiesz co dzieje się z Twoim autem nawet jeśli nie ma Cię w środku. Moduł GPS jest dyskretnie ukryty w uchwycie kamery. Mamy także moduł WIFI i BLUETOOTH, do którego można łatwo sparować opcję zabezpieczenia nagrania.

Na obrazku przedstawiony został wideorejestrator VIOFO A119-G V3

Tania a dobra kamera samochodowa kamera samochodowa? VIOFO A119-G V3

Wideorejestrator A119-G V3 to bardziej budżetowa wersja dobrego jakościowo sprzętu. Procesor NOVATEK NT96670 i wysoka rozdzielczość zapewniają płynne przetwarzanie obrazu, dzięki czemu ten model jest w stanie konkurować nawet z droższymi urządzeniami tego typu. Podobnie jak wersja omawiana wyżej – A119-G V3 także posiada tryb parkingowy. Jeśli nie chcesz inwestować w tylną kamerę – ten model będzie dla Ciebie świetnym wyborem.

Na obrazku przedstawiony został Wideorejestrator LAMAX S9 Dual

Wideorejestrator LAMAX S9 Dual

LAMAX S9 Dual to nieco inne rozwiązanie – pozwala podmienić lusterko wsteczne w kamerę samochodową. Przednia kamera ma kąt 150° więc łapie pełny obraz wraz z przeciwnym pasem i chodnikiem. Widok w lusterku możesz zawsze zmienić na kamerę tylną, która ma kąt 130°. Ciekawą funkcją jest możliwość sterowania głosem – LAMAX S9 Dual rozpoznaje 12 komend, które możesz wydawać podczas jazdy. Wśród nich jest zmiana widoku, zrobienie zdjęcia czy zapisanie wideo. Polecenia musisz jednak wydać w języku angielskim więc niestety nie będzie to rzecz przydatna każdemu.

Kamera samochodowa – jaka najlepsza?

Jak widzisz w naszym rankingu umieściliśmy trzy zupełnie różne rozwiązania. Łączy je świetna jakość obrazu i nienaganne specyfikacje, a wszystko w optymalnych cench. Od Ciebie jednak zależy które funkcje będą dla Ciebie najbardziej przydatne. Tania i dobra kamera samochodowa to na przykład VIOFO A119-G V3. Najbardziej kompleksowym i dyskretnym rozwiązaniem będzie wideorejestrator VIOFO A129 PLUS DUO GPS, który jednocześnie jest łatwy w montażu. Z kolei jeśli ciekawi Cię opcja podmiany lusterka wstecznego na nowatorską kamerę samochodową – wybierz na przykład LAMAX S9 Dual.

 

Oceń ten post