• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Lubisz pisać czy też po prostu tworzyć własne treści i dzielić się nimi z internautami? W takim razie powinieneś spróbować blogowania. Ale gdzie założyć bloga? Podpowiadamy.

Blogowanie to świetna sprawa. Umożliwia dzielenie się myślami i doświadczeniami, budowanie oglądalności, i po prostu posiadanie swojego głosu w sieci. Jednocześnie, jeśli robisz to konsekwentnie i długoterminowo, wcześniej czy później blogowanie może okazać się źródłem dochodów. I to wysokich.

Przygotowaliśmy miejsca, które warto rozważyć, gdy chcesz blogować. Wybór zależy od tego, czy chcesz zarabiać na blogowaniu, czy zależy ci wyłącznie na robieniu tego dla zabawy. Niektórzy mają fun z pisania i nie chcą na tym zarabiać, inni traktują blogowanie jako główną pracę zarobkową.

Tak czy inaczej, do blogowania potrzebna ci platforma. Gdzie założyć bloga? Jest wiele miejsc, ale polecamy 5 – według nas najlepszych. Wybierz taką, która odpowiada ci najbardziej. Jednocześnie zachęcamy, abyś przetestował wszystkie.

Gdzie założyć bloga?

1. WordPress

WordPress - Gdzie założyć bloga

Gdzie założyć bloga? Na WordPressie. To najpopularniejsza opcja, jak również jedna z najlepszych ze względu na łatwość użycia. WordPress jest intuicyjny w obsłudze, a przy tym w sieci znajdziesz mnóstwo poradników i artykułów na temat konfiguracji, optymalizacji i wszystkiego innego, co możesz zrobić na blogu.

Nieoficjalnie mówi się, że aż 41% stron internetowych korzysta z WordPressa. Tak, niemal połowa internetu opiera się na tym systemie. Nieźle, prawda?

Sprawdź: Najlepsze motywy WordPress na bloga

WordPress jest darmowy, ale jeśli chcesz prowadzić profesjonalnego bloga, będziesz potrzebował domeny, hostingu i kilku innych rzeczy. Te już kosztują. Ciągle jednak jesteś w stanie stworzyć bloga relatywnie tanio – zdecydowanie tanio i szybko, w przeciwieństwie do tworzenia własnej strony www od podstaw.

WordPress oferuje tysiące motywów, czcionek, dodatkowych wtyczek i innych dodatków. Wszytko to sprawia, że możesz stworzyć unikalną stronę. Jeśli nie chcesz tworzyć WordPressa w sposób profesjonalny, możesz również zdecydować się na wersję za darmo w domenie WordPressa.

Sprawdź: wordpress.com

2. Blogger

Blogger - Gdzie założyć bloga

Jeśli ktoś ma ponad 30 lat i choć raz prowadził bloga, pewnie słyszał albo nawet używał platformy Blogger. Być może używa jej do teraz. Blogger to rozwiązanie oferowane przez Google’a, które ciągle ma kilka ciekawych korzyści. Pierwsza z nich: jeśli masz konto na Google, masz automatycznie konto na Bloggerze i możesz nawet teraz rozpocząć prowadzenie własnej strony.

Druga korzyść to fakt, że mamy tutaj cały ekosystem Google’a, jak również opcję przypisania niestandardowej domeny. Do tego niezły wybór szablonów i prostotę obsługi. Nie licz jednak na to, że są tu szerokie możliwości konfiguracji, które zapewnia WordPress. To raczej platforma dla osób, które chcą prowadzić bloga, ale nie mają zamiaru tworzyć profesjonalnej witryny, na której docelowo będą zarabiać pieniądze w przyszłości.

Jeśli jednak chcesz prowadzić bloga amatorsko i po prostu lubisz pisać i dzielić się swoimi doświadczeniami, Blogger może ci się spodobać. Znajdziesz tu również integrację z Google Analytics (dane o oglądalności i odwiedzających), a także obsługę AdSense. Tak, jeśli twój blog ma dużo odsłon, możesz wyświetlać reklamy z platformy Google i zarobić parę groszy.

Tylko od razu jedna informacja: jeśli poświęcisz bardzo dużo czasu na rozwój swojego bloga na Bloggerze, z czasem uznasz, że chcesz więcej funkcji. Wtedy pojawi się problem. Może się okazać, że ich nie ma – i nie będzie. A przenoszenie bloga z tej platformy na WordPressa lub inną stronę jest bardzo trudne.

Sprawdź: blogger.com

3. Tumblr

Tumblr - Gdzie założyć bloga

I kolejna platforma do blogowania, która stawia przede wszystkim na to, abyś mógł łatwo dzielić się swoimi treściami. Nie jest to serwis dla profesjonalistów, niemniej ma pewne zalety.

Po pierwsze, to świetne rozwiązanie do blogowania mobilnego – ze smartfona. Po drugie, obsługa serwisu jest banalnie prosta. Nawet dziecko może tutaj założyć i prowadzić bloga, bez większych przeszkód w zakresie konfiguracji.

Treści publikowane w Tumblr pozostają jednak w ekosystemie platformy, jak również nie ma opcji ich monetyzacji. De facto wszystko, co tutaj zamieścisz, nie jest do końca twoje. Serwis pozwoli ci uzyskać pewną oglądalność, promując twoje treści, ale nie możesz na nich zarabiać, a także nie przeniesiesz ich później np. na WordPressa.

Zobacz: Kreator stron www

Tumblr cieszy się jednak dużą popularnością, głównie ze względu na swoją prostotę obsługi. Ma ponad 500 mln użytkowników i stawia przede wszystkim na krótsze treści. Przez “krótsze” mamy tu na myśli nawet takie wpisy, które zawierają wyłącznie zdjęcie czy linka. Z tego powodu Tumblr to platforma blogowa, która w dużym stopniu przypomina serwis społecznościowy.

Użytkownik Tumblr może prowadzić tutaj swojego rodzaju album, który zawiera playlisty Spotify, zdjęcia, memy, GIF-y, krótkie wpisy, czy listy zadań. Później robi się z tego “moje miejsce w sieci” – i dlatego ludzie tak lubią Tumblra. Dodatkowo, podobnie jak w serwisach społecznościowych, możesz śledzić inne blogi i użytkowników, a nawet publikować ich posty u siebie (oczywiście z odpowiednim oznaczeniem i rekomendacją – trochę jak retweet w Twitterze).

Sprawdź: tumblr.com

4. Jekyll

Jekyll - Gdzie założyć bloga

Jekyll to nieco bardziej niszowy serwis, którego prawdopodobnie nie znałeś wcześniej. Ma jednak bardzo ciekawą funkcjonalność – to w zasadzie generator blogów oparty na języku Ruby. Treść jest tutaj tworzona w plikach TXT (z Notatnika), które trafiają do folderów. Następnie budujesz na ich podstawie witrynę za pomocą języka Liquid. Platforma przejmuje wtedy kontrolę i łączy treści z szablonem – i gotowe, masz wygenerowaną stronę www. Możesz ją następnie przesłać na serwer.

Serwis oferuje wiele materiałów edukacyjnych, abyś mógł samodzielnie zbudować stronę. Przewodniki są istotne, ale od razu dodamy, że nie jest to miejsce dla zupełnych amatorów. Jeśli jednak poświęcisz czas na naukę, zyskasz dostęp do bardziej zaawansowanej platformy, zapewniającej wiele ciekawych funkcji. A te obejmują np. stronicowanie postów, renderowanie wybranych fragmentów strony, czy też szablony tworzone przez społeczność. Możesz też łatwo przeprowadzić migrację blogów z innych platform.

Kolejny plus to fakt, że platforma jest bezpłatna. Praca odbywa się tutaj jednak w środowisku programistycznym Ruby, więc jeśli nie masz kompletnie pojęcia o Ruby, Jekyll może okazać się zbyt skomplikowany. Jeśli masz – polecamy, i to zdecydowanie.

Sprawdź: jekyllrb.com

5. Medium

Medium - Gdzie założyć bloga

Medium to ogromnie popularna platforma dla blogerów i twórców treści. To świetne miejsce, w którym znajdziesz niektóre z najbardziej prowokujących do myślenia artykułów, pełne szczegółów i analiz. Zdecydowanie warto tutaj być – i mieć swoje miejsce z publikacjami.

Jednocześnie Medium to platforma, która zapewnia dostęp do dochodów swoim użytkownikom. Sprowadza się to do tego, że czytelnicy mogą wykupić abonament, a następnie % z tego abonamentu trafia do twórców treści, którzy oferują paywalla.

TOP 5: Darmowy program PDF

Im więcej ludzi zagląda na twojego bloga i poświęca czas na lekturę treści, tym więcej środków zarabiasz. Nie możesz jednak dodatkowo monetyzować treści – Medium nie pozwala np. na posty sponsorowane czy inne reklamy. Musisz trzymać się zasad platformy, jeśli faktycznie chcesz rozwijać bloga w tym miejscu.

Jednocześnie możliwości Medium w zakresie prowadzenia bloga są bardzo atrakcyjne. Masz dostęp do wielu narzędzi, łatwego w obsłudze edytora wpisów, czy nawet wgląd w statystyki swojego bloga (Writer Stats).

Sprawdź: medium.com

Oceń ten post