• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Kreator stron www pozwala na stworzenie profesjonalnej strony szybko i tanio. Są nawet wersje darmowe. Co wybrać? Zobacz nasz ranking! Mamy 5 świetnych typów.

Jeśli chcesz dotrzeć do innych internautów czy potencjalnych klientów, potrzebna ci strona internetowa. Konto na Facebooku czy Twitterze również może pomóc, ale to jednak za mało. Obecność w internecie to przede wszystkim posiadanie własnej strony – własnego miejsca, gdzie możesz zamieścić i uporządkować wszystkie informacje o firmie, produktach, projektach itp. Potrzebna jest również atrakcyjna szata graficzna, intuicyjna nawigacja, czy też – a może przede wszystkim – kontrola nad projektem i posiadaną treścią.

TOP 5: Backup danych w chmurze

Media społecznościowe niestety mają kontrolę nad twoim profilem i w każdej chwili mogą wprowadzić zmiany, które negatywnie wpłyną na twoje konto. Co więcej, posiadanie własnej strony to większa elastyczność. Mamy tutaj na myśli np. projektowanie i elementy graficzne, dodawanie unikalnych efektów, czy animacje. Warstwa wizualna ma znaczenie, zwłaszcza gdy oferujesz coś na sprzedaż. Własna strona pozwala ci się wyróżnić na rynku w sposób o wiele większy, niż zapewniają to serwisy społecznościowe.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że obecnie stworzenie strony internetowej jest naprawdę łatwe. Potrzebujesz tylko trochę cierpliwości i czasu – umiejętności programistyczne nie są wymagane. Już od lat funkcjonują takie serwisy jak Wix, Squarespace, czy Webflow, które mają bardzo rozbudowane, nowoczesne i łatwe w użyciu kreatory stron www. I właśnie tym tematem się teraz zajmiemy.

Kreator stron www – dlaczego go potrzebujesz?

Jeśli chciałbyś samodzielnie stworzyć stronę www, będziesz potrzebował kilku umiejętności technicznych. Konieczna okaże się znajomość funkcjonowania serwerów, języka HTML, FTP, usług hostingowych czy protokołów zabezpieczających. Obecnie jednak istnieje coś takiego jak kreator stron www. To usługa, dzięki której stworzysz stronę www, która jest dobrze zaprojektowana, ma przemyślaną nawigację, działa na urządzeniach mobilnych, ma system do wprowadzania i publikowania treści i do tego jest bezpieczna. I wszystko to stworzysz z minimalną wiedzą techniczną.

kreator stron www szablon

Przykładowy szablon z kreatora Duda

Kreator zapewni ponadto stworzenie nie tylko zwykłej strony www. Możesz stworzyć w taki sposób sklep internetowy, bibliotekę ebooków i podcastów, czy też inne projekty online. Twórcy tych usług umożliwiają również implementowanie narzędzi firm trzecich, jak również metod do przyjmowania płatności od twoich klientów.

Sprawdź: Portfel kryptowalut

Już za ok. 10-30 dol. miesięcznie możesz mieć profesjonalną stronę czy sklep, które są bezpieczne, stabilne i nowoczesne. Po twojej stronie jest wówczas tworzenie treści czy dodawanie produktów (i obsługa sprzedaży), a także promocja i marketing. Utrzymanie strony i związane z tym technikalia spoczywają na barkach usługodawcy.

Kreator – jak to działa?

Korzystanie z kreatora nie stanowi większego wyzwania. Zaczynasz od wyboru szablonu, na którym opierasz swoją stronę. Często dostępne są bezpłatne szablony w ramach abonamentu, jaki płacisz, albo szablony premium – bardziej dopracowane, z większą liczbą opcji, ale sprzedawane oddzielnie (opłata jednorazowa). W zasadzie każdy z tych kreatorów korzysta z metody przeciągnij/upuść, więc samo korzystanie i tworzenie stron jest podobne do budowania czegoś z gotowych elementów – jak klocki Lego. Obecnie możliwości w tym zakresie są naprawdę ogromne. Dawniej można było dodawać takie elementy jak ikony social mediów, moduł z blogami, wstawiać wideo itp. Teraz dodasz nawet element do przyjmowania płatności, czy też pole ograniczające dostęp – w sytuacji, gdy tworzysz coś dla klientów czy członków społeczności, którzy muszą się zalogować, aby skorzystać z danej treści.

Kreator stron internetowych za darmo

Darmowy kreator stron www to coś, co istnieje, ale musisz uwzględnić kilka rzeczy. Jeśli ci one odpowiadają, wówczas możesz korzystać z takiego narzędzia. Jeśli nie – trzeba będzie kupić jednak wersję płatną. Jakie rzeczy mamy na myśli?

Ranking: Mini PC

1. Branding: jeśli zdecydujesz się na wersję darmową, usługodawca nie pozwoli ci podłączyć do strony własnej domeny. Oznacza to, że nie będziesz mógł stworzyć np. adresu www.tomek.pl, ale www.tomek.webflow.com – w sytuacji, gdy wybierzesz kreator Webflow. Do tego na stronie będzie widoczne logo usługodawcy i w paru miejscach pewnie pojawi się o nim wzmianka, jak również link do jego strony.

kreator stron www szablon

Przykładowy szablon z kreatora Webflow

2. Ograniczony storage i hosting: płatne wersje oferują najczęściej bardzo dużo miejsca na dane (lub nawet nielimitowane), a także nielimitowany hosting. Wersje darmowe różnią się pod względem dostępnej pamięci masowej i przepustowości, ale ogólnie mówiąc – oferują jej mniej i w ograniczonym zakresie. Może się okazać, że jeśli twoja strona wygeneruje duży ruch, przestanie działać, bo wyczerpiesz limity.

3. Mniej funkcji: na koniec zostaje jeszcze dostęp do funkcji. Wiele kreatorów nie zapewnia wszystkich możliwości w wersjach darmowych. Na przykład może się okazać, że nie będziesz mógł sprzedawać produktów na wersji darmowej, albo nie uzyskasz opcji do implementowania narzędzi firm trzecich.

Ranking – najlepsze kreatory stron internetowych

Wybór powinien zależeć przede wszystkim od tego, czy odpowiada ci interfejs oraz szablony danego kreatora, a także obsługa rozszerzeń firm trzecich. Zanim wybierzesz, sprawdź czy dana usługa rzeczywiście ma wszystkie elementy, na których ci zależy. Na rynku działa co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt kreatorów. Wybraliśmy TOP 5 – wszystkie te usługi zdecydowanie polecamy i uważamy, że każda ma mnóstwo zalet. Kolejność jest więc przypadkowa – warto dać szansę każdemu z nich i przetestować samodzielnie. A teraz, do rzeczy! Nasze rekomendacje to:

1. Wix

wix

Jeśli chcesz stworzyć stronę www przy minimalnym wysiłku i dużej swobodzie twórczej, Wix jest zdecydowanie jedną z najlepszych platform. Oferuje wiele świetnych funkcji. Warto wymienić intuicyjny interfejs Editor X, liczne widżety, setki szablonów dla określonych firm i konkretnych zastosowań, jak również dobre narzędzia do tworzenia stron mobilnych.

Do tego Wix ma bogate funkcje sklepu www, w tym przemyślaną możliwość sprzedaży cyfrowych plików do pobrania. Jest też opcja darmowa z ograniczoną funkcjonalnością i świetne wsparcie techniczne. Brakuje natomiast funkcji z zakresu statystyk i analiz, jak również nie ma możliwości zmiany szablonu. Uważnie więc podejdź do wyboru swojego szablonu.

Oprócz tego Wix oferuje miejsce do przechowywania zasobów witryny, atrakcyjne tła wideo, animacje tytułów i inne przydatne opcje. Do tego serwis dostępny jest w j. polskim.

Strona www: wix.com

2. HostGator

hostgator

Kreator dla osób, które cenią łatwość użycia. Ma bardzo wygodny, intuicyjny interfejs, świetne szablony do wyboru, czy też możliwość sprzedaży produktów – również tych cyfrowych. Na pewno doceniamy nowoczesne podejście twórców – widać, że starają się podążąć z trendami i wszystkie funkcje, które są dziś w modzie, są tutaj oferowane.

Kiedy stworzysz stronę, ale uznasz, że jednak chcesz coś zmienić, możesz w dowolnej chwili przesiąść się na inny szablon. HostGatar ma też bibliotekę zdjęć bez tantiem (do wykorzystania za darmo), czy też łatwą możliwość wdrożenia systemu płatności. Nie ma natomiast darmowego planu, opcje edytowania zdjęć są ograniczone (lepiej zrób to zanim je wrzucisz do serwisu), a także nie można zaplanować publikacji postów na blogu (brak harmonogramu). Ciągle jednak jest to świetny serwis, który zdecydowanie polecamy.

Strona www: hostgator.com

3. Duda

duda

W przypadku kreatora Duda największą wadą jest to, że nie możesz zmienić szablonu, gdy już na któryś się zdecydujesz. Nie ma też sklepu z widżetami innych firm, a usługa e-mail newslettera oferowana jest w droższych wariantach abonamentu. Ale to by było na tyle. Reszta – same zalety.

I tak, Duda ma doskonały edytor stron, jak również świetne narzędzia do tworzenia i edycji stron zarówno na tablety, jak i smartfony. Oferuje wiele narzędzi do analizowania ruchu, ma opcję stworzenia pełnoprawnego sklepu internetowego oraz ponad 100 atrakcyjnych szablonów do wyboru.

Do tego bardziej zaawansowane osoby mogą używać niestandardowego kodu CSS i HTML, a opcje e-commerce są tutaj zdecydowanie zgodne z trendami. Nie brakuje np. możliwości pobierania i kupowania plików cyfrowych.

Otrzymujemy też nieograniczone miejsce na dane i transfery – i to we wszystkich abonamentach. Duda to kreator stron www, który pozwoli na łatwe i szybkie tworzenie projektów online, z opcjami zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Strona www: duda.co

4. Squarespace

squarespace

Squarespace to jedna z najbardziej znanych marek na rynku kreatorów online. Pozwala na szybkie zbudowanie strony, ale ma też możliwość stworzenia sklepu online oraz oferuje usługi do budowania społeczności.

Każda witryna ma też przydatne dodatki, takie jak bezpłatna rejestracja swojej domeny, certyfikat SSL, czy też nielimitowane transfery. Dawniej Squarspace pozwalał na zmianę szablonu, ale od wersji 7.0 już tego nie oferuje. Nie ma też wersji darmowej, a wsparcie techniczne nie działa tak sprawnie, jak w innych kreatorach i zwykle trzeba poczekać 2-3 dni na odpowiedź.

Mocne strony kreatora to atrakcyjne szablony, duże możliwości w zakresie e-commerce, z opcją oferowania cyfrowych plików do pobrania, jak i obsługa niestandardowych kodów. Ma też niezły moduł prowadzenia bloga, z opcją planowania publikacji postów.

Strona www: squarespace.com

5. Webflow

webflow

Zaawansowany kreator www, którego obsługa jest dość skomplikowana – przynajmniej na pierwszy rzut oka. Kiedy jednak zrozumiemy już, jak działają poszczególne elementy, przekonamy się, że Webflow pozwala na stworzenie bardzo rozbudowanej, nowoczesnej strony z wieloma funkcjami.

Bez problemu stworzymy też sklep online, czy też miejsce z treściami dla członków, którzy wykupią dostęp (tzw. paywall). W sklepie możemy sprzedawać zarówno fizyczne, jak i cyfrowe produkty, a wszystkie niezbędne funkcje dodamy w postaci integracji – katalog integracji jest tutaj bardzo obszerny.

Nie ma darmowej wersji, dlatego polecamy Webflow bardziej doświadczonym web designerom, którzy chcą stworzyć rozbudowną stronę dla swojej firmy czy projektu – i rozwijać ją przez długi czas. Plus: doskonałe, bardzo nowoczesne i atrakcyjne szablony.

Strona www: webflow.com

Oceń ten post