• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Zastanawiasz się jaki procesor wybrać w 2022? Przedstawiamy kilka niedrogich modeli do twojego przyszłego desktopa. Sprawdź, co polecamy.

Kiedy kupujemy procesor, często kusi zakup najnowszych i najszybszych modeli. Ale czy rzeczywiście powinniśmy wydawać ogromne sumy na CPU? Jeśli weźmiemy do tego pod uwagę, że wiele komponentów jest teraz droższych niż normalnie, ze względu na globalne niedobory, zakup powinien być tym bardziej przemyślany.

W praktyce okazuje się, że najdroższe procesory większość z nas może sobie odpuścić. Jeśli nie jesteś overclockerem, wymagającym specjalistą zajmującym się edycją wideo, czy też graczem, nie potrzebujesz drogiego modelu. Jaki procesor wybrać w takim wypadku? Najlepiej tani lub ze średniej półki.

Sprawdź: Najlepszy procesor do gier

Niedrogie procesory sprawdzają się w większości zadań. Bez problemu będziesz mógł pracować z wieloma aplikacjami otwartymi naraz, przeglądać internet z dziesiątkami zakładek, czy odtwarzać filmy w wysokiej rozdzielczości. Często zamiast drogiego procesora, lepiej wydać środki na np. bardziej pojemny dysk czy więcej pamięci RAM. Albo, rzecz jasna, lepszą kartę graficzną.

Jaki procesor wybrać w 2022? Na co zwracać uwagę?

Wszystko zależy od tego, do czego zamierzamy używać komputera. Jeśli głównie piszesz teksty, edytujesz proste grafiki, czy też przeglądasz internet i używasz Outlooka, wystarczy ci budżetowy CPU. Do takich zastosowań nie potrzebujesz układów AMD Ryzen 7 czy Intel Core i7, ani tych jeszcze droższych.

Jeśli pracujesz przy jednym monitorze i zwykle masz uruchomione 1-2 aplikacje, oraz przeglądarkę z ok. 15 zakładkami, tanie procesory okażą się wystarczające.

Poza tym, jeśli tylko okazyjnie grasz w gry i wybierasz raczej starsze klasyki, również nie musisz wydawać dużych pieniędzy na sprzęt. Większość procesorów ma zintegrowane układy graficzne, które zapewniają przyzwoitą wydajność.

I właśnie takie zastosowania, czyli zadania wykonywane przez większość użytkowników, są przewidziane dla niedrogich procesorów. Jeśli nie masz wygórowanych oczekiwań, zdecydowanie nie musisz przepłacać.

Jaki procesor wybrać – modele tanie i ze średniej półki

Polecamy 5 procesorów, z czego większość z nich można uznać za budżetową. To niedrogie układy, nadające się do większości zastosowań. Ale są też dwa modele, które polecamy bardziej wymagającym użytkownikom.

AMD Ryzen 3 3300X

AMD Ryzen 3 3300X

Świetny procesor dla każdego, kto buduje wydajny, ale oszczędny komputer stacjonarny do gier. Do tego musi to być sprzęt z samodzielną, odrębną kartą graficzną, bo Ryzen 3 3300X nie ma zintegrowanego układu.

Model ten może pochwalić się bardzo dobrym stosunkiem ceny do wydajności, zapewniając świetne wyniki w grach w rozdzielczości Full HD. Działa na sprawdzonym gnieździe AM4 (AMD), a w zestawie znajdziemy dobrej klasy chłodzenie – prawdopodobnie nie będziesz musiał kupować innego coolera niż ten dostarczany przez AMD.

Info: 4 rdzenie, 3,8 GHz – 4,3 GHz
Cena: ok. 840 zł

AMD Ryzen 5 5600G

AMD Ryzen 5 5600G

Chcesz grać w gry na PC, ale bez odrębnej karty graficznej? Ryzen 5 5600G ma zintegrowany układ Radeon Graphics, który zapewnia przyzwoitą wydajność – dodajmy, że układy zintegrowane Intela nie są w stanie mu dorównać.

Poza wysoką wydajnością zapewnianą przez grafikę, procesor jest kompatybilny ze świetnym oprogramowaniem Radeon Software. Producent dodaje też wysokiej klasy chłodzenie w zestawie – Wraith Stealth cooler.

Info: 6 rdzeni, 3,9 GHz – 4,4 GHz
Cena: ok. 1300 zł

AMD Athlon 200GE

AMD Athlon 200GE

Może być trudno dostępny, niemniej model 200GE to dobry CPU dla niedrogiego komputera. Masz mocno ograniczony budżet? Rozważ zakup tego układu, ponieważ zapewnia bardzo dobre osiągi wśród tanich procesorów.

Obsługuje cztery wątki, co jest niezłym wynikiem w tym przedziale cenowym, a oprócz tego ma też zintegrowany układ graficzny.

Weź jednak pod uwagę, że to procesor dla komputerów, które nie są wykorzystywane do bardzo wymagających zadań.

Uwaga: jeśli jednak nie uda ci się go znaleźć, polecamy AMD! Ryzen 3 1200 AF jako alternatywę.

Info: 2 rdzenie, 3,2 GHz
Cena: ok. 280 zł

Intel Pentium Gold G6400

Intel Pentium Gold G6400

I kolejny 2-rdzeniowy procesor ze zintegrowaną grafiką, tym razem UHD Graphics 610. Podobnie jak powyższy Athlon, obsługuje 4 wątki, zapewniając niezłą wydajność w budżetowych komputerach.

Priced under $70, Intel’s Pentium Gold G6400 fills a low-cost niche among desktop CPUs, outperforming Athlons and costing well less than Core i3 and Ryzen 3 chips. It’s a solid option for a budget productivity PC, if you can stomach the motherboard investment.

Mamy tutaj również szybkie taktowanie zegara, niemniej zintegrowana grafika cechuje się bardzo niską wydajnością. Zdecydowanie nie sprawdzi się w grach.

Info: 2 rdzenie, 4 GHz
Cena: ok. 320 zł

Intel Celeron G5920

Intel Celeron G5920

W porównaniu do poprzednich Celeronów, ten układ jest znacznym ulepszeniem – zdecydowanie o oczko wyżej. Zapewnia wyższą wydajność, ale nadal jest wolniejszy niż Athlon 200GE.

Ten układ ma 2 rdzenie, ale nie obsługuje 4 wątków – mamy tutaj maks. 2 wątki. Do tego grafika UHD Graphics 610 nadaje się do podstawowych zastosowań – nie jest do gier. To układ do komputerów, które powstają głównie do pracy i obsługi multimediów (np. odtwarzanie filmów).

Jeśli jednak nie chcesz wydawać na procesor ok. 1000 zł, a przy tym zależy ci na skompletowaniu solidnego PC, Celeron to jedna z dostępnych opcji.

Info: 2 rdzenie, 3,5 GHz
Cena: ok. 300 zł

Czy budżetowy procesor to dobry zakup?

Procesory składają się de facto z kilku części na chipie, z których najważniejszą są rdzenie. To komponenty, które napędzają wydajność w dzisiejszych czasach, bo większość aplikacji je wykorzystuje. Posiadanie dodatkowych rdzeni otwiera dodatkowe możliwości i pozwala na “przepychanie” większej ilości pracyh w tym samym czasie. Im więcej zadań chcesz wykonać w tym samym czasie, tym więcej rdzeni ci się przyda. Z kolei częstotliwość taktowania, wyrażana w GHz, przyczyni się do tego, jak szybko te zadania wykona twój PC.

Jeśli nie używasz bardzo zaawansowanych aplikacji, które potrafią znacznie obciążać komputer, budżetowy procesor sprawdzi się idealnie. Nie jest prawdą, że nawet do typowych zadań potrzebujemy od razu 4-rdzeniowego lub lepszego układu, który ma zegar na poziomie 4 GHz lub więcej.

Nazwa może sugerować, że są kiepskie, bo “budżetowy” zwykle tak się kojarzy. Ale w przypadku procesorów to nieprawda. Tak już się przyjęło, że niedrogie CPU określane są mianem budżetowych. Jeśli kompletujesz komputer do popularnych, nieskomplikowanych zadań, doradzamy zakup właśnie takich układów, jak te powyżej.

Oceń ten post