• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Jaki hub USB C kupić? Czy potrzebujesz faktywnie portu USB-C? Polecamy huby z różnych przedziałów cenowych.

Do Huba USB podłączysz przeróżne akcesoria. Zależnie od modelu, może to być nie tylko mysz, klawiatura czy kamera internetowa, ale nawet zewnętrzny monitor i drukarka. Lista urządzeń jest długa.

Na rynku znajdziesz różne huby USB, wyposażone w więcej lub mniej złączy. Ale jest też jedna, dodatkowa różnica między nimi, która może wydawać się niezrozumiała. Chodzi o to, czy hub USB jest aktywny, czy pasywny.

Hub USB – aktywny czy pasywny? Co to oznacza?

Hub aktywny jest bardziej zaawansowany i ma własne zasilanie zewnętrzne. Dzięki temu jest w stanie obsłużyć urządzenia o większym zapotrzebowaniu na prąd. To sprawia, że bez problemu podłączysz do niego modem LTE czy skaner, oraz bardziej zaawansowane dyski zewnętrzne. Hub pasywny jest tutaj ograniczony – to jedynie rozdzielacz USB, który otrzymuje zasilanie z komputera poprzez jeden z portów USB. Z tego powodu HUB pasywny obsługuje urządzenia, których suma pobieranej energii elektrycznej nie przekracza określonej wartości. Do huba pasywnego podłączysz klawiaturę czy mysz, a także pendrive, ale nie licz na to, że również podłączysz do niego duży zewnętrzny dysk, czy monitor. Zaletą huba pasywnego jest natomiast to, że nie wymaga dodatkowego przewodu zasilania.

Masz co najmniej kilka urządzeń zewnętrznych i wiesz, że zużywają dość sporo prądu? Jeśli chcesz, aby pracowały jednocześnie, będziesz potrzebował huba aktywnego. Nie masz i raczej stawiasz na mniejsze akcesoria? Wystarczy ci hub pasywny. Na koniec dodajmy, że na rynku zdarzają się też wyjątki i niektóre huby pasywne mogą oferować lepsze możliwości.

Ranking: Słuchawki bezprzewodowe do 200 zł

Warto też dodać, że do hub aktywny często wykorzystywany jest przez użytkowników jako ładowarka dla telefonu. To dodatkowa zaleta.

Hub USB C i nie tylko – polecane modele

Poniżej przedstawiamy polecane modele, którymi warto się zainteresować. Wyjaśniamy oczywiście dlaczego, ale też podajemy ceny i dodatkowe szczegóły. Kolejność zaprezetnowanych modeli jest przypadkowa:

Aukey CB-C71 USB-C – świetny hub USB 3.0 z opcją ładowania

Hub USB C

Zdecydowanie jeden z lepszych hubów na rynku. Ma funkcję Power Delivery, co pozwala na ładowanie laptopa poprzez podłączony do huba zasilacz. W większości przypadków urządzenie automatycznie dopasuje moc do szybkiego ładowania. Do tego mamy tutaj 3 porty USB 3.0, złącze HDMI, czytnik kart pamięci, a także gigabitowy port LAN.

Cena: ok. 280 zł

Kensington SD5700T Thunderbolt 4 Dual 4K – hub z Thunderbolt

Kensington SD5700T Thunderbolt 4 Dual 4K - hub z Thunderbolt

Dość nietypowy sprzęt na rynku. Oferuje obsługę tzw. Dual 4K. Jest kompatybilny z systemem Windows 10, zapewniając obsługę Thunderbol 4. Może też współpracować z MacBookami wyposażonymi w Thunderbol 3 i z systemem macOS 11 (Big Sur) lub nowszym.

Zapewnia pełne zasilanie niezależnie od liczby podłączonych urządzeń, a na wyposażeniu ma łącznie aż 11 portów. Obsłuży sygnał wideo 8K przy 30 Hz, jak i 4K przy 60 Hz. Do tego zapewnia transfer danych do 40 Gb/s..

Parametry techniczne wyglądają tak:

  • 3x USB-C 3.2 Gen 2 – USB 9 pin Typ A
  • 4x USB 2.0 – 4 pin USB Typ A
  • 1x Thunderbolt 4 upstream – USB-C 24 pin
  • 3x Thunderbolt 4 downstream – USB-C 24 pin

Oprócz tego mamy jeszcze czytnik kart pamięci, gigabitowy port LAN, jak i gniazdo audio na mikrofon czy słuchawki. Obsługuje podwójny monitor, szybkie ładowanie, zasilanie do 90 W.

Kensington SD5700T Thunderbolt 4 Dual 4K - hub z Thunderbolt

Takie sprzęty możesz podłączyć do huba

To ciekawy sprzęt, z osobnym zasilaniem i o dużych możliwościach. Ale niestety cena też jest… ciekawa.

Cena: ok. 1840 zł

D-Link DUB-M810 – Hub USB pasywny

D-Link DUB-M810

Pasywny, ale zdecydowanie inny niż większość na rynku. Ma bardziej rozbudowane możliwości, bo zapewnia np. Power Delivery, pozwalając na ładowanie i podłączanie urządzeń peryferyjnych. Wystarczy podłączyć ładowarkę USB-C do przejściówki, by zyskać takie możliwości.

Sam Hub oferuje też niezłe wyposażenie:

  • Czytnik kart Dual-slot SD / microSD / SDHC / SDXC
  • 2 porty SuperSpeed USB 3.0, 1 x z funkcją szybkiego ładowania
  • 1x HDMI, obsługuje rozdzielczości do 4K
  • 1 port USB-C (Thunderbolt 3) z synchronizacją danych i zasilaniem do 100 W

Konstrukcja jest ze stopu aluminium, a sam hub działa z popularnymi systemami operacyjnymi, w tym z Linuksem. Ma też port LAN (Gigabit RJ-45).

Cena: ok. 440 zł

Targus ACH924EU Hub USB C – pasywny hub dla mniej wymagających

Targus ACH924EU Hub USB C - pasywny hub dla mniej wymagających

Targus ACH924EU zamienia pojedynczy port USB-C w trzy porty USB-A oraz jeden USB-C. Podłącz urządzenia peryferyjne, takie jak klawiatura, mysz, dysk twardy lub telefon poprzez interfejs USB 3.1 i ciesz się maksymalną przepustowością do nawet 5 Gb/s.

Sprawdź: Skracanie linków

Mamy tutaj 4 porty, w tym trzy USB 3.0 i jeden USB 3.0 typu C. Obsługuje również urządzenia korzystające z portów USB 2.0.

Cena: ok. 250 zł

Unitek Hub USB-C – prosty hub do laptopa

Unitek Hub USB-C - prosty hub do laptopa

Hub wyposażony w 5 portów USB, w tym 1 USB 3.0 typu C. Opróćz tego mamy tutaj 3 porty USB 3.0 oraz 1 port micro USB.

Konstrukcja huba jest dość prosta, a marka – mało znana. To sprawia, że cena jest naprawdę niska. Hub dla osób niewymagających, a w dodatku takich, którym nie zależy na sprzęcie znanych w Polsce marek

Cena: ok. 80 zł

Hub USB C – dodatkowe porady przed zakupem

Warto odpowiedzieć sobie na parę pytań, zanim zdecydujesz się na zakup.

Czy USB-C to taki sam port jak USB?

Najbardziej znanym portem USB jest USB typu A, czyli USB-A. Czasami jest on określany również “standardowym USB”. Taki port jest prostokątny i wymaga podłączenia kabla prawą stroną do góry, aby wypustki wewnątrz złączy były odpowiednio wyrównane.

USB-C to nowszy port, z bardziej owalnym kształtem. Wykorzystuje odwracalne złącza, co oznacza, że nie trzeba kombinować, którą stroną podłączysz dany przewód – pozycja jest zawsze prawidłowa.

Warto dodać, że port może wyglądać tak samo w zależności od urządzenia, ale nie wszystkie USB-C są takie same. Przykładowo urządzenia Thunderbolt 3 lub 4 będą w pełni obsługiwane tylko przez komputer z odpowiednim portem Thunderbolt USB-C. Niestety nie możesz tak po prostu spojrzeć na port i od razu wiedzieć, jaki to konkretnie model. Przed zakupem huba upewnij się, że twój komputer faktycznie w pełni go obsłuży. Sprawdź parametry swoich portów USB w specyfikacji technicznej posiadanego komputera, np. na stronie producenta.

Jakie akcesoria będą mi potrzebne?

Wybierz taki hub, który faktycznie wykorzystasz. Nie kupuj sprzętu, który ma np. sieć Ethernet, czytnik kart pamięci oraz złącze HDMI, jeśli i tak nie wykorzystasz tych możliwości. Po co przepłacać?

Wybór huba powinien być zależny od kilku prostych czynników. Po pierwsze: liczba portów USB. Ile akcesoriów podłączysz? Po drugie: mobilność. Czy chcesz podróżować z hubem, czy też będzie on na stale w domu lub biurze? Dla osób często podróżujących polecamy modele, które nie wymagają dodatkowego zasilania zewnętrznego.

Oceń ten post