• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 miesiące temu

Domowe generatory mogą stanowić zabezpieczenie przed przerwami w dostawach prądu, tym bardziej, że mogą być zasilane zarówno benzyną, olejem napędowym, jak i gazem. Dobry agregat prądotwórczy to jednak nie tylko podstawowe zabezpieczenie przed brakiem prądu. To urządzenie, które może przydać się również na działce, w garażu czy na budowie.

Jak wybrać dobry agregat prądotwórczy, taki, który spełni potrzeby domostwa? Podpowiadamy w poniższym materiale.

Czytaj także: Ranking czujników jakości powietrza do domu [TOP 3 detektory cząstek PM]

Najlepsze agregaty prądotwórcze – czym są zasilane?

Jeśli właśnie zadajesz sobie pytanie które z domowych generatorów prądu są najbardziej ekonomiczne, odpowiedź jest prosta. Na pierwszym miejscu plasują się agregaty z silnikami diesla, które potrafią spalać nawet połowę mniej paliwa niż te benzynowe.

Wśród benzynowych agregatów prądotwórczych do domu najlepiej sprawdzają się te z silnikami czterosuwowymi, nieco mniej wydajne będą silniki dwusuwowe. Najbardziej paliwożerne są z kolei agregaty zasilane gazem, ale z drugiej strony aktualnie jest to paliwo zdecydowanie najtańsze.

Na rynku dostępne są również agregaty, które działają dzięki energii zgromadzonej wcześniej w akumulatorach. O ile takie rozwiązanie może być dobrą propozycją na wspomnianą wcześniej działkę czy biwak, tak w przypadku potencjalnego odcięcia prądu to urządzenie nie będzie stanowiło wystarczającego zabezpieczenia dla domu.

Najlepsze agregaty prądotwórcze – Ranking [TOP 15]

Model Cena Moc Silnik Ilość gniazd Gdzie kupić
Daewoo GDA 3500 4449 zł 3,2 kW spalinowy czterosuwowy 2
Tagred TA6000D 4999 zł 11 kW diesel czterosuwowy 3
Atlas Copco P2000i 4550 zł 2,3 kW spalinowy 1
Könner & Söhnen KS7000E 5225 zł 5,0 kW spalinowy czterosuwowy 2
Könner & Söhnen KS8100HDE 6399 zł 6,0 kW diesel czterosuwowy 3
Kraft&Dele KD125 1409 zł 3 kW spalinowy czterosuwowy 2
Kraft&Dele KD117 1799 zł 4,8 kW spalinowy czterosuwowy 4
Kraft&Dele KD134 2899 zł 3,2 Kw spalinowy czterosuwowy 2
Pramac PX4000 2259 zł 2,7 kW spalinowy 3
Pramac EM4100 5850 zł 3,1 kW spalinowy b.d.
Tecnoware FGE3200M 1242 zł 2,4 kW spalinowy czterosuwowy 3
Fogo FH 3001 RE 4844 zł 2,5kW czterosuwowy OVH 2
Smart 013600A 1549 zł 2,6 kW spalinowy 2
Yato YT-85453 1299 zł 2,5 kW spalinowy czterosuwowy 2
Kaltmann K-AK 2200S 1948 zł 2,3 kW 4-suwowy OHV 1

Daewoo GDA 3500

Daewoo GDA 3500 to  agregat z serii Master Line. Został wyposażony w powiększony zbiornik paliwa (18l) i woltomierz do monitorowania napięcia wyjściowego. Dzięki niemu użytkownik zapobiegnie uszkodzeniom, które mogłyby wynikać z odchyleń napięcia od wartości znamionowej.

Wszystkie modele agregatów spod szyldu Daewoo można śmiało wliczyć do grona najlepszych agregatów prądotwórczych. Ten producent po prostu oferuje rozwiązania niezawodne, a przy tym łatwe w obsłudze.

Każdy silnik Daewoo jest opatrzony numerem seryjnym, który umożliwia kontrolę jakości na każdym z etapów produkcji. Zaawansowany system filtracji zapewnia długą żywotność silnika, ponieważ chroni go nie tylko przed przegrzaniem, ale i przed zanieczyszczeniami. Z kolei licznik motogodzin nie pozwala zapomnieć o terminowej obsłudze technicznej.

Na komfort użytkowania ma wpływ z kolei wielofunkcyjny wyświetlacz. Znajdziesz na nim informacje o aktualnym napięciu, natężeniu, obciążeniu, częstotliwości prądu i czasie pracy silnika. Każde urządzenie jest wyposażone w automatyczny stabilizator napięcia i czujnik poziomu oleju.

Tagred TA6000D

Jeśli chodzi o dobre agregaty prądotwórcze z silnikiem diesla, Tagred TA6000D zdecydowanie zasługuje na uwagę. Wysokiej jakości silnik 1-cylindrowy, 4-suwowy  zabezpieczy zarówno dom, firmę jak i budowę. Zabezpieczenie AVR umożliwia bezpieczne zasilanie także bardziej delikatnej elektroniki – lodówek, komputerów, a nawet telefonów.

Niezawodność gwarantują nowoczesne rozwiązania zabezpieczające, z kolei wielogodzinną pracę zapewnia duży zbiornik paliwa (16 l). Miedziane uzwojenie, łatwy w obsłudze panel sterujący i wyciszona matą wygłuszającą obudowa to tylko kilka z wielu zalet tego modelu. Dodatkowo kółka jezdne mają wpływ na mobilność urządzenia.

Podobnie jak inne bardzo dobre agregaty prądotwórcze, Tagred TA6000D uruchamia się poprzez automatyczny rozruch, czyli za pomocą kluczyka. Posiada 3 gniazda: dwa AC 240 V oraz jedno 400 V, dzięki czemu możesz zasilać kilka maszyn równolegle.

Atlas Copco P2000i

Atlas Copco P2000I to agregat prądotwórczy jednofazowy (230V). Choć został opracowany z myślą o profesjonalistach, z powodzeniem służy także w domostwach prywatnych. Solidne wykonanie, wydajne zużycie paliwa i kompaktowe rozmiary to tylko kilka cech, które sprawiają, że ten model znajduje się pośród polecanych agregatów prądotwórczych.

Osiągnięcie wydajnej mocy przy najniższym zużyciu paliwa jest możliwe dzięki inteligentnej regulacji prędkości obrotowej w połączeniu z funkcją pracy w układzie równoległym. Emisja akustyczna także zasługuje na uwagę. Generatory iP wyznaczają w tej kwestii nowe standardy.

Atlas Copco P2000I oferuje gwarancję działania przez długi czas, nawet w bardzo trudnych warunkach eksploatacji. Nasz ranking agregatów prądotwórczych to nie jedyne miejsce, w którym ten model uzyskuje wysoką ocenę. Atlas Copco oferuje bardzo dobre agregaty prądotwórcze, które cieszą się dużą popularnością na rynku.

 

Könner & Söhnen KS7000E

Jeśli chcesz kupić dobry agregat prądotwórczy o dużej mocy i potwierdzonej niezawodności, Könner & Söhnen KS7000E z pewnością spełni Twoje oczekiwania z nawiązką. Innowacyjny system zmiany faz (VTS) pozwala uzyskać tą samą moc z jednej lub trzech faz.

Możliwość przełączania trybów to jednak nie jedyna funkcja, która wyróżnia ten model. Generator został stworzony z dbałością o żywotność – silniki są zamontowane na gumowych poduszkach, podobnie stalowa rama została wyposażona w gumowe wsporniki, które minimalizują wpływ wibracji i korozji.

Silniki Könner & Söhnen to nie tylko rozwiązania niezawodne i wydajne. Jako jedne z niewielu mogą pochwalić się faktem, że spełniają wszystkie światowe i europejskie normy jakości, w tym najnowszą normę emisji spalin EURO V. Dodatkowo oferują łatwy rozruch i generują niski poziom wibracji.

Wygodny panel sterowania z monitorem LED zapewnia łatwą obsługę i dostarcza wszelkich kluczowych informacji odnośnie pracy urządzenia. Dzięki systemowi uproszczonego startu generator uruchomisz elektronicznie. Stalowy zbiornik paliwa o pojemności 25 litrów zapewnia długi czas pracy, a umieszczony na nim wskaźnik poziomu paliwa pozytywnie wpływa na wygodę użytkowania.

Gdyby nie fakt, że najczęściej decydujemy się na zakup najbardziej ekonomicznego rozwiązania, ten model bez wątpienia mógłby zająć pierwsze miejsce w naszym rankingu generatorów prądu. Jeśli jednak nie należysz do większości i szukasz produktów z najwyżej półki i o najwyższej mocy – ten model może być dla Ciebie.

Könner & Söhnen KS8100HDE

Könner & Söhnen ma w ofercie również dobry agregat prądotwórczy z silnikiem diesla. KS8100HDE to najdroższy model w naszym rankingu generatorów prądu, który jednak oferuje wszechstronne zastosowanie. Skorzystasz z niego zarówno w domu, domku letniskowym, jak i na budowie, kempingu, działce, łodzi czy w warsztacie. Nadaje się zarówno do prac z elektronarzędziami, elektroniką, pompami, jak i oświetleniem.

Podobnie jak w przypadku wspomnianego wyżej modelu KS7000E, KS8100HDE również dysponuje niezawodnym, wydajnym i ekonomicznym silnikiem. Jego żywotność przekracza 3000 motogodzin, co sprawia, że generator jest przystosowany do długotrwałej pracy. Dodatkowo, ten model z serii Heavy Duty ma funkcję podgrzewania przedstartowego (Preheater) więc możesz łatwiej uruchamiać go nawet w zimie.

Łatwą obsługę urządzenia umożliwia wygodny panel sterowania i nowoczesny wyświetlacz LED. Z kolei na bezpieczeństwo użytkowania wpływa system AVR, który chroni urządzenie przed przeciążeniem i zwarciem.

Kraft&Dele KD125

Pośród najlepszych agregatów prądotwórczych musiał znaleźć się także Kraft&Dele KD125. To model wysokiej jakości, o rozruchu ręcznym. Sprawdzi się w domu, samochodzie kempingowym, łódce, jachcie czy do urządzeń przemysłowych.

Silnik jest 4-suwowy chłodzony powietrzem. Urządzenie oferuje 2 gniazda 230V 1x12V, a jego transport znacznie ułatwia uchwyt, kółka, solidna rama oraz poduszki amortyzujące. Zbiornik paliwa mieści 15 litrów, co wystarcza na około 12 godzin pracy. Nie zabrakło tu wskaźnika poziomu paliwa.

Kraft&Dele KD117

Innym modelem spod szyldu Kraft&Dele, który chcieliśmy umieścić w naszym rankingu generatorów prądu, jest KD117. Wyposażony w silnik 4-suwowy chłodzony powietrzem, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzeba mocnego i niezawodnego źródła prądu.

Chromowany tłok zapewnia cichą i równą pracę, a także energooszczędność. Tłumienie drgań i minimalizację hałasu zapewniają także gumowe stabilizatory i poduszki silnika.

Kraft&Dele KD117 jest wyposażony także w woltomierz i regulator napięcia oraz wyjście 12V, które umożliwia ładowanie akumulatora. Prócz jednego gniazda trójfazowego, model oferuje 3 gniazda jednofazowe.

Kraft&Dele KD134

Jeszcze jeden model Kraft&Dele, a zarazem najdroższy produkt tej marki w rankingu generatorów prądu, to KD134. Funkcja zmiany prędkości zastosowana w generatorze wpływa na żywotność urządzenia, zmniejszając zużycie silnika. Wpływa także na ekonomiczną eksploatację i efektywne zarządzanie paliwem.

W urządzeniu jest także wbudowany włącznik oszczędnego trybu pracy, a prąd elektryczny jest wytwarzany z czystą, wygładzoną sinusoidą. 2 gniazda jednofazowe także są do dyspozycji użytkownika.

 

Pramac PX4000

Przenośny agregat prądotwórczy z silnikiem benzynowym, Pramac PX4000, oferuje 2 gniazda schuko 230 V 16 A IP54, oraz gniazdo 2P+T CEE 230V 16A IP44. Pośród najlepszych agregatów prądotwórczych wyróżnia się solidną ramą i dużym metalowym zbiornikiem paliwa o pojemności 18,5 l.

Urządzenie posiada także synchroniczny alternator z AVR. Panel kontrolny ma wbudowany ciekłokrystaliczny licznik godzin, miernik częstotliwości oraz woltomierz. PX 4000 ma możliwość pracować przez ponad 19 godzin, przy założeniu 75% obciążenia i z pełnym zbiornikiem paliwa. Rozruch w tym modelu jest ręczny, ale wpływa to korzystnie na jego cenę.

Pramac EM4100

Pramac EM4100 to model benzynowy, równie godny polecenia, a zarazem jeden z najlepszych agregatów prądotwórczych. Posiada wbudowany system stabilizacji napięcia i sprawdzi się nawet do intensywnych zastosowań. Zasotosowano w nim silnik Honda GX200 oraz rozruch ręczny.

Tecnoware FGE3200M

Tecnoware FGE3200M to kolejny pośród dobrych agregatów prądotwórczych, wytwarzających energię poprzez silnik spalinowy 4-suwowy. Sprawdzi się jako źródło zasilania podczas zaniku energii w sieci albo jako alternatywne źródło prądu na placu budowy, działce czy w warsztacie.

Moc szczytowa modelu FGE3200M to 3200VA z systemem AVR. Zapłon, w tym dość tanim modelu, jest manualny, a więc uruchamiany jest za pomocą linki. Tecnoware FGE3200M oferuje 2 gniazda wyjściowe Schuko 16A i wyjście 12V DC 8A.

Fogo FH 3001 RE

Fogo FH 3001 RE jest doskonałym urządzeniem do zasilania takich urządzeń jak komputer, oświetlenie, spawarka czy piec elektryczny. Ten przenośny agregat, wyposażony w profesjonalny silnik benzynowy Honda GX200 spełni oczekiwania nawet tych odbiorców, którzy mają wysokie wymagania.

Urządzenie należy bowiem do serii AVR z elektronicznym regulatorem napięcia. Model oferuje dodatkowo 2 gniazda jednofazowe.

Smart 013600A

Smart 013600A to agregat jednofazowy, który umożliwia zasilanie odbiorników na napięcie 230 V. Zasługuje na swoje miejsce w naszym rankingu generatorów prądu, ponieważ oferuje zabezpieczenie termiczne, czujnik oleju, który przy niedoborze oleju wyłącza silnik, a także dwa gniazda 230 V.

Stabilizacja napięcia AVR umożliwia używanie tego modelu do urządzeń domowych. Smart 013600A jest kompatybilny z czułymi odbiornikami, takimi jak komputery, telewizory czy telefony. Zbiornik na paliwo ma optymalną pojemność 15 litrów, a rozruch odbywa się za pomocą linki.

 

Najlepsze agregaty prądotwórcze

Yato YT-85453

Yato YT-85453 także musiał znaleźć się w naszym rankingu generatorów prądu. Nie tylko ze względu na niską cenę, ale przede wszystkim ze względu na swoją popularność. Podobnie jak generator od Blaupunkt, Yato także został wyposażony w stabilizację napięcia AVR, dzięki czemu wszelkie podpięte do niego urządzenia elektryczne są chronione przed uszkodzeniem.

Posiada także taki sam stopień ochrony (IP23), dzięki czemu bez obaw możesz przechowywać go na zewnątrz. Pojemność zbiornika, która wynosi 3,6 litra, wystarcza na około 8 godzin pracy.

Kaltmann K-AK 2200S

Kaltmann K-AK 2200S Euro 5 to nie za drogi, a dobry agregat prądotwórczy. Nada się do warsztatu, gospodarstwa, a także domku letniskowego – wszędzie tam, gdzie możesz potrzebować prądu, także w razie awarii.

To model mobilny, łatwy w obsłudze, o średnim zużyciu paliwa na poziomie 1,6 l/h. Przy pełnym zbiorniku paliwa urządzenie może pracować przez około 3,5 godziny.

dobre agregaty prądotwórcze

Ile mocy powinien mieć generator prądu do domu?

Co do zasady, moc agregatu powinna przewyższać łączną moc urządzeń, które chcemy nim zasilać o co najmniej 20%. Wynika to ze zwiększonego poboru mocy podczas rozruchu silnika elektrycznego. Z drugiej strony warto pamiętać, że większa moc wiąże się z wyższą ceną zakupu i wyższym zużyciem paliwa, więc warto ograniczyć ilość urządzeń do niezbędnego minimum.

Jak obliczyć moc potrzebną do awaryjnego zasilania gospodarstwa domowego? Przejdź się po domu i sprawdź moc maksymalną na tabliczkach znamionowych urządzeń, które uważasz za niezbędne do funkcjonowania w kryzysie. Podsumuj je i pomnóż przez 1,2.

Jeśli chcesz przygotować się na odcięcie prądu, zapewniając sobie możliwość podłączenia podstawowych urządzeń domowych, takich jak lodówka, laptop czy kuchenka elektryczna, wystarczy Ci agregat jednofazowy (230 V). Trójfazowe generatory (400 V) to dobre rozwiązanie na budowę, ale raczej mało adekwatne względem potrzeb domu jednorodzinnego.

W większości przypadków do zaspokojenia kryzysowych potrzeb domowych wystarczą modele o mocy 2-3 kW. To aktualnie najchętniej wybierane urządzenia, co jednocześnie wpływa na ich niską dostępność na rynku.

Sprawdź również: Ranking lodówek turystycznych [TOP 7]

Domowe generatory prądu, a akcesoria dodatkowe

Nawet najlepsze agregaty prądotwórcze nie zawsze są wyposażone w pakiet niezbędnych akcesoriów. Tak jest choćby w przypadku generatorów prądu marki Daewoo czy Könner & Söhnen, które nie są wyposażone w kółka. Dlatego decydując się na model, który nie jest z natury mobilny, a dla Twoich potrzeb być powinien – warto żebyś zaopatrzył się w dedykowany zestaw transportowy. Tego typu akcesoria najczęściej nie wiążą się z dużym wydatkiem, bo najczęściej nie przekraczają 200 zł.

Jeżeli w zestawie nie ma oleju do silnika, jest to kolejna rzecz, w którą możesz się wyposażyć kupując model, który wybrałeś pośród polecanych domowych generatorów prądu.

Jeżeli chcesz zapobiec degradacji paliwa i mieć pewność, że urządzenie będzie gotowe do pracy w każdym momencie, możesz zastosować dodatek do paliwa, który będzie zapobiegał tworzeniu się osadów i biologicznych zanieczyszczeń. O ten produkt najlepiej pytać na stacjach benzynowych.

agregaty prądotwórcze - jak wybrać

Co trzeba wiedzieć kupując domowy agregat prądotwórczy?

Decydując się na zakup generatora prądu do domu warto wiedzieć, że nie jest to urządzenie, które może przez długi czas stać nieużywane. Agregat powinno się uruchamiać co najmniej raz na trzy miesiące.

Agregaty spalinowe z oczywistych względów nie nadają się do użytkowania wewnątrz pomieszczeń. Co więcej, miejsce ich przechowywania powinno być zadaszone, chyba, że producent wyraźnie wskazał inaczej.

Choć ryzyko przerw w dostawach prądu, podyktowanych warunkami gospodarczo-politycznymi, wydaje się być mało prawdopodobne, chwilowe obszarowe blackouty zawsze mogą mieć miejsce w wyniku trudnych warunków pogodowych. W takiej sytuacji łatwo stracić zapasy w lodówce, możliwość ładowania samochodu elektrycznego czy korzystania z komputera, który stanowi narzędzie pracy.

Dobry agregat prądotwórczy pozwoli uniknąć nieprzyjemności związanych z brakiem prądu, zwiększy poczucie bezpieczeństwa, a nawet może uratować życie któregoś z domowników jeśli ten korzysta na co dzień ze sprzętu medycznego.

Najlepsi producenci agregatów prądotwórczych

Wśród najlepszych producentów agregatów prądotwórczych wyróżnia się się kilka marek. Większość z nich znalazła się w powyższym rankingu agregatów prądotwórczych.

Könner & Söhnen bazuje na wieloletnim doświadczeniu niemieckich specjalistów. Generatory tej marki były opracowywane z myślą, by oferować „technologie dla ludzi”. Urządzenia miały stać się synonimem jakości i dostępności dla kupującego. Inną godną polecenia niemiecką marką jest Scheppach. Jest to jeden z głównych producentów maszyn budowlanych w tym kraju.

Atlas Copco to szwedzkie przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją m.in. urządzeń z zakresu budownictwa i techniki przemysłowej. Kraft&Dele może pochwalić się 25-letnim doświadczeniem i co do zasady stara się oferować budżetowe produkty, które są jednocześnie solidnie wykonane.

Wśród polecanych agregatów prądotwórczych znajdziesz także propozycje od takich producentów jak Tagred, Daewoo czy Blaupunkt. Każdy z nich oferuje wysoką jakość i niezawodność.

Ile trzeba zapłacić za dobry agregat prądotwórczy?

W naszym rankingu agregatów prądotwórczych znajdziesz modele już od 2 tysięcy złotych. Wszystko jednak tak naprawdę zależy od tego ile mocy potrzebujesz dla swojego gospodarstwa domowego albo na placu budowy. Dobre agregaty prądotwórcze o dużej mocy mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w obecnym sezonie jesienno-zimowym ceny mocno szybują w górę. Poszczególne modele drożeją nawet dwukrotnie w skali kilku miesięcy. Wynika to z podwyższonego popytu. Właściciele domów martwią się o blackout i wykupują najlepsze agregaty prądotwórcze. W wyniku małej ilości dostępnych na rynku urządzeń, ceny rosną.

Mimo to w dalszym ciągu można znaleźć urządzenia w korzystnych, niewygórowanych cenach. Wśród polecanych agregatów prądotwórczych z naszego rankingu znajdziesz na to wiele przykładów.

Sprawdź również: Ranking grzejników olejowych [TOP 20]

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

3.7/5 - (3 votes)