Portfel kryptowalut to świetna sprawa, choć sam wybór może być skomplikowany. Dowiedz się, co wybrać i co polecamy.
Spis treści
Portfel kryptowalut – co to jest i do czego służy?
Wszyscy zapewne doskonale wiemy, że kryptowaluty są po prostu cyfrowym pieniądzem. Jest to jednak olbrzymie wręcz uproszczenie, nie oddające całości tego skomplikowanego zagadnienia. Klucz leży tutaj w technologii, a mianowicie blockchainie.
Blockchain możemy opisać jakoś coś w rodzaju systemu księgowego, zawierającego dane o wszystkich kryptowalutach w obiegu oraz wszystkich transakcjach pomiędzy użytkownikami. Cały haczyk polega jednak na tym, że jest to system rozproszony – każdy właściciel kryptowaluty ma jego część na swoim komputerze. To właśnie dzięki temu, transakcje są niemożliwe do podrobienia!
Portfel kryptowalut jest więc po prostu pojedynczym węzłem, czyli częścią tego systemu księgowego zaszyfrowanym specjalnym kluczem. Jedynie jego właściciel może mieć do niego dostęp i wykonywać z jego poziomu transakcje.
Warto również pamiętać, że w portfelu kryptowalut tak naprawdę nie przechowujemy wcale samych „cyfrowych monet”. Zamiast tego mamy w nich klucze prywatne powiązane z konkretnymi aktywami. Mówiąc nieco prostszym językiem: Bitcoin czy Ethereum są cały czas w sieci blockchain, my przechowujemy jedynie klucze, które pozwalają nam nimi zarządzać.
Zabezpieczenia portfeli do kryptowalut – portfel ciepły vs portfel zimny
Jak każde cyfrowe aktywa, kryptowaluty są podatne na ataki hakerskie i kradzieże. Dlatego bardzo ważne jest dobre zabezpieczenie naszego portfela kryptowalut. Możemy tutaj wyróżnić dwa bardzo odmienne od siebie podejścia.
Portfele gorące to po prostu aplikacje za pomocą których możemy zarządzać naszymi kryptowalutami. Podstawą ich zabezpieczenia jest więc hasło, kod PIN czy weryfikacja dwuetapowa. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale niesamowicie skuteczne, jeśli korzystamy z niego prawidłowo.
Istnieją jednak również portfele zimne – są one całkowicie odłączone od Internetu i działają w oparciu o fizyczne urządzenie. Tutaj sprawa jest znacznie prostsza – jedyny sposób, żeby ukraść nam kryptowaluty to kradzież fizycznego nośnika.
Czy potrzebujesz portfela kryptowalut?
Zacznijmy od ważnego faktu: posiadanie portfela kryptowalut nie jest wymagane, jeśli rzeczywiście chcesz inwestować w kryptowaluty. Portfele w rzeczywistości nie przechowują twoich funduszy – tokeny nigdy nie opuszczają łańcucha bloków (blockchain), są po prostu przenoszone z jednego adresu na inny. Portfel kryptowalut tworzy dla ciebie adres publiczny, dzięki któremu możesz otrzymywać monety w bezpieczny sposób i przechowywać je w wygodnej formie.
Sprawdź: Grafiki do pobrania
Aby przechowywać kryptowaluty takie jak Bitcoin czy Ethereum (Ether), tak naprawdę nie musisz posiadać portfela. Giełdy kryptowalut, takie jak Coinbase czy Kraken, pozwalają na przechowywanie zasobów bezpośrednio na koncie giełdowym. To podobne rozwiązanie, jakie znajdziesz na typowej giełdzie, gdzie przechowujesz swoje akcje na platformie brokerskiej.
Główną rzeczą, która odróżnia kryptowalutę od tradycyjnej waluty, jest to, że jest zdecentralizowana. Oznacza to, że nie kontroluje jej żaden rząd ani inny podmiot. Z tego powodu warto przechowywać swoją krypto w bezpieczny sposób, bo de facto jesteś odpowiedzialny za swoje tokeny. Dlatego warto skorzystać właśnie z portfela kryptowalut. Co polecamy?
10 najlepszych portfeli kryptowalut – jaki portfel wybrać?
Ledger Nano X
Portfel sprzętowy to fizyczne urządzenie elektroniczne, które wygląda nieco jak pendrive. Zawiera twój osobisty klucz prywatny do odblokowania dostępu. Umożliwia przy tym interakcję z różnymi sieciami blockchain. Pamiętaj: każda kryptowaluta ma swój własny łańcuch bloków lub księgę, która śledzi wszystkie transakcje.
Portfele sprzętowe łączą się z komputerem przez port USB lub Bluetooth, choć bezpieczniejszą metodą jest USB. Są też lepsze niż portfele programowe, bo nie wykorzystują internetu – pod tym kątem zdecydowanie więc otrzymujesz wyższe bezpieczeństwo, bo ryzyko włamania jest zredukowane do minimum.
Wada portfela sprzętowego to konieczność przechowywania go w bezpiecznym miejscu. Do tego nie jest on tak wygodny w użyciu, jak portfele programowe – za każdym razem trzeba go podłączać do komputera. Cóż, coś za coś.
Ledger Nano X to portfel sprzętowy, który polecamy. Jest niewielki, obsługuje ponad 1500 różnych zasobów krypto, zawiera kod PID oraz 24-wyrazową frazę odzyskiwania. Korzysta też z Bluetooth i kosztuje 119 dol.
MetaMask
Meta Mask to portfel webowy, czyli wchodzący w interakcje z blockchainami za pośrednictwem wtyczki instalowanej w przeglądarce www. Zakładasz konto, a następnie instalujesz rozszerzenie do przeglądarki – nie musisz niczego instalować i pobierać na dysk. Obsługuje on przeglądarki Chrome, Edge, Brave i Firefox. Jest też dostępny w formie aplikacji mobilnej na iOS i Androida.
Do tego MetaMask pozwala na wygodnie swapy kryptowalut, współpracując z popularnymi sieciami, takimi jak Uniswap czy 1inch lub Airswap.
MetaMask wykorzystuje Ethereum i opiera się na Etherze. Co ważne, wykorzystuje on właśnie Ether do wszystkich transakcji. Oznacza to, że możesz wymieniać waluty na Ether i gdy zechcesz wymienić go na gotówkę, będziesz musiał przelać Ether np. do Coinbase, który pozwala na sprzedaż kryptowaluty i wymianę na euro. Środki euro możesz następnie przelać z Coinbase do PayPala.
Exodus Bitcoin & Crypto Wallet
Oprogramowanie, które możesz pobrać na dysk i używać jak typowej aplikacji. Taki właśnie jest desktopowy portfel kryptowalut Exodus. Jest wygodniejszy w obsłudze niż portfel sprzętowy, ale nadal mniej wygodny niż portfel działający jako rozszerzenie do przeglądarki lub aplikacja mobilna.
Sposób korzystania jest dość łatwy: uruchamiasz aplikację, wprowadzasz hasło dostępu i gotowe. Kiedy nie używasz portfela, zasoby są przechowywane offline, co zapewnia nieco większe bezpieczeństwo. Z drugiej strony musisz tworzyć kopię zapasową portfela, bo dane są przechowywane na twoim dysku. Jeśli zepsuje się dysk, możesz stracić dostęp do danych.
Polecamy portfel Exodus Bitcoin & Crypto Wallet, który jest darmowy i łatwy w użyciu. Ma nowoczesny interfejs obsługi i obsługuje ponad 100 różnych kryptowalut.
Coinbase Wallet
Coinbase Wallet to portfel mobilny, czyli jak nazwa wskazuje, działa przede wszystkim na smartfonie. Wszystkie twoje zasoby cyfrowe znajdują się w aplikacji mobilnej, do której masz łatwy dostęp. Portfele mobilne umożliwiają wysyłanie i odbieranie kryptowalut za pomocą kodów QR, jak również świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie rzeczywiście płacisz za coś kryptowalutą.
Nie przegap: Wtyczka Flash
Polecamy portfel Coinbase Wallet, który oferuje wiele przydatnych funkcji. Obsługuje popularne tokeny (w tym Bitcoin i Ethereum), jak i wiele mniej popularnych – łącznie mowa o ponad 500 różnych tokenach. Zapewnia też dostęp do NFT i zdecentralizowanej sieci. W jednym miejscu mamy więc praktycznie wszystko, co potrzebuje nowoczesny inwestor. Aby używać portfela nie musisz mieć konta na giełdzie kryptowalut Coinbase. Portfel i giełda to dwa zupełnie inne podmioty.
Coinomi
Coinomi to doskonały wybór dla początkujących użytkowników kryptowalut. Jego największa zaleta to olbrzymia wręcz uniwersalność. To portfel online do którego dostęp możemy uzyskać zarówno poprzez przeglądarkę jak i poprzez aplikację mobilną na Androida i iOS.
Kolejny spory atut to jego prostota – otrzymamy od razu dostęp do giełdy ShapeShift z poziomu której możemy kupować i sprzedawać ponad 1800 różnych kryptowalut. Wszystko to opatrzone jest bardzo przejrzystym i czytelnym dla użytkownika interfejsem.
Coinomi stawia też dość mocno na zabezpieczenia! Klucze prywatne nie są przechowywane w chmurze a bezpośrednio na naszych urządzeniach. Uważajcie jednak, żebyście nie zapomnieli swojego hasła!
Electrum
W kategorii „Najlepszy portfel do Bitcoina” zwycięzca może być tylko jeden i jest nim Electrum. To jeden z najstarszych portfeli kryptowalut na rynku, z którego oprogramowania korzysta mnóstwo innych rozwiązań.
Electrum jest portfelem pierwotnie desktopowym, ale twórcy wypuścili też aplikację na Androida i iOS. Pomimo tego, że wszystkie łańcuchy blockchainu są przechowywane w chmurze, to klucze znajdują się tylko i wyłącznie na naszych urządzeniach. To dobry i bezpieczny wybór dla początkujących!
ZenGo
ZenGo to portfel kryptowalut, który budzi wśród użytkowników dość spore kontrowersje. Podczas gdy część z nich absolutnie go uwielbia, to druga uważa go za bardzo niebezpieczne rozwiązanie. Powód? Zamiast kluczy wykorzystują zabezpieczenia biometryczne – każdą transakcję potwierdzamy skanując naszą twarz.
Mimo oczywistych wątpliwości ZenGo jest bardzo bezpiecznym i w dodatku wygodnym rozwiązaniem. Całe oprogramowanie oparte jest na licencji open-source, a wszystkie aktywa są zabezpieczone również poprzez kopię zapasową na naszym urządzeniu. Jedyny minus? Bardzo mało dostępnych kryptowalut, niemniej wszystkie najważniejsze są jak najbardziej obecne!
Trezor One
Trezor One to podobnie jak opisany wyżej Ledger Nano X portfel hardware’owy. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza opcja na przechowywanie naszych aktywów. Dostęp do środków ma tylko osoba, która zna hasło dostępowe i ma urządzenie fizycznie w swoich rękach. Lepszego zabezpieczenia zwyczajnie nie da się osiągnąć.
Za jego pomocą możemy przechowywać ponad 400 różnych kryptowalut, w tym oczywiście najpopularniejsze z nich takie jak Bitcoin, Ethereum, Tether, Dogecoin czy Shiba Inu. Jedyny minus to oczywiście to, że fizyczne urządzenie trzeba kupić. Cena w Polsce oscyluje w okolicach 300 złotych. To nieduży wydatek jak na tak solidne zabezpieczenia!
Atomic Wallet
Atomic Wallet to bardzo wszechstronny portfel kryptowalut. Możemy zainstalować go na Windowsie, MacOS, Linuxie czy Androidzie lub iOS. Dostępne są nawet nieco bardziej „egzotyczne” systemy takie jak Fedora czy Debian.
Główne zalety Atomic Wallet to zdecydowanie bardzo przyjazny interfejs użytkownika i rewelacyjne wręcz, dostępne 24/7 wsparcie techniczne. To świetny wybór dla nieco mniej doświadczonych osób, które nie potrzebują tysięcy dostępnych kryptowalut i szukają prostego w obsłudze i bezpiecznego portfela.
Binance Wallet
Binance Wallet to portfel giełdowy, powiązany oczywiście z giełdą Binance. To rozwiązanie idealne dla osób, które planują bardzo aktywnie inwestować i sprzedawać swoje kryptowaluty – nawet kilka razy dziennie. Miejcie jednak na uwadze, że tak naprawdę nie „posiadacie” fizycznie żadnych kluczy ani aktywów, wszystko trzymane jest na zewnętrznych serwerach.
Binance cieszy się raczej dość dobrymi opiniami, pod kątem bezpieczeństwa. To sprawdzona i stabilna giełda, która z pewnością nie wyparuje z dnia na dzień z sieci. Jedynym minusem są dość spore prowizje, jeśli chcielibyście wypłacić kryptowaluty na inny portfel. Wewnętrzne wymiany i wypłata w prawdziwej walucie są jednak względnie tanie i opłacalne.
Jak założyć portfel kryptowalut?
Zakładanie portfela kryptowalut różni się w zależności od tego, które rozwiązanie wybraliśmy. Najprostsze z nich będą oczywiście te powiązane z giełdą. Wystarczy, że stworzymy nasze konto i przelejemy odpowiednie środki, żeby zacząć inwestować w kryptowaluty. To proste i wygodne.
W przypadku portfeli mobilnych i desktopowych sprawa wygląda już nieco bardziej skomplikowanie. To jednak wciąż dość prosty proces. Wystarczy, że założymy nasze konto (przechodząc przez kilka kroków, które podpowie nam program) i połączymy się z blockchainem. Otrzymamy wtedy adres naszego portfela. Musimy następnie jedynie przelać na niego środki, czyli kryptowalutę kupioną na giełdzie.