• Ostatnia modyfikacja artykułu:9 miesięcy temu

Portfel kryptowalut to świetna sprawa, choć sam wybór może być skomplikowany. Z tego materiału dowiesz się jakie są rodzaje portfeli, czy istnieją takie, które nadają się do trzymania więc

Sprawdź nasz ranking portfeli kryptowalut 2023 i wybierz najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb.

Co to jest portfel kryptowalut i do czego służy?

Wszyscy zapewne doskonale wiemy, że kryptowaluty są po prostu cyfrowym pieniądzem. Jest to jednak olbrzymie wręcz uproszczenie, nie oddające całości tego skomplikowanego zagadnienia. Klucz leży tutaj w technologii, a mianowicie blockchainie.

Blockchain możemy opisać jakoś coś w rodzaju systemu księgowego, zawierającego dane o wszystkich kryptowalutach w obiegu oraz wszystkich transakcjach pomiędzy użytkownikami. Cały haczyk polega jednak na tym, że jest to system rozproszony – każdy właściciel kryptowaluty ma jego część na swoim komputerze. To właśnie dzięki temu, transakcje są niemożliwe do podrobienia.

Portfel kryptowalut jest więc po prostu pojedynczym węzłem, czyli częścią tego systemu księgowego, zaszyfrowanym specjalnym kluczem. Jedynie jego właściciel może mieć do niego dostęp i wykonywać z jego poziomu transakcje.

Warto również pamiętać, że w portfelu kryptowalut tak naprawdę nie przechowujemy wcale samych „cyfrowych monet”. Zamiast tego mamy w nich klucze prywatne powiązane z konkretnymi aktywami. Mówiąc nieco prostszym językiem: Bitcoin czy Ethereum są cały czas w sieci blockchain, a my przechowujemy jedynie klucze, które pozwalają nam nimi zarządzać.

W dużym uproszczeniu, sposób działania portfeli można powrównać do klasycznych zakupów w sklepie, gdy płacimy kartą. Wtedy też nie korzystamy z fizycznego pieniądza, bo cała wymiana ma miejsce w formie cyfrowej. Zamiast jednak potwierdzać transakcję kodem PIN, wpisujemy prywatny klucz do portfela kryptowalutowego.

ciepły i zimny portfel

Zabezpieczenia portfeli do kryptowalut – portfel ciepły vs portfel zimny

Jak każde cyfrowe aktywa, kryptowaluty są podatne na ataki hakerskie i kradzieże. Dlatego bardzo ważne jest dobre zabezpieczenie naszego portfela kryptowalut. Możemy tutaj wyróżnić dwa bardzo odmienne od siebie podejścia.

Portfele gorące to po prostu aplikacje, za pomocą których możemy zarządzać naszymi kryptowalutami. Podstawą ich zabezpieczenia jest więc hasło, kod PIN czy weryfikacja dwuetapowa. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale skuteczne, jeśli korzystamy z niego prawidłowo.

Istnieją jednak również portfele zimne – są one całkowicie odłączone od Internetu i działają w oparciu o fizyczne urządzenie. To po prostu fizyczne portfele kryptowalut. Tutaj sprawa jest znacznie prostsza – jedyny sposób, żeby ukraść nam kryptowaluty to kradzież fizycznego nośnika.

Rodzaje portfeli do kryptowalut

Popularne portfele kryptowalut dzielą się na kilka rodzajów.

Desktopowe portfele kryptowalut

Desktopowe portfele kryptowalut przechowują oprogramowanie bezpośrednio na naszym komputerze i tylko z niego mamy do nich dostęp. Ten rodzaj to najczęściej darmowy portfel kryptowalut, który jest bardzo wygodny w użytkowaniu, a zarazem całkiem bezpieczny. Jedynym zagrożeniem, jednak całkiem realnym, jest atak hakerski na nasz komputer.

Portfel kryptowalut na telefon

Mobilny portfel działa na bardzo zbliżonej zasadzie jak desktopowy. Z tą różnicą, że jest instalowany na telefonie, a nie komputerze. Dostęp do niego mamy z kolei poprzez aplikację mobilną. Transakcje wykonuje się bardzo prosto, tym bardziej, że większość nowych portfeli kryptowalut na telefon korzysta z kodów QR.

Portfel kryptowalut online

Portfel internetowy oferuje dużą wygodę użytkowania. Takich rozwiązań jest w sieci dużo, niestety ich największą wadą jest niski poziom bezpieczeństwa. Ta opcja wymaga bowiem dużego zaufania wobec dostawcy usług, który ma nasze środki na wyciągnięcie ręki, ponieważ kontroluje całe oprogramowanie.

Fizyczny portfel kryptowalut

Fizyczny portfel kryptowalut to urządzenie elektroniczne, które wygląda nieco jak pendrive. Zawiera twój osobisty klucz prywatny do odblokowania dostępu. Umożliwia przy tym interakcję z różnymi sieciami blockchain. Pamiętaj: każda kryptowaluta ma swój własny łańcuch bloków lub księgę, która śledzi wszystkie transakcje.

Fizyczne portfele kryptowalut łączą się z komputerem przez port USB lub Bluetooth, choć bezpieczniejszą metodą jest USB. Są też lepsze niż portfele programowe, bo nie wykorzystują internetu – pod tym kątem zdecydowanie więc otrzymujesz wyższe bezpieczeństwo, bo ryzyko włamania jest zredukowane do minimum.

Wada portfela sprzętowego to konieczność przechowywania go w bezpiecznym miejscu. Do tego nie jest on tak wygodny w użyciu, jak portfele programowe – za każdym razem trzeba go podłączać do komputera. Cóż, coś za coś.

Papierowy portfel

Równie bezpiecznym, przynajmniej z punktu widzenia kradzieży, jest portfel papierowy. Taki portfel to nic innego jak wydruk klucza publicznego i prywatnego na kartce papieru. Nie ma tu żadnego podłączenia do serwerów, więc nikt nie ma szans nas zhakować. Gorzej, jeśli taki wydruk kiedykolwiek zgubimy.

Ranking portfeli kryptowalut 2023 [TOP 15] – jaki portfel wybrać?

Nasz ranking portfeli kryptowalut 2023 obejmuje różnorodne rodzaje portfeli. Top portfele kryptowalut to rozwiązania najbezpieczniejsze, z kolei w dalszej części materiału znajdziesz opcje, których priorytetem jest połączenie wygody użytkowania oraz skutecznych zabezpieczeń.

Ledger Nano S Plus – portfel sprzętowy

Do najlepszych fizycznych portfeli kryptowalut trzeba zaliczyć Ledger Nano S Plus. Podobnie jak Nano X, który zajął niższe miejsce w naszym rankingu portfeli kryptowalut, Nano S Plus także jest dostępny w wielu kolorach.

Niektóre z nich reklamowane są jako “portfele damskie”, co z technicznego punktu widzenia zupełnie nie ma sensu, ale może w istocie stanowić zachętę dla kobiet, które statystycznie są mniej zaangażowane w inwestowanie. Wykonany ze szczotkowanej stali nierdzewnej i mocnego tworzywa sztucznego portfel sprzętowy będzie urządzeniem długowiecznym.

Akcesorium pozwala odkrywać Web3 i instalować nawet do 100 aplikacji i może obsługiwać ponad 5500 walut. Wyświetlacz ułatwia przeprowadzanie transakcji, zapewniając jednocześnie najwyższe bezpieczeństwo. Mamy także łatwy dostęp do takich aplikacji jak DeFi czy NFT, czego brakowało w poprzedniej wersji.

W porównaniu do poprzedniego, popularnego portfela Ledger Nano S, Nano S Plus ma pamięć zwiększoną do 1,5MB, mamy tu też inny port USB i większy wyświetlacz (128x64px).

Podobnie jak w przypadku Ledger Nano X, do modelu Nano S Plus także możemy dokupić etui: case albo pod.

Portfel kryptowalut - model sprzętowy Ledger Nano X

Fizyczny portfel kryptowalut Ledger Nano X

Ledger Nano X to jeden z bardziej popularnych portfeli kryptowalut, który i my polecamy. Jest niewielki, obsługuje do 100 walut jednocześnie, zawiera kod PIN oraz 24-wyrazową frazę odzyskiwania. Korzysta też z Bluetooth.

Jako jeden z najlepszych fizycznych portfeli kryptowalut, Nano X ma solidną i inteligentną konstrukcję, a także jest łatwy w użytkowaniu. Ma dwa przyciski, służące do weryfikacji transakcji, stoi na systemie operacyjny BALOS oraz posiada certyfikowany czip CC EAL5+.

Wygodne zarządzanie kryptowalutami jest możliwe także przez aplikację Ledger Live. Dzięki niej można kupować i wymieniać ponad 5500 rodzajów walut. Dzięki Bluetooth portfel Nano X można połączyć ze smartfonem.

Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do Ledger Nano S Plus, Nano X nie jest wyposażony w funkcję podpisywania i wysyłania transakcji NFT.

Dostępne są także etui na portfel Ledger Nano X – w formie futerału albo zakręcanego poda.

Trezor One

Trezor One – fizyczny portfel kryptowalut

Trezor One to, podobnie jak opisany wyżej Ledger Nano X, portfel hardware’owy. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza opcja na przechowywanie naszych aktywów. Dostęp do środków ma tylko osoba, która zna hasło dostępowe i ma urządzenie fizycznie w swoich rękach. Lepszego zabezpieczenia zwyczajnie nie da się osiągnąć.

Za jego pomocą możemy przechowywać ponad 400 różnych kryptowalut, w tym oczywiście najpopularniejsze z nich takie jak Bitcoin, Ethereum, Tether, Dogecoin czy Shiba Inu. Jedyny minus to oczywiście to, że fizyczne urządzenie trzeba kupić. Cena  oscyluje w okolicach 300 złotych. To nieduży wydatek jak na tak solidne zabezpieczenia.

Armory – portfel bitcoin

Armory to jeden z najbardziej precyzyjnie zaprojektowanych rozwiązań z naszego rankingu portfeli kryptowalut 2023. Ma to przełożenie na bezpieczeństwo jego użytkowania, co potwieradzją lata ochrony przed atakami.

To dobrze rozbudowany portfel bitcoin, oferujący wiele funkcji, w tym transakcje w trybie offline. Dzięki nim w praktyce możemy nawet korzystać z publicznego komputera bez obaw o ochronę kluczy. To między innymi dlatego ten portfel jest tak popularny pośród właścicieli bitcoinów.

Wysoka funkcjonalność wiąże się jednak z dość skomplikowaną obsługą, która może skutecznie zniechęcić początkujących inwestorów.

Desktopowy portfel kryptowalut: Exodus Bitcoin & Crypto Wallet

Exodus Wallet – portfel desktopowy / mobilny

Oprogramowanie, które możesz pobrać na dysk i używać jak typowej aplikacji – taki właśnie jest desktopowy portfel kryptowalut Exodus. Jest wygodniejszy w obsłudze niż portfel sprzętowy, tym bardziej, że może działać także jako aplikacja mobilna i można skonfigurowac go z portfelem sprzętowym.

Sposób korzystania jest dość łatwy: uruchamiasz aplikację, wprowadzasz hasło dostępu i gotowe. Kiedy nie używasz portfela, zasoby są przechowywane offline, co zapewnia nieco większe bezpieczeństwo. Z drugiej strony musisz tworzyć kopię zapasową portfela, bo dane są przechowywane na twoim dysku. Jeśli zepsuje się dysk, możesz stracić dostęp do danych.

Polecamy Exodus Bitcoin & Crypto Wallet jako darmowy portfel kryptowalut, łatwy w użyciu. Ma nowoczesny interfejs obsługi i jako multiwallet obsługuje ponad 100 różnych kryptowalut.

Electrum

Electrum – portfel desktopowy / mobilny

W kategorii „Najlepszy portfel do Bitcoina” dla wielu zwycięzca może być tylko jeden i jest nim Electrum. To jeden z najstarszych portfeli kryptowalut na rynku, z którego oprogramowania korzysta mnóstwo innych rozwiązań.

Electrum jest portfelem pierwotnie desktopowym, ale twórcy wypuścili też aplikację na Androida i iOS. Pomimo tego, że wszystkie łańcuchy blockchainu są przechowywane w chmurze, to klucze znajdują się tylko i wyłącznie na naszych urządzeniach.

To dobry i dość bezpieczny wybór dla początkujących. Należy jednak pamiętąć, że jego także dotyczy powszechna dla portfeli desktopowych, mobilnych i przeglądarkowych bolączka – brak 100% gwarancji bezpieczeństwa.

Jaxx Liberty – portfel desktopowy / mobilny

Nasz ranking portfeli kryptowalut 2023 musiał objąć także Jaxx Liberty, dostępny zarówno jako aplikacja na urządzenia z systemem Andoid oraz iOS, jak i program komputerowy dla systemów  Windows, MacOS oraz Linux. Oddzielnie dostępne jest także rozszerzenie Jaxx Liberty dla przeglądarki Google Chrome.

Rozbudowany i wieloplatformowy portfel blockchainowym został stworzony w 2014 roku przez współzałożyciela Ethereum. Portfel umożliwia kupowanie i zbywanie kryptowalut za pomocą innych aktywów cyfrowych. Daje dostęp do zarządzania ponad 90 kryptowalutami. Użytkownicy mają pełną kontrolę nad swoimi kluczami.

Webowy portfel kryptowalut: MetaMask

MetaMask – cyfrowy portfel kryptowalut

Meta Mask to portfel webowy, czyli wchodzący w interakcje z blockchainami za pośrednictwem wtyczki instalowanej w przeglądarce www. Zakładasz konto, a następnie instalujesz rozszerzenie do przeglądarki – nie musisz niczego instalować i pobierać na dysk.

Obsługuje on przeglądarki Chrome, Edge, Brave i Firefox. Jest też dostępny w formie aplikacji mobilnej na iOS i Androida. Do tego MetaMask pozwala na wygodne swapy kryptowalut, współpracując z popularnymi sieciami, takimi jak Uniswap czy 1inch lub Airswap.

Wadą Meta Mask jest fakt, że jest portfelem przeglądarkowym – jako że ma połączenie z internetem, jest podatny na kradzieże i hakowanie.

MetaMask wykorzystuje Ethereum i opiera się na Etherze. Co ważne, wykorzystuje on właśnie Ether do wszystkich transakcji. Oznacza to, że możesz wymieniać waluty na Ether i gdy zechcesz wymienić go na gotówkę, będziesz musiał przelać Ether np. do Coinbase, który pozwala na sprzedaż kryptowaluty i wymianę na euro. Środki euro możesz następnie przelać z Coinbase do PayPala.

Portfel kryptowalut Atomic Wallet

Atomic Wallet – portfel desktopowy / mobilny

Atomic Wallet to bardzo wszechstronny portfel kryptowalut. Możemy zainstalować go na Windowsie, MacOS, Linuxie czy Androidzie lub iOS. Dostępne są nawet nieco bardziej „egzotyczne” systemy takie jak Fedora czy Debian.

Główne zalety Atomic Wallet to zdecydowanie bardzo przyjazny interfejs użytkownika i rewelacyjne wręcz, dostępne 24/7 wsparcie techniczne. To świetny wybór dla nieco mniej doświadczonych osób, które nie potrzebują tysięcy dostępnych kryptowalut i szukają prostego w obsłudze i bezpiecznego portfela.

Binance wallet

Binance Wallet – portfel mobilny

Binance Wallet to portfel giełdowy, powiązany oczywiście z giełdą Binance. Pierwotnie Trust Wallet, po roku działania wykupiony przez giełdę Binance. To rozwiązanie idealne dla osób, które planują bardzo aktywnie inwestować i sprzedawać swoje kryptowaluty – nawet kilka razy dziennie. Miejcie jednak na uwadze, że tak naprawdę nie „posiadacie” fizycznie żadnych kluczy ani aktywów, wszystko trzymane jest na zewnętrznych serwerach.

Binance cieszy się raczej dość dobrymi opiniami pod kątem bezpieczeństwa. To sprawdzona i stabilna giełda, która z pewnością nie wyparuje z dnia na dzień z sieci. Jedynym minusem są dość spore prowizje, jeśli chcielibyście wypłacić kryptowaluty na inny portfel. Wewnętrzne wymiany i wypłata w prawdziwej walucie są jednak względnie tanie i opłacalne.

Coinbase Wallet

Coinbase Wallet – portfel kryptowalut na telefon

Coinbase Wallet to portfel mobilny, czyli jak nazwa wskazuje, działa przede wszystkim na smartfonie. Wszystkie twoje zasoby cyfrowe znajdują się w aplikacji mobilnej, do której masz łatwy dostęp. Portfele mobilne umożliwiają wysyłanie i odbieranie kryptowalut za pomocą kodów QR, jak również świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie rzeczywiście płacisz za coś kryptowalutą.

Polecamy portfel Coinbase Wallet, jako dobry portfel kryptowalut na telefon, który oferuje wiele przydatnych funkcji. Obsługuje popularne tokeny (w tym Bitcoin i Ethereum), jak i mniej popularne – Litecoin, 0x, Ripple, Dai, EOS czy Stellar Lumen. Sumarycznie nie jest ich jednak dużo, co dla części użytkowników może stanowić wadę tego portfela.

Coinbase Wallet zapewnia też dostęp do NFT i zdecentralizowanej sieci. W jednym miejscu mamy więc praktycznie wszystko, co potrzebuje nowoczesny inwestor. Aby używać portfela nie musisz mieć konta na giełdzie kryptowalut Coinbase. Portfel i giełda to dwa zupełnie inne podmioty.

MyEtherWallet

MyEtherWallet (MEW Wallet) zyskał maksimum popularności w 2017 roku, kiedy miesięcznie dołączało do niego około 1,2 mln użytkowników. Generowany online poprzez oprogramowanie MEW, nie jest typowym portfelem internetowym, bo pozwala na przechowywanie cyfrowych aktywów w trybie offline.

Jako że klucz prywatny nie jest przechowywany na serwerach My Ether Wallet, użytkownicy mogą go wydrukować i przechowywać na papierze albo na komputerze. Co za tym jednak idzie – odpowiedzialność za bezpieczeństwo od momentu jego wygenerowania ciąży na inwestorze.

Interfejs MEW jest kompatybilny wyłącznie z Ethereum, więc chcąc zamienić Ether na inne tokeny kryptowalutowe, takie jak Bitcoin, będą musieli skorzystać z zewnętrznej giełdy kryptowalut.

Do zalet należy zaliczyć zerowe prowizje, sprawną wersję mobilną i desktopową, wysokie bezpieczeństwo, co potwierdzają pozytywne opinie użytkowników.

Crypto.com – portfel mobilny

Crypto.com, dostępny jako aplikacja na urządzenia mobilne z systemem iOS oraz Android, umożliwia wysyłanie i odbieranie kryptowalut przy całkowitej kontroli nad prywatnymi kluczami. Te są bowiem przechowywane na naszym urządzeniu i chronione hasłem, funkcjami biometrycznymi oraz FA.

Crypto.com umożliwia obracanie ponad 70 kryptowalutami, a także śledzenie bieżących notowań interesujących nas walut (ponad 200 kryptowalut). W aplikacji można też przesyłać środki do innych użytkowników i to bez opłat.

Zaletą jest intuicyjna obsługa, ale wadą jest konieczność znajomości języka angielskiego. Dodatkowo, do aplikacji można zamówić darmowo kartę MCO Visa Card. Dzięki temu możemy łatwo dokonywać płatności w każdym miejscu na świecie, gdzie akceptowane są karty Visa.

Zengo

ZenGo – portfel mobilny

ZenGo to portfel kryptowalut, który budzi wśród użytkowników dość spore kontrowersje. Podczas gdy część z nich absolutnie go uwielbia, to druga uważa go za bardzo niebezpieczne rozwiązanie. Powód? Zamiast kluczy wykorzystują zabezpieczenia biometryczne – każdą transakcję potwierdzamy skanując naszą twarz.

Mimo oczywistych wątpliwości, ZenGo jest bardzo bezpiecznym i w dodatku wygodnym rozwiązaniem. Całe oprogramowanie oparte jest na licencji open-source, a wszystkie aktywa są zabezpieczone również poprzez kopię zapasową na naszym urządzeniu.

Poważny minus? Bardzo mało dostępnych kryptowalut (łącznie 75), niemniej wszystkie najważniejsze są jak najbardziej obecne.

Portfel kryptowalut coinomi

Coinomi – portfel internetowy

Coinomi może być dobrym wyborem dla początkujących użytkowników kryptowalut. Jego największa zaleta to olbrzymia wręcz uniwersalność. To portfel online do którego dostęp możemy uzyskać zarówno poprzez przeglądarkę jak i poprzez aplikację mobilną na Androida i iOS.

Kolejny spory atut to jego prostota – otrzymamy od razu dostęp do giełdy ShapeShift z poziomu której możemy kupować i sprzedawać ponad 1800 różnych kryptowalut. Wszystko to opatrzone jest bardzo przejrzystym i czytelnym dla użytkownika interfejsem.

Coinomi stawia też dość mocno na zabezpieczenia, choć i tak warto mieć na uwadze, że portfel internetowy jest najmniej bezpiecznym rozwiązaniem. Klucze prywatne nie są przechowywane w chmurze, a bezpośrednio na naszych urządzeniach. Uważajcie jednak, żebyście nie zapomnieli swojego hasła!

Czy potrzebujesz portfela kryptowalut?

Zacznijmy od ważnego faktu: posiadanie portfela kryptowalut nie jest wymagane, jeśli rzeczywiście chcesz inwestować w kryptowaluty. Portfele w rzeczywistości nie przechowują twoich funduszy – tokeny nigdy nie opuszczają łańcucha bloków (blockchain), są po prostu przenoszone z jednego adresu na inny. Portfel kryptowalut tworzy dla ciebie adres publiczny, dzięki któremu możesz otrzymywać monety w bezpieczny sposób i przechowywać je w wygodnej formie.

Aby przechowywać kryptowaluty, takie jak Bitcoin czy Ethereum (Ether), tak naprawdę nie musisz posiadać portfela. Giełdy kryptowalut, takie jak Coinbase czy Kraken, pozwalają na przechowywanie zasobów bezpośrednio na koncie giełdowym. To podobne rozwiązanie, jakie znajdziesz na giełdzie, gdzie przechowujesz swoje akcje na platformie brokerskiej.

Główną rzeczą, która odróżnia kryptowalutę od tradycyjnej waluty, jest to, że jest zdecentralizowana. Oznacza to, że nie kontroluje jej żaden rząd ani inny podmiot. Z tego powodu warto przechowywać swoją krypto w bezpieczny sposób, bo de facto jesteś odpowiedzialny za swoje tokeny. Dlatego warto skorzystać właśnie z portfela kryptowalut. Co polecamy?

Jak założyć portfel kryptowalut?

Zakładanie portfela kryptowalut różni się w zależności od tego, które rozwiązanie wybraliśmy. Najprostsze z nich będą oczywiście te powiązane z giełdą. Wystarczy, że stworzymy nasze konto i przelejemy odpowiednie środki, żeby zacząć inwestować w kryptowaluty. To proste i wygodne.

W przypadku portfeli mobilnych i desktopowych sprawa wygląda już nieco bardziej skomplikowanie. To jednak wciąż dość prosty proces. Wystarczy, że założymy nasze konto (przechodząc przez kilka kroków, które podpowie nam program) i połączymy się z blockchainem. Otrzymamy wtedy adres naszego portfela. Musimy następnie jedynie przelać na niego środki, czyli kryptowalutę kupioną na giełdzie.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

5/5 - (1 vote)