• Ostatnia modyfikacja artykułu:6 miesięcy temu

Drony bez wątpienia będą stanowiły naszą przyszłość. Rozwijające się technologie AI będą zwiększały ich autonomię nie tylko w zakresie sterowania, ale i podejmowania decyzji. To fascynująca kategoria produktów, która stale się rozwija i już teraz ma wiele do zaoferowania.

Drony mogą przysłużyć się rozwojowi biznesu, rejestrować niezapomniane widoki z podróży albo po prostu być hobby samym w sobie. Niezależnie od tego, co jest Twoją motywacją, poniższy materiał przygotowaliśmy tak, by rozwiać wszelkie wątpliwości co do uprawnień, jakie należy posiadać, regulacji, które obowiązują nas jako operatorów dronów, a także miejsc, gdzie można bezpiecznie latać.

Ponadto, przygotowaliśmy ranking dronów do 250 g, który zestawia bardzo dobre drony z kamerą, na które nie trzeba posiadać pozwolenia.

ranking dronów do 250 g

DJI Mini 3 Fly More Combo

Czy drony są legalne? Dron bez pozwolenia

Urząd Lotnictwa Cywilnego dzieli przeloty dronami na trzy kategorie: otwartą, szczególną oraz certyfikowaną. Jako że ten materiał dotyczy dronów dla początkujących, skupimy się na kategorii otwartej, czyli o niskim ryzyku.

Nie wymaga ona uzyskiwania zezwoleń ULC ani składania oświadczeń, ale zobowiązuje do spełnienia pewnych kryteriów, by użytkowanie drona było w pełni legalne.

Operator drona w kategorii otwartej musi zarejestrować się na dedykowanej stronie ULC, wtedy gdy:

  • dron jest wyposażony w kamerę albo inny czujnik zdolny do zbierania danych osobowych,
  • masa drona wynosi 250 g lub więcej.

Jako że większość z nas jest zainteresowana użytkowaniem drona z kamerą, rejestracja jest konieczna. Po rejestracji dostajemy numer operatora i umieszczamy go na swoim dronie.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli dron przekracza swoją wagą 250 g – osoba chcąca nim latać, musi dodatkowo przejść szkolenie i zaliczyć test online. W przypadku gdy dron nie przekracza wagi 250 g, możemy swobodnie latać w podkategorii A1, nawet bez szkolenia.

Gdzie można latać, a gdzie nie można?

Zacznijmy od tego, że każdy lot dronem w polskiej przestrzeni powietrznej wymaga poinformowania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Nie jest to jednak zadanie trudne ani skomplikowane.

Dotychczas wystarczyło zrobić check-in w aplikacji DroneRadar, która informowała nas o dostępności przestrzeni powietrznej po podaniu parametrów planowanego lotu. Niestety jakiś czas temu aplikacja przestała działać, a obecnie nie jest już nawet dostępna w App Store ani Google Play.

Według instrukcji na stronie PAŻP, teraz musimy zarejestrować się w nowym systemie umożliwiający zgłaszanie lotów – Check-In PANSA. Dzięki niemu możemy weryfikować, czy w danej strefie można latać dronem, jak i dowiedzieć się czy konieczne będzie uzyskanie telefonicznego zezwolenia na lot od TWR.

To o tyle ważne, że nie możemy na przykład przelatywać w pobliżu działań ratowniczych, w odległości 6 km od lotniska, ani – oczywiście – w strefach zakazanych. Niektóre strefy geograficzne wymagają zgody na operacje, inne wymagają posiadania informacji o ostrzeżeniach nawigacyjnych.

dron - gdzie można latać

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego

Zasady lotu dronem do 250 g z kamerą

Jako operatorzy dronów z kamerą musimy zatem:

  1. Zarejestrować się na stronie ULC.
  2. Umieścić swój numer operatora na dronie.
  3. Przed każdym lotem wykonać check-in na stronie PANSA.

Ponadto, trzeba wiedzieć, że kategoria otwarta A1 ogranicza nas do:

– latania wyłącznie w zasięgu widoczności wzrokowej pilota (lub obserwatora)

– latania w odległości nie większej niż 120 metrów od najbliższego punktu powierzchni ziemi

Dodatkowo:

– w żadnym wypadku nie możemy latać nad zgromadzeniami osób (tj. zgromadzeniami, w których zagęszczenie utrudnia przemieszczanie się)

– naszym obowiązkiem jest utrzymywanie bezpiecznej odległości od osób postronnych.

Oczywistym jest także, że:

– pilot nie może być pod wpływem środków odurzających ani psychoaktywnych,

– musi posiadać odpowiednie kompetencje, czyli chociaż zaznajomić się z instrukcją obsługi i musi mieć ukończone 16 lat.

– jest zobowiązany przerwać lot, jeśli stwarza zagrożenie dla innych statków powietrznych, ludzi, zwierząt, mienia albo środowiska,

– operując w nocy jest zobowiązany do uruchomienia zielonego migającego światła.

Więcej informacji odnośnie zasadów lotów w kategorii otwartej znajduje się na stronie PANSA. Warto też wiedzieć, że choć ubezpieczenie OC operatorów BSP dla dronów o masie poniżej 20 kg jest dobrowolne, ULC rekomenduje jego posiadanie.

Ranking dronów do 250 g – TOP 7 dobrych dronów z kamerą

Skoro już dokładnie wiesz, jakie obowiązki ciążą na Tobie jako pilocie drona z kamerą, możesz przejść do najprzyjemniejszej części i wybrać swój model z naszego rankingu dronów do 250 g.

Mimo tego, że skupiamy się na dronach dla początkujących, szczególną uwagę zwracamy na solidności ich wykonania i systemach, którymi dysponują. Nawet dron bez pozwolenia może posiadać niektóre funkcje charakterystyczne dla modeli profesjonalnych (takie jak na przykład funkcja automatycznego powrotu).

Model Czas pracy Zdjęcia Matryca Cena Gdzie kupić?
DJI Mini 4 Pro 34 min 48 Mpx 1/1,3” CMOS 4699 zł
DJI Mini 3 Pro 34 min 48 Mpx 1/1,3” CMOS 4349 zł
DJI Mini 3 Fly More Combo 38 min 12 Mpx 1/1,3” CMOS 3490 zł
DJI Mini 3 38 min 12 Mpx 1/1,3” CMOS 3050 zł
Autel EVO Nano+ Premium 28 min 48 Mpx 0,8 CMOS 3249 zł
Autel EVO Nano+ Standard 28 min 50 Mpx 1/1,28 CMOS 2999 zł
DJI Mini 2 Fly More Combo 31 min 12 Mpx 1/2,3” CMOS 3099 zł

DJI Mini 4 Pro

DJI Mini 4 Pro to nowość, która od razu stała się numerem jeden w naszym rankingu dronów do 250 g. Seria Mini cieszy się naprawdę dużą popularnością, więc fajnie widzieć, że producent postanowił udoskonalić swój najlepszy model z kategorii do 250 g, czyli DJI Mini 3 Pro, który miał premierę w maju 2022 roku.

Co łączy, a co różni DJI Mini 4 Pro i DJI Mini 3 Pro? Oba modele są poręczne (lekkie i składane), mają taki sam czas lotu (34 min) i obsługują nagrywanie w pionie.

DJI Mini 4 Pro nagra jednak film lepiej, bo w jakości 4K/100FPS albo 4K/60FPS HDR. Co więcej, obsługuje on Dual Native ISO Fusion, a więc oferuje szczegółowe ujęcia z żywą, naturalną kolorystyką nawet mimo trudnych warunków oświetleniowych.

Zasięg transmisji też został ulepszony. Nowszy system DJI O4 zapewnia zasięg do 10 km, przy jednoczesnej poprawie responsywności i jakości podglądu na żywo (1080p/60FPS). Dodatkowo 3-kierunkowe wykrywanie przeszkód dostępne w DJI Mini 3 Pro zostało zastąpione wielokierunkowym wykrywaniem przeszkód. Ulepszony system APAS 5.0 zyskał dodatkowy czujnik górny i boczny.

Najfajniejsze funkcjonalności DJI Mini 3 Pro, takie jak QuickShots, MasterShots, tryby śledzenia FocusTrack czy panorama (Sphere, 180°, Wide Angle, Vertical), zostały wzbogacone o zupełnie nowe i udoskonalone opcje:

  • nowy tryb śledzenia ActiveTrack 360°, który pozwala nagrywać płynne ujęcia omijając napotykane po drodze przeszkody,
  • wygodne i dokładne planowanie tras lotu dzięki Waypoint Flight,
  • łatwiejsze sterowanie w trakcie lotów powrotnych za sprawą AR RTH.

Innymi słowy DJI Mini 4 Pro ułatwi tworzenie wysokiej jakości materiałów początkującym, a zaawansowanym użytkownikom zaoferuje więcej możliwości. To obecnie najlepsza opcja pośród dobrych dronów z kamerą, którą bez problemu można zabrać ze sobą także za granicę (w większości krajów rejestracja tak lekkich dronów nie jest konieczna).

Ranking dronów do 250 g

DJI Mini 3 Pro

Pośród dobrych dronów z kamerą DJI Mini 3 Pro wyróżnia się aerodynamiczną konstrukcją, wysoką jakością i funkcjonalnością. Nie należy do najtańszych, ale ma sporo do zaoferowania, dlatego musiał znaleźć się na wysokim miejscu naszego rankingu dronów do 250 g.

Mini 3 Pro robi zdjęcia 48Mpx z przysłoną f/1,7, z kolei wideo nagrywa w jakości 4K UHD przy 30 klatkach na sekundę. Korzysta z 1/1,3-calowej matrycy i oferuje specjalistyczne tryby, takie jak FocusTrack i MasterShots. Bogactwo kolorów zapewnia z kolei tryb D-Cinelike Color.

Pośród podstawowych, ale przydatnych funkcjonalności należy wymienić także opcję fotografowania w pionie, automatyczne wykrywanie przeszkód, automatyczny powrót przy niskim stanie baterii, jak i automatyczny start.

Gotowe filtry i szablony pozwalają łatwo tworzyć dobre ujęcia. Pomaga w tym także 3-osiowa stabilizacja obrazu. Kontroler zdalnego sterowania jest wyposażony w wyświetlacz RC, który pozwala na żywo monitorować widok z drona.

Model jest odporny na wiatr wiejący z prędkością do 38,5 km/h i osiąga maksymalny pułap 4000 m. Transmisję wideo można prowadzić na odległość 8 km z maksymalnym bitrate do 18 Mbps i niskim opóźnieniem (około 120 ms).

Wersja Pro, jako jedyna spośród wszsytkich modeli Mini 3 z naszego rankingu dronów do 250 g, robi zdjęcia o rozdzielczości 8064 x 6048 (zarówno wersja standardowa, jak Fly More Combo oferują rozdzielczość 4000 x 3000). Ten model także porusza się najszybciej – bo z prędkością do 57 km/h (w porównaniu do 43 km/h).

Ranking dronów do 250 g – dobre drony z kamerą

DJI Mini 3 Fly More Combo

DJI Mini 3 Fly More Combo znalazł się w naszym rankingu dronów do 250 g jako alternatywa dla modelu Mini 3 Pro. Mini 3 w wersji Fly More Combo także posiada funkcję True Vertical Shooting (nagrywania materiałów w orientacji pionowej), jest odporny na wiatr sięgający 38 km/h, jak i posiada funkcje asystujące sterowanie.

Jak wszystkie dobre drony z kamerą, ta wersja modelu Mini 3 też jest składana, dzięki czemu można zabierać ją ze sobą na każdy spacer i wycieczkę. Cyfrowa transmisja wideo ma zasięg do 6 kilometrów i – oczywiście – jest odporna na zakłócenia.

Dron dysponuje kamerą z matrycą 1/1,3” CMOS o rozdzielczości 12 Mpx i nagrywa filmy 4K. Ponadto posiada 4-krotny zoom, Dual Native ISO i jasny obiektyw f/1,7 , który zapewnia naturalne doświetlenie kadru.

Nie brakuje tu także funkcji Auto Takeoff i funkcji RTH, która pozwala automatycznie powracać do punktu startu w przypadku niskiego naładowania akumulatora albo problemów z sygnałem.

Dodatkowe funkcjonalności obejmują tryby Quick Shots, takie jak Dronie, Circle, Helix, Rocket czy Boomerang oraz tryb Panorama 180°. Aparatura sterująca DJI RC obejmuje wbudowany wyświetlacz FHD z preinstalowaną aplikacją DJI Fly.

Ranking dronów do 250 g – najlepsze drony z kamerą

DJI Mini 3

DJI Mini 3 w podstawowej, najtańszej wersji także jest modelem godnym polecenia, który w pełni zasługuje na miejsce w rankingu dronów do 250 g. Posiada wszelkie funkcje najistotniejsze z punktu widzenia początkującego operatora drona, takie jak: Auto Takeoff, RTH (Smart RTH, Failsafe RTH i Low Battery RTH) i asystowanie podczas nagrywania filmów.

Nie brakuje także funkcji True Vertical Shooting, trybów Quick Shots, trybu Panorama ani funkcji bezpieczeństwa, w tym odporności na wiatr wiejący z prędkością 38 km/h.

Kamera ma matrycę 1/1,3” CMOS o rozdzielczości 12 Mpx, DJI Mini 3 oferuje także technologię HDR, 4-krotny zoom, Dual Native ISO, oraz jasny obiektyw f/1,7. Aparatura sterująca DJI RC ma wygodny wyświetlacz FHD.

Ranking dronów do 250 g 2023

Autel EVO Nano+ Premium

Autel EVO Nano+ Premium został wyposażony w 0,8-calowy czujnik CMOS, matrycę filtrów RYYB z przysłoną f/1,9 oraz system autofokus PDAF + CDAF, który pozwala na śledzenie szybko poruszających się obiektów.

Robienie zdjęć ułatwia automatyczne dostosowanie obiektu, podczas którego dron wykonuje kilka zdjęć z różnych ekspozycji. System transmisji obrazu o zasięgu do 10 km oferuje jakość transmisji 2,7 K/30 FPS.

Podczas filmowania można wybrać jeden z 4 trybów lotu:

  • w trybie Rocket dron odlatuje do góry z kamerą skierowaną do dołu,
  • w trybie Fade Away dron powoli oddala się od nagrywanego obiektu,
  • w trybie Orbit urządzenie orbituje wokół wybranego celu,
  • w trybie Flick dron przelatuje nad obiektem od góry, tworząc przejście typu kinowego.

Edycja materiału jest możliwa już z poziomu aplikacji, co będzie zaletą dla tych, którzy chcą od razu udostępniać swoje nagrania i zdjęcia w social mediach.

W przypadku tego modelu nie otrzymujemy kontrolera z wyświetlaczem. Mamy pilot z wbudowanym mikrofonem, a wszelkie ustawienia trybu pracy i jakości nagrywania ustawiamy w aplikcaji Autel Sky.

Ranking dronów do 250 g – dron bez pozwolenia

Autel EVO Nano+ Standard

Autel EVO Nano+ Standard jest wyposażony w 1/1,28-calowy czujnik CMOS i jest to główna cecha odróżniająca go od modelu Nano+ Premium. To, co Nano+ Standard ma wspólnego z wersją Premium to z kolei matryca filtrów kolorów RYYB z przysłoną f/1,9 oraz autofokus PDAF + CDAF. Cechą łączącą oba modele jest również tryb HDR, który robi kilka szybkich zdjęć przy różnych ekspozycjach.

Funkcja Dynamic Track 2.1 pozwala na wygodne śledzenie obiektu głównego, podobnie automatyczne tryby fotografowania ułatwiają robienie profesjonalnych ujęć. Następnie w aplikacji Autel Sky można dodać ścieżkę dźwiękową i filtry.

Zasięg transmisji wynosi 10 km, a jej jakość to 2,7K/30FPS. Podobnie jak w modelu Nano+ Premium, tu także możemy nagrywać dźwięki otoczenia za pomocą wbudowanego mikrofonu pilota.

DJI Mini 2 Fly More Combo

Pośród dronów dla początkujących DJI Mini 2 Fly More Combo wyróżnia się niezłą wydajnością, jak i naprawdę dobrą jakością kreatywnych nagrań i obrazów. Może latać do 31 minut i obsługuje transmisję wideo do 6 km w jakości HD.

Ma system, który niweluje zakłócenia i 3-osiowy gimbal. Wideo nagrasz w jakości 4K/30 FPS, a ujęcia uchwycisz 12 Mpx kamerą. Niezależnie od Twoich wyczynów, stabilizacja zadba o płynny obraz.

Aplikacja DJI Fly pomaga uzupełniać kreacje muzyką i profesjonalnymi filtrami. Początkującym z pewnością spodoba się też funkcja QuickShots, dzięki której – z pomocą kilku naciśnięć – automatycznie nakręcisz profesjonalne nagrania, które potem łatwo udostępnisz w social mediach. DJI Mini 2 nagrywa także panoramę szerokokątną, 180° oraz sferyczną.

W naszym rankingu dronów do 250 g umieściliśmy wersję Fly More Combo z uwagi na fakt, że zawiera najbardziej zróżnicowaną gamę akcesoriów. Prócz praktycznej torby na ramię, aparatury RC N1, huba ładującego i inteligentnego akumulatora, w zestawie znajdziesz zapasowe śmigła, śruby, zabezpieczenie gimbala, blokadę śmigieł, śrobokręt, kabel USB-C, a także kable do aparatury: USB-C, Micro USB i kabel Ligtning.

Sprawdź również: Ranking profesjonalnych dronów do filmowania – jak zdobyć uprawnienia?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post