• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Wraz z nadejściem jesieni możemy zauważyć częstsze spadki jakości powietrza. Do standardowych źródeł emisji zanieczyszczeń powietrza dochodzi dodatkowo emisja ze źródeł grzewczych.

Jakość powietrza można monitorować na ogólnodostępnych mapach, takich jak Aqicn czy Airly. Ci, którzy korzystają z aplikacji Paczkomatów mogą też sprawdzać jakość powietrza w pobliżu swojego paczkomatu, jeśli ten jest wyposażony w czujnik.

Warto jednak mieć świadomość, że większość źródeł kieruje się starymi wytycznymi WHO. W ubiegłym roku wytyczne dotyczące średniej jakości powietrza z uwzględnieniem cząstek PM 2,5 zostały obniżone do 5 µg/m3 (co oznacza czyste powietrze). Badania wykazały, że dotychczasowo zalecane stężenie PM2,5 na poziomie 10 µg/mnie daje pewności zachowania pełni zdrowia. Dlatego nie sugerujmy się procentami, ani kolorami na mapach – sprawdzajmy wartości.

Dodatkowo odczyty w różnych miejscach i z różnych źródeł potrafią znacznie się różnić. Często nie obejmują też wszystkich rodzajów zanieczyszczeń. Dlatego dziś sprawdzamy od czego zależy jakość powietrza w wybranej lokalizacji oraz kiedy warto wyposażyć się w domowy czujnik jakości powietrza. Poniżej znajdziesz ranking domowych czujników jakości powietrza oraz podpowiedzi jak wybrać najlepszy model dla siebie.

Ranking czujników jakości powietrza do domu 2022

Co ma wpływ na zanieczyszczenie powietrza?

Źródła emisji zanieczyszczeń powietrza obejmują naturalne zjawiska, takie jak pożary lasów czy erozja gleb. To, czego jednak powinniśmy unikać najbardziej to źródła emisji pochodzenia antropogenicznego. Należą do nich: spalanie paliw, transport samochodowy, lotniczy i wodny, procesy technologiczne w cementowniach, hutach, zakładach chemicznych, kopalniach i rafineriach oraz zanieczyszczenia komunalne, czyli z gospodarstw domowych (w tym ogrzewanie, składowanie i utylizacja śmieci).

W drodze do parku musisz przejść przez stale zakorkowaną ulicę? W Twojej okolicy znajduje się sporo domów, które nie są wyposażone w ekologiczne źródła ciepła? A może mieszkasz w pobliżu cementowni albo innego zakładu przemysłowego?

Jeżeli cokolwiek wzbudza Twoje obawy co do jakości powietrza w Twoim otoczeniu, warto, żebyś stale monitorował poziom zanieczyszczeń, ponieważ wiele zależy od pogody. Jesień i zima są o tyle problematyczne, że wraz ze wzrostem zanieczyszczeń, spowodowanych źródłami grzewczymi, częste są także niesprzyjające warunki meteorologiczne.

Warunki pogodowe determinują transport substancji w powietrzu atmosferycznym, a z kolei obecność zanieczyszczeń w atmosferze wpływa na pogodę i klimat.” Stężenie zanieczyszczeń w jednostce objętości powietrza będzie zależne od takich czynników jak prędkość i kierunek wiatru czy intensywność promieniowania ciepła z podłoża.

Dlaczego warto unikać zanieczyszczonego powietrza?

Inwentaryzujemy tylko nieliczne z emitowanych substancji, w tym: SO2 (dwutlenek siarki), NO2 (dwutlenek azotu), PM10 (cząsteczki o średnicy nie większej niż 10 μm) i PM2,5 oraz CO (dwutlenek węgla). Wysokie stężenia zanieczyszczeń są prawdopodobnie jedną z kluczowych przyczyn tak dużej śmiertelności z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.

PM2,5

Pył o średnicy poniżej 2.5µm (PM2,5) jest najbardziej niebezpieczny, ponieważ dociera do pęcherzyków płucnych, naczyń krwionośnych, a stamtąd do krwiobiegu. Wpływa zarówno na układ oddechowy, jak i układ krążenia.

Długotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu zawieszonego zwiększa ryzyko przewlekłej zaporowej choroby płuc, a także zmniejsza sprawności i wydolności płuc. Z kolei krótkotrwała ekspozycja nasila objawy chorób płuc, serca i chorób o podłożu alergicznym. Ten rodzaj zanieczyszczeń jest emitowany przede wszystkim przez ogrzewanie w sektorze komunalnym.

Dwutlenek azotu i dwutlenek węgla

Głównymi źródłami emisji tlenków azotu (NOx) są: ruch samochodowy i spalanie paliw kopalnych w elektrowniach. Dwutlenek azotu (NO2) uszkadza komórki układu immunologicznego w płucach. Czyli między innymi zwiększa częstotliwość występowania alergii i podatność na infekcje układu oddechowego.

Dwutlenek węgla również jest emitowany przez spaliny samochodowe, ale i zakłady przemysłowe oraz dymy komunalne. Przedłużona ekspozycja na CO2 wywołuje zmiany w układzie sercowo-naczyniowym – utrudnia transportowanie tlenu, może także przyczyniać się do zaburzeń rytmu serca, a nawet zawału mięśnia sercowego.

Ranking czujników jakości powietrza do domu - jak wybrać swój model?

Ranking czujników jakości powietrza do domu [TOP 3 detektory cząstek PM]

Model detektora Dokładność pomiaru Możliwość zastosowania na zewnątrz Cena Gdzie kupić?
Fine Air PM2.5 ±1 μg/m³ tak 319,00 zł
Blebox airSensor 50% dla 0,3um, 98% dla >0,5um tak 275,00 zł
Noklead A8 PM2.5 ±15% b.d. 349,00 zł

Ranking czujników jakości powietrza do domu - miejsce 1

Fine Air PM2.5

Kompaktowe rozmiary, duża dokładność pomiaru (±1 μg/m³) i możliwość zastosowania także na zewnątrz sprawiły, że czujnik Fine Air zajmuje pierwsze miejsce w dzisiejszym rankingu domowych czujników jakości powietrza. Ten detektor cząstek PM2,5 wykrywa stężenie pyłu dzięki rozpraszaniu światła lasera.

O tym, że jest to dobry sensor jakości powietrza świadczy również fakt, że jego czas reakcji wynosi poniżej 3s. Emotikony ułatwiają odczyt pomiaru. Jest to model bezprzewodowy, z wbudowanym akumulatorem, który możesz ładować przez port USB.

Ranking czujników jakości powietrza do domu - miejsce 2

Blebox airSensor

Drugie miejsce w rankingu czujników jakości powietrza do domu zajął model Blebox airSensor. Odczyt wskaźnika (numeryczny i graficzny) jest możliwy wyłącznie w aplikacji wBox, podobnie jak zmiana kolorów diod LED. Aplikacja jest jednak kompatybilna zarówno z systemami Android, jak i urządzeniami Apple. Czujnik rejestruje zawieszone cząsteczki PM1, PM2,5 i PM10.

Ten domowy czujnik jakości powietrza może zostać zamontowany również na zewnątrz. Stopień ochrony IP32 sugeruje jednak, że urządzenie powinno znajdować się pod zadaszeniem. Podobnie jak w przypadku modelu Fine Air PM2.5, Blebox airSensor podładujesz poprzez złącze USB. Dodatkową opcją jest ładowanie przez przez listwę rozłączalną.

Ranking czujników jakości powietrza do domu - miejsce 3

Noklead A8 PM2.5

Noklead A8 PM2.5 to kolejny wart uwagi model pośród najlepszych czujników jakości powietrza dostępnych na rynku. Koncentruje się na pomiarze najbardziej niebezpiecznych cząstek, jakimi są PM2,5. Podobnie jak pozostałe modele w naszym rankingu czujników jakości powietrza do domu, Noklead A8 PM2.5 także działa dzięki technologii laserowej. Dodatkowo mierzy poziom wilgotności i temperaturę, a nawet wskazuje czas.

Odczyt powyższych wskaźników umożliwia czytelny ekran LED. Dodatkowo kolor odczytu zmienia się wraz z jakością powietrza. Odczyt zielony wskazuje niskie zanieczyszczenie PM2,5 (do 100 µg/m3), z kolei kolor czerwony oznacza, że stężenie cząstek przekracza 101 µg/m3.

Jak wybrać dobry sensor jakości powietrza?

Domowe czujniki jakości powietrza to stosunkowo nowe urządzenia na rynku. Dlatego chcąc wybrać dobry sensor jakości powietrza warto mieć na uwadze konkluzje wyciągnięte z badań – m.in. Agencji Ochrony Środowiska. Choć część dostępnych urządzeń dorównuje profesjonalnym miernikom jakości powietrza, inne wykazują bardzo niską dokładność pomiaru.

Dlatego pierwszym czynnikiem, na który warto zwracać uwagę chcąc wyposażyć się w domowy czujnik jakości powietrza jest właśnie dokładność pomiaru. W drugiej kolejności zwróć uwagę na to jakie rodzaje zanieczyszczeń monitoruje urządzenie.

Jeżeli chcesz monitorować różne czynniki, mające wpływ na jakość powietrza, powinieneś wyposażyć się w któryś z najlepszych czujników jakości powietrza. W rzeczywistości jednak nawet detektor cząstek PM2,5 da Ci klarowną informację, czy warunki atmosferyczne sprawiają, że poziom emisji zanieczyszczeń jest duży czy umiarkowany danego dnia.

Jeżeli nie chcesz wydawać tysięcy złotych na czujnik badający wiele rodzajów zanieczyszczeń, lepiej postawić na model, który wyłapuje wyłącznie najgroźniejsze cząstki PM2,5.

Jeśli chcesz monitorować jakość powietrza w swoim domu i reagować na jej spadki, rozważ wyposażenie się w oczyszczacz powietrza lub oczyszczacz z nawilżaczem. Oba rodzaje urządzeń mają wbudowane czujniki zanieczyszczeń różnego rodzaju.

Domowe czujniki jakości powietrza – podsumowanie

Czy warto wyposażyć się w domowy czujnik jakości powietrza? Naszym zdaniem tak, ponieważ jakość powietrza w bezpośrednim pobliżu naszego domu może znacznie rozmijać się z danymi stacji monitoringu w okolicy. Wszystko zależy od odległości do najbliższego źródła emisji zanieczyszczeń powietrza.

Dobry sensor jakości powietrza pozwoli Ci łatwo ocenić czy danego dnia warto przewietrzyć mieszkanie lub zdecydować się na aktywność na zewnątrz. Każda możliwość ochronienia się przed smogiem jest warta rozważenia ze względu na długotrwałe skutki zdrowotne, jakie powodują zanieczyszczenia powietrza.

Warto też zwrócić uwagę, że polecane w zestawieniu detektory cząstek PM to najczęściej urządzenia bardzo małe, dzięki czemu możesz zawsze zabrać je ze sobą, żeby na bieżąco monitorować swoje otoczenie.

#materiałreklamowy

5/5 - (2 votes)