• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

Decyzja o tym, że chcesz mieć ze sobą jakieś narzędzie do samoobrony podjęta. W tym miejscu często pozostaje tylko odpowiedź na pytanie, który gaz pieprzowy wybrać. W naszym materiale znajdziesz konkretne informacje odnośnie specyfikacji, które różnią poszczególne produkty, a także skorzystasz z gotowego rankingu.

Szukasz najmocniejszego gazu pieprzowego? A może mini gazu pieprzowego do torebki? Sprawdź nasze zestawienie i wybierz.

dobry gaz pieprzowy

Który gaz pieprzowy wybrać?

Każdy gaz pieprzowy będzie się różnił mocą. Ta z kolei zależy od stężenia oleożywicy kapsaicynowej (Oleoresin Capsicum – OC) oraz ogólną zawartości substancji drażniących, które znajdziemy pod nazwą MC (Major Capsaicinoids).

Szukając najmocniejszego gazu pieprzowego częściej zwraca się uwagę na ten drugi wskaźnik, a więc realne stężenie substancji drażniących w mieszance. Wartość w przedziale 0,2% do 0,66% zadziała na większość ludzi, 1% to w dalszym ciągu rozwiązanie dość racjonalne, podczas gdy stężenie sięgające 1,5-2% jest już w stanie powalić nawet niedźwiedzia.

Warto jednak mieć świadomość, że te składniki nie wpływają na szybkość działania gazu, ale intensywności i czas odczuwania skutków zastosowania środka. Na samą szybkość efektu wpływa z kolei ostrość kapsaicyny (znamy ją z papryczek chili), którą znajdziemy pod skrótem SHU odnoszącym się do skali ostrości Scoville’a (Scoville Hotness Unit).

Gaz pieprzowy o ostrości 3 mln SHU i stężeniu kapsaicyny 6% zadziała szybciej niż gaz pieprzowy o ostrości 2 mln SHU i stężeniu 10%. Ciekawostką jest fakt, że w swojej naturalnej formie kapsaicyna sięga 16 mln SHU.

Dobry gaz pieprzowy może dodatkowo posiadać jeszcze jedną przydatną substancję, a mianowicie barwnik UV. Wraz z zastosowaniem lampy UV może on umożliwić identyfikację napastnika złapanego przez policję z opóźnieniem.

który gaz pieprzowy wybrać

Jaki sposób rozpylania oferuje dobry gaz pieprzowy?

Zastanawiając się który gaz pieprzowy wybrać warto też wiedzieć co nie co odnośnie rodzajów dysz. Najczęściej spotykanymi są stożki i strumienie. Stożki umożliwiają rażenie na krótkim dystansie i na dużą szerokość, więc nie wymagają wprawy w celowaniu. Z drugiej strony, jeśli nie weźmiemy pod uwagę kierunku wiatru, chmura może wrócić do nas.

Dysza typu strumień oferuje większy zasięg, mniejszą podatność na wiatr, ale jego wadą jest fakt, że jest wąski, więc wymaga większej precyzji. W przypadku tej dyszy mamy też do wyboru rodzaj mieszanki – płynną lub żelową (która sprawdzi się nawet wewnątrz pomieszczeń).

Ranking gazów pieprzowych [TOP 7 polecanych produktów]

Nasz ranking gazów pieprzowych obejmuje przede wszystkim produkty o pojemności, którą powszechnie uważa się za najbardziej sensowną. Pojemność 40-60 ml umożliwia uwolnienie około trzech dawek substancji.

Mniejsze pojemności (mini gazy pieprzowe) typu breloczek oferują najczęściej wyłącznie jedną szansę, która może okazać się niewystarczająca do samoobrony. Z kolei większe, kilkuset mililitrowe puszki są zwyczajnie nieporęczne.

Produkt SHU Forma OC Pojemność
Police Perfect Guard 300 2 mln chmura b.d. 40ml
Fox Labs Five Point Three 5,3 mln strumień 4% 43 ml
TW 1000 PEPPER-FOG 2 mln strumień 10% 40ml
Achtung eXtrem Jet b.d strumień 15% 40ml
Walther Polizei b.d chmura 10% 40 ml
Walther Pro Secur 2 mln chmura 10% 53 ml
Perfecta Stop Attack Xtreme b.d strumień 15% 50 ml

Police Perfect Guard 300

Police Perfect Guard 300 to jedna z lepszych propozycji, ponieważ posiada certyfikat PZH – Polskiego Zakładu Higieny. Dzięki temu osoba broniąca się takim gazem nie będzie miała problemów prawnych.

To dobry tani gaz pieprzowy do samoobrony w postaci gęstej chmury, o zasięgu do 3 metrów. Jego intensywność w skali ostrości Scoville’a wynosi 2 mln SHU. Produkt jest dostępny także w formie żelowej – sprawdź Police Perfect Guard 500.

Fox Labs Five Point Three

Fox Labs Five Point Three to już środek droższy, za to posiadający wspomniany wyżej dodatkowy składnik – barwnik UV. Formuła z zawartością 4% OC charakteryzuje się także bardzo wysoką ostrością – 5,3 mln SHU. Działanie tego gazu jest bardzo szybkie i może trwać nawet do 40 min.

Gaz rozpylany jest w formie strumienia, co daje wyższą odporność na wiatr i deszcz, ale jednocześnie wymaga precyzji celowania. Ochronę przed przypadkowym uruchomieniem zapewnia blokada Flip-Top.

Gaz dostępny jest także z dyszą stożkową – sprawdź Fox Labs Five Point Three 2TM.

TW 1000 PEPPER-FOG

TW 1000 PEPPER-FOG w rankingu gazów pieprzowych wyróżnia się silnym strumieniem rozpylającym chmurę. Rozpylenie we właściwym kierunku ułatwia profilowana głowica, z kolei za zabezpieczenie przed niezamierzonym użyciem odpowiada kołnierz ochronny.

Zaleca się rozpylać ten gaz z odległości nie większej niż 3 metry. Stężenie procentowe OC wynosi tu 10%, z kolei ostrość w skali Scoville’a wynosi 2 mln SHU.

TW 1000 PEPPER-FOG to dobry tani gaz pieprzowy, posiadający atest PZH i dostępny bez zezwolenia.

Achtung eXtrem Jet

Inny polecany gaz pieprzowy to Achtung eXtrem Jet. Ten kieszonkowy miotacz gazowy ma zasięg do 4 metrów. 15% roztwór kapsaicyny OC w formie precyzyjnego strumienia to gwarancja najwyższej skuteczności nawet przy wietrze lub deszczu.

To o tyle dobry gaz pieprzowy, że oferuje także możliwość używania w pomieszczeniu. Nie kosztuje wiele, a ponadto działa także na osoby będące pod wpływem narkotyków, alkoholu i innych środków odurzających.

 

Walther Polizei

Walther Polizei to kolejny popularny środek, a zarazem dobry tani gaz pieprzowy. Jego stożkowa dysza oferuje zasięg 4 metrów, z kolei czas działania wynosi nawet do 45 minut.

To legalny produkt niemiecki, stosowany także przez policję, oferujący szerokie spektrum działania (również wobec większej grupy agresorów) i wysoką efektywność. Użycie wymaga usunięcia blokady i naciśnięcia przycisku z odległości maksymalnie 4 metrów.

Walther Pro Secur

Inną propozycją niemieckiego producenta jest gaz Walther Pro Secur. Stężenie substancji drażniącej (OC) wynosi tu 10%, z kolei jeśli chodzi o ostrość środka wg. skali Scoville’a, jest to 2 mln SHU.  Działanie gazu utrzymuje się do 45 minut.

To jeden z tych produktów w naszym rankingu gazów pieprzowych, który wyróżnia się dodatkiem nanocząsteczek znakujących, widocznych wyłącznie w świetle ultrafioletowym.

Perfecta Stop Attack Xtreme

Perfecta Stop Attack Xtreme to dobry gaz pieprzowy, wyróżniający się 15% roztworem OC. Substancję czynną uwalnia w formie skoncentrowanego strumienia na dystans około 5 m, po czym działa ona do 40 minut.

#materiałreklamowy #autopromocja

1/5 - (1 vote)